Sobota 21. prosince 2024 19:52
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
InstaForex rijen 2024

Ranní okénko - Propad v průmyslu, zahraniční obchod naopak v plusu

09.05.2024 10:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


25,01

0,08%

1,9%

 

 

 

S&P 500

5187,7

0,00%

17,5%




USD/CZK

23,29

0,11%

1,3%

 

 


NASDAQ

16302,8

-0,18%

18,2%




EUR/USD

 

1,074

-0,07%

0,7%

 

 

 

DAX

18498,4

0,37%

21,4%

 

 

 

USD/PLN

4,003

-0,12%

-3,3%




PX

1548,65

1,23%

13,5%




Ropa Brent

USD/barel

83,87

0,18%

5,2%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

2314

0,25%

16,2%











Aktualizováno

8:48

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes již za pár okamžiků zveřejní Český statistický úřad, jak se vyvíjely v březnu tuzemské maloobchodní tržby. Ty od prosince minulého roku rostou a očekáváme, že tento trend bude pokračovat i dále v průběhu roku. Podle naší prognózy stouply reálné tržby v maloobchodním sektoru za březen v meziročním vyjádření o 2,5 %, přičemž trh je ještě mírně optimističtější (2,8 %). Sektor maloobchodu těží z rostoucí spotřeby domácností, které jsou povzbuzeny poklesem inflace k 2 % a z toho pramenícího růstu reálných mezd po více než dvou letech. Navíc i nezaměstnanost zůstává nízká, což posiluje důvěru spotřebitelů v českou ekonomiku, která již dosahuje historicky nadprůměrné úrovně. Pozitivní sentiment mezi spotřebiteli a jejich rostoucí útraty by měly být hlavním faktorem růstu české ekonomiky v letošním roce.

V rámci středoevropského regionu bude nejzajímavější událostí zasedání Polské centrální banky. Ta drží již od loňského září sazbu na 5,75 % a nic by se na tom nemělo změnit ani dnes, a to přestože se meziroční inflace pohybuje okolo 2% cíle. Ale v dalších měsících se očekává nárůst cen potravin, jelikož byla zrušena nulová sazba na DPH u této položky a rovněž bude ukončen režim zastropovaných cen energií. Zároveň jádrová inflace zůstává zvýšená okolo 4 %, tudíž bankovní rada Polské centrální banky zatím nevidí důvod pro snižování sazeb.

Ze světa budou publikovány pouze každotýdenní údaje o nově podaných i pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech amerických. Trh očekává u obou těchto statistik podobné hodnoty jako v předcházejících týdnech.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzhledem ke včerejšímu státnímu svátku k výročí konce 2. světové války se vrátíme zpět až do úterý, kdy byly nejprve zveřejněny výsledky továrních objednávek v Německu. Trh predikoval jejich meziměsíční nárůst o 0,4 %, ale realita byla zcela opačná (-0,4 %). Navíc byl i významně revidován únorový údaj z +0,2 % na -0,8 %. To není dobrá zpráva ani pro tuzemský průmysl, který trápí nízká zahraniční poptávka, což se podepsalo i na jeho březnovém výsledku. V březnu česká průmyslová produkce po očištění o sezónní vlivy poklesla o 2,7 % a bez očištění dokonce o 11,1 % i díky vysoké srovnávací základně z minulého roku u automobilového průmyslu. Naše bilance zahraničního obchodu skončila v březnu opět výrazným přebytkem, tentokrát ve výši 39,3 mld. Kč. Pozitivní saldo bylo ovšem opět ovlivněno zejména klesajícím dovozem.

V březnu průmyslová produkce v Německu meziměsíčně poklesla o 0,4 %, zároveň byl revidován únorový výsledek směrem níže. Ukazuje se, že se největší evropská ekonomika ještě nerozeběhla na plné obrátky.

Včera skončil americký index S&P 500 na stejné hodnotě jako den předtím, zatímco německý DAX si připsal necelých 0,4 %. Pražská burza již v úterý zaznamenala zisk ve výši 1,2 %. Koruna se i nadále pohybuje okolo úrovně 25 EUR/CZK.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Maloobchodní tržby bez aut (březen, r/r, v %)

2,5

2,8

1,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Airbnb Inc-Class A, Enel Spa

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČT: ČR maloobchod; USA každotýdenní data z trhu práce
PÁ: ČR nezaměstnanost; USA průzkum University of Michigan

Autor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Mikušek, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Pozice Fedu je čím dál jasnější
    Ze zemí eurozóny se dnes dočkáme říjnové edice průzkumu spotřebitelské důvěry. Trh od ní na pozadí opětovně se zhoršující epidemické situace a ochlazování průmyslu očekává pokles ze zářijových -4,0 na -5,0 bodů. I tato hodnota by ovšem byla vyšší, než čeho jsme byli svědky před pandemií (-6,4) či kolik činí pětiletý průměr (-7,8).
  • Ranní okénko - Pozitivní data z americké ekonomiky
    V USA je dnes Den díkuvzdání a obchodování na finančním trhu by tak mělo být spíše poklidné. Ještě před tím ale z americké ekonomiky včera odpoledne stihly dorazit povzbudivé zprávy. Růst HDP v Q3 21 byl revidován mírně nahoru z 2 na 2,1 %. Osobní příjmy vzrostly více, než se čekalo, a to i po odpadnutí některých fiskálních podpůrných opatření. A také osobní výdaje rostly nad očekávání navzdory svižné inflaci. Týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zaznamenaly pouze nízký přírůstek, dokonce mírně pod hodnotami obvyklými pro předpandemické období. Nicméně za nečekaným výsledkem mohly stát sezónní faktory, jako právě zmíněný blížící se Den díkuvzdání.
  • Ranní okénko - Pozitivní výsledky předstihových ukazatelů
    Dnešní ekonomický kalendář plní data z USA, která však postrádají váhu, aby zahýbala s finančním trhem. Dorazí data o prodejích nových domů a sada předstihových indikátorů v čele se spotřebitelskou důvěrou od Conference Board a indexů od Fedu v Richmondu měřící náladu ve výrobním sektoru a mezi podnikateli. V eurozóně je kalendář prázdný, zajímavější je v CEE regionu, kde maďarská centrální banka dnes rozhoduje o nastavení úrokových sazeb. Trh jednotně počítá s ponecháním hlavní úrokové sazby na 13 %.
  • Ranní okénko - Pozornost míří k americkému trhu práce
    Dnes k zajímavějším zápisům v ekonomickém kalendáři bude patřit jen výsledek reportu z amerického trhu práce od agentury ADP. Ten bude představovat určitý náznak, jakým směrem by se mohla vydat páteční oficiální statistika o počtu nově vytvořených pracovních pozic. V případě ADP trhy očekávají, že během července v soukromém sektoru vzniklo 190 tisíc volných pracovních míst, zhruba v souladu s očekáváním pro páteční výsledek (+200k). Je třeba ale upozornit na často rozdílné výsledky, kdy například za červen report ADP uváděl, že v americké ekonomice vzniklo téměř 500 tisíc pozic, oficiální výsledek pak ale dopadl zhruba v souladu s očekáváními analytiků na úrovni 209 tisíc. Reakce trhu tak patrně bude spíše jen mírná, kdy většina investorů bude vyčkávat na páteční data.
  • Ranní okénko - Pozornost trhu se upíná na Fed a ECB
    Pozornost bude tento týden patřit centrálním bankám. ECB patrně oznámí záměr ukončit pandemický program PEPP v březnu 2022, současně ale bude indikovat alespoň dočasné navýšení standardního programu APP, aby zamezila abruptnímu ukončení nákupu aktiv. U Fedu očekáváme zvýšení tempa taperingu (tj. snižování objemu nákupu aktiv).
  • Ranní okénko - Pozornost upoutají předstihové indikátory
    Tuzemský ekonomický kalendář nabídne pouze výsledek listopadového konjunkturálního šetření. Pestřejší budou v tomto směru data z eurozóny, která přinesou sérii nejsledovanějších indikátorů sentimentu. Fed i ECB zveřejní zápis z posledního měnového zasedání a vyjednávací týmy EU a Velké Británie se pokusí sjednat vzájemnou obchodní dohodu.
  • Ranní okénko - Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb již tento týden vrostla
    Hlavní událostí příštích dnů bude zasedání ČNB. Poslední vyjádření členů bankovní rady ČNB v uplynulých dnech zvýšila pravděpodobnost, že hlavní úroková sazba bude posunuta z 0,25 % na 0,50 % již tento týden. Již o den dříve by ale měla utahování politiky v regionu CEE odstartovat maďarská centrální banka. Na globálních trzích budou dominovat především červnové PMI indikátory a sledovat budeme také Ifo index. Z USA dorazí data až koncem týdne v čele s cenovým indexem PCE spolu se statistikou osobních výdajů a příjmů.
  • Ranní okénko - Prezidentské volby v USA jdou do finále
    Dnes nás čeká událost tohoto roku, prezidentské volby ve Spojených státech amerických. Tamní obyvatelé dnes v rámci tzv. super úterý rozhodnou, kdo se stane na další čtyři roky nejmocnějším politikem na planetě. Vrátí se do Bílého domu republikánský kandidát Donald Trump nebo se stane první prezidentkou v americké historii současná viceprezidentka za Demokratickou stranu Kamala Harris? V tuto chvíli nelze jednoznačně říci, kdo má do oválné pracovny blíže. Investoři a sázkové kanceláře mírně favorizují Donalda Trumpa, na druhé straně nejrůznější předvolební průzkumy spíše naznačovaly vítězství Kamaly Harrisové. Rozhodujícími by měly být výsledky v nerozhodnutých, tzv. swing státech, kterými jsou Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pensylvánie, Severní Karolína a Wisconsin.
  • Ranní okénko - Prezidentské volby v USA za námi, dnes Fed a ČNB
    Nečekaně rychle jsme se dozvěděli rozuzlení volebního thrilleru za oceánem, ač výsledky ještě nejsou oficiální. S pravděpodobností limitně se blížící absolutní jistotě se stane 47. prezidentem v historii USA republikán Donald Trump. Toto se pochopitelně projevilo i na finančních trzích, kdy se zvýšily výnosy zejména desetiletých amerických státních dluhopisů a americký dolar výrazně posílil.
  • Ranní okénko - Projeví se další meziroční pokles cen v zemědělství na pultech supermarketů?
    Statistika cen výrobců po České republice vyjde tentokrát v Německu. U našeho západního souseda ceny meziměsíčně opět poklesly (o 0,3 %), ale méně než v květnu (o 1,4 %). V meziročním srovnání se očekává stagnace. To by se mělo projevit na budoucím inflačním vývoji, a to přestože v červnu došlo k mírnému nárůstu cenové hladiny, nicméně to bylo způsobeno ukončením některých státních opatření zavedených v minulém roce.
  • Ranní okénko - Prosincový týden nabitý daty z české ekonomiky
    Tento týden je doslova nabitý reálnými čísly z české ekonomiky a až do čtvrtka tak bude na domácím trhu o dění postaráno. Hned za několik málo minut dorazí informace o vývoji mezd ve třetím čtvrtletí, kde očekáváme slušný nominální růst, který ale vzhledem k vysoké inflaci odpovídá reálnému poklesu o takřka 10 %. V úterý dorazí další spíše negativní čísla z maloobchodu, na které ve středu naváže průmysl a zahraniční obchod. Vše ve čtvrtek zakončí čísla ohledně podílu nezaměstnaných. V eurozóně budou zajímavá především dnešní čísla ohledně maloobchodu, z USA pak až konec týdne, kdy vyjdou ceny výrobců spolu se spotřebitelskou důvěrou z michiganské univerzity.
  • Ranní okénko - Prosinec měl přinést další zrychlení inflace
    Tuzemská spotřebitelská inflace podle nás v prosinci zrychlila z meziročních 6,0 % na 6,6 %, což je současně i medián tržního odhadu. Meziměsíčně počítáme se zdražením o 0,5 %. Za dalším citelným navýšením tempa růstu cen měla být především jádrová složka. Počítáme se zdražením zboží i služeb. Jádrová inflace podle našeho propočtu narostla z 7,8 % na 8,4 % na pozadí svižné domácí poptávky. Proinflačně bude opět působit oddíl dopravy, který odráží nadále vysoké ceny pohonných hmot.
  • Ranní okénko - Prudký pokles prodejů nových domů v USA
    Dnes v devět ráno ukáže konjukturální průzkum z dílny ČSÚ, kam se v srpnu posunula nálada domácností a podnikatelů v Česku. Z USA pak odpoledne dorazí statistika prodejů zboží dlouhodobé spotřeby, kde trh očekává mírný meziměsíční nárůst. Včerejší indexy nákupních manažerů dopadly přesně opačně, než trh očekával. Zatímco v eurozóně přišla úleva, když index v průmyslu setrval na podobných úrovních jako v červenci, v USA výsledek negativně překvapil.
  • Ranní okénko - Průmysl a export tlumeny automotive
    Silný pokles německých průmyslových objednávek za říjen včera indikoval další slabý výkon průmyslové výroby, což se ovšem dnes ráno nepotvrdilo. Tamní objem výroby meziměsíčně vzrostl o 2,8 % (oproti odhadovaným 1,0 %) a revize nahoru se dostavila pro údaje za září na -0,5 % z dříve udávaných -1,5 %. Ve výsledku tak německý průmysl meziročně ztrácí 0,6 %, přičemž medián odhadu počítal s hodnotou poblíž 3 %. Nakonec výroba aut celkový výsledek dolů nestáhla. Naopak, dle informací od německého statistického úřadu se výroba motorových vozidel a jejich dílů zvýšila meziměsíčně o 12,6 %.
  • Ranní okénko - Průmysl a zahraniční obchod uzavřou data za třetí kvartál
    Český statistický úřad dnes zveřejnění podrobné údaje o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu za září a doplní tak poslední chybějící data za třetí kvartál. Český průmysl v letních měsících zvolnil tempo, když v srpnu navýšil meziroční pokles na -8,0 % z červencových -5,0 %. Tento vývoj lze částečně přičíst čerpání celozávodních dovolených. V září již podle nás mělo dojít ke snížení meziročních ztrát. Tomu nasvědčují poslední předstihové indikátory. Například šetření mezi nákupními manažery ve zpracovatelském průmyslu poukázalo na rostoucí tempo nových zakázek z tuzemska i zahraničí. Příznivý vývoj v zahraniční poptávce, zejména pak v sousedním Německu, v září svědčil také českému exportu, jemuž dále napomohl i slabší kurz koruny. Pro září tak počítáme s nárůstem bilance zahraničního obchodu na zhruba 18,5 miliard korun. Dnes zveřejněná data o německé průmyslové výrobě sice skončila mírně pod mediánem tržního odhadu (-6,5 %), i přesto ale dál umazala část svých meziročních ztrát, když září zakončila o 7,3 % pod hodnotou ze stejného období minulého roku. Výsledek za srpen byl revidován směrem nahoru na -8,7 % z -9,6 %.
  • Ranní okénko - Průmysl dnes může ukázat na další rozsáhlé zpomalování
    Dnes je z ekonomických dat na řadě český průmysl a informace ohledně zahraničního obchodu. Saldo obchodu se zahraničím skončilo pravděpodobně opět ve výrazném deficitu, průmysl se mohl udržet v plusu, po očištění ale může přijít další meziměsíčně pokles. Tentokrát přitom nebude na vině automotive, jak tomu bylo v předchozích měsících. Zápisky z posledního zasedání Fedu větší šok nepřinesly – americká centrální banka je ochotná bojovat s inflaci i za cenu dopadů do ekonomického růstu. Platí i předpoklad rozhodování mezi 50bb a 75bb hikem na příštím zasedání.
  • Ranní okénko - Průmysl eurozóny a výrobní inflace USA
    Dnes se dozvíme výsledek výkonu průmyslu v eurozóně během října, který si měl po slabých předchozích dvou měsících polepšit. Z USA dorazí listopadové ceny výrobců, které potvrdí pokračující inflační tlaky ve výrobě. V Česku vyjde údaj o říjnové platební bilanci, jež měla setrvat ve schodku. Finanční trh nadále vyhodnocuje zprávy o vývoji pandemie a připravuje se na dva dny monetární politiky, kdy zítra zasedá Fed a ve čtvrtek ECB.
  • Ranní okénko - Průmysl eurozóny nadále v potížích
    Dnešní den bude patřit výhradně americkým datům, kdy se dozvíme údaje týkající se jak tamní poptávky, tak nabídky. Poptávkovou stranu reprezentuje vývoj maloobchodních tržeb, které by dle odhadu trhu měly v únoru meziměsíčně vzrůst o 0,8 %. To ukazuje na stále silnou spotřebu domácností, které tak táhnou americké hospodářství vzhůru. Tuto skutečnost potvrzuje i zpřesněný odhad statistiků za poslední čtvrtletí minulého roku, kdy se spotřeba domácností podílela na růstu ekonomiku téměř ze dvou třetin.
  • Ranní okénko - Průmysl i zahraniční obchod poprvé v tomto roce v červených číslech
    Český statistický úřad za okamžik zveřejní výsledky maloobchodu za červenec. Tržby v tomto sektoru klesají již více než rok a maloobchod už netrpělivě vyhlíží lepší zítřky. Trh očekává další meziroční pokles, zatímco my se domníváme, že právě v červenci mohlo dojít k definitivnímu obratu. Důvodem je nižší srovnávací základna z minulého roku, kdy domácnosti začaly podstatně šlapat na brzdu kvůli obavám z rostoucích životních nákladů především v souvislosti se zimou 2022/2023. Zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál roku 2023 odhalil, že výdaje na konečnou spotřebu domácností vzrostly mezičtvrtletně poprvé po šesti kvartálech., což by se mohlo rovněž odrazit na maloobchodních tržbách.
  • Ranní okénko - Průmysl na konci roku zklamal, nezaměstnanost dnes pravděpodobně poroste
    Dnes má český ekonomický kalendář na pořadu hned dvě výraznější události. Po ránu dojde ke zveřejnění statistiky ohledně maloobchodních tržeb, kde očekáváme slušný meziroční růst. Ten ale bude dán zejména slabší srovnávací základnou. Hodinu na to budou následovat data z trhu práce, kde by nezaměstnanost měla vlivem sezónních faktorů stoupnout na 3,7 %. Včera nijak nenadchnuly čísla z tuzemského průmyslu, který po očištění o kalendářní vlivy skončil v červených číslech. O něco vyšším než očekáváným deficitem zakončil prosinec zahraniční obchod a dostal se tak po 11 letech v rámci celého roku do mínusových hodnot.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster