Úterý 05. listopadu 2024 15:24
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Investingfox Partner

Plná nákupní centra klamala, propad útrat Čechů byl loni rekordní, čtyřnásobný oproti covidu či globální finanční krizi

11.02.2024 11:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nákupní centra či restaurace sice loni mnohdy plné byly, ale z toho nakonec – jak se ukazuje – nelze nic moc usuzovat. Dokládají to nově zveřejněná čísla statistiků za celý loňský rok. Tržby maloobchodu se totiž – v inflačním očištění – propadly o více než čtyři procenta. Že to není mnoho? Pak vězme, že je to nejhlubší propad minimálně v tomto miléniu.

Dokonce ani během globální finanční krize roku 2009 se tržby tolik nepropadly. Tehdy jen zhruba ve čtvrtinovém rozsahu. A v prvním covidovém roce 2020 jakbysmet; před čtyřmi lety rovněž tržby spadly, ale jen opět zhruba ve čtvrtinovém rozsahu oproti loňsku. Ve druhém covidovém roce, 2021, už ovšem výrazně rostly. Během covidu, jak máme v živé paměti, přitom uzavírky a omezení kamenného maloobchodu výrazně omezovaly možnosti lidí utrácet, což jen zčásti mohly kompenzovat tehdy tak bující obchody internetové.

Ona plná nákupní centra nebo narvané restaurace jsou tak jen klamem. Lidé v nich možná jsou, stejně jako auta na parkovištích před nimi, ale teprve nyní od statistiků víme, že jejich útraty nebyly valné. To skutečně podstatné totiž není, zda se člověk na nákup vydává, ale co a kolik toho kupuje. Loni v prosinci již dvacátý měsíc v řadě škrtili své výdaje za potraviny; dvacátý měsíc v řadě kupovali meziročně méně potravin. To je skutečně nebývale dlouhá šňůra propadů. Která ale zpravidla pochopitelně neznamená, že lidé do hypermarketu nezavítají. Přijdou. Jen jejich nákupní košík není tak plný jako dříve. A podobně je tomu v restauraci. Lidé si třeba odpustí polévku nebo dezert, což by dříve neučinili. Místo tří piv si dají dvě.

Loňský propad tržeb, nejvýraznější tedy minimálně od roku 2000, navíc nastal po propadu roku předešlého, 2022. Předloni se maloobchod – navzdory odeznění covidu – propadl o bezmála čtyři procenta, takže loňský propad nastal z poměrně již nízké základny, pročež je tedy ještě závažnější. Ukazuje, že současná vlna inflace byla z hlediska spotřeby domácností daleko ničivější než covid. Ačkoli za covidu kamenné obchody či gastronomické provozy byly z nemalé části zavřené, zatímco v uplynulých dvou letech nikoli.

Mimořádně vysoká celoroční průměrná inflace, jež loni druhý rok v řadě dosáhla dvouciferné hodnoty, si tedy vybrala velkou daň. Češi v uplynulých dvou letech v jejím důsledku čelili největšímu propadu reálných mezd v novodobé historii ČR od roku 1993, což právě fatálně podvázalo jejich spotřebitelskou poptávku a celý maloobchod. Koncem loňska se však již situace konečně viditelněji zlepšovala, zejména kvůli snížení inflace.

Letos by se měl vývoj maloobchodních tržeb vrátit celkem přesvědčivě do kladného pásma, když si tržby polepší o 3,5 procenta. Letošek totiž potvrdí vymanění se z takzvané spotřebitelské recese. Maloobchodním tržbám napomůže zejména růst reálných mezd, jenž se obnoví po dvou letech jejich znatelného poklesu. Podstatnou část z tohoto vzestupu reálných výdělků ovšem zase vezmou dopady konsolidačního balíčku v podobě vyšších daní a odvodů. Tuzemská ekonomika by tak měla sice růst, ale poměrně slabě, o 0,9 procenta.

Připomeňme, že česká ekonomika loni klesla, a to reálně o 0,4 procenta. Loňský rok tak představuje teprve šestý rok historie novodobé České republiky od roku 1993, kdy její hospodářství vykázalo pokles. Předtím se tak stalo v letech 1997 a 1998, v důsledku tehdejších finančních otřesů, dále pak v letech 2009 a 2012, vlivem nejprve zmíněné světové finanční krize a následně evropské dluhové krize, resp. reakcí Česka a jeho vlád na ně. Naposledy se pak česká ekonomika propadla v roce 2020, a to kvůli covidu a souvisejícím restrikcím a omezením mezinárodního obchodu.

Při zhmotnění některého z číhajících rizik, zejména geopolitických, se ovšem poměrně snadno může výkon české ekonomiky i letos „zhoupnout“ dokonce opět do záporného pásma. Což by mohlo Čechům křehkou náladu utrácet opět vzít.

Rizikem je také vývoj v sousedním Německu. To je na tom tak bledě, že může v krajním případě pod nulu stáhnout celou českou ekonomiku.

Mezinárodní fondy nyní sází desítky miliard korun na pád německé ekonomiky a jejích největších firem typu Volkswagenu nebo Deutsche Bank. Německo dle nich páchá ekonomickou sebevraždu. Podle šéfa jednoho z těchto fondu, londýnského Marshall Wace, vedla populistická opatření německých vlád k odpojování jaderných a uhelných elektráren, takže nyní z velké části zůstávají vlastně jen plynové zdroje v tom případě, kdy panuje nepřízeň počasí taková, že obnovitelné zdroje nevyrábí elektřiny dostatek.

Dodejme, že plyn v důsledku války na Ukrajině musí Německo ovšem dovážet ze světa dráže, než když jej ještě mělo potrubně z Ruska.

Neutěšená energetická situace osudově podvazuje konkurenceschopnost největších německých firem, což se – vedle nástupu čínské konkurence v elektromobilitě a dalších faktorů – podle fondů jako Marshall Wace nebo Qube projeví pádem příslušných německých akcií, na který právě ve velkém sázejí.

Pokud multimiliardová sázka fondů vyjde, zapláče také Česko. A s ním i český spotřebitel. Jeho náladu utrácet už sice nebude kazit inflace, ale konsolidační balíček a Němci, kteří – jak praví klasik – nedělají malé chyby.  

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Platina – Začátek týdne s 8 USD schodkem
    Ještě na konci minulého týdne se platina obchodovala za 916 USD. To ovšem na počátku tohoto týdne již neplatí. 18. týd...
  • Platina – Zhodnocení celého týdne
    Cena platiny jen v posledních deseti dnech klesla o téměř 30 USD za trojskou unci. Ještě na začátku září se obchodovala za 1 015, nyní je její cena 983 USD za trojskou unci. I když na konci týdne vidíme menší odskok ceny, bude se stále držet ještě několik dnů pod 1 000 USD. Cena platiny tak klesla nejvíce ze všech drahých kovů.
  • Platina – Zpomalení poklesů
    Od poloviny minulého týdne platina silně klesala. Konkrétně její hodnota poklesla z ceny 953 USD na současných 929,75 USD. V posledních několika hodinách se ovšem pokles ceny platiny pozastavil a uklidnil. Platina už neklesá, ale spíše se drží na úrovni 929 USD. Její další vývoj by mohl směřovat opět nahoru.
  • PlatonCoin byl zalistován na jedné z nejstarších kryptoburz, HitBTC
    PlatonCoin, kryptoměna od společnosti Platon Finance, je nyní k dispozici pro obchodování na jedné z nejprominentnějších kryptoburz, HitBTC.
  • Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %, bude-li to více, zbytečně se roztočí inflace. Vláda by jich navíc měla propustit alespoň nižší desítky procent
    Mzdy v ekonomice jako celku letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Není tedy důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji než nominálně o pět až sedm procent.
  • Plážoví volejbalisté Perušič a Schweiner mají nového partnera, v olympijské sezoně je podpoří brokerská značka ProfitLevel
    České beachvolejbalové jedničky získaly v doposud nejdůležitější sezóně jejich společného působení nového partnera. Ondřej Perušič a David Schweiner navázali spolupráci s brokerem ProfitLevel. Již tento víkend by měl ambiciózní tým definitivně potvrdit svou účast na olympijských hrách na turnaji Světového okruhu J&T Banka Ostrava Beach Open 2021.
  • Plíseň v našem domově
    Jelikož některé domy jsou již starší, tak se v nich můžeme setkat s jistým problémem. Tento problém se nazývá plíseň. ...
  • Plížením vpřed!
    Pomalé oživení ekonomiky: Po loňské stagnaci letos očekáváme růst HDP pouze o 0,7 % a příští rok jeho zrychlení na 1,9 %. Oproti minulé prognóze jde o horší výhled, nadále ale předpokládáme, že k oživení ekonomiky přispěje vyšší spotřeba domácností, kterou by měl podpořit pokračující růst reálných mezd. Výkon průmyslu zůstane letos slabý.
  • Plíživé posilování eura pokračuje. Fed může pohnout s cílem pro nezaměstnanost
    Další mírné zisky dnes euro posouvají o 0,2 procenta výše a výnosy 10letých německých vládních dluhopisů ustupují ze ...
  • PLN
    Člen bankovej rady Poľskej centrálnej banky Glapinski nevylúčil navršovanie sadzieb v t...
  • „Plná nákupní centra“ před Vánoci klamala. Prosincový propad maloobchodních tržeb je jeden z největších v historii, za potraviny pak vůbec největší
    „Plná nákupní centra“ a „plné restaurace“ v předvánočním čase klamaly. Teď je to oficiální. Maloobchodní tržby se v prosinci propadly jedním z nejvýraznějších temp v historii. Pád o 7,3 procenta je hlubší, než předpokládaly všechny expertní odhady. Experti oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů meziroční pokles maloobchodních tržeb pouze o 5,5 procenta. Nečekaně výrazný je také meziměsíční propad, tedy pokles tržeb mezi loňským listopadem a prosincem, jenž činí 0,7 procenta. To o stabilizaci v oblasti maloobchodní tržeb nesvědčí.
  • Plná zamestnanosť v USA trvá obvykle tri roky. V aktuálnom cykle je to 15 mesiacov
    V povojnovej histórii USA sa nezamestnanosť pod úrovňou 5% príliš dlho nezdržala. Od roku 1948 nebola pod touto úrovňou ani tretinu času. Pozrel som sa na to, že ako dlho trvali jednotlivé periódy, kedy bol americký trh práce na svojich maximách.
  • PLN je dnes z měn rozvíjejících se zemí nejsilnější
    Na konci dalšího bouřlivého týdne se nálada na trzích zlepšuje, což se výrazně pozitivně projevuje na měnách Emerging Markets. Pár CHFPLN klesá o výrazných 0,9 % a EURPLN o 0,8 %. Polský zlotý je dnes společně se ZAR a TRY z měn rozvíjejících se zemí nejsilnější. Korekce a pozitivní sentiment se projevuje také na Ropě Brent, která dnes zatím přidává 1,5 %.
  • Plosser (FED)
    " Nevidíme potrebu ďalšieho kola QE2"... komentár: jeho negatívny postoj k QE ...
  • Plosser (FED)
    "nový US fiškálny balíček výrazne znižuje neistotu".."obnova americkej ekonomik...
  • Plosser (FED)
    " Nákup finančných aktív nebude mať dopad na trh práce"..." bude trvať eš...
  • Plosser (FED)
    "menová politika potrebuje strednodobý resp. dlhodobý bod výhľadu"..."znovu opakuj...
  • Plosser (FED)
    "Reálne sa obávam o rozšírenie dlhovej krízy."...
  • Plosser (FED)
    "Jadrová inflácia dosiahla svoje dno"... komentár: jastrabí komentár volacieho čle...
  • Plosser (FED)
    "3,5% Y/Y rast US ekonomiky nie je tento rok nere&aac...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
RoboMarkets
HOTFOREX
reklama
Swissquote Bank