Čtvrtek 09. ledna 2025 06:40
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Ranní okénko - Obavy z blížící se recese doléhají na náladu na trzích, dnešní data poskytnou další indikace

23.06.2022 09:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


24,74

USD/CZK

23,40

EUR/USD

 

1,057

USD/PLN

4,442

Ropa Brent

USD/barel

110,67

Zlato

USD/unce

1835

Aktualizováno

9:00

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČNB včera dodala další výrazný hike o 125bb. Hlavní úroková sazba se posunula na 7 %. S obměnou rady směrem k holubičímu postoji je do konce roku nejpravděpodobnější stabilita sazeb. Jejich další mírnější zvýšení se ale zcela vyloučit nedá. Během června/července ještě zesilující inflace bude znamenat, že tlak na bankovní radu zvýšit sazby půjde ze strany její analytické sekce i finančního trhu. Na druhou stranu očekáváme, že se inflační tlaky budou postupně přesouvat směrem k nákladovým faktorům. Klíčový pro měnovou politiku tak bude především vývoj jádrové inflace, který očišťuje o ceny potravin a energií, od kterých se čeká další nárůst. Šéf Fedu J. Powell včera před senátem označil tzv. hladké přistání ekonomiky během razantního zvyšování sazeb za velmi komplikované. Obavy z recese tak přetrvávají a jsou zátěží pro finanční trh. Indikace blížícího se zpomalení globální poptávky jsou patrné z některých makroekonomických proxy jako například snižující se ceny mědi – ve výrobě hojně využívané komodity. Další indikace o budoucím vývoji ekonomické aktivity budou dnes PMI indexy za červen.

PMI indexy v eurozóně i USA měly během června nepatrně klesnout, ale setrvat v pásmu expanze (>50 bodů). Z výsledků vyzní, do jaké míry vysoké ceny komodit omezují výrobu. Výhled na očekávání bude patrně až moc optimistický, jelikož průzkum probíhal v době před nedávným omezením dodávek plynu z Ruska do Evropy. Další edice PMI proto pravděpodobně přinese další pokles, především pak pro výrobní sektor.

Z perspektivy investorů obávajících se nastávající recese budou čím dál zajímavější data z trhu práce. Dnes dorazí týdenní statistika z USA. Počty nových žádostí v nezaměstnanosti tam v posledních týdnech sice mírně narůstaly, i přesto se ale drží blízko úrovně konsistentní s růstem ekonomické aktivity. 

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bankovní rada ČNB včera rozhodla o dalším prudkém zvýšení sazeb o 125 bazických bodů. Trh před zasedáním začal sázet na možný hike i o 150bb a ve výsledku tak centrální banka oznámením nezaskočila. Koruna po rozhodnutí mírně oslabila, dále se ale drží v úzkém pásmu okolo 24,70 EUR/CZK. Hlavní podíl na tom má samotná ČNB, kdy na tiskové konferenci guvernér Jiří Rusnok potvrdil aktivitu centrální banky na devizovém trhu. Intervence podle něj nemají daný konec a trvat budou až do odvolání. Pro guvernéra Rusnoka a další 2 členy bankovní rady šlo o poslední zasedání. Od července se síly otočí ve prospěch holubic a očekáváme stabilitu sazeb.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

10:00

EUR

PMI ve výrobním sektoru (červen, v b.)

53,8

53,8

54,6

 

 

 

 

10:00

EUR

PMI v sektoru služeb  (červen, v b.)

55,5

55,5

56,1

 

 

 

 

15:45

USA

PMI ve výrobním sektoru (červen, v b.)

-

56,0

57,0

 

 

 

 

15:45

USA

PMI v sektoru služeb  (červen, v b.)

-

53,3

53,4

 

 

 

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČT: SRN PMI indexy, EUR PMI indexy, USA PMI indexy
PÁ: ČR konjunkturální průzkum, SRN Ifo index, USA prodeje nových domů                                                                                                                                                                          

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Nezaměstnanost v ČR poklesla, inflační očekávání v eurozóně dále rostou
    Čtvrtek je jediným dnem v tomto týdnu, kdy nedorazí žádný údaj z tuzemské ekonomiky. I v globálním měřítku bude nouze o data, a tak dorazí pouze každotýdenní údaje z amerického trhu práce, konkrétně o počtu nově podaných i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V obou případech se očekává stagnace na podobných hodnotách jako v předchozím týdnu.
  • Ranní okénko - Nezaměstnanost v ČR se mírně zvýší
    Za pár okamžiků zveřejní Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuální výši nezaměstnanosti v České republice. Podíl nezaměstnaných v červnu činil 3,4 % a očekáváme, že v červenci došlo k nárůstu na 3,6 %. Důvodem tohoto navýšení je primárně vliv sezónnosti, kdy se na trh práce dostávají absolventi škol a rovněž již klesá počet pracujících v některých letních sezónních pracích. Neměl by to tak být začátek rostoucí nezaměstnanosti v České republice a očekáváme, že se bude pohybovat na podobných hodnotách i ve zbytku roku 2023.
  • Ranní okénko - Nezaměstnanost v eurozóně klesá, ceny výrobců prudce rostou
    První pátek v měsíci je doménou zejména amerických dat z trhu práce. Dozvíme se tak jestli v únoru poklesla míra nezaměstnanosti pod 4 %, kolik pracovních míst bylo vytvořeno nebo jakým tempem rostly mzdy. Z Evropy pak dorazí z různých zemí data ohledně lednového maloobchodu a s tím i čísla za celou eurozónu. V Česku je z pohledu ekonomických dat klid před bouří, kdy příští týden dorazí čísla o mzdách, nezaměstnanosti, inflaci anebo průmyslu.
  • Ranní okénko - Nezaměstnanost v eurozóně poklesla na rekordní minimum
    Dnešek v jinak nabitém týdnu nenabízí žádná významnější ekonomická data a jak domácí, tak globální investoři budou vyčkávat zejména na čtvrteční výsledek inflace. To totiž vychází údaj z amerického i českého trhu, kde v obou případech prosincová meziroční dynamika nabídne srovnatelné hodnoty jako v listopadu, s možností mírného růstu. Pro ČNB se toho bez ohledu na výsledek příliš nezmění, kdy hlavní pozornost bude směřovat až k hodnotě za leden. U Fedu může být reakce již zítra silnější, kdy investoři i nadále očekávají, že první snížení sazeb přijde již na březnovém zasedání a přikládají tomuto scénáři zhruba 60% šanci. Překvapení ve směru vyšší inflace by patrně vedlo k posunutí odhadů na načasování až na letošní květen.
  • Ranní okénko - Nižší inflace v USA, Fed se snižováním sazeb ale spěchat nebude
    Po včerejší spotřebitelské inflaci se dnes dozvíme ze Spojených států také květnový údaj o výrobní inflaci. Trh v meziměsíčním srovnání očekává zpomalení dynamiky růstu cen ve výrobě z 0,5 % na 0,1 %, meziročně se ovšem předpokládá zvýšení z 2,2 % na 2,5 %.
  • Ranní okénko - Nižší růst HDP v ČR i Německu; připraví si Fed půdu pro snížení sazeb v září?
    Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání Fedu. Na tomto měnově-politickém jednání se sice nečeká změna kurzu měnové politiky, když všichni analytici (včetně nás) v rámci ankety agentury Bloomberg očekávají stabilitu sazeb. Rovněž trh plně zaceňuje tuto možnost. Zajímavější tak bude pravděpodobně až následná tisková konference předsedy Jerome Powella. Bude bedlivě sledováno, zda přijde jakýkoli signál či komentář k aktuálně předpokládanému zahájení cyklu snižování sazeb na zářijovém zasedání.
  • Ranní okénko - Nižší výsledek americké inflace potěšil investory
    Dnešek bude opět ve znamení amerických dat, kdy po včerejším nižším, než očekávaným výsledku inflace, vychází informace o cenách výrobců a maloobchodních tržbách. Případné další překvapení směrem dolů by patrně znamenalo poslední tečku za možností zvýšení sazeb ze strany Fedu. Již včera sázky na případný hike poklesly k 5 %, první snížení sazeb od Fedu pak trh očekává již příští rok v květnu.
  • Ranní okénko - Nová data o inflaci v USA, jaká bude reakce Fedu?
    Nejpodstatnější dnešní zprávou pro globální trhy bude zajisté zpráva o inflaci v USA, která může výrazně napovědět o dalším postupu Fedu. Trh očekává, že meziroční inflace by měla poklesnout z dubnových 4,9 % na 4,1 % v květnu. Jádrová inflace by se také měla snížit, a to z 5,5 % na 5,2 %. Pokud by se tyto údaje ukázaly jako realistické, je pravděpodobné, že Fed na svém středečním zasedání ponechá základní úrokovou sazbu na stejné úrovni jako nyní.
  • Ranní okénko - Nový rok začne ve znamení dat PMI či inflace v eurozóně
    Za celý tým Raiffeisenbank Economic Research Vás vítáme v novém roce 2024 a rádi bychom Vám popřáli zejména zdraví, štěstí a mnoho pracovních i osobních úspěchů.
  • Ranní okénko - Nový týden přináší ceny výrobců v ČR, zahraniční PMI a data z nemovitostního trhu v USA
    Tento týden bude z hlediska množství a potenciálního dopadu nových dat spíše prázdnější, přesto přinese několik podstatných událostí. Zejména je třeba upozornit na zítřejší zasedání maďarské centrální banky či páteční vydání předběžných odhadů průmyslového indikátoru PMI v Německu, v eurozóně a v USA.
  • Ranní okénko - Obavy ze zvyšování amerických sazeb nad 5 % zůstávají
    Česko dnes uzavírá posváteční pátek bez významnějších ekonomických dat a lze očekávat spíše nižší volatilitu na pozadí menších objemů. Významnější ekonomická data ovšem nedorazí ani z eurozóny nebo z USA. Pomyslný vrchol v kalendáři tak bude představovat informace ohledně prodejů existujících domů na americkém nemovitostním trhu. Očekáváno je další meziměsíční zpomalení, zejména v důsledku rostoucích úrokových sazeb.
  • Ranní okénko - Obavy z poptávky v americkém průmyslu
    Úterý odstartují domácí ceny výrobců. Zatímco odhad trhu počítá s prvním letošním zpomalením meziroční dynamiky, my předpokládáme ještě další nárůst. Následovat bude průzkum důvěry u německých investorů ZEW, kde by k většímu posunu do kladných hodnot dojít nemělo. Z USA pak budou důležitá čísla ohledně průmyslu, jelikož některé předstihové indexy začínají upozorňovat před rychle upadajícím množstvím nových poptávek. Mimo jiné včera překvapil americký Empire Manufacturing, měřící náladu v americkém průmyslu. Index si totiž připsal druhý největší pokles v historii. Především kvůli slábnoucí poptávce se propadl hluboko do záporných hodnot.
  • Ranní okénko - Obavy z recese zatěžují akciové indexy
    Data z české ekonomiky pro tento týden uzavřel údaj z trhu práce. Ten zůstává v historickém kontextu nadále napjatý, začínají se již ale rýsovat známky ochlazování. Během listopadu setrvala míra nezaměstnanosti na 3,5 %. Výhledově naše prognóza počítá s pozvolným nárůstem nezaměstnanosti do blízkosti 4 % na přelomu roku, kde by se mohl pohybovat také průměr za příští rok. Mírné oslabení na trhu práce by ale nemělo stát v cestě růst mezd, který podle nás příští rok dosáhne v průměru tempa poblíž 11 % s tím, jak se v mzdových vyjednávání projevují vysoká inflační očekávání.
  • Ranní okénko - Obchodní bilance USA rekordně nízko, tlaky na ceny vstupů rekordně vysoko
    Z Evropy dnes dorazí finální hodnoty PMI indexů za duben, které by měly potvrdit, že index pro sektor služeb se již posunul mírně do pásma expanze. Ke zlepšení ovšem vede spíše složka očekávání nežli aktuální situace, když restrikce v řadě zemí stále zůstávají platná.
  • Ranní okénko - Očekávané snížení od ECB, dnes další data z amerického trhu práce
    Dnes se v odpoledních hodinách dozvíme další data z amerického trhu práce. Vícero údajů z poslední doby naznačilo jeho potenciální ochlazení, což zvýšilo očekávání finančních trhů, že by Fed mohl zahájit cyklus snižování sazeb na svém zasedání v září. Fed totiž podmiňoval uvolnění měnových podmínek nejen utlumením ekonomické aktivity, ale také snížením napjatosti pracovního trhu. Více napoví dnešní údaj o změně pracovních míst mimo zemědělský sektor, kdy se pro květen předpokládá podobná hodnota (+185 tis.) jako v dubnu (+175 tis.). To je tak výrazné snížení ve srovnání s daty z prvního čtvrtletí tohoto roku. Míra nezaměstnanosti se od začátku roku nepatrně zvýšila z 3,7 % na 3,9 % v dubnu a na této úrovni by měla zůstat i nyní. Dynamika hodinové mzdy postupně zpomaluje, v dubnu se dostala pod 4 % a trh očekává, že tomu tak bude i v květnu.
  • Ranní okénko - Očekávané snížení sazeb ze strany ČNB, přesto koruna posílila pod 25 EUR/CZK
    Tento velmi zajímavý týden uzavřou data z amerického trhu práce. Ten lze hodnotit stále jako velmi přehřátý, když nezaměstnanost dosahuje historických minim a přibývá pracovních míst více, než je dlouhodobý průměr. Na této charakteristice pracovního trhu v USA by nic neměla změnit ani dubnová statistika.
  • Ranní okénko - Očekávání ohledně akce Fedu upřesní statistika z trhu práce
    Tento týden se zaměříme na domácí data. Pro druhé čtvrtletí bude zveřejněna průměrná hrubá měsíční mzda, která podle nás meziročně vzrostla dvouciferným tempem. Dorazí také srpnový PMI index pro průmyslový sektor a údaje o státním rozpočtu ke konci srpna. Zpřesněný odhad HDP za druhé čtvrtletí odhalí, co stálo za překvapivě slabém mezičtvrtletním růstu ekonomiky. Z globální ekonomiky s dopadem na finanční trhy bude klíčová zpráva z amerického trhu práce. Neméně důležitá bude ale také srpnová inflace v eurozóně.
  • Ranní okénko - Očekávání směřují k zítřejšímu zasedání ECB
    Dnes ráno zveřejněná data z ČSÚ ohledně vývoje v maloobchodu potvrdila očekáváný pokles tržeb. Meziměsíčně došlo k poklesu o 0,6 %, což po očištění o vývoj cen odpovídá meziročnímu poklesu o 7,2 %. Za necelou hodinu bude zveřejněna ještě statistika devizových rezerv. Z eurozóny dopoledne dorazí zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál, který přinese strukturu vývoje ekonomiky.
  • Ranní okénko - Očekává se potvrzení inflačních čísel v eurozóně
    Poslední den tohoto týdne nabídne pouze finální hodnotu dubnové inflace v eurozóně. Obvykle se úvodní odhady Eurostatu potvrdí a i v tomto případě trh očekává, že tomu tak bude. Dubnová inflace by tak měla zůstat stejně jako v březnu ve výši 2,4 %. Jádrová inflace by měla poklesnout z 2,9 % na 2,7 %, když zvláště pozitivním zjištěním je, že se poprvé od loňského listopadu snížila inflace v oblasti služeb pod 4 %. Prvnímu snížení sazeb na červnovém zasedání ECB tak v tuto chvíli nic nebrání. S tímto krokem také počítá dlouhodobě naše prognóza. V rámci tohoto roku by bankovní rada mohla snížit sazby celkem třikrát, vždy po 25bb.
  • Ranní okénko - Očekává se silná statistika z amerického trhu práce
    Zpřesněný odhad českého HDP za Q2´22 přinese detail struktury vývoje ekonomiky. Pohled dopředu nabídne srpnový PMI pro zpracovatelský sektor, od kterého už neočekáváme další pokles. V Německu i eurozóně bude zveřejněna inflace a později data z trhu práce a výsledek konjunkturálního průzkumu. Pro finanční trh se bude jednat o důležitou sadu dat pro zpřesnění očekávání ohledně velikosti hiku na příštím zasedání ECB (8. září). V USA je hlavním údajem měsíční statistika z trhu práce. Ve svém projevu v Jackson Hole v závěru minulého týdne dal J. Powell najevo, že vývoj na trhu práce zůstává pro Fed klíčový pro nastavení měnové politiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna