Úterý 03. prosince 2024 19:26
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Byť či nebyť (v eurozóne)

25.05.2012 11:34  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Otázka, či eurozóna vydrží s aktuálnym počtom členov, je stále akútnejšia. Téma, ktorá bola pred pár rokmi preberaná len v úzkom okruhu ekonómov (väčšinou liberálneho spektra), sa teraz dostáva aj do hlavného bloku správ ako aj na titulky bulvárnych plátkov.

K tejto téme sa vo svojom poslednom článku vyjadril aj známy ekonóm a odborník na medzinárodné financie Michael Pettis. Ako rodený Španiel sa pozrel prioritne na situáciu tejto južanskej krajiny, no pod Španielskom si môžeme určite predstaviť aj Grécko a Portugalsko.

V jednoduchosti existujú tri spôsoby, ako riešiť krízu:
1.    Zmena politík v jadrových krajinách eurozóny, teda vyššia spotreba a rast miezd;
2.    Pokračujúce uťahovanie opaskov a vysoká miera nezamestnanosti počas nasledujúcich niekoľkých rokov;
3.    Opustenie eurozóny.

Prvý spôsob Nemecko nebude chcieť tolerovať, pretože krajina stále považuje za dobré mať prebytok bežného účtu platobnej bilancie. Druhý spôsob bude odmietnutý Španielskom, pretože nebude dlho trvať, kým príde k politickej revolte podobnej Grécku. Ostáva tak už len tretia možnosť.

Každá kríza má rovnaký scenár

K nej podľa Pettisa bude Španielsko a ostatné krajiny donútené aj vplyvom správania rôznych subjektov. Tento jav je typický pre všetky novodobé krízy a v podstate prispievajú k zhoršeniu ekonomickej situácie:

1.    Súkromní veritelia – Spolu s klesajúcou dôveryhodnosťou požadujú veritelia vyššie sadzby a naopak nižšiu splatnosť dlhov. To zvyšuje úrokové náklady ako aj vytvára nerovnováhu v bilancii, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť bankrotu.
2.    Oficiálni veritelia – Za poskytnutú pomoc zvyknú veritelia požadovať status seniority na svoje pohľadávky. To zvyšuje riziko pre ostatných veriteľov, čím klesá ich ochota krajine požičať.
3.    Vkladatelia – S rastom pravdepodobnosti devalvácie rastie aj možnosť zmrazenia vkladov a ich núteného znehodnotenia, čo podporuje únik vkladov. Pokles vkladov v bankách znižuje objem poskytnutých úverov a spôsobuje ďalšiu kontrakciu ekonomiky.
4.    Zamestnanci – Rastúca nezamestnanosť a vidina nerovnomerného rozdelenia nákladov na zmenu spôsobuje rast odporu v rôznych formách vrátane štrajkov, ktoré tiež znižujú output ekonomiky.
5.    Malé a stredné podniky – Jedným zo sektorov, ktorý bude tiež penalizovaný za celkové ekonomické problémy, sú malé a stredné podniky. Preto sa snažia znižovať dane ako sa dá, znižovať ceny a mzdy, divestovať a presúvať peniaze do zahraničia.
6.    Politici – S postupným zhoršovaním situácie sa politika radikalizuje, politici menia názory smerom k extrému, čo ďalej znižuje kredibilitu krajiny.

Ak pôjde vývoj podľa „plánu“, bude to pre Španielsko a ostatné krajiny, ktoré ostávajú v eurozóne nekonkurencieschopné, len horšie. Pettis sa preto právom dožaduje, aby sa začali pripravovať plány na odchod z eurozóny. Žiaľ, vidina devalvácie úspor by asi každého racionálneho človeka donútila presunúť úspory do Nemecka alebo Švajčiarska. Pokračuje s historickou skúsenosťou Argentíny a Mexika, kde sa dlho otáľalo so zrušením naviazanosti meny na dolár resp. s devalváciou, no tieto kroky len v konečnom dôsledku zvyšovali náklady následného riešenia. Napríklad Mexiko v období 1994 dokonca zvýšilo svoje pôžičky v dolároch, čím sa ešte viac zadlžilo, no bez vyriešenia krízy. Odchod z eurozóny nebude bez bolesti. Rozhodnutie veľa bolesti teraz alebo stratená dekáda je preto veľmi náročné. Správanie subjektov v ekonomike resp. mimo nej ale môže urýchliť čas, do kedy sa bude musieť toto rozhodnutie spraviť.

Možnosť, o ktorej Pettis neuvažuje, je fiškálna únia. Tá by s najväčšou pravdepodobnosťou problémy eurozóny vyriešila. Otázkou ale je, kto zvolí politikov, ktorí chcú ich dane distribuovať do chudobnejších krajín a naopak v slabších krajinách bude pokračovať uťahovanie opaskov? Doteraz neexistuje pojem Európan, ale stále hovoríme o Grékoch, Nemcoch a Francúzoch. Preto je otázne, či je fiškálna únia reálna. Západné Nemecko dokázalo doplácať na svojich nemeckých susedov, no dokážu Nemci platiť Portugalcom a Talianom? Odpoveď sa asi dozvieme už skoro.

Francúzsko sa vracia do elitného klubu

Dnes je makroekonomický kalendár z eurozóny prázdny a z US očakávame len finalizáciu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity. Nakoľko je v pondelok v US sviatok, mohol by dnešok priniesť uzatváranie krátkych pozícii na akciovom trhu a to by mohlo pomôcť aj euru. Dnes vidíme aj pokles spredov na európskom dlhopisovom trhu a francúzske 10-ročné výnosy dokonca poklesli na rekordné minimá. Tento vývoj pravdepodobne spôsobili slová talianskeho premiéra Montiho, že väčšina lídrov EU súhlasí s eurodlhopismi a že aj Nemecko sa dá presvedčiť. Pomohlo aj včerajšie potvrdenie ratingu Francúzska na AAA od agentúry Moodys. Euro by tak dnes mohlo po prelomení rezistencie 1,2590/1,2600 s výhľadom na 1,2680. Suport na 1,2520.

Výnosy na 10-ročných vládnych dlhopisoch Francúzska

EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bydlení a finance
    Chcete si pořídit vlastní bydlení, ale víte, že nemáte peníze na vysoké splátky úvěru a ještě měsíčních nákladů? Užív...
  • Bydlení je v Česku stále hůře dostupné, dálnice svojí kvalitou stále výrazněji zaostávají i za těmi polskými. Mohou za to politici, resp. neexistence vhodného stavebního zákona
    V Česku podle Eurostatu rostly letos ve druhém čtvrtletí kupní ceny nemovitostí poprvé za více než dva roky méně než osmiprocentním tempem. Z pohledu lidí toužících po vlastním bydlení tedy stále žádná sláva. Ani koronavirus zatím růst cen nezbrzdil. Co hůře, za poslední léta najdeme v EU jen těžko zemi, kde nemovitosti zdražily ještě výrazněji. Vždyť ke konci roku 2019 byly kupní ceny rezidenčních nemovitostí v ČR o 46,4 procenta výše než průměrně během roku 2015. Citelněji už v daném období zdražovaly v rámci EU pouze v Maďarsku.
  • Bydlení s rodiči, „mama hotely“, se kvůli inflaci vrací do módy. Mladí lidé mohou ušetřit až milion korun
    „Mamahotely“ až do loňska vycházely z módy. To se ale nyní zřejmě změní – kvůli inflaci a růstu cen nájmů. Mladí lidé totiž mohou bydlení s rodiči ušetřit až milion korun.
  • Bydlení zdražuje, doprava zlevňuje
    „Spotřebitelé musí vynakládat stále více peněz na bydlení. To tvoří klíčovou položku spotřebního koše. Lidé s průměrnými příjmy, kteří bydlí ve vlastní nemovitosti bez hypotéky, se mají výrazně lépe než lidé s průměrnými příjmy, kteří žijí v nájmu nebo musí splácet hypoteční úvěr. Vlastnický vztah k bydlení tak výrazně ovlivňuje životní úroveň lidí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Býk nebo medvěd? Je to jedno Čekají investiční svět další propady, nebo můžeme propadnout optimismu?
    Index největších amerických společností S&P 500 vzrostl od začátku letošního roku zhruba o 17 % a o více než 25 % už tak překonal loňské říjnové minimum. Trh se tím technicky dostal z medvědí do býčí fáze.
  • Býkům se zlatě podařilo udržet v rostoucím trendu
    Zlato se v pátek stabilizovalo a dnes získává zpět půdu pod nohama po slušném poklesu z rekordní úrovně kolem 2450 USD z 20. května. Drahý kov zůstává vysoko nad vzestupnou trendovou linií vytyčenou z minima z 6. října a nad všemi třemi vynesenými exponenciálními klouzavými průměry (EMA), což znamená, že širší výhled zůstává pozitivní.
  • Byla ropa kontaminována úmyslně? Může snížit i dividendy.
    Kontaminovaná ropa může snížit dividendy společnosti Transněft. Zřejmě byla ropa, která se dostala ropovodem Družba do Evropy kontaminována záměrně v soukromém terminálu.
  • Byl růst sazeb v USA chybou?
    S odstupem několika týdnů od zvýšení sazeb v USA se situace nezdá vůbec růžová. Převaha přicházejících fundamentů, pok...
  • Byl vyvinut antibakteriální nátěr vhodný i pro dotykové přístroje
    Nejvíce znečištěným předmětem, co se týká mikrobů, je právě náš telefón. Na něm se vyskytuje mnohem více bakterií, než...
  • Být, či nebýt? Ruské úřady diskutují o kryptoměnách.
    Iniciativa ruské centrální banky k omezení obchodů s kryptoměnami a jejich těžby, která by mohla vést k finanční nestabilitě, přinesla žhavou diskusi. K odpůrcům patří Ministerstvo financí. Dohoda nicméně zatím není na obzoru.
  • Bytová výstavba na Slovensku mírně klesá
    Rychlému nárůstu nové výstavby nepomáhají ani rostoucí úrokové sazby na Slovensku, kde jsme ve 2. čtvrtletí zaznamenali počet nově zahájených bytů na úrovni 4,6 tis. To bylo samozřejmě méně než předloňský průměr 5,2 tis., ale srovnatelný s loňským rokem. Naopak z hlediska dokončených staveb zde stále zaznamenáváme nadprůměrné hodnoty, které jsme si udrželi i po Kovidě, ale tempo dokončování se oproti loňsku také zpomaluje.
  • Bytový textil má mnoho podob
    Domácnost je místem, kde by se měl každý cítit opravdu dobře. K tomu dopomáhá i celková estetika a vyladěný des...
  • Byt takto výhodně koupíte buď teď, nebo až za 10 let. Na trhu se zavírá unikátní investiční okno, ale málokdo ví jak na něj
    Situace na trhu s nemovitostmi už dlouho nebyla tak složitá jako nyní. V mnoha krajích ceny nemovitostí rostou, jinde se propadají. Jinak se vyvíjí trendy napříč segmenty, nůžky mezi nemovitostmi se rozevírají i tam, kde byly rozdíly minimální – tedy klidně i mezi dvěma na první pohled podobnými byty. Financování se běžné domácnosti vzdálilo a zatímco lidé čekají na vhodnější podmínky, trh s kvalitními rezidenčními nemovitostmi válcují investoři s hotovostí, kteří mají stále peněz dost a nemají problém vykoupit klidně celé projekty, než se dostanou na trh.
  • Bytů se ve čtvrtletí prodalo nejméně za sedm let, pokles cen zrychlil
    V letošním prvním čtvrtletí se v Česku prodalo nejméně bytů za posledních sedm let. Jejich cena mezičtvrtletně klesla o 2,5 procenta, výrazněji než v posledním čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z HB Indexu, který ČTK poskytla Hypoteční banka, jež patří do skupiny ČSOB. Ceny bytů ve čtvrtém čtvrtletí 2022 v mezikvartálním srovnání klesly poprvé od začátku roku 2013, a to v průměru o 0,7 procenta.
  • Byty pokračují ve zlevňování. V Brně lze dispozici 3+kk koupit o téměř milion korun levněji než před rokem
    Ceny starších bytů pokračují po celé republice v cenovém poklesu v řádu jednotek procent. Meziročně se snížení cen pohybuje dokonce kolem 11 procent. Domácnosti tak konkrétně v Brně mohou koupit byt o rozloze 80 m2 téměř o milion korun levněji. V Praze vychází byt po rekonstrukci o rozloze 60 m2 zhruba o půl milionu korun méně, než tomu bylo loni. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.
  • Byty v ČR rychle zdražovaly i ve druhém čtvrtletí
    Podle dnes zveřejněných údajů Eurostatu vzrostly ceny bytů na českém trhu ve druhém kvartálu o necelá čtyři procenta ve srovnání s prvním čtvrtletím, meziročně však byly dražší o 14,5 %. Nejenom, že jsou nyní byty v ČR nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Pro zajímavost lze říct, že jsou jejich ceny nyní o téměř ¾ vyšší než v roce 2015. Důvodů rychlého růstu cen bytů a rodinných domů v ČR je hned několik. Na straně nabídky to je jednoznačně malá nabídka nových bytů v důsledku pomalé výstavby.
  • Byty v ČR ve 4. čtvrtletí mezikvartálně poprvé od roku 2013 zlevnily
    Ceny bytů v Česku ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 v mezikvartálním srovnání poprvé od začátku roku 2013 klesly, a to v průměru o 0,7 procenta. Trh s nemovitostmi pokračoval v poklesu. Jak u bytů, tak u rodinných domů se poptávka dále mírně snížila. Pouze u pozemků zůstala stabilní, stejně jako růst cen. Vyplývá to z HB Indexu, který ČTK poskytla Hypoteční banka, jež patří do skupiny ČSOB.
  • Byty v prvním čtvrtletí zdražily mezičtvrtletně o čtyři pct na 99.300 Kč za m2
    V letošním prvním čtvrtletí se mezičtvrtletně zvýšila průměrná cena bytů v ČR o čtyři procenta, metr čtvereční tak stál v průměru zhruba 99.300 Kč. Nejvíce ceny rostly v Libereckém, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Naopak mezičtvrtletně klesla cena bytů na Vysočině a v Pardubickém kraji. Vyplývá to z dat technologicko-poradenské společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.
  • Bývalá sovětská republika je připravena na těžbu kryptoměn i přes narůstající deficit ene
    Těžba kryptoměn v Gruzii se za posledních pár let vyvinula v lídra ohledně těžby kryptoměn, a to hlavně díky nízkým daním a dostupným sazbám za elektřinu. Navzdory malé populaci se Gruzie podle Arcane Research studie podílí 1 % na celkovém hashovacím poměru v kryptotěžebním odvětví.
  • Bývalý generální ředitel Morgan Stanley říká, že vlastní bitcoiny
    Minulý týden se John Mack, bývalý generální ředitel gigantu finančních služeb Morgan Stanley, podělil o svůj názor na kryptoměny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
AETOS
FBS
reklama
RebelsFunding