Středa 18. prosince 2024 09:47
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

Inflace znovu nad cílem ČNB

10.02.2017 09:39  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Lednová inflace skončila o jednu desetinu procentního bodu nad odhadem a lehce se tak vzdálila cíli centrální banky. Oproti loňskému lednu spotřebitelské ceny rostou o 2,2 %, ve srovnání s prosincem o 0,8 %. Lednové výprodeje s inflací tentokrát příliš nezahýbaly. 

Hlavní zásluhu na zvýšení cen mají i tentokrát potraviny, které podražily meziměsíčně o 1,6 % a meziročně si za ně spotřebitelé připlácejí 3,5 %. Zvlášť je to vidět u mléčných výrobků, jejichž ceny rostou v obchodě výrazně rychleji, navzdory poměrně stabilní ceně mléka. Rychle se v meziročním srovnání zvyšují i ceny cigaret a alkoholu, pohonných hmot, služeb restaurací a hotelů a léků. Zanedbatelný není ani nárůst nákladů spojených s bydlením, který v případě nájemného odráží přetlak poptávky na realitním trhu.

Inflace překonala nejnovější prognózu, kterou ČNB představila teprve před týdnem, o tři desetiny procentního bodu. Naplňuje se tak náš scénář rychlejšího vzestupu spotřebitelských cen v důsledku mimo jiné rychle rostoucí poptávky, která umožňuje obchodníkům zvyšovat ceny rychleji než v nedávné minulosti. Obdobně se začínají promítat rostoucí mzdy do cen služeb a svoji roli má nepochybně i zavedení EET, které vytvořilo „příležitost“ pro zvýšení cen v restauračních a hotelových zařízeních. 

aa

Inflace se v následujících měsících ještě více vzdálí dvouprocentnímu cíli ČNB. Navíc není pravděpodobné, že by se v horizontu měnové politiky – tedy během následujících 12-18 měsíců – musela vrátit pod cíl centrální banky. 

Aktuální vývoj inflace i její výhled proto jasně nahrávají ukončení kurzového režimu krátce poté, co vyprší tvrdý závazek ČNB, tedy ve druhém čtvrtletí letošního roku. Nezdá se totiž, že by se inflační vývoj měl v brzké době nějak významně zklidnit. Samozřejmě pokud nebudeme předpovídat propad cen ropy na polovinu. Některé inflační faktory sice postupem času odezní, avšak vzhledem k tomu, že růst inflace zažívá i západní Evropa, není důvod se domnívat, že by ČR musela být výjimkou. Stačí se podívat na obrat trendu u cen výrobců, který slibuje posilování inflačních tlaků v obchodech.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace v září překonala očekávání u nás i ve Spojených státech
    Česká inflace se v září zvýšila z meziročních 2,2 % na 2,6 %. To bylo více než očekával tržní konsensus (2,4 %) i naše prognóza (2,3 %). ČNB ve své predikci zveřejněné na začátku srpna pro září odhadovala 2,3 % y/y. Za odchylkou od naší prognózy stojí hlavně volatilní položka cen potravin. Potraviny a nealkoholické nápoje meziměsíčně zdražily o 0,8 %, zatímco ceny alkoholických nápojů a tabáku byly vyšší o 0,1 %. To v kombinaci s nižší srovnávací základnou loňského roku vedlo k výraznému urychlení meziročního růstu cen potravin jako celku (včetně alkoholu a tabáku) ze srpnových 1 % k úrovni mírně pod 3 %. Relativně příznivý byl v září naopak vývoj jádrové inflace, která mírně zpomalila ze srpnových 2,4 % na 2,3 % y/y, což podle našeho odhadu znamená snížení meziměsíční sezónně očištěné dynamiky z 0,2 % na 0,1 %. Očekáváme, že vlivem stále utlumené spotřebitelské poptávky a pouze umírněného růstu mezd bude dezinflační trend pokračovat a jádrová inflace by se mohla v příštím roce dokonce dostat pod 2 %. Pokles úrokových sazeb ČNB by tak měl pokračovat, pravděpodobně však nadále jen opatrnými kroky ve výši -25 bb na zasedání.
  • Inflace vzroste kvůli loňskému zavedení úsporného tarifu
    Očekáváme, že meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 8,4 % z 6,9 % v září. Důvodem byl vliv nižší srovnávací základny související s loňským zavedením energetického úsporného tarifu. Nebýt tohoto čistě statistického efektu, inflace by podle našeho odhadu byla o 2-3 pb nižší. Průmyslová produkce podle nás v září klesla o 1,2 % m/m kvůli problémům v dodavatelských řetězcích výrobců aut, zatímco spotřebitelské výdaje zřejmě zůstaly utlumené, když odhadujeme meziměsíční stagnaci maloobchodních tržeb. Výkon tuzemské ekonomiky by se však měl v závěru roku mírně zlepšit s tím, jak v průmyslu odezní problémy v subdodávkách a spotřebitelské výdaje postupně zesílí díky pokračujícímu růstu reálných disponibilních příjmů.
  • Inflace vzroste nad 10 % a ČNB zvýší sazby
    Data o vývoji české ekonomiky ukážou slušné tempo mezd na konci minulého roku, které ovšem nepřevýšilo růst inflace, takže uvidíme reálný pokles průměrné mzdy. Inflace za únor velmi pravděpodobně překročila 10 % y/y. Průmyslová výroba by z počátku roku mohla vykázat solidní čísla reflektující zlepšení v subdodávkách. Maloobchodní tržby s výjimkou prodeje aut budou spíše slabší. Centrální banka pravděpodobně přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.
  • Inflace zasáhla Advance Auto Parts. Akcie padají 📉
    Advance Auto Parts je hlavním dodavatelem automobilových náhradních dílů na americký aftermarket. Společnost vykázala finanční výsledky za 2. čtvrtletí pod očekáváním analytiků. Akcie se propadly o více než 10 %:
  • Inflace zase drtí Čechy, je vyšší, než se čekalo. Citelně zdražuje pivo, zelenina, benzín, alkohol, tabák i auta
    Inflace v České republice svým růstem překonává očekávání. Poprvé od loňského září se v dubnu dostala nad úroveň horní meze tolerančního pásma cílování inflace, které stanovuje Česká národní banka, když dosáhla úrovně 3,1 procenta. Jak trh, tak ČNB přitom předpokládaly, že inflace skončí pod úrovní tří procent.
  • Inflace zaskočila ekonomy i Českou národní banku, takovýto růst cen nikdo nečekal. Bude hůř
    Červencová inflace ekonomy zaskočila svojí razancí. V meziročním vyjádření dosáhla 3,4 procenta, když ji táhlo zdražování služeb, včetně ubytování, nebo jídel v restauracích. Takový růst spotřebitelských cen nikdo nečekal. Česká národní banka pracuje ve své aktuální prognóze s odhadem červencové inflace na úrovni tří procent. Ekonomové zpravidla vyhlíželi inflaci pod třemi procenty.
  • Inflace zatím stále zrychluje
    Spotřebitelské ceny v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 1 %, což přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali zdražení o 0,5 %, náš odhad činil 0,6 %. Meziroční tempo růstu cen se zvýšilo na 3,4 % z předchozích 2,8 %.
  • Inflace ze Spojených států (LIVE)
    Dnes jsou zveřejněny nejdůležitější makroekonomické údaje ze Spojených států za tento týden. Očekává se, že inflace, která v posledních letech trápí domácnosti, meziročně zpomalí na 2,3 %. Takto nízký růst cen jsme naposledy viděli v březnu 2021. Budou aktuální údaje tak pozitivní, jak se očekává, nebo nás ekonomika překvapí ? Nalaďte si nás ve 14:15, kdy budeme živě komentovat příchozí údaje a diskutovat o současném stavu americké ekonomiky.
  • Inflace zchladila optimismus na Wall Street
    Americké akciové trhy mají za sebou strmý propad, když index S&P 500 včera ztratil 1,4 %, a podobné ztráty zaznamenaly i Nasdaq 100 a DJIA poté, co americká měsíční inflační data zklamala investory již podruhé v řadě. Ačkoliv byly hlavní indexy po celý včerejší den v červených číslech, akcie AMD, Super Micro nebo Nvidia se dokázaly během obchodní seance nadechovat i do zelených čísel. Analytici Mizuho zvýšili cílovou cenu u akcií Nvidia na 825 USD a analytici Northland navýšili cílovou cenu u Super Micro Computer na 925 USD, což je nyní nejvyšší cílová cena na trhu. Akcie Super Micro nakonec přidaly přes 2 %.
  • Inflace zlepšuje náladu, čekání na Powella však investory vede k opatrnosti
    Čínská ekonomika na tom zřejmě v listopadu byla hůř, než se čekalo. Naznačují to slabší indexy nákupních manažerů z průmyslu i služeb. V obou případech došlo k výraznějšímu poklesu pod neutrálních 50 bodů ve srovnání s konsensem. Na druhou stranu je ovšem tak trochu ticho kolem nových zpráv týkajících se vládního boje s covidem a demonstranty, což možná přispívá k uklidnění trhů.
  • Inflace znovu při síle
    Meziroční tempo inflace dosáhlo v prosinci 6,6 % po předchozích 6,0 %, což bylo v souladu s naší i tržní prognózou. Meziměsíční přírůstek činil 0,4 %. Za celý rok 2021 činil meziroční růst spotřebitelských cen 3,8 %, díky ještě relativně ještě nízkému tempu inflace na začátku roku.
  • Inflace znovu v české ekonomice negativně překvapila
    Volební komentáře pomalu utichly a nastal čas se vrátit do domácí reality. Inflace v českém hospodářství totiž znovu mírně zrychlila a od 2% cíle centrální banky se tak znovu víc odchýlila. Data ukazují negativní vývoj cen za říjen, která by mohla zahýbat i s politikou snižování sazeb. Tu české „churavějící“ ekonomice ordinuje domácí měnová autorita. Jaký by mohl být další vývoj? Přestane ČNB snižovat svoje úrokové sazby?
  • Inflace znovu vzrostla
    Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 %, což odpovídá zvýšení o 0,4 % oproti červnu. Růst inflace byl ovlivněn především zvýšením cen ve složce rekreace a kultura. V této kategorii zaznamenaly výrazný růst ceny dovolených s komplexními službami, které se zvýšily o 23,2 % v porovnání s minulým měsícem. Během července pokračoval i růst cen pohonných hmot a olejů o 4,4 %, což přispělo k meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen. V sektoru potravin byly vyšší především ceny nealkoholických nápojů o 2,7 %. Naopak na snižování meziměsíční celkové úrovně spotřebitelských cen se projevily nižší ceny potravin a nealkoholických nápojů. Směrem dolů se pohybovaly zejména ceny zeleniny (12,2 %), brambor (28,0 %), ovoce (6,0%), vepřového masa (3,3 %) a cukru (10,1%).
  • Inflace zpět na cíli
    Inflace se v červnu po dvou měsících vrátila na 2% cíl ČNB. Tento výsledek je pro trhy překvapením, jelikož v rámci ankety agentury Bloomberg žádný z analytiků neodhadoval takovýto pokles. Koruna v návaznosti na zveřejnění tohoto údaje oslabuje a prolomila hranici 25,30 EUR/CZK.
  • Inflace zpět na 2% cíli, ČNB bude dál snižovat sazby
    Spotřebitelské ceny v červnu překvapily poklesem o 0,3 % (naše a tržní očekávání +0,2 %) a meziroční inflace tak poklesla z 2,6 % zpátky na 2,0% cíl centrální banky. A je pravděpodobné, že vzhledem k avizovanému letnímu a podzimnímu zlevňování energií bude inflace klesat v dalších měsících hlouběji pod cíl a v druhé polovině roku bude nižší, než jsme původně očekávali.
  • Inflace zpomaluje a to se trhům líbí
    Jak se již od začátku týdne očekávalo, data o inflaci byla skutečně největším hybatelem akciových trhů v tomto týdnu. Hlavní indexy tak včera zaznamenaly největší denní nárůsty od dubna 2020, když S&P 500 poskočil o 5,5 % a technologický Nasdaq dokonce o 7,4 %. I přes nárůst je ale index S&P letos o 17 % níže a má tak našlápnuto k nejhoršímu výsledku od roku 2008. Technologičtí giganti tak včera po dlouhé odmlce opět předaly trhům pozitivní energii. Apple, Alphabet i Microsoft přidávaly výrazně přes 7 %. Amazon posílil dokonce o 12,2 %. Rivian Automotiv včera narostl o 17,4 %.
  • Inflace zpomaluje díky levnějším energiím
    Spotřebitelské ceny v ČR v říjnu oproti září vzrostly v průměru o 0,2 %. Meziroční růst cen zpomalil na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 %. Poprvé od května se tak meziroční míra inflace vrátila do tolerančního pásma ČNB. O výrazné překvapení se nejedná. Výsledek je desetinku pod očekáváním trhu a také centrální banky a naopak desetinku nad naším odhadem.
  • Inflace způsobila kolaps eura
    Euro se již několik dní snaží udržet své pozice. Tento boj však probíhal se střídavými úspěchy. Euru podrazila nohy inflace, která dosáhla svých nejvyšších hodnot.
  • Inflace zrychlila kvůli dražším energiím
    Tuzemská inflace se v září překvapivě zvýšila, jak v meziměsíčním tak i meziročním vyjádření. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil ze 17,2 % na 18,0 %, což bylo nad očekáváním trhu (stagnace na 17,2 %) i naší prognózou (mírný pokles na 17,0 %).
  • Inflace zrychlila kvůli dražším energiím
    Tuzemská inflace se v září překvapivě zvýšila, jak v meziměsíčním tak i meziročním vyjádření. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil ze 17,2 % na 18,0 %, což bylo nad očekáváním trhu (stagnace na 17,2 %) i naší prognózou (mírný pokles na 17,0 %). Ve srovnání s prognózou ČNB ze srpna byla však inflace, s ohledem na předchozí překvapení v opačném směru, stále nižší (centrální banka čekala 20,4 %).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex