Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:14
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Smíšené zprávy na trhu s komoditami

06.10.2022 13:37  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

ZPRÁVY: Komoditní trhy se celý letošní rok pohybovaly jako na horské dráze. Rozsáhlý komoditní index agentury Bloomberg klesl ze svého červnového maxima o 15 %, přesto je se 17% nárůstem zdaleka nejvýkonnější třídou aktiv v tomto roce. Nedávné oslabení bylo způsobeno prudkým růstem amerického dolaru a rostoucími obavami z celosvětové recese, které však byly zmírněny nabídkou, jež byla omezena více než desetiletím nízkých investic a průběžnými narušeními, od válek, až po počasí. Názorná je křížové porovnání výkonnosti jednotlivých komodit s jejich hlavním využitím. Poskytuje znepokojivý pohled na čínský růst, zpomalení bytové výstavby v USA a globální diskreční spotřebu, zatímco o něco více situaci uklidňuje případ poptávky po základních potravinách a stále se zrychlujícího zavádění elektrických vozidel.   

NEJSLABŠÍ: Poklesy napříč průmyslovými kovy, od mědi "Dr. copper" až po hliník, jsou příznačné pro problémy Číny, která se potýká se zastaveným hospodářským oživením a obrovským zpomalením v sektoru nemovitostí, přičemž tato země je zodpovědná za více než polovinu celosvětové poptávky po kovech. Mezitím je velký propad volatilních cen dřeva znepokojivým předstihovým ukazatelem pro skřípající trh s bydlením v USA, kde je 90 % domů postaveno v dřevěných konstrukcích. Klesající ceny kakaa a bavlny nevěstí nic dobrého pro diskreční spotřebu, přičemž obavy ze stále více omezených spotřebitelských rozpočtů a vysokých zásob kompenzují neúrodu.

NEJSILNĚJŠÍ: Ceny lithia nadále rostou a zároveň se zrychluje zavádění elektrických vozidel. To je pro nikl vítr do plachet. Zotavující se objemy starších automobilů se spalovacím motorem však dočasně podporují i další, jako například palladium. Potravinářské komodity, od obilí po dobytek, zaznamenaly spoustu narušení dodávek, ale také těžily z přeorientování spotřebitelů na základní potřeby a pokračující demografické podpory. Jiné komodity profitovaly z levnějších substitutů, když se přešlo od zemního plynu k ropě (což rovněž zvyšuje emise uhlíku) a od pšenice ke kukuřici.


Autor: Ben Laidler, stratég pro globální trhy ve společnosti eToro

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Smíšené revize evropských výrobních indexů PMI
    Dnešní dopolední ekonomický kalendář v Evropě byl nabitý zveřejněním indexů PMI ve zpracovatelském průmyslu za září. Většinou se však jednalo o revize bleskových údajů, a proto se neočekávala žádná výraznější reakce trhu. To se skutečně stalo, když euro a evropské indexy na údaje téměř nereagovaly. Samotné revize byly smíšené - francouzské údaje zaznamenaly revizi směrem nahoru, zatímco německé údaje byly revidovány mírně dolů. Index za celou eurozónu byl potvrzen na úrovni 43,4. Klíčový poznatek se nezměnil - výrobní sektor v hlavních evropských ekonomikách zůstává v recesi.
  • Smíšené údaje o obchodní bilanci USA a Kanady. USDCAD získává 0,5 %
    V americké ekonomice můžeme vidět, že importní stránka zprávy byla mnohem větší, než se očekávalo, a zároveň kanadský export rostl mnohem rychleji, než odhadovali analytici. USD/CAD zisky po zveřejnění dat a kanadský dolar oslabuje vůči americkému dolaru.
  • Smíšené vyhlídky tuzemského průmyslu
    Tuzemský průmysl zakončil minulý rok mírným 0,2% růstem (meziměsíčně), za celý rok 2022 pak přidal k dobru 1,7 %. Přestože produkce v automobilovém sektoru v prosinci mírně poklesla, v celoročním úhrnu to byl právě automotive, který držel průmysl nad vodou. Meziročně vzrostla v automobilovém sektoru výroba o téměř 12 %, byť tento výsledek je třeba poměřovat s relativně nízkou srovnávací základnou předminulého roku, kdy vrcholily problémy v globálních dodavatelských řetězcích a s tím spojený nedostatek vstupů potřebných pro výrobu.
  • Smíšené výsledky akciím k růstu nestačí, eurodolar sestoupil o další schod
    Pěkná čísla Microsoftu nebo Facebooku na jedné straně, slabé 3M nebo zklamání Xilinxu na straně druhé. Nová várka firemních výsledků nevyznívá jednoznačně a hlavním akciovým indexům tentokrát smíšená čísla nestačí k růstu. Kolem nuly se sice nachází Nasdaq , ale ostatní z klíčových trhů v USA a západní Evropě jsou více či méně v záporu.
  • Smíšené výsledky a pochybnosti o ekonomikách. Páteční dopoledne je lehce negativní
    Páteční dopoledne na hlavních trzích charakterizuje mírný odklon investorů od akcií i dluhopisů. Pokračuje vliv smíšených firemních výsledků, kdy potěšil Intel, ale zklamání jsme se dočkali od Amazonu nebo AB Inbev.
  • Smíšené výsledky bank. Goldman Sachs ztrácí 3 % 📉
    BNY Mellon dosáhla v prvním čtvrtletí silných výsledků. Tržby ve výši 4,4 miliardy USD meziročně vzrostly o 11 %; náklady meziročně vzrostly o 3 %. Návratnost hmotného kapitálu byla 20 %. Pákový poměr Tier 1 i poměr krytí likviditou zůstaly vysoké a nezměnily se ve srovnání s předchozím čtvrtletím na 5,8 % a 118 %.
  • Smíšené výsledky bank, rostoucí náklady tíží tržní ocenění 📊
    Výsledky Wellse Farga se ukázaly být smíšené. Společnost dosáhla pozitivního růstu tržeb a zvýšila je na 20,69 miliardy USD (+1 % r/r) proti očekávanému poklesu. Meziroční nárůst byl tažen výrazným zlepšením neúrokových výnosů, které meziročně vzrostly o 19 %. Nejsilněji k tomu přispěl nárůst zisku z obchodování v segmentu Market, kde výnosy vzrostly o 16 % r/r.
  • Smíšené výsledky BlackRock za 3. čtvrtletí 📊 Čistý příliv poklesl o 85 % r/r
    Přestože výsledky společnosti BlackRock (BLK.US) za třetí čtvrtletí byly silnější, než se očekávalo (zejména na čisté bázi), největší správce aktiv na světě oznámil první odliv dlouhodobých prostředků od vypuknutí pandemie koronaviru. Její klienti vybrali celkem 13 miliard dolarů, což signalizovalo slabší sentiment vůči akciovému trhu (a jeho dlouhodobému růstu) v prostředí rostoucích výnosů a fondů peněžního trhu. Akcie BlackRock byly loni také pod tlakem kvůli rostoucím úrokovým sazbám a smíšenému sentimentu na akciovém trhu. Důležité je, že fond rozhodně zlepšil marže a zisk na akcii překonal očekávání – také se ukázalo, že je meziročně o více než 30 % vyšší. V současnosti kotace před otevřením naznačují stagnující reakci trhu – silný výkon kompenzuje obavy z možného dalšího odlivu – od 3. čtvrtletí se nálada na akciovém trhu poněkud zhoršila (s rostoucími výnosy 10letých státních dluhopisů).
  • Smíšené výsledky společnosti Walt Disney: Disney+ o 60 milionů nových uživatelů za Netflixem
    ,,Pro Walt Disney to bylo smíšené čtvrtletí zisků a ztrát, protože zábavní konglomerát nesplnil očekávání ohledně zisku a příjmů, ale získal 12,1 milionů uživatelů na své streamovací službě Disney+, což předčilo odhady analytiků.
  • Smíšené výsledky z Číny, nová americko-čínská cla vstupují v platnost
    Začátek týdne přinesl na trhy mírnou nervozitu, díky které se indexy v Asii dostaly do červených čísel. I tak ale například čínský Shanghai Composite dokázal růst o 1,3 %. Smíšené dojmy pak nabízí také pohled na FX, kde NZD ztrácí vůči dolaru 0,3 %, AUD se drží a JPY, díky menší poptávce po rizikových aktivech, roste jen o 0,1 %. Co se nového makra týče, za pozornost stály hlavně výsledky čínského PMI za měsíc srpen. Přestože oficiální výsledky zklamaly pádem z 49,7b. na 49,5b., PMI zpracovaný společností Markit překvapil, když rostl ze 49,9b. na 50,4b. V případě PMI od Markitu pozitivně překvapil hlavně sub-index produkce, zatímco objednávky zůstaly slabé. Oficiální výsledky PMI se zaměřují hlavně na velké společnosti, zatímco Markit hodnotí situaci převážně mezi malými a středními podniky.
  • Smíšené zprávy pro spotřebitele ve Spojeném království, protože prodeje nezapůsobily
    Sváteční sezóna měla přinést trochu povzbuzení sužovaným maloobchodníkům ve Spojeném království, ale Britské maloobchodní konsorcium místo toho oznámilo, že prosincové prodeje zaostaly za očekáváním a vzrostly o 1,9 % oproti očekávaným 2,4 %.
  • Smíšené zprávy řídí smíšený závěr týdne. Koruna posiluje
    Závěr týdne na finančních trzích negativně ovlivnila zpráva, že nadějný lék na COVID-19 neprošel klinickými testy. Také pohled na statistiky nákazy nejsou až tak povzbudivé, když se situace sice v řadě zemí jednoznačně zlepšuje, ale USA nebo Británie nadále vykazují vysoké přírůstky nakažených. EU se podle očekávání nedohodla na žádném společném boji proti koronakrizi a tradičně bude tato otázka na delší jednání. Velmi slabý německý index Ifo pak trh už trh nerozházel, poté co ho na výsledky připravil PMI.
  • Smíšený sentiment na CHNComp po klíčových datech z ČÍny📊
    Finanční trhy dnes čekaly na čtení klíčových dat z Číny. Přestože data byla dobrá, reakce čínských indexů včetně CHNComp je přesto smíšená, což může naznačovat „prodej faktů“. Pozitivní překvapení přinesl silný růst HDP, maloobchodní tržby a pokles nezaměstnanosti, ale průmyslová výroba vyslala smíšený signál, stejně jako investice v městských oblastech:
  • Smíšený úvod týdne na Wall Street
    Včerejší obchodování v USA bylo bez výraznějších impulzů s v porovnání s posledními týdny probíhalo za menší volatility a rovněž objemy byly lehce podprůměrné. Nejlépe se dařilo bankovnímu sektoru (Bank of America +5 %, JPMorgan +2,9 %, Citigroup +3,9 %, Goldman Sachs +1,9 %). Díky růstu cen ropy (+5 %) se rovněž radoval energetický sektor (Chevron +1 %, Exxon Mobil +2,2 %, Halliburton +3,3 %). Naopak nejslabším článkem dne byl technologický sektor (Alphabet -2,8 %, Apple -1,2 %, Microsoft -1,5 %, AMD -1,4 %, Meta -1,5 %).
  • Smíšený vývoj na devizových trzích
    Po většinu dne se koruna obchodovala v těsné blízkosti 25,90 CZK/EUR, na závěr obchodování se koruna posunula...
  • Smíšený vývoj na trzích, jen stále na koni. Ztratí prodejní vlna před svátky na síle?
    Evropské akcie otevíraly v záporu, pak se během dne snažily své ztráty nahrazovat a byly v tom i částečně úspěšné. S otevřením Ameriky je situace na trzích proměnlivá, Evropa je v záporu, ale Wall Street začíná růst. Mezitím registrujeme zvýšenou poptávku po delších amerických dluhopisech, zatímco u evropských se to říci nedá. Křivky zde zestrmují při lehkém nárůstu delších a poklesu krátkých splatností.
  • Smíšený vývoj na Wall Street
    Americké akciové indexy oscilují v blízkosti včerejších zavíracích hodnot, když tradiční index Dow Jones mírně zpevňuje, zatímco širší index S&P500 a technologický index Nasdaq lehce ztrácí.
  • Smíšený vývoj na Wall Street, korekce na „horkých“ technologických titulech
    Americké akciové indexy po včerejším státním svátku vykazují smíšený vývoj, když tradiční index Dow Jones solidně zpevňuje (+0,7%), zatímco technologický Nasdaq po růstovém úvodu odepisuje bezmála 1 % na pozadí vybírání tučných zisků u investorských „miláčků“ Nvidie (NVDA -3,5 %), Applu (AAPL -2,2 %), Qualcommu (QCOM -5,6 %) a dalších. Širší index S&P500 pak odepisuje 0,3 %, a to především kvůli poklesu sektoru informačních technologií o 1,6 %.
  • Smíšený vývoj převládá i po dobrých datech. Čeká se na Fed
    Na hlavních akciových trzích sledujeme nejednotný vývoj a týká se to Evropy i Ameriky. Indexy CAC 40, AEX nebo Nasdaq si připisují mírné zisky, zatímco S&P 500, DAX a FTSE 100 klesají. Až na Londýn jsou změny malé a trhy dál vyčkávají na 19. hodinu, kdy se dozvědí rozhodnutí Fedu o nastavení politiky. Můžeme jen zopakovat, že se dá čekat oznámení postupného útlumu QE a tržní reakce by se měla odvíjet hlavně od hodnocení inflace a náznaků rychlosti normalizace měnové politiky.
  • Smíšený vývoj v Evropě. Fed opatrně připouští debatu o změnách politiky
    Za včerejším slušným výkonem Nasdaqu zaostal S&P 500 a dnes na něj nenavazují ani evropské trhy. Tedy aspoň ne všechny. Hlavní indexy jsou na tom smíšeně, přičemž DAX padá o 0,4 pct, zatímco CAC 40 stejnou měrou roste a FTSE 100 se drží u nulové změny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024