Neděle 22. prosince 2024 03:20
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Byty v prvním čtvrtletí zdražily mezičtvrtletně o čtyři pct na 99.300 Kč za m2

25.07.2024 18:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V letošním prvním čtvrtletí se mezičtvrtletně zvýšila průměrná cena bytů v ČR o čtyři procenta, metr čtvereční tak stál v průměru zhruba 99.300 Kč. Nejvíce ceny rostly v Libereckém, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Naopak mezičtvrtletně klesla cena bytů na Vysočině a v Pardubickém kraji. Vyplývá to z dat technologicko-poradenské společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.

"První kvartál letošního roku byl ve znamení pokračujícího růstu. Po čtyřech čtvrtletí, kdy ceny bytů v Česku spíše klesaly, došlo podruhé v řadě k růstu cen. Momentální situace na realitním trhu potvrzuje, že trend poklesu je definitivně u konce. Od začátku letošního roku tak dochází k opětovnému obnovení a zvýšení poptávky, což se projevuje i na cenách bytů,” řekl expert na nemovitostní trh z Deloitte Petr Hána.

Nejvyšší mezičtvrtletní růst cen napříč zemí byl zaznamenán v Libereckém kraji, a to o osm procent. Ve Zlínském kraji byty zdražily o 6,4 procenta, v Olomouckém o pět procent a Moravskoslezském o 4,2 procenta. Ceny bytů se zvýšily o 2,6 procenta ale také v obecně nejdražší Praze a o 1,7 procenta v Karlovarském kraji. Naopak na Vysočině zlevnily byty o více než 11 procent a v Pardubickém kraji o více než devět procent. O necelých pět procent ale v průměru zlevnily také byty na Ústecku a o 2,9 procenta v jižních Čechách.

Nejdražší byty jsou i nadále v hlavním městě, kde metr čtvereční v bytě stojí v průměru 124.900 korun. Pražské byty zdražily ve všech městských částech. Nejrychlejší růst byl zaznamenán v Praze 4, a to o 11 procent na 119.100 korun za metr čtvereční a v Praze 5 o 7,8 procenta na 137.900 Kč. O 5,6 procenta zdražily také byty například v Praze 10 na 117.200 Kč za metr čtvereční a o 4,2 procenta na 112.700 Kč v Praze 9. Ceny naopak stagnovaly nebo rostly jen mírně v Praze 7, Praze 1 a Praze 3.

Po Praze jsou nejdražší byty v Jihomoravském kraji s cenou 102.000 korun za metr čtvereční a Středočeský kraj, kde metr čtvereční stojí zhruba 79.000 korun za metr čtvereční. Nejnižší ceny bytů jsou pak v Ústeckém kraji s cenovkou 33.500 korun za metr čtvereční, v Moravskoslezském kraji, kde metr čtvereční stojí 44.700 korun, a následně v kraji Karlovarském, tam je metr čtvereční oproti Ostravsku dražší zhruba o 1700 Kč.

Celkem se podle Hány v prvním čtvrtletí prodalo 6127 bytů, z nichž 2929 bylo v novostavbách a v 1965 případech se jednalo o prvoprodeje. V panelových domech se prodalo 1875 bytů a 1323 v cihlových domech.

V souvislosti s pokračujícím snižováním úrokových sazeb Hána předpokládá, že se bude zvyšovat také poptávka a ceny bytů dále porostou. Ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor vyplývá, že banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry za 24,2 miliardy Kč, což je nejvyšší hodnota od března 2022. Proti květnu je to růst o dvě procenta, meziročně o 73 procent. Úrokové sazby nových úvěrů nepatrně klesly na 5,06 procenta z květnových 5,07 procenta.

Ceny za metr čtverečních ve vybraných českých městech v prvním čtvrtletí

Brno - město

101.977 Kč

Benešov

65.636 Kč

Beroun

70.704 Kč

České Budějovice

62.387 Kč

Hradec Králové

70.957 Kč

Jihlava

50.353 Kč

Karlovy Vary

42.567 Kč

Liberec

61.519 Kč

Olomouc

68.784 Kč

Ostrava - město

44.739 Kč

Pardubice

65.076 Kč

Plzeň - město

65.922 Kč

Ústí nad Labem

33.413 Kč

Zlín

58.391 Kč

Zdroj: Deloitte

Cena za metr čtvereční v pražských bytech za prvním čtvrtletí

Praha 1

196.308 Kč

Praha 2

147.263 Kč

Praha 3

132.426 Kč

Praha 4

119.055 Kč

Praha 5

137.911 Kč

Praha 6

127.539 Kč

Praha 7

128.393 Kč

Praha 8

126.295 Kč

Praha 9

112.739 Kč

Praha 10

117.171 Kč

Praha-východ

86.124 Kč

Praha-západ

96.392 Kč

Zdroj: Deloitte, ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Být, či nebýt? Ruské úřady diskutují o kryptoměnách.
    Iniciativa ruské centrální banky k omezení obchodů s kryptoměnami a jejich těžby, která by mohla vést k finanční nestabilitě, přinesla žhavou diskusi. K odpůrcům patří Ministerstvo financí. Dohoda nicméně zatím není na obzoru.
  • Byť či nebyť (v eurozóne)
    Otázka, či eurozóna vydrží s aktuálnym počtom členov, je stále akútnejšia. Téma, ktorá bola pred pár rokmi preberaná len v úzkom okruhu ekonómov (väčšinou liberálneho spektra), sa teraz dostáva aj do hlavného bloku správ ako aj na titulky bulvárnych plátkov.
  • Bytová výstavba na Slovensku mírně klesá
    Rychlému nárůstu nové výstavby nepomáhají ani rostoucí úrokové sazby na Slovensku, kde jsme ve 2. čtvrtletí zaznamenali počet nově zahájených bytů na úrovni 4,6 tis. To bylo samozřejmě méně než předloňský průměr 5,2 tis., ale srovnatelný s loňským rokem. Naopak z hlediska dokončených staveb zde stále zaznamenáváme nadprůměrné hodnoty, které jsme si udrželi i po Kovidě, ale tempo dokončování se oproti loňsku také zpomaluje.
  • Bytová výstavba na Slovensku ve 3. čtvrtletí 2024
    Bytová výstavba na Slovensku ve 3. čtvrtletí 2024 zaznamenala stagnaci v dokončování bytů, mírný pokles rozestavěných projektů a výrazné zpomalení zahájení nové výstavby. Počet zahájených bytů dosáhl historicky nejnižší úrovně a výrazně zaostal za předpandemickým průměrem.
  • Bytový textil má mnoho podob
    Domácnost je místem, kde by se měl každý cítit opravdu dobře. K tomu dopomáhá i celková estetika a vyladěný des...
  • Byt takto výhodně koupíte buď teď, nebo až za 10 let. Na trhu se zavírá unikátní investiční okno, ale málokdo ví jak na něj
    Situace na trhu s nemovitostmi už dlouho nebyla tak složitá jako nyní. V mnoha krajích ceny nemovitostí rostou, jinde se propadají. Jinak se vyvíjí trendy napříč segmenty, nůžky mezi nemovitostmi se rozevírají i tam, kde byly rozdíly minimální – tedy klidně i mezi dvěma na první pohled podobnými byty. Financování se běžné domácnosti vzdálilo a zatímco lidé čekají na vhodnější podmínky, trh s kvalitními rezidenčními nemovitostmi válcují investoři s hotovostí, kteří mají stále peněz dost a nemají problém vykoupit klidně celé projekty, než se dostanou na trh.
  • Bytů se ve čtvrtletí prodalo nejméně za sedm let, pokles cen zrychlil
    V letošním prvním čtvrtletí se v Česku prodalo nejméně bytů za posledních sedm let. Jejich cena mezičtvrtletně klesla o 2,5 procenta, výrazněji než v posledním čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z HB Indexu, který ČTK poskytla Hypoteční banka, jež patří do skupiny ČSOB. Ceny bytů ve čtvrtém čtvrtletí 2022 v mezikvartálním srovnání klesly poprvé od začátku roku 2013, a to v průměru o 0,7 procenta.
  • Byty pokračují ve zlevňování. V Brně lze dispozici 3+kk koupit o téměř milion korun levněji než před rokem
    Ceny starších bytů pokračují po celé republice v cenovém poklesu v řádu jednotek procent. Meziročně se snížení cen pohybuje dokonce kolem 11 procent. Domácnosti tak konkrétně v Brně mohou koupit byt o rozloze 80 m2 téměř o milion korun levněji. V Praze vychází byt po rekonstrukci o rozloze 60 m2 zhruba o půl milionu korun méně, než tomu bylo loni. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.
  • Byty v ČR rychle zdražovaly i ve druhém čtvrtletí
    Podle dnes zveřejněných údajů Eurostatu vzrostly ceny bytů na českém trhu ve druhém kvartálu o necelá čtyři procenta ve srovnání s prvním čtvrtletím, meziročně však byly dražší o 14,5 %. Nejenom, že jsou nyní byty v ČR nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Pro zajímavost lze říct, že jsou jejich ceny nyní o téměř ¾ vyšší než v roce 2015. Důvodů rychlého růstu cen bytů a rodinných domů v ČR je hned několik. Na straně nabídky to je jednoznačně malá nabídka nových bytů v důsledku pomalé výstavby.
  • Byty v ČR ve 4. čtvrtletí mezikvartálně poprvé od roku 2013 zlevnily
    Ceny bytů v Česku ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 v mezikvartálním srovnání poprvé od začátku roku 2013 klesly, a to v průměru o 0,7 procenta. Trh s nemovitostmi pokračoval v poklesu. Jak u bytů, tak u rodinných domů se poptávka dále mírně snížila. Pouze u pozemků zůstala stabilní, stejně jako růst cen. Vyplývá to z HB Indexu, který ČTK poskytla Hypoteční banka, jež patří do skupiny ČSOB.
  • Bývalá sovětská republika je připravena na těžbu kryptoměn i přes narůstající deficit ene
    Těžba kryptoměn v Gruzii se za posledních pár let vyvinula v lídra ohledně těžby kryptoměn, a to hlavně díky nízkým daním a dostupným sazbám za elektřinu. Navzdory malé populaci se Gruzie podle Arcane Research studie podílí 1 % na celkovém hashovacím poměru v kryptotěžebním odvětví.
  • Bývalý generální ředitel Morgan Stanley říká, že vlastní bitcoiny
    Minulý týden se John Mack, bývalý generální ředitel gigantu finančních služeb Morgan Stanley, podělil o svůj názor na kryptoměny.
  • Bývalý Goldman Exec mluví o Ethereum ($ETH), Polkadot($DOT), a Terra ($LUNA)
    Bývalý manažer Goldman Sachs Raoul Pal očekává zářnou budoucnost Etherea (ETH), Terra ($LUNA), a Polkadot ($DOT). Před založením služby pro výzkum makroekonomické a investiční strategie Global Macro Investor (GMI) v roce 2005, Pal spoluřídil GLG Global Macro Fund v Londýně pro globální firmu pro správu aktiv GLG Partners (která se dnes nazývá „Man GLG“). Předtím, Pal pracoval v Goldman Sachs, kde spoluřídil obchod s prodejem evropských hedgeových fondů v oblasti akcií a kapitálových derivátů.
  • Bývalý Goldman manažer mluví o Ethereum ($ETH), Polkadot($DOT), a Terra ($LUNA)
    Bývalý manažer Goldman Sachs Raoul Pal očekává zářnou budoucnost Etherea (ETH), Terra ($LUNA), a Polkadot ($DOT). Před založením služby pro výzkum makroekonomické a investiční strategie Global Macro Investor (GMI) v roce 2005, Pal spoluřídil GLG Global Macro Fund v Londýně pro globální firmu pro správu aktiv GLG Partners (která se dnes nazývá „Man GLG“). Předtím, Pal pracoval v Goldman Sachs, kde spoluřídil obchod s prodejem evropských hedgeových fondů v oblasti akcií a kapitálových derivátů.
  • Bývalý guvernér Fedu se mýlil. Jak poznat bublinu na trhu?
    Bývalý guvernér amerického Fedu, Alan Greenspan, dával světu často prázdné přísliby finanční pomoci, volnější monetární politiky a dalších podobných „neřešení“. Jeden z jeho mylných výroků je ale vytrvalejší než ostatní: „Je velmi obtížné jasně rozpoznat bublinu, dokud již není příliš pozdě.“ V tom se ale mýlil. Bublinu rozeznat lze, ačkoli není úplně jednoduché říci, kdy praskne.
  • Bývalý ministr financí USA je přesvědčen o dalším růstu dolaru
    Bývalý ministr financí USA Lawrence Summers řekl, že dolar má větší prostor k růstu, protože má za sebou mnoho fundamentálních faktorů. Vyjádřil se také, že je skeptický ohledně jakéhokoliv zásahu, který by mohl zvrátit situaci pro japonský jen.
  • Bývalý šéf Audi je připraven se přiznat v kauze dieselových emisí
    Bývalý šéf německé automobilky Audi Rupert Stadler je v kauze falšování dieselových emisí připraven přiznat se k podvodu výměnou za podmíněný trest a finanční postih. U soudu v Mnichově to dnes podle médií uvedl tým jeho obhájců. Audi a jeho mateřská skupina Volkswagen v roce 2015 přiznaly, že používaly nelegální software k podvádění při emisních testech.
  • Bývalý šéf Fedu varuje pred bublinou na akciách a dlhopisoch
    Autor slávneho výroku „irrational exuberance“ Alan Greenspan sa nechal počuť, že investori sú znova „v tom“. Jedná sa o prílišný optimizmus, až dokonca mániu investorov, ktorá sa pravidelne vytvára pri bublinovitých trhoch a vedie k ich prasknutiu. Bývalý šéf Fedu takto označil prudko rastúce akcie v dot com bubline koncom 90tych rokov a varoval investorov pred možným prasknutím bubliny, ktoré naozaj aj prišlo.
  • Bývalý šéf Nissanu Ghosn automobilku zažaloval o více než jednu miliardu dolarů
    Bývalý šéf Nissanu Carlos Ghosn podal v Libanonu žalobu na japonskou automobilku, další dvě společnosti a 12 lidí. V žalobě z 18. května je obviňuje z pomluvy, urážky na cti a falšování věcných důkazů. Žádá přes jednu miliardu dolarů (přes 21,8 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Nissan se k věci zatím nevyjádřil.
  • Byznysmeni Křetínský s Tkáčem loni vstoupili do Royal Mail, její akcie od té doby zhodnotily o 260 %. Dnes by se měl potvrdit návrat Royal Mail do elitního indexu londýnské burzy
    Britská poštovní společnost Royal Mail se chystá na návrat do vybrané stovky firem, na základě jejichž akciového výkonu se průběžně vypočítává klíčový ukazatel londýnské burzy, FTSE 100. Návrat mezi londýnskou burzovní elitu stovky nejhodnotnějších britských firem je potvrzením úspěšného podnikání poštovní legendy v uplynulé době, které těší také česko-slovenské byznysmeny Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Ti prostřednictvím lucemburské investiční společnosti Vesa Equity Investment drží největší akcionářský podíl v Royal Mail, čítající 15,6 procenta (Graf 1 níže zachycuje, jak se vyvíjí počet a cena jimi držených akcií).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding