Neděle 30. června 2024 12:47
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei léto akce
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei léto akce

Akciové trhy: V poločase slušný náskok

28.06.2024 17:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V červnu proběhly volby do Evropského parlamentu. Pro vládní strany v mnoha zemích to bylo velké zklamání. Většina evropských burz tak v reakci oslabovala.  

Jejich výsledkem je navíc i to, že poslední červnový víkend se konají všeobecné parlamentní volby ve Francii, když president Macron po volbách do EP rozpustil Národní Shromáždění. 

ČEZ se na konci června (27. 6. 2024) obchoduje ex-dividend. Cena akcie v tento den oslabila o 5,34 %. To mělo samozřejmě podstatný vliv na výkon za celý měsíc.

Kofola oznámila výsledky za první kvartál tohoto roku. A byla to vskutku silná čísla. Organický růst umocnily nedávné akvizice. Hospodaření podstatně vzrostlo v meziročním srovnání a překonalo odhady trhu.

Pololetní výkonnost 

Od začátku roku mají akciové trhy slušný výkon. Pražská burza je silnější o +9,33 % YTD. Evropský index STOXX Europe 600 vzrostl o +7,13 % YTD. Ale suverénně nejlepší výkon předvedl americký S&P500 se zhodnocením o +15,73 % YTD. Pomohl tomu růst zejména technologického sektoru. 

Červen 

Červen byl na pražské burze první měsíc v tomto roce, kdy hodnota indexu klesla. PX index během něj ztratil 0,49 % (1 545,91 b.). Přesto nebyl index na podobné úrovni dlouhých šestnáct let. Evropský index STOXX Europe 600 klesl o něco víc než tuzemská burza. Odepsal 0,97 % (513,17 b.), nicméně podařilo se dorovnat květnová maxima. Závěr měsíce byl pak ve trendu mírné korekce, ale od rekordů je index jen několik málo bodů. Zámořský širokopásmový S&P500 naopak ale vzrostl. V červnu několikrát překonal historické maximum. Na konci měsíce června je jeho hodnota vyšší o +4,60 % (5 519,24 b.), což je opět historické maximum.  Hodnota indexu v pátek 28. června překonala hranici 5 500 bodů. 

 

Červen na pražské burze

Pražský index PX v červnu klesl o 0,49 % (1 545,91 b.). Velký vliv na oslabení měl po dividendový propad akcií ČEZu.

Jen dvě emise v červnu klesly. ČEZ a Erste Group. ČEZ se od 27. 6. obchoduje bez práva na dividendu za minulý rok. V tento den spadla cena akcie o 5,34 %, což prakticky určilo měsíční výkon. Za celý červen ztratily akcie ČEZu 7,22 % (880 CZK). První dva týdny v měsíce cena akcií Erste klesala, ale konec měsíce byl ve znamení růstu. Přesto je Erste za červen slabší o 1,12 % (1 104 CZK).

Ostatní firmy z finančního sektoru rostly. Pojišťovna VIG předvedla růstem o +3,56 % m/m (757 CZK) v sektoru nejlepší měsíční výkon. Následovala Moneta (+2,61 % m/m, 102,20 CZK), které se podařilo téměř vymazat podividendový propad a obchoduje se zpět nad úrovní 100 CZK. Komerční banka (+0,58 % m/m, 782,50 CZK) se odchovala bez větších výkyvů a lehce posílila. Kofola (+2,36 % m/m, 304 CZK) reportovala na začátku měsíce silné kvartální výsledky (výše). Cena se dostala nad hranici 300 CZK. slušný růst předvedly také Philip Morris ČR (+2,14 % m/m, 15 280 CZK) a Colt CZ (+1,20 %, m/m, 677 CZK). Nejlepší akcií měsíce se ale stalo Primoco. Cena akcí vyskočila o +15,43 % m/m (935 CZK), důvodem bylo uzavření významné zakázky. 

Výkon domácího akciového trhu od začátku roku

Index PX je navzdory tomu, že letos poprvé červnu klesl, od začátku roku silnější o +9,33 % (1 545,91 b.).

Suverénně nejlepší výkon převedl tandem Colt CZ a Erste Group. Colt od začátku roku lehce ztratil pouze v březnu, ostatní měsíce rostl a ve finále je od začátku roku silnější o vysokých +27,50 % YTD (677 CZK). Erste potěšila investory za prvních šest měsíců roku růstem o +22,38 % YTD (1 104 CZK). Ale neztratily se ani ostatní společnosti z finančního sektoru. Pojišťovna VIG posílila o +16,46 % YTD (757 CZK), Moneta vzrostla o +9,19 % YTD (102,20 CZK) a Komerční banka o +8,01 % YTD (782,50 CZK). Kofola je růstem o +10,14 % YTD (304 CZK) zpět nad 300 CZK a Primoco se červnovým zhodnocením dostalo v součtu od začátku roku opět do zelených čísel a posílilo o +5,65 % YTD (935 CZK).

Tři tituly jsou od začátku roku v mínusu. ČEZ ztrácí 8,19 % YTD (880 CZK), kdy se na výsledky velkou měrou podílí změněný podividendový propad na konci června. Philip Morris ČR se snaží vyrovnat rovněž podividendový pokles, který nastal v květnu, ale zatím je od začátku roku stále slabší o 2,18 % YTD (15 280 CZK). Gevorkyan za slabé likvidity zaostává od začátku roku o 8,51 % YTD (258 CZK).

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové trhy v další korekci, dnes výsledky inflace ve Velké Británii
    Akciové trhy jsou začátkem týdne nervózní a prošly si další korekcí. Především byly pod tlakem americké akcie a to kvůli technologickému sektoru, kde nejvíce ztrácel Facebook. Nepříznivá situace se projevila i na ostatních akciových trzích, které uzavřely včerejší seanci v červených číslech. O zvýšené nervozitě hovoří i zvýšené hodnoty indexu VIX. Ten se dostal během včerejší seance až na úrovně 22 bodů, dnes se zatím pohybuje kolem 19 bodů. Akciové trhy tedy pokračují v korekci z minulého týdne. Nedařilo se ani americkému dolaru, který pomohl k ziskům ostatním měnovým párům. Nejvýrazněji posilovalo euro a britská libra. Britské libře pomohla i zpráva, kterou zveřejnil v pondělí týdeník Focus. Mělo by se jednat o zlom ve vyjednávání mezi EU a VB, kdy by se měli podle týdeníku obě strany již dohodnout na finančním vyrovnání, právech občanů a také podobě přechodného období. Obě strany se dohodly na 21 měsíčním přechodném období poté, co Spojené království opustí EU. Ještě však zbývá mnoho práce, ale větší část by měla být dohodnuta. Dohoda musí být uzavřena do konce října. Z včerejších fundamentů neměl žádný výraznější dopad na vývoj finančních trhů a trhy zůstávají tedy ve vyčkávajícím režimu na středeční zasedání americké centrální banky FED.
  • Akciové trhy: Většina dnes klesala, Praha nebyla výjimkou
    Otevření evropských trhů ovlivnila slabá čínská makrodata (průmysl, malooobchod a fixní investice). Pozitivní dopad z otevření čínské ekonomiky zrušení nulové tolerance vůči covidu se zatím nekoná v takové míře, jakou očekává trh. Nepotěšil, lépe řečeno přímo zklamal, ani ZEW index. Naopak americký průmysl a maloobchodní tržby dopadly lépe ve srovnání s konsensem.
  • Akciové trhy: Většina evropských a zámořských burz roste, Praha ale klesla
    Hlavní index pražské burzy PX (-0,91 %, 1 345,20 b.) sice dnes otevřel výše, ale prakticky okamžitě sestoupil o několik pater níže a po zbytek dne se obchodoval v záporném pásmu. Nakonec uzavřel slabší o necelé procento na denním minimu. Aktivita investorů byla podobně jako v předchozích dnech velmi nízká. Dnes proběhla trhem asi jen třetina dlouhodobého průměru.
  • Akciové trhy: V Evropě i USA nová maxima, pražskou burzu torpedoval ČEZ
    Na rozdíl od naprosté většiny trhů, které rostly na nová historická maxima, pražská burza dnes klesla. Lví podíl na tom má ČEZ a pokles jeho akcií po ranním oznámení hospodářských výsledků. Index PX odepsal dnes 0,82 % (1 483,08 b.).
  • Akciové trhy: V Evropě i USA nová maxima, pražskou burzu torpedoval ČEZ
    Na rozdíl od naprosté většiny trhů, které rostly na nová historická maxima, pražská burza dnes klesla. Lví podíl na tom má ČEZ a pokles jeho akcií po ranním oznámení hospodářských výsledků. Index PX odepsal dnes 0,82 % (1 483,08 b.).
  • Akciové trhy v Evropě i USA stagnují. OPEC chystá prodloužení ropné dohody
    Americké akciové trhy v průběhu týdne spíše stagnovaly, případně pod tíhou nepříliš přesvědčivých hospodářských výsledků zlevňovaly. Podobným směrem se ubíraly i akciové trhy v Evropě.
  • Akciové trhy v Evropě i zámoří klesají, Praha mírně rostla
    Negativní vliv mohl mít na akciové trhy neúspěch vyjednávání o navýšení dluhového stropu v USA. Nepomohly ani lepší indexy PMI, které naznačují inflační tlaky.
  • Akciové trhy v mírném plusu
    Americký index S&P 500 během pondělní seance vzrostl o 0,1 %. Během dne nebyly zveřejněny žádné nové makroekonomické ukazatele, které by mohly výrazněji zahýbat akciovými trhy. Víkendové jednání zemí G7 se na obchodování nijak zásadně neprojevilo. Nejvyšší zisky si včera připsaly maloobchodní řetězce (+0,8 %), následované telekomunikačními operátory (+0,7 %). Naopak nejztrátovějším sektorem se staly utility s poklesem o jednu třetinu procenta.
  • Akciové trhy v mírných ziscích
    Evropský akciový index Stoxx 600 v závěru dne roste o 0,1 %. Přitom v úvodní devadesátiminutovce odepisoval až čtvrt procenta, od té doby postupně ztráty vymazával. K růstu zavelely především akcie zbytného spotřebního zboží (+1,0 %), následované finančními tituly (+0,8 %). Naopak před výraznějším vzestupem bránily indexu spíše defenzivní sektory. Například farmacie odevzdávají 1,8 %.
  • Akciové trhy v plusu, při podpoře z technologického sektoru
    Tento týden se na pražské burze pravidelně střídají negativní a pozitivní seance. Dnes index PX rostl (+0,87 %, 1 388,55 b.). Většina společností obchodovaných na BCPP dnes posílila.
  • Akciové trhy: V Praze první růst tohoto týdne
    Dnes se čekalo na rozhodnutí ECB. Sazby snížila podle očekávání o 25 bb, depozitní sazba tak nyní činí 3,75 %. Následná konference vyzněla mírně jestřábím tónem vzhledem k inflaci nad cílem. Další směřování je tak nejasné.
  • Akciové trhy: V Praze šestý denní pokles v řadě, v Evropě sedmý, USA naopak roste
    Na setkání centrálních bankéřů v Sintře zaznělo z úst šéfky ECB, že v červenci budou pokračovat v dalším zvyšování úrokových sazeb a vzhledem k trvalejším cenovým tlakům nelze vůbec čekat uvolňování měnové politiky.
  • Akciové trhy v průběhu ruské invaze
    Ruské akcie na londýnské burze krvácejí a nejistota dosáhla maxima. Evropské sankce za poslední dny dosáhly dosud nepoznané úrovně. Investoři s čistě akciovým portfoliem by podle nás měli využít strategie diverzifikované alokace prostředků, aby lépe rozložili svá rizika, a v rámci akcií navýšit investice do sektoru komodit, kybernetického zabezpečení, obrany, logistiky a megafirem. V dnešních aktualitách z akciových trhů se podíváme na historickou změnu postojů k vojenské a energetické bezpečnosti v Německu a na to, jak se tato změna odrazí na akciích firem podnikajících v obraně a energetice, ať už jde o zelenou energii, LNG či výrobce tepelných čerpadel vzduch-voda. Také se budeme věnovat evropským bankám a zemím, které mohou nejvíc tratit na odstřihnutí Ruska od SWIFTu.
  • Akciové trhy v půlce „maratonu“
    Akciové trhy mají za sebou první polovinu roku; markety v USA prožily nejúspěšnější období od 2013 a to i přes pokles v posledních dnech. Mnozí analytikové se shodují, že druhá část roku bude, pokud se dá ta první označit jako „americká“, „evropskou“.
  • Akciové trhy v sevření chmurné nálady, eurodolar pod 1
    Americkým i evropským akciím se nepodařilo vymanit se ze sevření chmurné nálady. K původním obavám z inflace se odpoledne přidala i o něco horší čísla výrobní inflace i počtu nezaměstnaných, než se očekávalo. Po zveřejněných výsledcích klesají i akcie bank JPMorgan a Morgan Stanley, které tradičně zahajují výsledkovou sezónu.
  • Akciové trhy vstupují do nového týdne v červeném
    Akciové trhy zahájily nový týden v červeném. Důvodem je zařazení společnosti Huawei Technologies na černou listinu amerického ministerstva obchodu. Firma nebude kvůli tomuto zákazu využívat americké komponenty ani software. Negativní dopad však nepocítí jen samotná firma, ale také její američtí dodavatelé jako Intel, AMD, Broadcom, Seagate, Microsoft, Nvidia a další. Není tak divu, že technologický Nasdaq tak na počátku obchodování ztrácí další procento. V rámci širšího indexu S&P 500 se jedná o nejhorší sektor. Ve ztrátách otevřeli i výrobci a zpracovatelé komodit nebo realitní společnosti, jejichž akcie odepisují 0,8 %. Naopak utility rostou o 0,6 %. Celý index pak přichází o třetinu procenta.
  • Akciové trhy vstupují do nového týdne v pozitivní náladě
    Americké trhy zakončily páteční obchodování v solidních ziscích. Stalo se tak i díky publikování lepších než očekávaných čísel zaměstnanosti (americká ekonomika v květnu přidala 223 tis. nových pracovních míst, zatímco očekávání trhu bylo pouze 188 tis.). Celkově si americké trhy za minulý týden připsaly necelého půl procenta. Index Dow Jones vzrostl o 0,9 %, S&P 500 získal 1,1 % a technologický Nasdaq si polepšil dokonce o 1,5 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo technologickým společnostem, které zaznamenaly zisky ve výši téměř dvou procent. Dařilo se dále zpracovatelům komodit (+1,5 %) a sektoru zdravotní péče (+1,2 %). Naopak propadlíkem dne se staly utility (-1,5 %).
  • Akciové trhy v tomto týdnu slušně rostly
    Americký president se rychlostí blesku vypořádal s populárním chřipkovým onemocněním a dodal tím na trhy nový život. Hned na začátku týdne vymazaly indexy ztráty konce minulého týdne, kdy se o jeho nemoci dozvěděl svět. Jedinou kaňkou tohoto týdne bylo úterý, kdy Trump prostřednictvím svého oblíbeného komunikačního kanálu (Twtr) oznámil, že končí vyjednávání o státní pomoci ekonomice a vše schválí, jakmile se stane presidentem. Později nicméně své vyjádření mírnil.
  • Akciové trhy v USA prudce rostou. Bitcoin na dně.
    Akciové trhy v tomto týdnu opět přepisovaly rekordy. Za růstem patrně stojí euforie z nově přijatého zákona o daňové reformě. Firma Apple (NASDAQ: AAPL) kupř. oslavila přijetí zákona tím, že každému zaměstnanci vyplatila bonu ve formě akcií v hodnotě 2 500 USD.
  • Akciové trhy v USA začaly týden až včera
    Americké akciové trhy vstoupily kvůli pondělnímu svátku do nového týdne až včera. V rámci hlavních indexů včera nejméně ztrácel DJIA, který držely nad vodou především akcie Walmart, Coca-Cola a Intel. Největší maloobchodní řetězec na světě, společnost Walmart, hospodařil ve 4Q se ziskem 1,8 USD/akcii, čímž překonal analytický konsensus o 15 centů. Walmart zároveň očekává, že jeho celoroční zisk na akcii dosáhne 6,7-7,12 USD, zatímco analytický konsensus dosahoval 7,09 USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
iFOREX
NORD FX
Deltastock
reklama
Fintokei SwiftTrader