Pondělí 30. prosince 2024 19:52
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

EU poskytne Česku kvůli povodním nečekaně masivní pomoc, zhruba 50 miliard korun. Je ale pak potřeba navyšovat schodek rozpočtu o 40 miliard, když zatím pojišťovny odhadují škody na 17 miliard?

20.09.2024 10:43  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ještě včera Národní rozpočtová rada uváděla, že při minulých povodních činila pomoc od EU jednotky procent – a že se Česko musí spoléhat hlavně na své zdroje. To se ale pak večer změnilo. Premiér Fiala totiž oznámil, že Brusel poskytne Česku v přepočtu zhruba 50 miliard korun. A to velmi rychle, bez nutnosti spolufinancování z českých zdrojů. To tedy nejsou žádné jednotky procent (leda že bychom zcela nerealisticky počítali, že povodňové škody půjdou až do tisíců miliard).

Ministr financí Stanjura hodlá kvůli povodňovým škodám navýšit schodek státního rozpočtu letos o 30 miliard v příštím roce o deset, dohromady o 40 miliard korun. Společně se zmíněnou evropskou pomocí by se tak jednalo o dodatečné zdroje na pokrytí škod za 90 miliard korun.

Podle Národní rozpočtové rady při minulých povodních stát poskytoval zhruba čtvrtinu prostředků na pokrytí škod. Zbytek šel z rozpočtů krajů a obcí a – v případě pojištěného majetku – od pojišťoven.

Pokud peníze z Bruselu započítáme jako peníze státní – protože jejich zdrojem jsou jiné státy EU, resp. jejich daňoví poplatníci či věřitelé –, mají-li tyto představovat čtvrtinu pomoci jako při minulých povodních, znamenalo by to, že škody letošních povodní činí přibližně 360 miliard korun. To se zdá být nerealisticky vysokým číslem.

Ostatně sám premiér Fiala hovoří o škodách v rozsahu zhruba sta miliard korun. Pojišťovny zase pojištěné škody zatím odhadují na sedmnáct miliard korun. Pochopitelně, ne všechen majetek je pojistitelný. Dokonce některé běžné nemovitosti typu rodinných domků, pokud se nacházejí v záplavových oblastech, lze pojistit jen těžko, pokud vůbec.

Při povodních let 2002 a 2013, které představují největší živelní pohromy tohoto milénia, představovaly pojištěné škody vždy zhruba polovinu škod celkových. V roce 2002 činila pojištěná škoda 36,7 miliardy korun, přičemž škoda celková 73 miliard. O devět let později dosáhla pojištěná škoda k 7,5 miliardy při celkově škodě 15,3 miliardy korun.

Pokud by letos platil prvotní odhad pojišťoven a pojištěné škody skutečně činily 17 miliard korun, pak – jsou-li povodně let 2002 a 2013 vodítkem – by se celkové škody měly pohybovat kolem 35 miliard korun.

Na pokrytí takové škody by bohatě stačily zmíněné nečekaně vysoké evropské peníze. Povodně let 2002 a 2013 ovšem zasáhly Čechy, zatímco ty nynější zejména Moravu. Je možné, že propojištěnost na Moravě je i přes trend svého dlouhodobého nárůstu stále nižší než v Čechách před lety nebo že kvůli mimořádné inflaci uplynulých let výrazně narostla podpojištěnost. Pak by se situace mohla přiblížit stavu roku 1997, kdy tehdejší povodně na Moravě napáchaly škody za 63 miliard korun, z čehož ovšem ty pojištěné činily pouze deset miliard. Tedy zhruba šestinu.

Pokud by i letos tvořily pojištěné škody pouze šestinu škod celkových, jako v roce 1997, pak ty celkové se skutečně budou pohybovat kolem jednoho sta miliard korun.

Odhad, že se škody mohou pohybovat až právě v nižších stovkách miliard, podporuje podíl výše škod na nominálním hrubém domácím produktu. V letech 1997 a 2002 dosáhly škody tehdejších povodní, dvou největších živelních katastrof v celé historii České republiky od roku 1993, v průměru zhruba tří procent HDP. To by letos odpovídalo nějakým 240 miliardám korun.

Jenže s tak vysokým údajem zásadně koliduje uvedených odhad pojištěných škod. Jedním z důvodu může být to, že protipovodňová opatření, do nichž se výrazně investovalo právě v poučení z důsledků povodní let 1997 a 2002, splnily svůj úkol. Nebo že půda byla z důvodu stále patrnějších klimatických změn letos vysušenější než v roce 1997 nebo 2002, což vodu ze srážek pomohlo lépe absorbovat.

Pokud pojišťovny svůj odhad oněch sedmnácti miliard pojištěných škod významně nezmění, lze tedy předpokládat, že celkové škody se budou pohybovat v pásmu od 40 do 100 miliard korun.

To ale znamená, že stát – tedy státní rozpočet a peníze z EU – by pokrýval veškeré škody. Protože i pokud by škoda činila zhruba 100 miliard, a byla tak při horní mezi pásma daného odhadu, necelých dvacet miliard z toho jde za pojišťovnami a přibližně 80 miliard tedy za českým státním rozpočtem a fondy EU (které při navýšení schodku státního rozpočtu mohou společně poskytnou uvedených zhruba 90 miliard korun).

Kraje a obce by se tudíž na pomoci finančně vlastně nijak nepodílely, přestože loni ke konci roku měly na účtech v souhrnu zhruba 409 miliard korun a letos v prvním pololetí vykázaly přebytek přibližně 83 miliard. Kraje a obce jsou se svým hospodařením v porovnání s tím státním v relativně lepší pozici než při jakýchkoli povodních minulosti, když uvážíme, že schodek státního rozpočtu stále přesahuje 200 miliard korun a je tak nominálně dramaticky vyšší než v letech 1997, 2002 či 2013.

Zkrátka a dobře, pokud by měla jít za státem, resp. státním rozpočtem čtvrtina povodňových škod, pak už jsou tyto podle všeho pokryty včera večer přislíbenými prostředky z Bruselu. Zbytek nad zhruba 50 miliard korun by měly být schopny pokrýt pojišťovny, kraje a obce. Nemělo by pak tedy být nutné navyšovat schodek státního rozpočtu ani o korunu, tím méně hned o 40 miliard. Státní schodek by se měl navyšovat, až pokud celkové povodňové škody dosáhnou částky alespoň zhruba 200 miliard korun – což však nyní nezní jako příliš realistický odhad.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • EU má nová rozpočtová pravidla, jež zadlužování členských zemí ale spíše usnadní. Dosavadní Pakt růstu a stability z 90. let byl porušen ve stovkách případů
    EU má nová rozpočtová pravidla. Pakt růstu a stability z 90. let se tak definitivně stává minulostí. Nová pravidla umožní ještě snazší zadlužování zemí EU, zejména pak eurozóny.
  • EU napadá u WTO Čínu; jednou kvůli patentům, podruhé kvůli dovozu z Litvy
    Evropská unie se rozhodla postoupit Světové obchodní organizaci (WTO) k posouzení dva spory, které vede s Čínou. Dosavadní jednání s Pekingem o jejich vyřešení nepřineslo výsledky a Evropská komise (EK) nyní žádá o zřízení panelu, který by vynesl verdikt. Jeden případ se týká omezení dovozu z Litvy, druhý praxe, kdy Čína omezuje držitele patentů při uplatňování jejich práv na ochranu inovací před soudem.
  • EU navrhuje zastropování cen plynu
    Evropská komise navrhla strop pro ceny plynu ve výši 275 EUR/MWh. Šéfka energetiky EU Simsonová zdůraznila, že tento mechanismus není stříbrnou kulkou pro snížení cen plynu a bude použit pouze jako poslední možnost. Podle jejího názoru je EU stále zranitelná vůči škodlivému nárůstu cen. Nicméně tyto zprávy měly na ceny plynu jen malý vliv, protože obchodníci se soustředí na předpovědi chladnějšího počasí v USA, zpoždění opětovného spuštění Freeportu a možnou stávku na železnici. Zaměstnanci největší americké železniční odborové organizace hlasovali proti předběžné dohodě o smlouvě uzavřené v září, což zvyšuje možnost stávky na konci roku, která by mohla narušit dodávky uhlí a donutit výrobce elektřiny spalovat více plynu.
  • EU nechala zmrazit tři evropské divize ruské banky Sberbank, včetně rakouské Sberbank Europe, pod niž spadá tuzemská Sberbank CZ. Klienti tak například nemohou vybírat vklady
    EU dnes nechala zmrazit tři evropské divize ruské banky Sberbank, ovládané ruským ministerstvem financí. Zmrazení se týká rakouské Sberbank Europe, pod niž spadá i česká Sberbank CZ, a také dvou jejích divizí, slovinské a chorvatské. Znamená to například, že klienti uvedených bank nemohou vybírat své vklady. Zmrazení zatím platí pro celý dnešek a celý zítřek.
  • EU odpoví na americká cla sankcemi
    Podle francouzského ministra financí jsou Francie a EU připraveny odpovědět na americká cla sankcemi. Otázkou zůstává, kdo na to nakonec doplatí. Francie a EU jsou podle francouzského ministra financí Bruna Le Maire připraveny zavést sankce. Spojené státy totiž asi v obchodním sporu kolem společnosti Airbus odmítnou přijmout podanou ruku a nakonec stejně zavedou cla, která jsou podle ministra hospodářskou a politickou chybou. USA však může zavést na dovoz z Evropy cla díky vyslovenému verdiktu Světové obchodní organizace.
  • EU odpoví na americká cla vlastními opatřeními
    Obchodní sága mezi USA a zbytkem světa pokračuje. V reakci na nedávné oznámení, že USA zavedou cla na dovoz evropského zboží v objemu 7,5 mld. USD, dnes promluvil německý ministr zahraničí Heiko Maas.
  • EU od roku 2008 poskytla Palestině desetinásobně větší objem peněz z evropských fondů než Česku. Ač právě od roku 2008 Gaze zcela a definitivně vládne Hamás, nekonají se tam volby, EU své peníze posílá dále
    Finanční pomoc EU Palestině je v posledních patnácti letech zhruba desetinásobná (!) v porovnání s objemem unijních peněz, které v témže období coby řádný člen EU čerpalo Česko.
  • EU opatrně vyhlíží první osobní setkání lídrů
    Po více než dvou měsících videokonferencí a dálkových kontaktů začíná Evropská unie opatrně přemýšlet o prvním osobním setkání prezidentů a premiérů. Důvodem je napjatě očekávaný středeční návrh sedmiletého rozpočtu a fondu obnovy ekonomik, o jejichž parametry patrně povedou lídři unijních zemí několikaměsíční tvrdá vyjednávání. Diplomaté se shodují, že summit v Bruselu přichází v úvahu nejdříve začátkem letních prázdnin a předcházet by mu mohlo červnové dálkové jednání.
  • EU podala u WTO stížnost kvůli britským subvencím na výrobu větrné energie
    Evropská unie podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost kvůli britskému systému subvencí na výrobu větrné energie. Oznámila to dnes Evropská komise. Podle agentury Reuters jde o první stížnost EU na Británii u WTO po brexitu.
  • EU pohrozila Twitteru sankcemi kvůli zablokování účtů novinářů
    Evropská unie pohrozila společnosti Twitter sankcemi kvůli tomu, že zablokovala několika novinářům účty na své sociální síti. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová označila krok firmy Elona Muska za znepokojivý. Tvrdě ho kritizuje také Německo, podle něhož není možné svobodu tisku libovolně zapínat a vypínat. Výhrady má i Británie.
  • EU povolila firmě PPF převzít mediální CME, majitele Novy
    Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera může převzít mediální společnost Central European Media Enterprises (CME). Oznámila to Evropská komise. Transakce by měla být dokončena 13. října, dodala CME na svých internetových stránkách.
  • EÚ pravdepodobne schávli odklad Brexitu. Nemci navrhujú odklad do konca roka.
    Mimoriadny summit EÚ ohľadom Brexitu zatiaľ nahráva libre. Vyzerá to tak, že odklad bude Británii schválený, avšak vynára sa otázka, aký dlhý odklad bude? Mayová žiadala odklad do 30. júna, pričom lídri EÚ uvažujú o predĺžení odkladu buď do decembra 2019, alebo do marca 2020. Nemci napríklad navrhujú odklad Brexitu do decembra, pričom Francúzi sú za kratší odklad. Výsledok summitu však môže priniesť zvýšenú volatilitu na libre.
  • EU prodlouží lhůtu pro Brexit; Ale co se bude dít pak?
    Počátek týdne se nesl ve znamení Brexitu a s ním spojené volatility na trzích. Po rozhodnutí britského parlamentu se situace postupně uklidňuje, přestože stále není jasné, co se bude dít v blízké budoucnosti. V této analýze se podíváme na možnosti, jaké má v současnosti britský premiér Johnson a jaký potenciální dopad na libru můžeme očekávat.
  • EU přece jenom může být brzy bez ruského plynu, pravděpodobnost toho je nyní dosud nejvyšší. Putinův požadavek platby v rublech by ji totiž nutil obcházet sankce, zjistila Evropská komise
    Evropská unie se může bez ruského plynu ocitnout dříve, než se dosud zdálo. Předběžná právní analýza, kterou si zadala Evropská komise, totiž shledala kolizi mezi již zavedenými sankcemi, a požadavkem Kremlu na platbu za plyn v rublech, resp. skrze Gazprombanku. O nálezu právní analýzy dnes informuje agentura Bloomberg s odkazem na nejmenovaný zdroj. Podle jiného zdroje téže agentury s uvedeným nálezem souzní stanovisko právníků pracujících pro Evropskou radu.
  • EU před volbami v Německu ochotně rozdává peníze, po prázdninách se vrátí italský strašák
    Je téměř jisté, že po francouzských prezidentských volbách se pozornost evropských investorů přesune směrem k největší...
  • EUR
    Finančný regulátor v UK ekonomike FSA aktuálne potvrdzuje zverejnenie svojich strestes...
  • EUR
    Ako reakcia na komentáre ECB o zlepšení medzibankového trhu s likviditou sa futures na...
  • EUR
    Výnosový spred medzi 10-ročnými EURo vládnymi dlhopismi Nemecka a Írska dosiahol historické maxim...
  • EUR
    Podľa nemeckého denníka Der Spiegel sa nemecká vláda obáva, že okrem Grécka a Írska sa pred ...
  • EUR
    Portugalský premiér Socrates po dne&...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank