Neděle 22. prosince 2024 02:13
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Biden by měl vypravit diplomatickou misi do Palestiny, shodli se odborníci vyjednávání

11.12.2023 11:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na harvardském sympoziu o vyjednávání, které se uskutečnilo v sobotu 9. prosince, zazněly odborné diskuse na palčivá témata současnosti. Pracovních skupin se účastnili nejen profesoři Harvardu, ale také další pedagogové a špičkoví experti na vyjednávání spolu s odborníky na vyjednávání v krizových a válečných situacích za Českou republiku také prezident Asociace vyjednavačů Radim Pařík. Sympozium se uskutečnilo v rámci oslav 40 let od založení harvardského Programu vyjednávání (PON – Program on Negotiation). Nejzásadnější diskuse odborníci vedli o vyjednávání ve vztahu k umělé inteligenci, která mění způsob, jakým se vyjednávání studuje, učí a vede. Probrali také vážnou situaci v pásmu Gazy a pokusili se najít řešení i přesto, že nezaznělo mnoho optimistických vyhlídek.

V případě používání umělé inteligence ve vyjednávání se výzkumníci zaměřují na schopnost UI přesně detekovat znaky, kdy je protistrana nervózní a kdy něco zamlčuje. „Umělá inteligence, a to jak ji odborníci na Harvardu nebo MIT (Massachusetts Institute of Technology) vnímají a používají, se zaměřuje na identifikaci znaků v nonverbální komunikaci. Současně hledají vzorce, které odhalují, kdy nejlépe dochází k dohodě a kdy ve vyjednávání generujeme největší hodnotu pro obě strany,“ vysvětluje Radim Pařík, který jako prezident Asociace vyjednavačů a absolvent programu vyjednávání na Harvardově univerzitě v Cambridge v Massachusetts Českou republiku reprezentoval.

„Vytvářejí se transkripty jednotlivých vyjednávacích postupů a vět tak, abychom našli nejlepší doporučení pro všechny. Dnes víme, že rozhodujících je ve vyjednávání prvních tři až pět minut, kdy vyjednavači budují vztah a kdy jednotlivé strany podvědomě rozhodují, jestli spolu v rámci dohody vytvoří odpovídající nebo ještě větší hodnotu, nebo jestli si každý bude chtít urvat svůj díl,“ pokračuje Radim Pařík.

Velká část sympozia ke 40. výročí založení programu vyjednávání na Harvardu se věnovala konfliktu v Gaze. Diskusní panel obsadili odborníci jako profesor William Ury, který je spoluzakladatelem programu vyjednávání na Harvardu, profesorka Gabriela Blum, která se specializuje na teroristické útoky, profesor Raihap Khapib, který se na Harvardu zabývá tématy Blízkého východu, profesor James Sebenius, který panel o konfliktu v Gaze vedl, ale i profesor Robert Mnookin, který se na právnické fakultě věnuje řešením sporů, vyjednávání a rozhodčím řízením. Společně diskutovali o tom, jaké řešení by v tuto chvíli bylo pro konflikt v Gaze nejefektivnější.

„Konflikt v Gaze trvá dlouho a vlastně se dal predikovat dlouho dopředu. Jeho zárodky byly položeny v roce 2005, kdy pod dohledem mezinárodních pozorovatelů včetně Spojených států amerických a Izraele proběhly v Palestině volby, které vyhrál Hamás. Nikdo výsledky voleb neuznal a tím se zasadilo velmi zásadní semínko nedůvěry Palestinců v mezinárodní komunitu. Hamás pak předpokládal, že vytvoří panarabskou frontu, která se připojí k válce, ale to se nestalo. Tyto plány selhaly a v současné době není nikdo, kdo by byl ochotný převzít za Gazu odpovědnost. Ani Katar, ani Saudská Arábie, ani Egypt. Prostě, dokud tam operuje Hamás, nikdo,“ popisuje složitou situaci prezident Asociace vyjednavačů Radim Pařík.

Všichni se na sympoziu shodli, že s Hamásem je vyjednávání velmi složité, a že nikdo nikdy nezohlednil oprávněné požadavky a problémy Palestiny. Tím se celá situace eskalovala. „Zástupce palestinské komunity zmínil, že problém, který vidí Palestinci je, že izraelská vláda Palestinu nikdy neuznala a nikdy nevnímala Palestince jako lidi, kteří mají právo na vlastní stát,“ doplňuje Radim Pařík a pokračuje: „Nejdůležitějšími hráči v pozadí, o kterých jsme dodnes nevěděli, jsou Irán a Rusko. Je to také Saudská Arábie a Turecko, přes které běží transfery peněz a komodit pro obě strany.“

Jeden z návrhů, který padl v diskusním panelu byl, aby prezident Biden vypravil diplomatickou misi do Palestiny a vyslal tak symbolický signál, že USA je nejen ochotné s Palestinou mluvit, ale že minulost je minulost a Palestina je uznávaný subjekt, se kterým se jedná. Současně se všichni shodli, že v současné době naneštěstí není prostor ani pro empatii, ani pro mírové řešení, protože obě strany jsou zablokované a ani jedna nechce naslouchat tomu, jaké potřeby ta druhá má.

„Uvidíme, jaký bude další vývoj, každopádně Spojené státy spolu s profesory z Harvardu připravují program a alternativní scénáře. Jeden z nich předpokládá, že by měl prezident Biden v dohledné době vyzvat obě strany k zásadnímu příměří, aby bylo možné vyjednávat. Bohužel, jak vyplynulo z panelové diskuse i ze zákulisních informací, priorita míru ani na jedné straně neexistuje,“ uvádí mezinárodní vyjednavač Radim Pařík.

Profesoři z Harvardu jmenovali dva zásadní problémy v celém řešení. U vyjednávacího stolu chybí napřímo Rusko, ačkoliv své aktivity v oblasti koordinuje společně s Íránem a pravděpodobně i Saudskou Arábií. První problém je, že Američané nemohou Rusku odpustit jejich operace v Sýrii. Druhý problém je, že v posledních letech není prezident Biden schopen mluvit s prezidentem Putinem. Spojené státy americké jednoduše s Ruskem oficiálně nekomunikují a naopak. Proto se tento konflikt podle odborníků nadále prodlužuje.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • BHS Private Equity Fund
    BHS Private Equity Fund se zaměřuje na investice do malých a středních podniků v České republice a na Slovensku. Navzdory komplikacím spojeným s pandemií koronaviru a četným vládním omezením se Fondu v roce 2020 nebývale dařilo. Investorům vytvořil rekordní čistý výnos ve výši 23,11 procenta.
  • BHS Private Equity Fund investuje do výroby krmných směsí
    BHS Private Equity Fund ve spolupráci s odborným poradcem Versute Investments a vlastníky společnosti Babičkin Dvor připravili projekt na výstavbu a provoz výrobny krmných směsí pro hospodářská zvířata. Projekt bude zastřešen samostatnou společností Babičkin Dvor Agro Servis a vytvoří silné synergické efekty kolem stávajícího podnikání.
  • BCH/USD
    BCH/USD dosáhl 1400, prostor pro další růst. Pár prolomil úroveň 1400 a dosáhl 9-ti týdenního vrcholu 1438. Cenový pohyb ukázal průnik oblakem, který vytváří prostor pro další růst. Technické studie podporují vzestup, hybnost je bullish.
  • BCH / USD – Coinbase: 10. 12. 2019
    BCH/USD se obchodovalo o 0,54% níže na 207,53 v 09:20 GMT – po uzavření o 2,03% níže v předchozí seanci. Pár se snaží prolomit rezistenci 20-DMA v posledních několika seancích. Stochs a RSI jsou níže – RSI je pod 50. Oba predikují downtrend. Stochastics RSI je na pokraji převrácení z překoupených úrovní.
  • BCH / USD (Coinbase) – 21. 10. 2019
    BCH/USD konsoliduje zisky z předchozích seancí, výhled je býčí. Po uzavření +5,41% 20. října pár rozšiřuje marginální zisky. Pár se odrazil od hlavní trendové podpory a cena se prolomila nad 5-DMA a 20-DMA. Technické ukazatele jsou mírně býčí. Stochs jsou na pokraji převrácení z přeprodaných úrovní. Rezistence je na 21-EMA okolo 228. Prolomení výše bude resultovat v test 50-DMA okolo 259,55. Odmítnutí na 21-EMA a propad pod trendovou linii podpory 210,45 by mohlo resultovat v další propad.
  • BCH / USD – Coinbase: 5. 11. 2019
    Bitcoin Cash se obchodoval převážně rangebound, výhled zůstává mírně býčí. BCH / USD jde do strany, když se pár snaží vybudovat vzestupnou dynamiku po prolomení nad 110-EMA.
  • BCH / USD – 10. 12. 2019
    BCH / USD se obchodovalo o 0,54% níže na 207,53 v 09:20 GMT – po uzavření o 2,03% níže v předchozí seanci. Pár se snaž...
  • BCH/USD – 6. 1. 2020
    BCH/USD prudce stoupá (kolem 6% na intraday bázi) a dosáhl 7týdenního maxima na 239,30. Další předpoklad vývoje na pari je býčí. Dvojice prodlužuje růst po prolomení nad 55-EMA a testuje rezistenci na 110-EMA okolo 236,44. Cena prolomila bariéru na 100-DMA, dynamika se stává býčí. Stochs a RSI jsou otočeny výš.
  • Biden akciím svědčí, rostou k rekordům. Daří se i českým titulům, dolar ovšem citelně oslabuje
    Akcie po celém světě dnes znatelně rostou, a to v reakci na vývoj povolební situace v USA. Klíčový ukazatel evropských akcií, index Stoxx Europe 600, přidává zhruba 1,5 procenta. Daří se klíčovému německému, francouzskému či britském indexu, které vesměs přidávají více než jedno procento. Pražská burza stoupá aktuálně o 0,7 procenta. Akciím se daří opravdu celosvětově. Index světových akcií MSCI, který zahrnuje akcie 49 zemí, dnes během úvodních hodin evropského obchodování vystoupal na svůj historický rekord.
  • Biden bude v pátek jednat ve Varšavě o Ukrajině
    Americký prezident Joe Biden v pátek navštíví Varšavu, kde bude jednat o mezinárodní reakci na humanitární krizi způsobenou ruskou invazí na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Do Varšavy se Biden přesune poté, co se ve čtvrtek setká v Bruselu se zástupci Severoatlantické aliance, Evropské unie a zemí G7. Ve Varšavě má Biden na programu schůzku s polským prezidentem Andrzejem Dudou.
  • Biden hrozí prudkým zvýšením daní z kapitálových zisků. Rusko zvyšuje úrokové sazby kvůli vysoké inflaci
    Kanadská centrální banka ponechala na svém dubnovém zasedání dle očekávaní úrokovou sazbu na 0,25 %. BoC však překvapila trhy oznámením, že hodlá snížit nákupy aktiv ze 4 mld. CAD týdně na 3 mld. Banka také konstatovala, že hodlá začít navyšovat úrokové sazby již ke konci roku 2022. Trh ohodnotil zasedání BoC jako jestřábí, když americký dolar vůči kanadskému zaznamenal ve středeční seanci pokles o přibližně 0,9 %.
  • Biden i FED požehnali raketovému růstu ekonomiky
    Americká ekonomika se podle posledních dat definitivně vymanila z pandemické recese. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o anualizovaných 6.4 % a jako jedné z prvních se jí podařilo vrátit na předkrizové úrovně. Současné oživení má široké základy s výrazným příspěvkem spotřeby i investic, ačkoliv segment služeb se musel nadále vyrovnávat s brzdou ve formě pandemických omezení. Ta jsou nyní díky úspěšnému zkrocení pandemie odbourávána, a pandemií postižené služby by se proto měly stát klíčovým tahounem růstu v následujících měsících.
  • Biden musel vysvětlovat výrok ze čtvrteční debaty s Trumpem
    Demokratický uchazeč v amerických prezidentských volbách Joe Biden a jeho kampaň museli vysvětlovat Bidenův výrok ze čtvrteční kandidátské debaty týkající se ropného sektoru. Republikán Donald Trump se Bidena zeptal, zda zavře ropný průmysl, a Biden odpověděl, že bude prosazovat přechod k jiným druhům energií.
  • Biden napumpuje do ekonomiky USA další 2,25 bilionů dolarů, celkově přes pět bilionů. Hrozí citelná inflace
    Americký prezident Joe Biden překvapuje razancí své fiskálně-expanzivní politiky. Dnes v Pittsburghu představí nový balík rozpočtových opatření, v objemu 2,25 bilionu dolarů. Balík sestává zejména z infrastrukturních výdajů, které podle americké administrativy mají být nerozsáhlejší od doby těch souvisejících s vesmírným programem 60. let a s programem mezistátní dálniční sítě 50. let.
  • Biden opustí Saúdskou Arábii bez dohody
    Investoři netrpělivě očekávali návštěvu amerického prezidenta Joea Bidena v Súdské Arábii a pevně doufali v prolomení trhu s ropou. Ukazuje se však, že očekávání byla přehnaná. S největší pravděpodobností k vytvoření nabídky ani jednou stranou nedojde. Američtí představitelé dávají najevo, že neočekávají skokový nárůst těžby a čekají na závěr zasedání OPEC+, který by měl být zveřejněn 3.srpna. Analytici z daného regionu odhadují, že rozhodnutí o zvýšení produkce nebude jen na Saúdské Arábii, ale i na ostatních členech kartelu. Co je dále nutno vědět o trhu s ropou?
  • Biden oslabí dolar, podílí tedy korunu, zlevní Čechům benzín i elektroniku. Dlouhodobě ovšem jeho důraz na zelenou ekonomiku může průmyslovému Česku spíše přitížit
    BIDEN V BÍLÉM DOMĚ je dobrou zprávou pro české motoristy či milovníky elektroniky. Alespoň přechodně. Dlouhodobě jeho důraz na zelenou ekonomiku může průmyslovému Česku spíše přitížit.
  • Biden oslabí dolar, zlevní Čechům benzín i elektroniku. Aneb co vše čekat od nového amerického prezidenta v ekonomické oblasti
    Zítřejší inaugurace nového prezidenta USA Joe Bidena a nástup jeho administrativy nezůstanou bez vlivu na rodinný rozpočet každého Čecha. Už předem lze říci, že oslabí dolar, což zlevní benzin i spotřební elektroniku.
  • Biden otáčí klíčové státy, nezaměstnanost v USA klesla na 6,9 %
    Během dnešního dne by měly dorazit výsledky voleb ze zbylých států, kde se dopočítávají poslední hlasy. Evidentně se jako poslední sčítají okrsky, kde má větší podporu demokratický kandidát Joe Biden, jelikož například v Pensylvánii snižuje náskok Donalda Trumpa, nebo otáčí vývoj v Georgii. Trhy netrpělivě vyčkávají na konečné výsledky, ačkoliv aktuálně pracují s výhrou Joe Bidena. Donald Trump však podle všeho neřekl poslední slovo, a to jak v samotných volbách, tak v případné dohře, pokud neobhájí svůj mandát.
  • Bidenova administrativa zlevní elektromobily a zbuduje 500.000 nabíjecích stanic
    Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena dnes zveřejnila ambiciózní plán vybudovat 500.000 nabíjecích stanic pro elektromobily po celé zemi. Na cestě k transformaci amerického automobilového průmyslu hodlá také snížit cenu vozů s elektrickým pohonem, napsala agentura AP. Plán představila viceprezidentka Kamala Harrisová.
  • Bidenova obchodní politika: Částečný reset
    Bidenova administrativa bude při řešení zahraničních záležitostí umírněnější a vyzrálejší a nepochybně zaujme k problematice mezinárodního obchodu spíše multilaterální postoj. Obrat o 180° ale ve vztahu k Číně není moc pravděpodobný. Rétorika se změní, ale nová vláda bude mít nejspíš proti Pekingu úplně stejné námitky jako její předchůdci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy