Sobota 21. prosince 2024 17:11
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Akciové trhy v říjnu: PX rostl, S&P500 přes dosažení maxima nakonec mírně klesl

31.10.2024 17:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dle zveřejněných dat během října se ukazuje, že na tom americká ekonomika není vůbec špatně. To pro Fed znamená, že nemusí snižovat sazby rychlým tempem. ECB snížila sazby podle očekávání o 25 bb. Nyní probíhá výsledková sezóna, která je v USA lepší, než se čekalo.

Říjen na pražské burze

Index pražské burzy PX v říjnu vzrostl o +1,74 % m/m (1 639,26 b). Jedná se v tomto roce o osmý měsíc, kdy se jeho hodnota zvýšila. Pouze v srpnu a červnu PX oslabil.

Akcií měsíce se stal Philip Morris ČR, když se jeho cena zvýšila o +6,14 % m/m (16 240 CZK). Definitivně tak vymazal podividendový propad. Růst byl vidět zejména na začátku měsíce po oznámení silných výsledků za 1H24 (níže). Erste Group vzrostla na úplném konci měsíce, kdy zveřejnila silné výsledky za 3Q24 a zvýšila celoroční cíle (níže). V součtu za celý měsíc je akcie silnější o +4,62 % m/m (1 291 CZK).

Více jak čtyřprocentní růst předvedla také Moneta (+4,32 % m/m, 116 CZK). Zde je třeba zmínit dvě významné události. Moneta vyplatí mimořádnou dividendu (níže). To byla ta první pozitivní událost. A ta druhá byla stejná jako u PMČR. Moneta oznámila meziročně vyšší výsledky a překonala konsensus (níže). K tomu navíc zvýšila celoroční projekce. Slušný říjnový zisk si připsal i ČEZ. Po komentáři ex-premiéra, který by ČEZ znárodnil, cena vzrostla. Za říjen si ČEZ připsal +2,44 % m/m (902 CZK). Komerční banka (+0,75 % m/m, 804 CZK) přidala necelé procento a Kofola (+0,00 % m/m, 332 CZK) je beze změny.  

Pouze dvě emise v říjnu oslabily. Čtvrtý měsíc v řadě klesla cena společnosti Colt CZ (-4,65 % m/m, 615 CZK). Je to pravděpodobně reakce na vydání nových akcií s diskontem 7,1 % (níže), která naředí jejich celkový počet o 6,9 %. Výnos bude použit na snížení zadlužení po akvizici S&B. Reakci trhu povařujeme za přehnanou. Nevedlo se ani pojišťovně VIG. Bez podstatnějších zpráv klesla o 2,75 % m/m (742 CZK). Z menších titulů kleslo v říjnu také Primoco (-1,67 % m/m, 885 CZK).

Výkon domácího akciového trhu od začátku roku

Index PX je od začátku roku v plusu o slušných +15,93 % YTD (1 639,26 b.).

Suverénně je v tomto roce nejlepší Erste Group. Její akcie přidaly od začátku roku těžce uvěřitelných +43,11 % YTD (1 291 CZK). Výborný výkon předvedla také Moneta s růstem o +23,93 % YTD (116 CZK). U obou bank jsou společným jmenovatelem výborné výsledky a následné zvyšování projekcí. Kofola je na třetím místě se zhodnocením o +20,29 % YTD (332 CZK). A i v tomto případě pomáhají růst výsledky. Přesto, že Colt CZ klesá poslední čtyři měsíce v řadě, je jeho cena od začátku roku silnější o +15,82 % YTD (615 CZK). Prakticky celé první pololetí jeho cena jen rostla. Další výkon nad +10 % doručila akcionářům pojišťovna VIG. Od začátku roku roste o +14,15 % YTD (742 CZK). Komerční banka od začátku roku oslabila jen ve dvou měsících a její cena je vyšší o +10,97 % YTD (804 CZK). A za zmínku určitě stojí také +6,14 % YTD (16 240 CZK) u Philip Morris ČR.

Z hlavních titulů oslabil od začátku roku jen ČEZ (-5,89 % YTD, 902 CZK). Z méně likvidních pak i Gevorkyan (-7,80 % YTD, 260 CZK). ČEZ stále doplácí na doslova tragický začátek roku, kdy investoři s největší pravděpodobností „ocenili“ politické riziko.

USA

Americký širokopásmový index S&P500 dosáhl v říjnu historického maxima (5 864,67 b., 18. 10. 2024). Nicméně následně z těchto výšin mírně sestoupil. Zejména kvůli poklesu v posledních dnech je za říjen jeho výkon mírně slabší, kdy klesá o 0,58 % m/m (5 729,17 b.). Jedná se o druhý měsíční pokles v tomto roce. Ale v součtu od začátku roku posílil index o +20,11 % YTD (5 729,17 b.).

* čísla jsou krátce po otevření seance 31. 10. 2024

Evropa

Evropský STOXX Europe 600 taky v říjnu oslabil. Sešup přišel až na konci měsíce. Za říjen index klesl o 3,57 % m/m (504,23 b.).  Od začátku roku je ale silnější o +5,27 % YTD (504,23 b.).

* krátce před koncem obchodování 31. 10. 2024 

Podstatné kurzotvorné zprávy za říjen

Poslední říjnový den reportovaly kvartální výsledky Erste Group a Komerční banka. 

Erste zveřejnila silnější výnosy, zejména jádrový čistý úrokový výnos, nižší náklady. Čistý zisk vzrostl o +8 % y/y a je překonal konsensus o vysokých +9 %.  Erste zvýšila své celoroční projekce. V reakci na čtvrtletní report roste cena akcii o téměř +4 %.  

Komerční banka oznámila výsledky více méně ve shodě s konsensem. Čistý zisk je meziročně vyšší o +43 %. Nicméně zahrnuje jednorázovou položku vztahující se k prodeji budovy na Václavském náměstí v Praze. Očištěný čistý zisk meziročně propadl o 14 %. 

Philip Morris ČR oznámil (30. 9. 2024 po zavření trhu) překvapivě nižší pokles prodeje klasických cigaret za 1H24. Čísla vzrostla v meziročním srovnání a překonala naše odhady. Výsledky za 1H24 naznačují dividendu za celý rok ve výši asi 1 350 CZK na akcii. To odpovídá hrubému výnosu +8,4 %. Náš komentář je zde https://bit.ly/PMCR_1H24. 

Colt CZ oznámil, že v rámci zrychleného úpisu akcií prodal 3,9 mil. ks (6,91 % celkového počtu) nových akcií za cenu 575 CZK (diskont 7,1 %). Z našeho pohledu bude celý výnos použit na snížení zadlužení, které vyskočilo po akvizici firmy Sellier&Bellot.

Moneta svolala valnou hromadu, na které mimo personálních otázek navrhla akcionářům ke schválení mimořádnou dividendu ve výši 3,00 CZK na akcii.

Moneta kvartálními výsledky překonala tržní odhady. Jsou meziročně vyšší. Čistý úrokový výnos vzrostl v prostředí klesajících úrokových sazeb. Zvýšila se také čistá úroková marže (pokles nákladů na financování). Management Monety zvýšil celoroční cíle. Navíc na začátku příštího roku přehodnotí také cíle na 2025, kdy se také můžeme dočkat jejich zvýšení. Naše zhodnocení naleznete zde: https://bit.ly/Moneta_3Q24. 

Opět se spekuluje na vytěsnění minorit u ČEZu. Bývalý premiér Babiš uvedl pro média, že by vykoupil podíly minoritních akcionářů. Těm by podle našeho názoru musel nabídnout odpovídající prémii k tržní ceně. A to bylo motorem dnešního růstu.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové trhy v Evropě i USA stagnují. OPEC chystá prodloužení ropné dohody
    Americké akciové trhy v průběhu týdne spíše stagnovaly, případně pod tíhou nepříliš přesvědčivých hospodářských výsledků zlevňovaly. Podobným směrem se ubíraly i akciové trhy v Evropě.
  • Akciové trhy v Evropě i zámoří klesají, Praha mírně rostla
    Negativní vliv mohl mít na akciové trhy neúspěch vyjednávání o navýšení dluhového stropu v USA. Nepomohly ani lepší indexy PMI, které naznačují inflační tlaky.
  • Akciové trhy v mírném plusu
    Americký index S&P 500 během pondělní seance vzrostl o 0,1 %. Během dne nebyly zveřejněny žádné nové makroekonomické ukazatele, které by mohly výrazněji zahýbat akciovými trhy. Víkendové jednání zemí G7 se na obchodování nijak zásadně neprojevilo. Nejvyšší zisky si včera připsaly maloobchodní řetězce (+0,8 %), následované telekomunikačními operátory (+0,7 %). Naopak nejztrátovějším sektorem se staly utility s poklesem o jednu třetinu procenta.
  • Akciové trhy v mírných ziscích
    Evropský akciový index Stoxx 600 v závěru dne roste o 0,1 %. Přitom v úvodní devadesátiminutovce odepisoval až čtvrt procenta, od té doby postupně ztráty vymazával. K růstu zavelely především akcie zbytného spotřebního zboží (+1,0 %), následované finančními tituly (+0,8 %). Naopak před výraznějším vzestupem bránily indexu spíše defenzivní sektory. Například farmacie odevzdávají 1,8 %.
  • Akciové trhy v plusu, při podpoře z technologického sektoru
    Tento týden se na pražské burze pravidelně střídají negativní a pozitivní seance. Dnes index PX rostl (+0,87 %, 1 388,55 b.). Většina společností obchodovaných na BCPP dnes posílila.
  • Akciové trhy: V poločase slušný náskok
    V červnu proběhly volby do Evropského parlamentu. Pro vládní strany v mnoha zemích to bylo velké zklamání. Většina evropských burz tak v reakci oslabovala.
  • Akciové trhy: V Praze první růst tohoto týdne
    Dnes se čekalo na rozhodnutí ECB. Sazby snížila podle očekávání o 25 bb, depozitní sazba tak nyní činí 3,75 %. Následná konference vyzněla mírně jestřábím tónem vzhledem k inflaci nad cílem. Další směřování je tak nejasné.
  • Akciové trhy: V Praze šestý denní pokles v řadě, v Evropě sedmý, USA naopak roste
    Na setkání centrálních bankéřů v Sintře zaznělo z úst šéfky ECB, že v červenci budou pokračovat v dalším zvyšování úrokových sazeb a vzhledem k trvalejším cenovým tlakům nelze vůbec čekat uvolňování měnové politiky.
  • Akciové trhy v průběhu ruské invaze
    Ruské akcie na londýnské burze krvácejí a nejistota dosáhla maxima. Evropské sankce za poslední dny dosáhly dosud nepoznané úrovně. Investoři s čistě akciovým portfoliem by podle nás měli využít strategie diverzifikované alokace prostředků, aby lépe rozložili svá rizika, a v rámci akcií navýšit investice do sektoru komodit, kybernetického zabezpečení, obrany, logistiky a megafirem. V dnešních aktualitách z akciových trhů se podíváme na historickou změnu postojů k vojenské a energetické bezpečnosti v Německu a na to, jak se tato změna odrazí na akciích firem podnikajících v obraně a energetice, ať už jde o zelenou energii, LNG či výrobce tepelných čerpadel vzduch-voda. Také se budeme věnovat evropským bankám a zemím, které mohou nejvíc tratit na odstřihnutí Ruska od SWIFTu.
  • Akciové trhy v půlce „maratonu“
    Akciové trhy mají za sebou první polovinu roku; markety v USA prožily nejúspěšnější období od 2013 a to i přes pokles v posledních dnech. Mnozí analytikové se shodují, že druhá část roku bude, pokud se dá ta první označit jako „americká“, „evropskou“.
  • Akciové trhy v sevření chmurné nálady, eurodolar pod 1
    Americkým i evropským akciím se nepodařilo vymanit se ze sevření chmurné nálady. K původním obavám z inflace se odpoledne přidala i o něco horší čísla výrobní inflace i počtu nezaměstnaných, než se očekávalo. Po zveřejněných výsledcích klesají i akcie bank JPMorgan a Morgan Stanley, které tradičně zahajují výsledkovou sezónu.
  • Akciové trhy v srpnu: Evropský index na historickém maximu, S&P500 téměř na rekordu, pražská burza naopak klesla
    Hned na začátku měsíce zveřejnila výsledky Komerční banka (1. 8. 2024) a Erste Group (2. 8. 2024) a na konci měsíce i pojišťovna VIG (28. 8. 2024).
  • Akciové trhy vstupují do nového týdne v červeném
    Akciové trhy zahájily nový týden v červeném. Důvodem je zařazení společnosti Huawei Technologies na černou listinu amerického ministerstva obchodu. Firma nebude kvůli tomuto zákazu využívat americké komponenty ani software. Negativní dopad však nepocítí jen samotná firma, ale také její američtí dodavatelé jako Intel, AMD, Broadcom, Seagate, Microsoft, Nvidia a další. Není tak divu, že technologický Nasdaq tak na počátku obchodování ztrácí další procento. V rámci širšího indexu S&P 500 se jedná o nejhorší sektor. Ve ztrátách otevřeli i výrobci a zpracovatelé komodit nebo realitní společnosti, jejichž akcie odepisují 0,8 %. Naopak utility rostou o 0,6 %. Celý index pak přichází o třetinu procenta.
  • Akciové trhy vstupují do nového týdne v pozitivní náladě
    Americké trhy zakončily páteční obchodování v solidních ziscích. Stalo se tak i díky publikování lepších než očekávaných čísel zaměstnanosti (americká ekonomika v květnu přidala 223 tis. nových pracovních míst, zatímco očekávání trhu bylo pouze 188 tis.). Celkově si americké trhy za minulý týden připsaly necelého půl procenta. Index Dow Jones vzrostl o 0,9 %, S&P 500 získal 1,1 % a technologický Nasdaq si polepšil dokonce o 1,5 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo technologickým společnostem, které zaznamenaly zisky ve výši téměř dvou procent. Dařilo se dále zpracovatelům komodit (+1,5 %) a sektoru zdravotní péče (+1,2 %). Naopak propadlíkem dne se staly utility (-1,5 %).
  • Akciové trhy v tomto týdnu slušně rostly
    Americký president se rychlostí blesku vypořádal s populárním chřipkovým onemocněním a dodal tím na trhy nový život. Hned na začátku týdne vymazaly indexy ztráty konce minulého týdne, kdy se o jeho nemoci dozvěděl svět. Jedinou kaňkou tohoto týdne bylo úterý, kdy Trump prostřednictvím svého oblíbeného komunikačního kanálu (Twtr) oznámil, že končí vyjednávání o státní pomoci ekonomice a vše schválí, jakmile se stane presidentem. Později nicméně své vyjádření mírnil.
  • Akciové trhy v USA prudce rostou. Bitcoin na dně.
    Akciové trhy v tomto týdnu opět přepisovaly rekordy. Za růstem patrně stojí euforie z nově přijatého zákona o daňové reformě. Firma Apple (NASDAQ: AAPL) kupř. oslavila přijetí zákona tím, že každému zaměstnanci vyplatila bonu ve formě akcií v hodnotě 2 500 USD.
  • Akciové trhy v USA začaly týden až včera
    Americké akciové trhy vstoupily kvůli pondělnímu svátku do nového týdne až včera. V rámci hlavních indexů včera nejméně ztrácel DJIA, který držely nad vodou především akcie Walmart, Coca-Cola a Intel. Největší maloobchodní řetězec na světě, společnost Walmart, hospodařil ve 4Q se ziskem 1,8 USD/akcii, čímž překonal analytický konsensus o 15 centů. Walmart zároveň očekává, že jeho celoroční zisk na akcii dosáhne 6,7-7,12 USD, zatímco analytický konsensus dosahoval 7,09 USD.
  • Akciové trhy: Vybírání zisků na ČEZu
    Tři dny a třikrát pokles. Nemluvím o celé burze, respektive o jejím hlavním indexu PX, ale o ČEZu. Od začátku týdne jen klesá a za tyto tři dny odepsal 4,4 %. Jen dnes se jeho hodnota snížila o 1,79 % (1 149 CZK). Z mého pohledu je to dáno vybíráním zisků. Akcie ČEZu rostly v minulých dnech a týdnech rychlostí blesku a investoři prostě jen sbírají své ovoce. Ještě připomínám, že ČEZ je od začátku roku silnější o téměř 50 %.
  • Akciové trhy: Vybírání zisků na ČEZu stáhlo dolů celou burzu
    Hlavní index PX dnes sice otevřel silnější, ale nakonec skončil ve ztrátě ve výši -0,15 % (1 416,23 b.). Důvodem bylo obchodování s akciemi ČEZu. Po překonání hranice 1 200 CZK začali investoři realizovat zisky. ČEZ dnes ztratil 1,75 % (1 181 CZK). Vzhledem k tomu, že dnes tvořil téměř 70 % celkového burzovního objemu, měl rozhodující vliv na celý index, který po lepším zahájení nakonec oslabil. Ztratily také velké banky, Erste (-0,69 %, 746 CZK), Komerční banka (-0,07 %, 752 CZK) a Colt CZ (-0,34 %, 587 CZK).
  • Akciové trhy: výhled komplikuje obchodní válka
    Přes poklesly z posledních dnů, jež byly způsobeny rozjitřením obchodní (a měnové) války mezi USA a Čínou, si od začátku letošního roku připisují akciové trhy solidní zisky. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World je momentálně v pěkném 11% plusu. Jaký faktor tento růst způsobil, když dynamika korporátních zisků prudce zpomaluje, valuace – P/E, P/B, P/S či EV/EBITDA – nejsou vyloženě levné a globální ekonomika zpomaluje? Tímto primárním faktorem byla holubičí otočka centrálních bank v čele s americkým Fedem a ECB - posun měnových politik směrem k nižším úrokovým sazbám a spekulacím o znovuobnovení programu kvantitativního uvolňování (QE), tedy nákupů vládních a korporátních dluhopisů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex