Neděle 22. prosince 2024 02:32
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Ranní okénko - Překvapí česká inflace opět směrem výše?

11.06.2024 09:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
 

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,66

0,22%

1,1%

 

 

 

S&P 500

5360,8

0,26%

13,6%




USD/CZK

22,90

0,22%

1,0%

 

 


NASDAQ

17192,5

0,35%

16,5%




EUR/USD

 

1,077

0,07%

0,1%

 

 

 

DAX

18494,9

-0,34%

10,4%

 

 

 

USD/PLN

4,017

0,67%

1,7%




PX

1542,73

-0,26%

11,1%




Ropa Brent

USD/barel

81,65

-0,35%

7,3%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

2302

-0,37%

13,7%











Aktualizováno

8:53

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes za pár minut odhalí Český statistický úřad, jak se vyvíjela tuzemská inflace. V únoru a březnu sice bylo dosaženo inflačního cíle ČNB, ale existovala inflační rizika jejího opětovného zvýšení, ač ne takového rozsahu jako v posledních dvou letech. V dubnu se jedno z nich naplnilo, když meziroční inflace v dubnu dosáhla výše 2,9 % (odhad trhu 2,4 %) zejména z důvodu výrazného zpomalení poklesu cen potravin. Pro květen sice očekáváme, že tempo snižování cen potravin opět mírně zrychlilo, ale meziroční inflace podle nás poklesne jen nepatrně z 2,9 % na 2,8 %. Cenové tlaky dále přetrvávají v oblasti služeb, navíc nedávné hokejové mistroství světa konané v Praze a Ostravě mohlo tyto tendence mírně posílit vzhledem k přílivu fanoušků, kteří byli ochotni sáhnout i hlouběji do kapsy. To se týká především oblasti pohostinství či ubytování. Oproti předcházejícím měsícům také v dubnu došlo ke zrychlení růstu cen zboží a podobný růst očekáváme i v květnu, což podle nás zapříčiní, že jádrová inflace zůstane na úrovni 2,6 %. Negativní efekt v květnu měly ceny pohonných hmot, které sice nedosahují historických maxim roku 2022, ale ve srovnání s loňským rokem jsou výrazně vyšší. V dalších měsících budou proti sobě působit efekty zlevňování ropy na světových trzích, silnější koruna a na druhé straně začínající letní sezóna. Faktorem bude zajisté i další geopolitický vývoj ve světě, především na Blízkém východě, významně ovlivňující pohyby komodit na světových trzích. V případě regulovaných cen (energií) očekáváme pokračování trendu z letošního roku. 

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nový týden byl zahájen nejnovějšími údaji z tuzemského trhu práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že podíl nezaměstnaných v květnu poklesl na 3,6 %. Tento výsledek je v souladu s naší i tržní prognózou. Za tímto poklesem podobně jako v předchozích měsících stojí především sezónní faktory, kdy jsou více poptávány práce na částečný úvazek v souvislosti s teplejším počasím. Pozitivní efekt mohlo také sehrát květnové mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě, jelikož zaměstnavatelé museli najímat dodatečné pracovní síly, aby dokázali uspokojit nápor domácích i zahraničních fanoušků. Zároveň dochází k mírnému ekonomickému oživení tuzemského hospodářství, proto se firmy při obnovující se poptávce nechtějí zbavovat svých zaměstnanců.

Začátek nového týdne i v důsledku absence významnějších ekonomických dat byl na akciových trzích spíše poklidnější. Americký index S&P 500 si za včerejší den připsal 0,3 %, naopak německý DAX i pražský PX shodně (po zaokrouhlení) 0,3 % ztratily. Koruna se drží nad úrovní 24,60 EUR/CZK.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Spotřebitelská inflace (květen, m/m, v %) 

0,3

0,1

0,7

 

 

 

 

9:00

ČR

Spotřebitelská inflace (květen, r/r, v %) 

2,8

2,8

2,9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: ČR inflace
ST: SRN finální inflace, USA inflace, měnově-politické zasedání Fedu
ČT: ČR platební bilance, EUR průmysl, USA PPI
PÁ: EUR obchodní bilance, USA spotřebitelská důvěra U. Michigan

Autor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Mikušek, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Předstihové ukazatele hlásí zpomalení ekonomiky ve druhém pololetí
    PMI indexy během června výrazněji poklesly, a to jak v eurozóně (včetně Německa), tak v USA. Ukazují, že ekonomika na konci druhého kvartálu ztrácí dynamiku a zapadají tak do našeho výhledu slábnoucího ekonomického výkonu ve druhé polovině roku a začátkem 2023. Stejný obrázek by měl dnes naskytnout i německý Ifo index. Zajímavý je i výsledek tuzemského konjunkturálního průzkumu, který prozatím indikoval vesměs pozitivní vývoj a nebyl tak v souznění s PMI.
  • Ranní okénko - Předstihové ukazatele i nadále naznačují problémy v Německu
    V závěru týdne již nedorazí zásadnější ekonomická data a patrně nejzajímavější tak bude výsledek německého Ifo indexu. Důležitý je zejména vývoj složky týkající se budoucích očekávání, kdy v historickém pohledu jde o relativně kvalitní předstihový ukazatel ekonomického růstu v Německu. Zhruba od poloviny loňského roku zůstává index na neměnných hodnotách, relativně hluboko pod historickým průměrem. To odpovídá i německému vývoji ekonomiky, kdy v posledních čtvrtletích došlo k zastavení poklesu, samotný „odraz ode dna“ se ale alespoň prozatím nekoná a německá ekonomika spíše přešlapuje na místě. Medián analytiků počítá s mírným nárůstem složky budoucích očekávání, což by odpovídalo i včerejšímu nárůstu kompozitního německého indexu nákupních manažerů (PMI).
  • Ranní okénko - Přehled týdne: ceny výrobců v ČR a PMI ve světě
    Nový týden přináší nová data, tentokrát bude k zajímavým událostem patřit zejména cenový vývoj na straně výrobců v České republice a v Německu. Dozvíme se také údaje o inflaci a spotřebitelské důvěře v eurozóně, ze Spojených států nás zaujme především výkon maloobchodu a průmyslového sektoru.
  • Ranní okénko - Přehled týdne: nezaměstnanost v ČR, inflace v ČR a SRN, v USA inflace a zasedání Fedu
    Tento týden bude co do objemu nových dat zřejmě skromnější, nabídne však několik důležitých událostí. V České republice nás bude zajímat především statistika nezaměstnanosti, dále pak vývoj inflace, který se dozvíme kromě ČR postupně i z Německa a USA. Právě Spojené státy budou pomyslným středobodem pozornosti investorů v tomto týdnu, když ve středu zasedne Federální výbor pro volný trh (FOMC), který bude diskutovat nastavení měnové politiky. Na základě dosavadního ekonomického vývoje by dle našich i tržních očekávání zatím nemělo dojít ke změně referenčních úrokových sazeb směrem dolů ani nahoru, byť obě možnosti jsou předmětem diskuzí.
  • Ranní okénko - Přehled týdne: PMI a maloobchod v ČR, inflace v Evropě a v USA trh práce
    První červencový týden přinese várku nových dat převážně ze zpracovatelského průmyslu, kde se dozvíme aktuální PMI jak z ČR, tak ze světa, z USA přijdou nová data zejména z trhu práce. Obchodní aktivitu v týdnu omezí dva státní svátky, nejprve ve čtvrtek Den nezávislosti v USA, v pátek Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje v ČR, kdy budou příslušné burzy uzavřené.
  • Ranní okénko - Přehled týdne: předstihové ukazatele, mzdy, maloobchod, průmysl a zasedání
    Tento týden bude ve znamení předstihových ukazatelů PMI, které budou zveřejňovány v Česku, Německu, v eurozóně i v USA. Podstatná data z ČR poskytne např. oblast maloobchodu nebo průmyslový sektor. Nejsledovanější událostí bude zřejmě čtvrteční zasedání ECB, která má rozhodovat o nastavení měnové politiky. Na základě dosavadního vývoje v eurozóně předpokládáme, že ECB přistoupí ke snížení základní úrokové sazby o 25bb, což by mělo evropským ekonomikám pomoci na cestě z loňské recese.
  • Ranní okénko - Přehled týdne: spotřebitelský sentiment v zahraničí a inflace v Evropě
    Tento týden nabídne ekonomické události převážně ze zahraniční, těmi nejdůležitějšími ukazateli budou zejména průzkumy tržního sentimentu napříč Evropou a Spojenými státy, ale také inflace v eurozóně. Začátek týdne bude především ve znamení dat z Německa, jelikož v USA je státní svátek (Den obětí války) a v ČR budou nová data publikována až na konci týdne. Týden uzavře odhad cenového vývoje v eurozóně, který bude důležitý pro potvrzení plánované trajektorie měnové politiky ECB.
  • Ranní okénko - Přehled týdne: zasedání ČNB, v zahraničí spotřebitelská důvěra
    Poslední červnový týden přinese nejspíše nové referenční úrokové sazby pro finanční trh v ČR, o jejichž výši se bude ve čtvrtek rozhodovat na zasedání bankovní rady ČNB. Odhady analytiků se většinově přiklání ke snížení 2T repo sazby o 25bb. Z dosavadního ekonomického vývoje, jakož i z vyjádření členů bankovní rady minulý týden, však vyplývá značná pravděpodobnost snížení v rozsahu až 50bb, s čímž počítá naše prognóza. Z pohledu zahraničních dat pak tento týden přinese zejména údaje o spotřebitelské důvěře.
  • Ranní okénko - Přehled týdne: zpřesněné odhady HDP a cenového vývoje
    Tento týden nás čeká potvrzení růstu HDP ve druhém čtvrtletí, a to v Česku, v Německu i v USA. Ve Spojených státech je navíc s daty z národních účtů spojen i cenový index PCE, který bývá zásadním indikátorem pro rozhodování Fedu. A co dalšího nabídnou nadcházející pracovní dny?
  • Ranní okénko - Překvapí americká inflace trhy a Fed
    Vrcholem dnešního dne a ve výsledku i celého tohoto týdne je zářijová americká inflace. Po včerejším mírném překvapení u výrobní inflace ve směru vzhůru investoři doufají, že spotřebitelská inflace dopadne lépe a nedá tak Fedu další impuls pro razantnější zvyšování sazeb. Aktuálně je trh takřka kompletně smířen s tím, že na listopadovém meetingu sazby porostou o 75bb, vrchol pak bude dosažen zhruba na úrovni 4,5-4,75 %.
  • Ranní okénko - Překvapí dnes inflace trhy?
    Dnešek patří inflaci. V 9 ráno dorazí čísla ohledně růstu cen z Česka, odpoledne pak z USA. Z americké ekonomiky přijdou i klasická týdenní data z trhu práce. Ohledně české inflace panuje do poslední chvíle značná nejistota. Tržní konsenzus odhaduje meziroční míru na úrovni 17,9 %, náš odhad by byl stejný, ale po započtení vlivu vládních opatření tlumících vliv cen energií předpokládáme, že inflace dosáhne „jen“ 17,5 %. Nové prognózy má i ČNB a MF.
  • Ranní okénko - Překvapivě vyšší inflace v Německu zvyšuje možnost odchylky pro eurozónu
    ČSÚ vydá zpřesněný údaj o HDP za Q3. Následovat bude i Francie, Polsko a další státy EU. V eurozóně se očekává zveřejnění listopadové inflace. Překvapivě vyšší inflace v Německu zvyšuje šance, že i souhrnné číslo pro eurozónu nakonec převýší predikovaných 4,5 %. V USA jsou na řadě indikátory sentimentu hodnotící důvěru spotřebitelů a náladu v průmyslu. I zde budou negativně působit vyšší ceny ve výrobě, ale i pro spotřebitele.
  • Ranní okénko - Přichází data o HDP
    Hlavní událostí dnešního dne bude bezesporu zveřejnění údaje o českém hrubém domácím produktu za první čtvrtletí. Poslední kvartál loňského roku přinesl meziroční propad o 4,8 % a vzhledem k nepříznivé epidemické situaci patrně k velkému zlepšení nedojde. Rozptyl odhadů výsledku je tentokrát mimořádně veliký a sahá od -5,4 až k -1,5 %. Podle našeho názoru česká ekonomika vykáže meziroční pokles o 3 procenta, což by v mezičtvrtletním vyjádření odpovídalo -1,2 %.
  • Ranní okénko - Přichází týden předstihových indikátorů
    Týden začíná poněkud ospale a prvním zajímavým makroekonomickým údajem bude až středeční informace o evropské spotřebitelské důvěře. Ta by měla v září podle odhadů klesnout ze srpnových -5,3 na -5,9 bodu. To je sice nemilá vyhlídka, ovšem i nadále by se tak jednalo o lepší výsledek, než jaký jsme sledovali těsně před vypuknutím pandemie (-6,4 v únoru 2020), a zároveň je to více, než činí pětiletý průměr (-7,8).
  • Ranní okénko - Příliv českých dat a pokles inflace v eurozóně
    Poslední den tohoto týdne přinese data i z české ekonomiky. Již za pár minut Český statistický úřad zveřejní druhý odhad HDP za třetí kvartál letošního roku včetně jeho struktury. Na základě aktuálních dat odhadujeme, že tuzemské hospodářství pokleslo mírněji (-0,2 % ve srovnání s předchozím čtvrtletí), než naznačuje první odhad (mezičtvrtletně -0,3 % a meziročně -0,6 %). Naše ekonomika jako jediná v rámci Evropské unie zatím nepokořila předcovidovou úroveň a zdá se, že ani v blízké době se to nepodaří, zejména kvůli stále utlumené spotřebě domácností. V dopoledních hodinách bude rovněž publikován index nákupních manažerů (PMI), kdy očekáváme jeho zvýšení ve zpracovatelském průmyslu z 42,0 na 42,8 bodů (medián trhu 42,9), tedy v podobných intencích jako v Německu i celé eurozóně. Ve 14:00 Ministerstvo financí zveřejní plnění státního rozpočtu ke konci listopadu. Za deset měsíců letošního roku činil deficit ve výši 210,7 mld. Kč a naplánovaný schodek 295 mld. Kč se tak nejspíše podaří dodržet.
  • Ranní okénko - Případné oslabení na americkém trhu práce by krátkodobě mohlo zlepšit investorskou náladu
    Trojici měsíčních dat z české ekonomiky dnes ráno zkompletuje údaj o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu. ČNB zveřejní data, ze kterých se dozvíme objem devizových intervencí za srpen. Podle našeho odhadu se pohybovaly v rozpětí 2,5 až 3,0 mld. EUR. V září pak podle čísel z dekádní bilance byla ČNB na trhu aktivní koncem měsíce a mohla využít podobné množství jako v srpnu.
  • Ranní okénko - Připravovaný "anti-fragmentační" balíček od ECB trh zklidnil
    Finanční trhy jsou stále pod tíhou vysoké inflace, obav z recese a růstu úrokových sazeb. K nervozitě přispělo také, že Gazprom omezil dodávky zemního plynu do Itálie, Německa, Rakouska a Francie. To vyvolalo růst ceny zemního plynu na burze. K uklidnění alespoň došlo na dluhopisovém trhu v eurozóně.
  • Ranní okénko - Ráno dorazí výsledek české inflace
    Pro dnešek je na pořadu česká inflace a statistika cen výrobců v USA. Obě statistiky doplní včerejší údaj o nezaměstnanosti v ČR a inflaci v USA. Dohromady jde o důležitá čísla, na základě kterých se budou centrální banky rozhodovat o další trajektorii úrokových sazeb. Včerejší data o americké inflaci dopadla v souladu s očekáváními, stejně jako data z českého trhu práce. Reakce na trhu tak byla pouze minimální, kdy index S&P 500 rostl o 0,2 %, pražská burza měřená indexem PX rostla o 0,4 %, německý DAX naopak o 0,4 % klesal.
  • Ranní okénko - Reálné mzdy v ČR dál rostou, dnes první údaj z amerického trhu práce
    Dnešní den jako jediný v rámci tohoto týdne nenabídne data z české ekonomiky. Nudit se ovšem nebudeme, jelikož dorazí zajímavé údaje ze zahraničí. Nejprve v dopoledních hodinách Eurostat odhalí, jak se vyvíjely ceny ve výrobě v eurozóně. Trh včetně nás očekává, že se ve srovnání s loňským rokem v červenci výrobní ceny snížily o 2,5 %. V meziročním srovnání dochází k nepřetržitému poklesu již od loňského května zejména díky nižším cenám energií.
  • Ranní okénko - Reálné mzdy v ČR pravděpodobně i na konci roku klesaly
    Reálné mzdy českých zaměstnanců klesají již více než dva roky a pravděpodobně ani poslední čtvrtletí minulého roku nezměnilo trajektorii tohoto trendu. Podle našeho odhadu sice nominální mzdy vzrostly o téměř 7 %, ale inflace v posledním kvartále dosáhla ještě vyšší úrovně, ač byla výrazně ovlivněna statistickou základnou v souvislosti se zavedením úsporného tarifu v posledních třech měsících roku 2022. V reálném vyjádření predikujeme pokles o 0,6 %. Reálný nárůst mezd tak nastane až na začátku letošního roku, což vyplývá již z lednového výsledku inflace, kdy došlo k jejímu propadu z 6,9 % v prosinci na 2,3 %. Tento faktor by měl povzbudit české domácnosti k vyšší spotřebě, což by se mělo pozitivně projevit na mírném růstu české ekonomiky v tomto roce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy