Úterý 21. ledna 2025 01:57
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Volby na Tchaj-wanu 🌏 Kdo vyhraje geopolitickou hru?

02.01.2024 12:15  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jednou z klíčových geopolitických událostí na začátku roku 2024 jsou prezidentské a parlamentní volby na Tchaj-wanu, které jsou naplánovány na 13. ledna. Ačkoli průzkumy veřejného mínění naznačují, že současný "napjatý" status quo bude pravděpodobně zachován, nedávné slovní hrozby ze strany Číny ponechávají určitou nejistotu. Proč je Tchaj-wan pro světovou a čínskou ekonomiku klíčový? Co by mohlo znamenat vítězství jednotlivých kandidátů? Rozhodne se Čína pro radikálnější kroky?

Globální technologická velmoc

Tchaj-wan patří do skupiny tzv. asijských tygrů. Je největším světovým výrobcem polovodičů, takže jakékoli vojenské akce na Tchaj-wanu by vedly k technologické krizi, která by pravděpodobně způsobila globální hospodářský kolaps. Společnost TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) je největším výrobcem polovodičů, podle TrendForce drží téměř 58% podíl na trhu a pokračuje v růstu z předchozích čtvrtletí. Na druhém místě je společnost Samsung s podílem pouhých 12,4 %. Za zmínku stojí, že TSMC vyrábí polovodiče pro jiné společnosti a nevyrábí čipy pro vlastní potřebu pod vlastní značkou. Zajímavé je, že TSMC nevyrábí pouze pro společnosti jako Apple, ale také pro další klíčové hráče v odvětví čipů, jako jsou AMD a Nvidia. Tyto společnosti lze považovat spíše za partnery než za konkurenty. Přestože je TSMC pro Čínu klíčovým dodavatelem čipů, ozbrojený konflikt na ostrově by mohl vést k celkové technologické krizi na celém světě.

Tchaj-wan není jen o společnosti TSMC; je také domovem společností Acer, Asus a Foxconn, dalších známých výrobců elektroniky. Zajímavé je, že zakladatel společnosti Foxconn Terry Guo kandiduje v prezidentských volbách na Tchaj-wanu, ale v současné době je v průzkumech až na čtvrtém místě a jeho šance na vítězství je malá.

Geneze čínsko-tchajwanského konfliktu

Konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem se datuje od 17. století, kdy ostrov přešel pod čínskou jurisdikci. Krátce před rokem 1900 se Tchaj-wan během probíhající války dostal pod japonskou nadvládu. Po druhé světové válce v roce 1945 se Tchaj-wan opět dostal pod čínskou správu. Nespokojenost s vládou strany Kuomintang však vedla na Tchaj-wanu ke značným nepokojům, které nakonec vyústily v nepokoje. Čínská občanská válka a vítězství Mao Ce-tunga vedly k útěku čínských úřadů na Tchaj-wan.

Tchaj-wan, známý také jako Čínská republika, neuznává úřady na pevnině. Současně oficiálně nevyhlásil nezávislost, což ztěžuje udržování diplomatických vztahů jak s Čínou, tak s Tchaj-wanem. Čína se řídí politikou jednoty a oznámila plány na sjednocení do roku 2049. Čínské úřady zdůrazňují, že jakékoliv vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu by se setkalo s vojenským zásahem. Proto Čína není nakloněna vítězství současné vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP), protože by to mohlo nejen prodloužit současnou patovou situaci, ale také vystupňovat napětí.

Průzkumy naznačují, že DPP zůstane u moci

V prezidentských volbách kandiduje současný viceprezident Lai Ching-te z Demokratické pokrokové strany (DPP). Stávající prezidentka Tsai Ing-wen zastává svůj úřad již dvakrát od roku 2016, tedy v období, které bylo poznamenáno výraznou eskalací napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem. Volba Lai Ching-teho může naznačovat zachování nebo dokonce zhoršení současného stavu. DPP zdůrazňuje, že za její vlády země posílila svou autonomii a bezpečnost díky užším vazbám se zeměmi, jako jsou Spojené státy a další podobné demokracie.

Dalším kandidátem se značnou podporou je Ko Wen-je, člen TPP (Tchajwanská lidová strana). Je bývalým starostou Tchaj-peje.

Třetím kandidátem je starosta Tchaj-peje a předseda hlavní opoziční strany Kuomintang (KMT) Hou Yu-ih. Tento kandidát, bývalý policejní šéf, vede svou kampaň a zdůrazňuje možnost války. Kuomintang je rovněž strana pocházející z pevninské Číny, která si nárokuje práva na moc nad celým státem.

Za zmínku stojí, že každý z kandidátů podporuje zachování současného statusu quo a zdržuje se vyhlášení nezávislosti, což by mohlo vyvolat reakci ze strany Číny. Čína však současně používá dezinformace, aby ovlivnila voliče směrem ke stranám, které jsou méně protičínské, jako jsou KMT a TPP.

Poslední průzkum ETtoday dává 38,9% podporu kandidátovi DPP, Lai Ching-teovi, který vede od začátku kampaně. Druhý kandidát se liší v závislosti na zdroji průzkumu, ale stejný průzkum ETtoday dává kandidátovi KMT Hou Yu-ihovi podporu 35,8 %. Ko Wen-je se těší podpoře 22,4 %.

Je nezbytné zdůraznit, že vyhrává kandidát, který získá nejvyšší počet hlasů v jediném prvním kole, což znamená, že nemusí mít nutně 50 % hlasů. Již několik let se však nestalo, že by se ve volbách objevil tak velký počet kandidátů s tak rovnoměrně rozloženou podporou. Během těchto voleb se navíc volí viceprezidenti (podobně jako ve Spojených státech).

Čína chce změny na Tchaj-wanu

Čína ve své dezinformační kampani volby rámuje jako volbu mezi válkou a mírem. Nezdá se však, že by se země přikláněla k větší eskalaci konfliktu nad rámec dosavadních zkušeností, ledaže by Tchaj-wan vyhlásil nezávislost, což se také zdá nepravděpodobné. Nicméně v případě pokračování vlády DPP se Čína může rozhodnout pro častější vojenská cvičení v blízkosti Tchajwanské úžiny, případně i narušení tchajwanského vzdušného prostoru. Si Ťin-pching naznačil blížící se okamžik sjednocení, aniž by uvedl konkrétní kroky. Zásadní je, že útok na Tchaj-wan by nejen narušil dodávky polovodičů, které jsou pro svět klíčové, ale také ohrozil až 50 % světové kontejnerové dopravy. V současné době by Čína bez své výroby polovodičů čelila v případě útoku na Tchaj-wan značným problémům.

Čína se také snaží ovlivnit podniky zdůrazňováním, že jednota by vedla k ještě větší expanzi technologických společností po celém světě. Na druhé straně má společnost TSMC továrny v jiných částech světa, v současné době investuje do výstavby dvou velkých továren v Japonsku a ve Spojených státech.

Situace zůstává napjatá

Bez ohledu na to, kdo vyhraje volby, je výrazné zlepšení vztahů s Čínou nepravděpodobné. Udržení moci DPP signalizuje nedostatek další spolupráce na mezinárodní scéně ze strany Číny. Ani vítězství KMT by nevedlo k důslednému zlepšení, protože strana je proti sjednocení a Čína by pravděpodobně trvala na svých aspiracích. Vítězství DPP by však pravděpodobně posílilo vztahy s USA, zatímco vítězství KMT by mohlo vést k rozvolnění těchto vztahů. Silnější vazby mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem jsou samozřejmě červenou vlajkou pro Čínu, která se Spojenými státy soupeří nejen ekonomicky, ale také o politický vliv v jihovýchodní Asii. Nelze vyloučit ani scénář, kdy výsledky voleb povedou k eskalaci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, což by mohlo způsobit oživení inflace a zpomalení globálního hospodářského oživení.

Z tržního hlediska je klíčové pozorně sledovat vývoj akcií společnosti TSMC a čínského jüanu. Zatímco samotné volby by neměly změnit současnou situaci na trhu, eskalace konfliktu by mohla výrazně poškodit akcie tchajwanské společnosti a vést k dalším problémům pro jüan, přestože není volně plovoucí měnou. Současně, pokud dojde k nějakému pokusu o dialog Tchaj-wanu s Čínou po volbách, mohlo by to vést ke zlepšení situace v dodavatelském řetězci, což by mohlo vést ke snížení cen technologických výrobků. To by zase mohlo mít dopad na akcie společnosti TSMC s možností opětovného růstu jejich hodnoty vzhledem k jejich bočnímu trendu v uplynulém roce.

Nezbývá než doufat, že probíhající konflikt zůstane pouze na papíře a stejně jako v Číně nedošlo k předpovídané recesi v roce 2023, nedojde ani k drastické eskalaci konfliktu, jak někteří komentátoři předpokládají.

Akcie TSMC (TSM.US) jsou inverzně korelované s USDCNH. Když se akcie společnosti na začátku roku 2022 obchodovaly na rekordních hodnotách, byl jüan vůči americkému dolaru nejsilnější od roku 2017. Zdroj: xStation5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Volatiltiy report: Spící obr se probral. VIX za sebou má jeden z nejzajímavějších týdnů v historii
    Máme za sebou týden, který dříve či později musel přijít. Jenom jsme nevěděli kdy. Po masivním lednovém růstu na trhy dorazila korekce, která byla mimořádná ne ani tak kvůli samotnému procentuálnímu pádu akcií, ale především kvůli míře růstů volatility. Akcie sice klesly během posledních pěti obchodních seancí o 8,5 %, i tak jsou ale stále poměrně drahé když se propadly pouze na úrovně z loňského listopadu.
  • Volatiltiy report: Spotový VIX na samotném dně. Short-VIX strategie znovu zisková
    Týden se nám pomalu nachýlil ke konci, takže nastal čas podívat se znovu na to, co se za posledních pár dnů změnilo ve světě implikované volatility. A že se tentokrát děly věci. Americký index S&P 500 začátkem týdne po roce prolomil historické maximum a zakončil včerejší seanci nad hranicí 2 160 dolarů. Pětidenní změna na amerických akciích nyní dosahuje 3,2 % a ještě lépe jsou na tom indexy v Evropě, které včerejší seanci zakončily s pětidenní změnou mezi šesti až devíti procenty. Technicky se po prolomení historického maxima na S&P500 pohybujeme v neprobádaných vodách. Momentum se ale zdá být poměrně silné a po téměř rok a půl trvající konsolidaci může být prostor k dalšímu růstu akcií stále otevřený.
  • Volby a snížení sazeb Fedu: Ideální recept?
    Jsme svědky rarity: Fed zahajující cyklus uvolňování během dvou předvolebních měsíců. Mohl by to být ideální recept pro riziková aktiva? Po volbách obvykle následuje slušná výkonnost dluhu a akcií, ale v případě uvolňování ze strany Fedu jsou důkazy smíšené. Pokud by byla vzorem polovina 90. let, očekávání by byla dobrá, ale obávám se pomalého růstu, valuací a politiky.
  • Volby, bitcoin a hodnota Tesly 1 bilion dolarů: Co dalšího se děje na trhu?
    Hlavní indexy na Wall Street zakončily pondělní obchodní seanci na rekordních hodnotách. Přispěly jim k tomu akcie společností, které očekávají pozitivní vliv potenciálních ekonomických rozhodnutí nově zvoleného republikánského prezidenta Donalda Trumpa.
  • Volby do EP: posílení antisystémových stran
    Víkendové volby do Evropského parlamentu přinesly vzestup antisystémových stran – ať již jde o zisky AfD v Německu nebo Národního sdružení Marine Le Penové ve Francii, na které prezident Macron zareagoval rozpuštěním parlamentu a vyhlášením předčasných voleb. V Česku překvapila koalice Přísahy a Motoristů, stejně jako komunisté (Stačilo!). Z pohledu formování nového EP je důležitý solidní výsledek lidovecké frakce EPP (184 křesel), který otevírá dveře pro druhé funkční období šéfky komise Ursuly Von der Leyenové.
  • Volby do parlamentu ve Velké Británii 2017: Přehled posledních volebních výsledků
    Vážení obchodníci,politické prostředí zůstává v Evropské unii tubulentním, zatímco se Velká Británie připravuje na vol...
  • Volby do parlamentu ve Velké Británii 2017: Přehled posledních volebních výsledků
    V roce 2012 předseda vlády David Cameron stále odmítal refendum volající po britském členovi EU, nicméně v roce 2013 pod tlakem od jeho vlastních ministrů a s formováním nezávislé strany UKIP (United Kingdom Independence Party), byl Cameron donucen učinit následující osudný slib v rámci kampaně:
  • Volby do parlamentu ve Velké Británii 2017: Přehled posledních volebních výsledků
    Dnešní článek shrne přehled o klíčových rozhodnutích, která vedla k tomuto historickému momentu. Nezapomeňte, že budou následovat další články, ve kterých zanalyzujeme potenciální dopad voleb na finanční trhy předem i po volbách.
  • Volby do unijního parlamentu poslaly evropské trhy a euro do záporu, nejvíce francouzské akcie
    Volby do Evropského parlamentu poslaly akcie na kontinentě i euro vůči dolaru do záporu. Nejvíce ztrácí Francie, která míří k předčasným volbám.
  • Volby? Jaké volby? Akciové trhy se vracejí do zelených čísel
    Sotva otevřela Amerika a vypadá to, že prvotní šok z prezidentských voleb je více méně za námi. Poté co se evropské a americké burzy propadaly ještě brzy ráno o téměř pět procent se situace v odpoledních hodinách stabilizuje. Evropa je v některých případech zpátky v zelených číslech a růst začínají po otevření Ameriky také akciové indexy v USA.
  • Volby se blíží. Švédsko potřebuje lekci!
    Vítězem bude opět populismus a poraženým "samhället". Tento švédský výraz se často překládá jako "společnost", ale skutečný význam je "vycházet spolu". V současnosti Švédsko dělá pravý opak. Je rozděleno v otázce imigrace a jejího dopadu na "švédský model sociální demokracie" se štědrým státním blahobytem.
  • 🔴Volby století v Turecku!
    Tuto neděli se v Turecku volí 600 poslanců a prezident. Dojde po 20 letech vlády strany AKP v čele s Recepem Tayyipem Erdoganem ke změně u moci?
  • Volby US prezidenta v 2021? Největší propady HDP zemí v historii
    Nečekaně dobrá zpráva. PMI německého průmyslu se dostalo na 50 b. Zlepšily se také nové zakázky. PMI služeb skončilo dokonce na 56,7 b. To posunulo celkový složený indikátor na 55,7 b., bezpečně do fáze expanze. To samé platí pro eurozónu. PMI služeb zde dosáhla 55,1 b., za průmysl 51,1 b. Tento pozitivní vývoj by se měl přesunout do poptávky po českých exportech.
  • Volby ve Spojeném království pomohou libře krátkodobě posílit. Přehled vývoje měnového páru GBP/USD
    Hospodářská situace ve Spojeném království se zdá být nestabilní. HDP za první čtvrtletí byl revidován směrem nahoru z 0,6 % na 0,7 %. Měsíční údaje však v dubnu nevykázaly žádný růst (růst v sektoru služeb byl kompenzován poklesem ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví). Ke konci čtvrtletí se průmysl opět zvedl, v červnu rostl objem výroby a nových zakázek druhý měsíc po sobě, přičemž míra růstu zůstala blízko maxim dosažených v květnu. Index PMI mírně zpomalil z květnových 51,4 b. na 50,9 b., zatímco růst výrobních nákladů naopak dosáhl 17měsíčního maxima.
  • Volby ve Švédsku trhy nijak zvlášť nepotešily, mohlo to však být horší. Švédská koruna spíše posílí
    Prozatímní výsledky švédských voleb (poslední, zejména korespondenční hlasy budou sečteny ve středu) trhy tak úplně netěší, vše však mohlo z jejich pohledu dopadnout výrazně hůře. Pro trhy bylo klíčovou hrozbou, že Švédští demokraté získají ve volbách třeba až 25 procent hlasů. Takový podíl na výsledném hlasování jim přisuzovaly některé internetové průzkumy. Spekulovalo se i s tím, že nastane efekt, na který došlo roku 2016. Tehdy průzkumy nedávaly brexitu ani zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem přílišnou šanci, nakonec bylo vše jinak. I před švédskými volbami se tedy spekulovalo, že výsledek Švédských demokratů může být citelně lepší, než nač ukazují průzkumy, neboť mnoho lidí si za volbu antisystémové síly „stydí“, a nepřizná ji dokonce ani v anonymizovaném průzkumu. Nakonec, jak je zřejmé po sečtení více než 99 procent hlasů, se tato obava ukázala jako lichá.
  • Volby v Itálii rozproudily život na trzích
    Parlamentní volby v Itálii skončily patovým výsledkem. Dle římského deníku Il Messaggero se vítězem stala „...
  • Volby v Německu - Začátek politického obratu, nebo „jen“ milník?
    Tento víkend bude důležitý pro Německo i Angelu Merkelovou. Ukáže se totiž, zda nejvlivnější žena Evropy držící opratě...
  • Volby v Řecku: plebiscit pro? nebo proti Tsiprasovi
    Volby do řeckého zákonodárného sboru, které se mají konat 20. září, jsou symbolické hned dvěma věcmi. Od listopadu 1920 to bude vůbec poprvé, kdy nebude kandidovat člen rodiny Papandreu. Strana Kinima (Hnutí), v jejímž čele stojí Jorgos Papandreu, se rozhodla nekandidovat poté, co v lednových volbách získala jen 2,5 % hlasů. To je jasná známka, že řecká politická elita potřebuje obnovit.
  • Volby v USA: Jak nejistota ovlivnila trhy a biliony dolarů odpluly z akcií
    "Trhy mají silnou averzi vůči nejistotě, a jelikož se průzkumy blíží úrovni 50 na 50, je nejistota na nejvyšší možné úrovni," řekl Ross Yarrow, výkonný ředitel pro americké akcie v investiční bance Baird.
  • Volby v USA: Nejnovější průzkumy a výhled trhu
    Hlasování ve Spojených státech pokračuje a první významné výsledky, pokud jde o hlasy voličů, se očekávají kolem 1:00 ráno. Podívejme se na poslední průzkumy veřejného mínění a na aktuální situaci na trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna