Sobota 18. ledna 2025 01:31
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex

Inflace vzroste kvůli loňskému zavedení úsporného tarifu

03.11.2023 17:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Očekáváme, že meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 8,4 % z 6,9 % v září. Důvodem byl vliv nižší srovnávací základny související s loňským zavedením energetického úsporného tarifu. Nebýt tohoto čistě statistického efektu, inflace by podle našeho odhadu byla o 2-3 pb nižší. Průmyslová produkce podle nás v září klesla o 1,2 % m/m kvůli problémům v dodavatelských řetězcích výrobců aut, zatímco spotřebitelské výdaje zřejmě zůstaly utlumené, když odhadujeme meziměsíční stagnaci maloobchodních tržeb. Výkon tuzemské ekonomiky by se však měl v závěru roku mírně zlepšit s tím, jak v průmyslu odezní problémy v subdodávkách a spotřebitelské výdaje postupně zesílí díky pokračujícímu růstu reálných disponibilních příjmů.

Nízká průmyslová výroba se podepsala na poklesu ekonomiky

Průmyslová produkce v Q3 23 zřejmě výrazně přispěla k poklesu tuzemské ekonomiky. Po silném poklesu v červenci (-2,7 % m/m) a nepatrném nárůstu v srpnu (+0,2 % m/m) čekáme, že průmyslová produkce v září dále oslabila s ohledem na pokračující problémy v dodavatelských řetězcích. Ty v září navíc výrazněji postihly i největšího domácího producenta aut v souvislosti s povodněmi ve Slovinsku. Odhadujeme, že se průmyslová výroba v září meziměsíčně snížila o 1,2 %. V samotném zpracovatelském průmyslu očekáváme pokles o 0,7 % m/m po již tak slabých výkonech v červenci (-3,8 % m/m) a srpnu (+0,1 %). Naše odhady implikují mezičtvrtletní pokles celkové a zpracovatelské produkce o 1,8 % a 2,6 % v Q3. Výroba aut se výrazně snížila již v srpnu (-9,1 % m/m) zřejmě vlivem prodloužených celozávodních dovolených a nastalých problémů v subdodávkách. Čekáme, že její pokles pokračoval i v září, a to vzhledem k prohloubení zmíněných problémů. Naznačují to i údaje AutoSAP, podle nichž výroba aut v září po sezonním očištění meziměsíčně klesla o 2,9 %. I kvůli nedostatku výrobních komponent se v průmyslu sentiment v září zhoršil. PMI klesl o 1,2 b. na 41,7 b., zatímco konjunkturální průzkum ČSÚ ukázal na daleko výraznější zhoršení až na nejnižší úroveň od června 2020, ačkoli v říjnu došlo ke korekci, která tento pokles více než vykompenzovala. Na druhou stranu subindex PMI hodnotící úroveň výroby v září vzrostl třetí měsíc v řadě a obdobný ukazatel konjunkturálního průzkumu výrazně vzrostl a zvrátil prudký srpnový pokles.

Slabší výroba v energetickém průmyslu vlivem nižší poptávky kvůli neobvykle teplému počasí se podle nás rovněž podepsala na poklesu průmyslové produkce v září. Po slabém výkonu v Q3 by se podle nás zpracovatelský průmysl měl v následujících měsících otřepat s tím, jak obnovené problémy v dodavatelských řetězcích odezní. Průmysl nadále trápí nízká poptávka po jeho výstupech, zejména producenti aut by ale měli nadále těžit z finalizace nevyřízených objednávek z předchozích dvou let. Průmyslová výroba byla podle našeho odhadu v září meziročně nižší o 3,7 % (WDA; letošní září mělo o jeden pracovní den méně než vloni) a v NSA vyjádření o 6,1 %.

Spotřebitelé drží své výdaje na uzdě

Navzdory růstu reálných disponibilních příjmů od Q2, byť jen mírnému, který podle nás bude pokračovat ve zbytku letošního roku, spotřebitelské výdaje zatím nevykazují známky významného oživení. Maloobchodní tržby bez prodeje aut po nárůstech v květnu a červnu v průběhu Q3 meziměsíčně přestaly růst, když v červenci stagnovaly a v srpnu výrazně klesly (-0,8 % m/m). K srpnovému poklesu přispěl zejména nižší prodej pohonných hmot (-4,5 % m/m), i bez nich ale tržby klesly o 0,3 % m/m a v nominálním vyjádření jen stagnovaly. To jen potvrzuje, že spotřebitelé zůstávají s výdaji zdrženliví. Odhadujeme, že v září tato zdrženlivost přetrvala a tržby bez prodeje aut meziměsíčně zhruba stagnovaly (-0,1 %). To by znamenalo, že za celé Q3 zůstaly mezičtvrtletně prakticky beze změny. Pokles spotřebitelské důvěry v září, byť v říjnu opět výrazně vzrostla, spolu s pokračujícím poklesem reálného objemu karetních transakcí a zhoršeného hodnocení objemu tržeb maloobchodními prodejci nasvědčují, že spotřebitelská poptávka pokračuje v útlumu. Na druhé straně nárůst reálného objemu inkasa DPH (+9 % m/m) by mohl napovídat o opaku. Prodej aut zůstal v Q3 silný, když po srpnovém nárůstu o 1,2 % m/m čekáme, že v září tržby v motoristickém segmentu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %. To se nejspíše odrazilo také ve vyšším objemu spotřebního financování v Q3 (+17 % y/y). Maloobchodní tržby byly v září podle nás meziročně nižší o 1,2 % y/y (WDA; letošní září mělo o jeden pracovní den méně) a o 3,9 % (WDA; -5,5 % NSA) bez prodeje aut.

I přes růst reálných disponibilních příjmů díky odeznívání inflace a zvyšujícím se nominálním mzdám, zůstávají opasky spotřebitelů poměrně utažené. To odráží i pokračující silný příliv prostředků do bankovních termínovaných vkladů a jiných spořících nástrojů. Přísun prostředků domácností do termínovaných vkladů je letos v úhrnu od ledna do září meziročně vyšší o 28 %, a to i ve srovnání  s již tak silným loňským rokem. I s ohledem na oproti našim očekáváním zatím zaostávající růst mezd – odhad růstu mezd jsme pro letošní rok snížili z 9,4 % na 7,7 % – oživení spotřebitelských výdajů bude pomalejší, než jsme předpokládali, neboť i míra úspor bude pravděpodobně klesat jen pomalu. Vysoký sklon tuzemských domácností k úsporám podporuje i jejich pozice čistých věřitelů, která díky vyšším úrokovým sazbám zvyšuje jejich čisté úrokové příjmy. To by mělo rovněž podpořit růst disponibilních příjmů a vést k výraznějšímu oživení spotřebitelské poptávky, které očekáváme v příštím roce.

Nižší srovnávací základna zrychlí meziroční inflaci

Inflace podle našeho odhadu v říjnu zrychlila na 8,4 % y/y ze zářijových 6,9 %. Vliv na to měla nižší základna loňského roku, která souvisela se zavedením úsporného energetického tarifu. V důsledku vládních dotací se domácnostem v posledních třech měsících roku 2022 výrazně snížily platby za spotřebu elektřiny. Proti tomuto čistě statistickému efektu by ale měl částečně působit současný pokles cen energií pro domácnosti. K první větší vlně zlevňování následující předchozí pokles velkoobchodních cen energií na globálních trzích došlo již v září a podle informací od jednotlivých dodavatelů energií by k druhé z nich mělo dojít právě v říjnu. Ve výsledku očekáváme meziměsíční pokles regulovaných cen o 1,5 %. Nepatrně se podle nás snížily ceny potravin (-0,1 % m/m). Předchozí rychlý růst cen pohonných hmot se v říjnu podle našeho odhadu v podstatě zastavil (+0,2 % m/m). Poptávka domácností zůstává slabá, což se promítá v jádrové inflaci. Její sezonně očištěná meziměsíční dynamika se pravděpodobně v anualizovaném vyjádření nadále nacházela poblíž dvouprocentního cíle centrální banky. V meziročním vyjádření očekáváme pokles jádrové inflace ze zářijových 5,0 % y/y na 4,2 % v říjnu. V závěrečných dvou měsících letošního roku se celková meziroční inflace bude podle naší prognózy pohybovat poblíž 7 %. Nebýt výše zmíněného efektu nižší srovnávací základy, tak by meziroční inflace v posledním letošním čtvrtletí byla podle našeho odhadu o zhruba 2-3 pb nižší. Pro příští rok očekáváme výrazné snížení inflace na průměrných 1,9 %.

Autor: Martin Gürtler, Kevin Tran Nguyen, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace, výsledky i fiskál. Zdroje obav nevysychají
    Investoři mají stále dost důvodů k nervozitě a podle toho to také na trzích vypadá. Důležitou roli hrají události, které jsou na programu tento týden, a to americká inflace za září a start výsledkové sezóny. Podmínky nedovolující Fedu ustoupit z protiinflační politiky i pravděpodobné zhoršení výhledů pro zisky firem jsou jasným problémem na obzoru.
  • Inflace vystoupala na 18 procent
    „Poté, co se inflace začala zadýchávat, chytla druhý dech a opět zvýšila své tempo. Růst cen se projevuje hlavně na nezbytných položkách spotřebního koše, což bude zhoršovat finanční situaci v rodinách. Do vážných problémů se mohou dostávat hlavně sociálně nejslabší,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Inflace vyšplhala k horní hraně tolerančního pásma
    Po dvou měsících, kdy se inflace dostala přesně na inflační cíl ČNB, došlo v dubnu ke zvýšení inflace až na 2,9 %, tedy k horní hranici tolerančního pásma. Za tímto nárůstem stojí především zpomalení poklesu cen potravin, a potvrzuje se tak hypotéza, že pokud se zastaví klesající trend u potravin, inflace povyskočí ke 3 %.
  • Inflace vytvoří politické vakuum. Dokáže jej Bitcoin vyplnit? 
    Ceny rostou v době všudypřítomné nedůvěry ve vládu, že problém napraví. To nechává otevřené dveře k bitcoinu, konečnému protiinflačnímu zajištění.
  • Inflace v zámoří stoupla, ale nepřekvapila. Fed bude dál mlžit
    Inflační data v USA se obvykle od odhadů příliš neodchylují a tentokrát se neodchýlila vůbec. Všechny hlavní údaje tak odpovídají tržnímu konsensu. Spotřebitelské ceny za říjen stouply o 0,2 procenta stejně jako v září. Meziroční inflace se zvedla na 2,6 z 2,4 procenta. Jádrový index stoupá rychleji, a to o 0,3 pct meziměsíčně a 3,3 pct meziročně. V tomto případě jsou čísla stejná jako v září.
  • Inflace v září mírně stoupla
    „Inflace se v září mírně zvýšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Oproti srpnu, kdy se inflace držela stejně jako v červenci na 2,2 %, se v září index spotřebitelských cen značící míru inflace zvýšil o 0,4 % na 2,6 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců pak v září činila 3,5 % (pro porovnání v srpnu to bylo 3,9 %). Nízká míra inflace se v srpnu propsala i do maloobchodních tržeb, které si polepšily a reálně se zvýšily meziročně o 5,3 %. V meziměsíčním srovnání nicméně vývoj maloobchodních tržeb stagnoval,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Inflace v září nad naším odhadem, v prosinci se může dostat nad 3 %
    Ceny v září poklesly méně, než jsme očekávali (-0,4 % versus naše očekávání -0,6 %). Meziroční inflace proto viditelně zrychlila z 2,2 na 2,6 % (naše očekávání 2,3 %) a v nejbližších měsících ještě může lehce přidat na “obrátkách”.
  • Inflace v září pravděpodobně opět zrychlila
    Česká koruna se drží na relativně silných úrovních a odolávala v posledním týdnu vysoké volatilitě na globálních trzích i kvůli intervencím ČNB. V tomto týdnu je ústředním číslem inflace za měsíc září. Odhady jsou v tuto chvíli zatížené vysokou nejistotou, předpokládáme ovšem, že další zdražování energií, potravin i pohonných hmot by mělo inflaci dostat do blízkosti 18 %.
  • Inflace v září překonala očekávání u nás i ve Spojených státech
    Česká inflace se v září zvýšila z meziročních 2,2 % na 2,6 %. To bylo více než očekával tržní konsensus (2,4 %) i naše prognóza (2,3 %). ČNB ve své predikci zveřejněné na začátku srpna pro září odhadovala 2,3 % y/y. Za odchylkou od naší prognózy stojí hlavně volatilní položka cen potravin. Potraviny a nealkoholické nápoje meziměsíčně zdražily o 0,8 %, zatímco ceny alkoholických nápojů a tabáku byly vyšší o 0,1 %. To v kombinaci s nižší srovnávací základnou loňského roku vedlo k výraznému urychlení meziročního růstu cen potravin jako celku (včetně alkoholu a tabáku) ze srpnových 1 % k úrovni mírně pod 3 %. Relativně příznivý byl v září naopak vývoj jádrové inflace, která mírně zpomalila ze srpnových 2,4 % na 2,3 % y/y, což podle našeho odhadu znamená snížení meziměsíční sezónně očištěné dynamiky z 0,2 % na 0,1 %. Očekáváme, že vlivem stále utlumené spotřebitelské poptávky a pouze umírněného růstu mezd bude dezinflační trend pokračovat a jádrová inflace by se mohla v příštím roce dokonce dostat pod 2 %. Pokles úrokových sazeb ČNB by tak měl pokračovat, pravděpodobně však nadále jen opatrnými kroky ve výši -25 bb na zasedání.
  • Inflace v závěru roku zrychlila
    „Zatímco listopadová inflace zůstala stejná jako v říjnu, a držela se tak na hodnotě 2,8 %, v prosinci meziroční inflace mírně zrychlila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. V posledním měsíci loňského roku index spotřebitelských cen značící míru inflace dosáhl 3,0 %, tedy o 0,2 procentního bodu více než v listopadu. Ačkoliv listopadová čísla nárůstu inflace v závěru loňského roku ještě nenasvědčovala, nakonec se očekávání analytiků potvrdila,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Inflace vzroste nad 10 % a ČNB zvýší sazby
    Data o vývoji české ekonomiky ukážou slušné tempo mezd na konci minulého roku, které ovšem nepřevýšilo růst inflace, takže uvidíme reálný pokles průměrné mzdy. Inflace za únor velmi pravděpodobně překročila 10 % y/y. Průmyslová výroba by z počátku roku mohla vykázat solidní čísla reflektující zlepšení v subdodávkách. Maloobchodní tržby s výjimkou prodeje aut budou spíše slabší. Centrální banka pravděpodobně přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.
  • Inflace zasáhla Advance Auto Parts. Akcie padají 📉
    Advance Auto Parts je hlavním dodavatelem automobilových náhradních dílů na americký aftermarket. Společnost vykázala finanční výsledky za 2. čtvrtletí pod očekáváním analytiků. Akcie se propadly o více než 10 %:
  • Inflace zase drtí Čechy, je vyšší, než se čekalo. Citelně zdražuje pivo, zelenina, benzín, alkohol, tabák i auta
    Inflace v České republice svým růstem překonává očekávání. Poprvé od loňského září se v dubnu dostala nad úroveň horní meze tolerančního pásma cílování inflace, které stanovuje Česká národní banka, když dosáhla úrovně 3,1 procenta. Jak trh, tak ČNB přitom předpokládaly, že inflace skončí pod úrovní tří procent.
  • Inflace zaskočila ekonomy i Českou národní banku, takovýto růst cen nikdo nečekal. Bude hůř
    Červencová inflace ekonomy zaskočila svojí razancí. V meziročním vyjádření dosáhla 3,4 procenta, když ji táhlo zdražování služeb, včetně ubytování, nebo jídel v restauracích. Takový růst spotřebitelských cen nikdo nečekal. Česká národní banka pracuje ve své aktuální prognóze s odhadem červencové inflace na úrovni tří procent. Ekonomové zpravidla vyhlíželi inflaci pod třemi procenty.
  • Inflace zatím stále zrychluje
    Spotřebitelské ceny v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 1 %, což přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali zdražení o 0,5 %, náš odhad činil 0,6 %. Meziroční tempo růstu cen se zvýšilo na 3,4 % z předchozích 2,8 %.
  • Inflace ze Spojených států (LIVE)
    Dnes jsou zveřejněny nejdůležitější makroekonomické údaje ze Spojených států za tento týden. Očekává se, že inflace, která v posledních letech trápí domácnosti, meziročně zpomalí na 2,3 %. Takto nízký růst cen jsme naposledy viděli v březnu 2021. Budou aktuální údaje tak pozitivní, jak se očekává, nebo nás ekonomika překvapí ? Nalaďte si nás ve 14:15, kdy budeme živě komentovat příchozí údaje a diskutovat o současném stavu americké ekonomiky.
  • Inflace zchladila optimismus na Wall Street
    Americké akciové trhy mají za sebou strmý propad, když index S&P 500 včera ztratil 1,4 %, a podobné ztráty zaznamenaly i Nasdaq 100 a DJIA poté, co americká měsíční inflační data zklamala investory již podruhé v řadě. Ačkoliv byly hlavní indexy po celý včerejší den v červených číslech, akcie AMD, Super Micro nebo Nvidia se dokázaly během obchodní seance nadechovat i do zelených čísel. Analytici Mizuho zvýšili cílovou cenu u akcií Nvidia na 825 USD a analytici Northland navýšili cílovou cenu u Super Micro Computer na 925 USD, což je nyní nejvyšší cílová cena na trhu. Akcie Super Micro nakonec přidaly přes 2 %.
  • Inflace zlepšuje náladu, čekání na Powella však investory vede k opatrnosti
    Čínská ekonomika na tom zřejmě v listopadu byla hůř, než se čekalo. Naznačují to slabší indexy nákupních manažerů z průmyslu i služeb. V obou případech došlo k výraznějšímu poklesu pod neutrálních 50 bodů ve srovnání s konsensem. Na druhou stranu je ovšem tak trochu ticho kolem nových zpráv týkajících se vládního boje s covidem a demonstranty, což možná přispívá k uklidnění trhů.
  • Inflace znovu nad cílem ČNB
    Lednová inflace skončila o jednu desetinu procentního bodu nad odhadem a lehce se tak vzdálila cíli centrální banky. Oproti loňskému lednu spotřebitelské ceny rostou o 2,2 %, ve srovnání s prosincem o 0,8 %. Lednové výprodeje s inflací tentokrát příliš nezahýbaly.
  • Inflace znovu při síle
    Meziroční tempo inflace dosáhlo v prosinci 6,6 % po předchozích 6,0 %, což bylo v souladu s naší i tržní prognózou. Meziměsíční přírůstek činil 0,4 %. Za celý rok 2021 činil meziroční růst spotřebitelských cen 3,8 %, díky ještě relativně ještě nízkému tempu inflace na začátku roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank