Středa 22. ledna 2025 12:56
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Náctiletých podnikavců v Česku rychle přibývá. Trefují se do potřeb své generace

22.01.2025 09:54  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Každý devátý podnikatel v Česku je mladší 30 let. Od roku 2018 konstantně roste počet byznysmenů ve věku 21 až 25 let a počet náctiletých podnikavců se bezmála zdvojnásobil. Studenti sbírají zkušenosti v trainee programech a se založením vlastních start-upů jim pomáhá moderní metoda Design Thinking.

Donedávna podíl mladých podnikatelů v Česku zvolna klesal, v loňském roce se ale situace změnila. Otěže přebrali hlavně ti nejmladší, zástupci silné populační generace Z (lidé narození zhruba v letech 1997 až 2012). „V každé společnosti mají mladí lidé potenciál stát se tvůrci nových řešení. Nyní navíc vyrostla generace, pro kterou je zásadní, aby jim práce dávala smysl, nebojí se technologií a chtějí je efektivně využívat. Práci nehodlají věnovat všechen svůj čas, musí jim dávat smysl. Záleží jim na životním prostředí, lidských vztazích a jsou ochotní se neustále rozvíjet, objevovat.  To vše jsou ideální předpoklady k realizaci vlastních projektů. Když jim dáme příležitost prezentovat své nápady firmám a propojíme je se zkušenými lidmi z praxe, získají rozhled, sebevědomí a o to snáz úlohu inovátorů, kteří přispívají k formování pracovního trhu i společnosti, převezmou,“ míní Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažerka společnosti Samsung, která v Česku realizuje rozvojový program pro studenty Samsung Solve for Tomorrow.

PROJEKTY STUDENTŮ, KTERÉ POMÁHAJÍ

Osmiměsíční program pro podnikavé středoškoláky se od své premiéry v Česku v roce 2021 setkává s rychle rostoucím zájmem studentů. „Pokud mají mladí lidé chuť a motivaci do vlastních technologických projektů, v programu Solve for Tomorrow mají šanci předvést je profesionálům z oboru, získají jejich zpětnou vazbu, zkušenosti, jak funguje pracovní trh, i cenné kontakty. Není výjimkou, že účastníci ve svých projektech dál pokračují i po skončení programu, což nesmírně rádi vidíme a podporujeme,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická. 

Pro představu, v uplynulých ročnících studenti ve věku od 15 do 19 let zkonstruovali například systém na ochranu elektrokol před krádeží nebo prototyp „chytrého“ patníku, který může zvýšit bezpečnost na silnicích. Nejlepší tým loňského 3. ročníku vyvinul brýle pro nevidomé, které díky vsazené kameře s AI umí svému uživateli hlasově popsat věci v okolí.

Letošního 4. ročníku programu Samsung Solve for Tomorrow, který nese téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti se účastní 230 studentů v 103 týmech. „A opět se nám potvrzuje, jak kreativní a vynalézaví dokážou středoškoláci být. Není pravda, že kvůli AI už ‚nemají potřebu přemýšlet‘, naopak nám ukazují, jak dokáží novou technologii přirozeně využít k tomu, aby skutečně vylepšila životy nás všech,“ poukázala Zuzana Mravík Zelenická.

POTENCIÁL MLADÝCH VE FIRMÁCH

Podle majitelky personální agentury Advantage Consulting Olgy Hyklové má tzv. generace Z nejen odvahu, ale také nástroje měnit pracovní prostředí k lepšímu. „Jsou otevření technologiím, aktivně využívají AI a podporují rychlé zavádění inovací. Z jejich nápadů a digitální zdatnosti mohou firmy jen těžit. Znalosti ze školy studentům a absolventům obvykle nechybí, ale praxe ukazuje nedostatky v měkkých dovednostech, jako je týmová kooperace či zvládání stresu. Tento přechod jim pomáhají zvládnout trainee programy a mentoring, studentům umožňují získat zkušenosti a lépe se adaptovat na reálné pracovní prostředí. Pro firmy jsou pak efektivním nástrojem, jak mladé lidi zapojit do pracovního procesu a využít jejich potenciál,“ potvrdila. Klíčem k úspěchu je podle Olgy Hyklové nabízet mladým lidem moderní formy spolupráce, smysluplné projekty a podpořit jejich osobní růst.

KOUZLO ÚSPĚCHU – DESIGN THINKING

Zvýšený zájem mladých lidí o seberozvoj a talentové programy sleduje ve své práci také osobní koučka Karolína Harries. „Ze vstupu na pracovní trh má mnoho studentů obavu. Nevěří si, neznají své silné stránky, neví, jak je komunikovat firmám. Bohužel se v řadě škol stále soustředí na dorovnání toho, v čem silní nejsme, a na rozvinutí silných stránek už nezbývá prostor. Potkáte-li se ale s mladými lidmi v nějakém rozvojovém programu, zjistíte, jak jsou motivovaní a velmi oceňují skutečné vzdělávání do praxe,“ uvedla.

Mladí inovátoři v programu Samsung Solve for Tomorrow se například seznámí s metodou Design Thinking, která je funkčním nástrojem pro jakoukoli profesi i život v soukromí. Umožňuje vcítit se do myšlení ostatních lidí, rozpoznat jejich potřeby a nalézt efektivní a užitečné řešení ke zlepšení stavu věcí. „Je jedno, jestli vyvíjíte produkt pro zákazníky, anebo plníte úkoly od zaměstnavatele, vždy je třeba na situaci empaticky nahlédnout perspektivou druhé strany a pochopit její požadavky. Chce po vás šéf prezentaci? Vyplatí se doptat na její účel, užitek, který má přinést, pro koho je určena, jak bylo téma prezentováno v minulosti, co fungovalo, co ne? Kdo je posluchač, co ho zajímá, na co může slyšet, jaký je jeho problém, který řeší? Podobně jako je třeba uvažovat v začátcích všech byznys plánů. Metoda Design Thinking má pět přesných bodů, které při správném užití vedou k úspěchu, rozvíjí kreativitu a učí vyrovnat se s chybou,” popsala školitelka Karolína Harries.

Zvlášť mladým lidem, kteří hýří nápady, ale zatím jim chybí zkušenosti, může tato světově uznávaná metoda pomoci v „rozjezdu“ jakéhokoli projektu. „Design Thinking není jen výdobytkem rozvojového programu, odráží praxi, kterou všechny úspěšné start-upy a podnikatelské nápady musely zákonitě projít, aby správně odhadly svůj produkt a svého zákazníka. Jedná se o metodu, která se dá uplatnit ve všech oblastech života, v zaměstnání i podnikání, proto do ní plánujeme zasvětit také učitele, kteří mají velký vliv na přípravu a motivaci studentů v kariérním rozvoji. Na podzim už proběhly první dva 6hodinové workshopy pro středoškolské učitele v Praze a Bratislavě a na základě poptávky chystáme další,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická.

Tab 1: Vývoj počtu mladých podnikatelů v Česku (vždy se jedná o 3. čtvrtletí roku)

 

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

skupina <18

15

13

15

15

23

22

34

skupina 18-20

6 642

7 165

7 670

8 177

9 295

10 669

12 905

skupina 21-25

62 690

60 066

59 626

62 001

66 347

69 177

74 893

skupina 26-30

142 195

141 824

139 990

136 087

132 393

127 247

125 395

celkem

211 542

209 068

207 301

206 280

208 058

207 115

213 227

v rámci ČR

10,44 %

10,21 %

10,00 %

9,82 %

9,77 %

10,88 %

11,12 %

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Na co se zaměřit 20. prosince? Analýza fundamentálních událostí pro začátečníky
    Na pátek je naplánováno poměrně mnoho makroekonomických událostí, ale žádná není významná. Spojené království zveřejní report o maloobchodních tržbách, který není nijak rozhodující, zvlášť ne po zasedání Bank of England. USA zveřejní reporty o osobních příjmech a výdajích v podobě indexů PCE a indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Poslední dva jmenované indexy budou mít v pátek poměrně vyšší prioritu, i když ani ony nejsou klíčové.
  • Na co se zaměřit 22. října? Analýza fundamentálních událostí pro začátečníky
    Na úterý nejsou naplánovány žádné makroekonomické události. Ve Spojených státech si můžeme všimnout zprávy o prodeji domů, ale tento indikátor je natolik sekundární, že by bylo naivní očekávat nějakou významnou reakci trhu. První dva dny týdne nám ukázaly, že trh je ochoten pokračovat v prodeji eura i libry i bez podpory makroekonomických zpráv. Stále nic nesignalizuje začátek vzestupné korekce.
  • Na co se zaměřit 3. října? Přehled fundamentálních událostí pro začátečníky
    Na čtvrtek je naplánováno jen několik makroekonomických událostí. Budou zveřejněny druhé odhady indexů podnikatelské aktivity v sektoru služeb za září pro Německo, EU, Spojené království a USA. Druhé odhady se ale jen zřídkakdy výrazně liší od prvních, takže na ně nečekáme silnou reakci trhu. Klíčovou zprávou je index ISM služeb v USA, který v posledních dvou měsících roste, takže další pozitivní údaj by mohl dolaru pomoci pokračovat v dlouho očekávaném posilování. Zveřejněna bude i zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, ale neočekává se, že by významně ovlivnila tržní sentiment.
  • Na co se zaměřit 4. prosince? Analýza fundamentálních událostí pro začátečníky
    Na středu je naplánováno značné množství makroekonomických událostí. Zvlášť důležitý report představuje americký index ISM PMI ve službách. Aby ale trh zareagoval výrazně, musel by se skutečný údaj významně odchýlil od prognóz. Kromě toho budou zveřejněny také indexy PMI S&P ve službách pro Velkou Británii, eurozónu, Německo a Spojené státy. Dále je na programu zpráva ADP o zaměstnanosti v americkém soukromém sektoru. I když bude zveřejněno mnoho údajů, trhy ovlivní výrazněji pravděpodobně jen reporty z USA.
  • Na co se zaměřit 4. října? Přehled fundamentálních událostí pro začátečníky
    Na pátek je naplánováno jen málo makroekonomických událostí, ale téměř všechny budou důležité. Nejdůležitější jsou zprávy o nonfarm payrolls, míře nezaměstnanosti a úrovních mezd v USA. Toto jsou údaje, na které účastníci trhu čekají od začátku týdne. Dolar během prvních čtyř dnů dostal solidní podporu od makroekonomického a fundamentálního pozadí, ale stojí za zmínku, že Fed se teď rozhoduje spíše podle stavu trhu práce a nezaměstnanosti než podle inflace. Pokud dnes tyto dvě zprávy přinesou neuspokojivé výsledky, americký dolar by mohl rychle přijít o "všechno, co si těžce vydobyl."
  • Na co se zaměřit 5. prosince? Analýza fundamentálních událostí pro začátečníky
    Na čtvrtek je naplánováno poměrně málo makroekonomických událostí. V podstatě jedinými významnějšími zprávami budou údaje o maloobchodních tržbách v eurozóně a žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA. Obě jsou považovány za "sekundární", takže se nečeká výrazná reakce trhu, který tento týden projevuje pramalé obchodní nadšení a oba měnové páry po dvouměsíčním poklesu stále pozvolna koriguje. Euro zůstává v bočním trendu, zatímco libra prochází slabou vzestupnou korekcí.
  • Na co se zaměřit 6. prosince? Analýza fundamentálních událostí pro začátečníky
    Páteční kalendář je nabitý významnými makroekonomickými údaji, a to hlavně ze Spojených států. Pozornost trhu by měly přitáhnout zprávy o počtu pracovních míst mimo zemědělský sektor a míře nezaměstnanosti v USA, které jsou natolik zásadní, že mohou být hnací silou pohybu párů EUR/USD a GBP/USD o více než 100 pipů. Za zmínku stojí i zprávy o průměrné hodinové mzdě a spotřebitelském sentimentu, které ale budou z hlediska významu až za údaji o trhu práce. Konečný odhad HDP eurozóny za 3. čtvrtletí by přitom mohl vyvolat reakci jen v případě výrazné odchylky od prognóz.
  • Na co si dát v roce 2024 u ropy pozor
    Obchodníci s ropou vykročili do nového roku opatrně. Obavy z vývoje poptávky a globálního hospodářského růstu vyvažují rostoucí geopolitická rizika spojená s událostmi v Rudém moři a okolí. Je čím dál pravděpodobnější, že se bude ropa i v nadcházejících měsících obchodovat v úzkém pásmu a žádný důvod nebude sám o sobě dost silný, aby změnil dynamiku trhu, který neví, jestli vsadit spíš na zpomalení růstu, zejména v Číně a v USA, a rostoucí produkci zemí mimo OPEC+, nebo na omezení produkce kartelu a geopolitická rizika.
  • Na co si dát 12. dubna pozor? Přehled fundamentálních událostí.
    Ve středu se ve světě odehraje několik makroekonomických událostí. Nás zajímá především Evropská unie a Spojené státy americké. Evropská unie nezveřejní žádné zprávy. Na druhou stranu USA vydá důležitou inflační zprávu za březen, která je také extrémně rozporuplná. Rozpor spočívá v tom, že hlavní ukazatel klesá již 8 nebo 9 měsíců v řadě, a nikdo nepochybuje, že nová zpráva ukáže další zpomalení. Na druhou stranu jádrová inflace posledních 5 měsíců klesala, ale pak by mohla vykázat růst. Jaký je mezi těmito ukazateli rozdíl a v čem je háček?
  • Na co zaměřit pozornost 1. října? Přehled fundamentálních událostí pro začátečníky
    V úterý nás čeká několik makroekonomických událostí. Německo, eurozóna a Spojené království zveřejní nevýznamné druhé odhady výrobních indexů PMI za září, které pravděpodobně nevyvolají reakci trhu. Eurozóna zveřejní zprávu o inflaci za září, která je mnohem důležitější, ale prudký pokles eura po ní je nepravděpodobný. Evropská centrální banka už zahájila cyklus uvolňování měnové politiky, takže tempo poklesu inflace už není tak podstatné. Navíc, trh každopádně s prodejem eura nespěchá, jak jsme viděli včera u německé zprávy o inflaci.
  • Na Čechy dolehlo lednové zdražování. Důvěra v českou ekonomiku je nejníže od léta 2014
    Důvěra v českou ekonomiku v lednu oslabila z prosincových 99,1 bodu na 98,1 bodu, a dostala se tak na nejnižší úroveň od léta 2014. Hlavní příčinou byl pokles důvěry spotřebitelů.
  • Na čem se letos nejvíc vydělává? Na bitcoinu
    Bitcoin opět nabírá dech. A pořádně! V neděli jeho cena vystoupala až nad 7500 dolarů za kus. To značí více než stoprocentní zhodnocení od začátku letošního roku. Nejpoužívanější a nejvíce kapitalizovaná kryptoměna se tak ocitla na své nejvyšší cenové úrovni od začátku loňského srpna.
  • Na čem ztratil George Soros téměř miliardu dolarů?
    Miliardář George Soros nad výsledkem amerických prezidentských voleb zaplakal. Výplach na trzích ho po Trumpově vítězství ho stál skoro jednu miliardu dolarů, napsal list The Wall Street Journal.
  • Na černou listinu byly dopsány čtyři země. Může se to stát i Spojenému království?
    „Příznivci brexitu, kteří si přáli, aby se Spojené království po odchodu z Evropské unie stalo daňovým rájem, neměli svůj plán promyšlený. Evropská unie by potenciálně mohla Spojené království zařadit na černou listinu a tím odlákat kapitál z ostrovů na kontinent. To by bylo pro Spojené království ekonomicky zničující,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Na čerpacích stanicích vládne klid. Pumpaři snižují cenu jen u benzínu
    Ceny pohonných hmot přecházejí do stagnace. Průměrná cena benzínu v uplynulém týdnu klesla o 6 haléřů na 32,63 koruny za litr. Průměrná cena nafty se za poslední týden nezměnila a zůstala na úrovni 31,81 koruny za litr. V dalším týdnu nelze předpokládat prudké výkyvy v cenách pohonných hmot. Opět bude docházet pouze k mírným cenovým výkyvům v rádu haléřů.
  • Na červen Monero chystá hard fork
    Podle poslední aktualizace blockchainu Monero, Github úložiště se mince na ochranu připravuje na další hard fork v bloku 2 688 888, která je naplánována na červenec 2022.
  • Na Česko připadne přes miliardu eur od EU
    Možná se ani vy nemůžete zbavit dojmu, že Evropská unie ohledně pandemie koronaviru totálně selhala. Ve chvíli, kdy po celé, světě umírají tisíce lidí a prognóza do budoucna je nepříznivá, teprve zasedá a jedná. Europarlament konečně schválil fond na boj proti šířícímu se koronaviru a Česko tak dostane přes miliardu eur.
  • Na čínský průmysl doléhá pád cen ve výrobě
    Nálada na trzích zůstává pozitivní hlavně díky optimismu ohledně podpisu obchodní dohody mezi USA a Čínou. Obchodníci by však měli myslet také na to, jaké škody obchodní válka mezi oběma zeměmi stihla napáchat. To jim dnes ráno mohla připomenout i nová data z Číny, kde byly zveřejněny výsledky průmyslových zisků, které se v říjnu meziročně propadly o 9,9 %. Změna k lepšímu přitom jen tak brzy přijít nemusí. Čínské PMI ve výrobě si totiž prochází kontrakcí, přičemž už 17 měsíců v řadě zůstává v negativním teritoriu také subindex nových exportních objednávek. Situace by se pak mohla dramaticky zhoršit v případě, že by vstoupila v platnost nová americká cla, která jsou stále naplánována na polovinu příštího měsíce. Ta však může zažehnat podpis první fáze obchodní dohody. Ziskovosti firem ale nijak nepomáhá ani pokračující pád cen ve výrobě, které by navíc měly klesat také během tohoto měsíce. Na první signály oživení v čínském průmyslu si tak pravděpodobně ještě nějakou dobu budeme muset počkat.
  • Na další finanční krizi si budeme muset ještě počkat
    Minulý týden zasel výprodej na akciových trzích paniku mezi investory. Báli se totiž, že jde o počátek nové krize. Ve skutečnosti však vyvolala pád kombinace několika faktorů. Analytik Saxo Bank Peter Garnry proto říká, že jde zatím jen o bouři ve sklenici vody.
  • Na DAXu se hraje o důležité supporty. Pád německých akcií stále spíše technickou korekcí než novým trendem
    Německý DAX začíná vypadat znovu zajímavě. Po výprodeji z minulého týdne jsme se dnes ráno dostali až pod květnová minima, která zároveň představovala zajímavý support na kterém jsme čekali první vlnu opětovné aktivity býků. Ta se sice zatím nedostavila, akciím se ale na nižší úrovně také příliš nechce a i když jsme pod květnovým minimem, zatím nejme úplně přesvědčeni o tom, že byl support definitivně prolomen. Pokud by prolomen byl, medvědi ale vyhráno mít nebudou, protože na ně čeká další silný support v okolí ceny 9 500 euro, která německý index podržela jednou v březnu a několikrát v dubnu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex