Neděle 22. prosince 2024 02:01
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Po energiích vzbuzují obavy ceny zemědělských producentů a potravin

16.05.2022 10:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dubnové statistiky vývoje cen v primárních okruzích ukázaly na pokračující vysokou růstovou dynamiku. V meziročním vyjádření ji nadále podporuje statistická základna, růst je ale bohužel patrný ve všech hlavních cenových okruzích i na meziměsíční bázi ukazující, že problém rychle rostoucích cen vstupů nadále přetrvává. V rámci struktury je patrné, že největší cenový šok z titulu výrazně dražších energetických komodit je za námi, palčivým problémem se v tuto chvíli stávají ceny zemědělských producentů, které již výrazně tlačí na ceny v potravinářském průmyslu a ve finále na ceny potravin pro koncové spotřebitele.

Jenom během dubna se ceny zemědělských výrobců zvedly o 8,0 %. Dramatický cenový vzestup vykázaly jateční prasata (20,8 % m/m), olejniny (+14,7 %) a obiloviny (+11,2 %).  Oproti loňskému dubnu jsou ceny v zemědělství vyšší o 35,3 %. Takovýto meziroční nárůst cen nebyl v celé historii časové řady od roku 1992 zaznamenán. Vážná je situace zejména v případě rostlinné výroby, kde dubnový meziroční růst cen dosáhl závratných 50,2 %. V případě živočišné produkce jsou ceny vyšší o 17,8 % y/y. Růst cen zemědělských výrobců se již promítá do vyšších cen potravinářského průmyslu. Dubnový cenový vzestup zde činil 4,2 % m/m (ceny zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa se zvedly o 10,0 %, průmyslových krmiv o 9,2 % a mlýnských a škrobárenských výrobků o 11,1 %), meziročně jsou ceny v potravinářství vyšší o 15,5 % po březnových +11,5 % y/y.

Průmyslníci zdražili během dubna o 2,3 % a ceny tak výrazně překonaly tržní odhad ve výši 1,5 % i náš předpoklad ve výši +1,2 %. Meziroční se cenová dynamika tak dále zvedla z březnových 24,7 % na dubnových 26,6 %. Nejrychleji v dubnu rostly ceny v chemickém průmyslu (+9,2 % m/m) a kovodělném průmyslu (+5,9 %). Ceny elektřiny a plynu se zvedly o dalších 1,6 %. V odvětví koksu a rafinérských ropných produktů již ale ceny během dubna klesly. Meziročně ale samozřejmě stále výrazně rostou. U elektřiny a plynu o silných 51,4 %. Je zřejmé, že takto dramatický nárůst cen se musí promítnout v dalších odvětvích a produktech. Průmyslníky tak jednoznačně drtí drahé energie, jejichž ceny byly meziročně o 55,2 % vyšší. Růst cen meziproduktů dosáhl 28,0 %. Pokud ceny průmyslových výrobců očistíme o ceny energií, meziroční růst by činil i tak velmi vysokých 17,7 %.

Nadále pokračuje zvyšování cen ve stavebnictví. Stavební práce podražily za duben o 1,3 %, meziročně jsou vyšší o 12,9 % po vzestupně revidovaných 12,0 % zaznamenaných v březnu. Mnohem horší je situace u cen stavebních materiálů. Zde meziroční dynamika zrychlila z březnových 22,8 % na dubnových 25,2 %.

V neposlední řadě svižnou cenovou dynamiku zaznamenávají tržní služby pro podniky. Meziměsíčně se ceny ve službách zvedly o v souhrnu o 0,5 %. Meziročně růst zrychlil z březnových 4,9 % na dubnových 5,5 %. Z meziročního pohledu se nejvíce zvedly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 18,8 % y/y, za skladování a podpůrné služby v dopravě o 14,3 % a za služby v oblasti zaměstnání o 13,3 %.

Je zřejmé, že klíčový pro další vývoj produkčních cen bude vývoj na Ukrajině. Ten totiž primárně stojí za cenami na komoditních trzích. Pokud nedojde k nějaké další dramatické eskalaci na válečné frontě, měly by se postupně ceny stabilizovat či v lepším případě korigovat ze svých výšin. I nadále lze ale předpokládat jejich velkou kolísavost. Pro tuzemské spotřebitele je důležitý i kurz koruny, primárně vůči dolaru. Ten bohužel zdražuje díky svému postavení měny bezpečného přístavu v situaci zvýšené geopolitické nejistoty; navíc je podporován i agresivními očekáváními na zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu.

Je zřejmé, že rychlý růst cen zejména energetických vstupů bude v dalších měsících dále tlačit výše spotřebitelskou inflaci, která tak podle nás může z meziročního pohledu kulminovat během května/června kolem 15 %. ČNB podle nás bude na červnovém zasedání reagovat dalším zvýšením úrokových sazeb. V základním scénáři počítáme s +75 bb, zvyšuje se ale riziko směrem ke 100 bb. Od července převezme otěže v řízení měnové polníky nový guvernér. Ten se netají názorem, že dále by již úrokové sazby růst neměly.

Autor: Jan Vejmělek, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Po dvou ztrátách se dnes pražská burza obrátila k růstu
    Po dvou ztrátách dnes pražská burza obrátila k růstu. Index PX stoupl o 1,08 procenta na 1109,04 bodu. Téměř 3,5 procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ, skoro o dvě procenta vzrostly cenné papíry Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám.
  • Podzimní ekonomický náraz se blíží a pomoc vlády firmám a podnikatelům vázne? Proč ani program COVID III na tom zatím nic nemění?
    Ministryně Alena Schillerová (za ANO) dnes s Českou bankovní asociací a zástupci bank probere čerpání ze záručního programu COVID III. Schillerová včera uvedla, že vyčerpaná zhruba jedna miliarda korun z programu COVID III ji nepřipadá jako velká částka. Chce zjistit příčiny nízkého čerpání, nevyloučila výhledově změnu nastavení programu. Kde je tedy chyba? Proč se z programu COVID III nedaří čerpat?
  • PODZIMNÍ INVESTIČNÍ SOUTĚŽ BOSSA
    Chcete vyhrát 20 000 Kč a ušetřit si tím starosti s vánočními dárky či si jen vyzkoušet investování? Právě pro Vás jsme připravili soutěž, která odstartovala...
  • Podzimní investiční soutěž o iPhone 8 a finanční vklady na reálné účty
    Vyzkoušejte si obchodování s virtuálním kapitálem v nové podzimní investiční soutěži od HighSky Brokers a hrajte o nejnovější iPhone 8 a vklady na reálný účet. Každý soutěžní týden má svého vítěze.
  • Podzimní investiční soutěž začíná
    Jak si vyzkoušet, co obnáší online obchodování s měnami, zlatem nebo třeba ropou a ještě k tomu vyhrát pěknou cenu? Zkuste podzimní investiční soutěž s virtuálním milionem a vyhrajte 3D tablet!
  • Podzimní snižování cen energií by mohlo urychlit pokles inflace
    Česká inflace v meziročním vyjádření klesla v srpnu na 8,5 % z červencových 8,8 %. To bylo v souladu s tržním konsensem i prognózou ČNB, zatímco my jsme očekávali výraznější snížení na 8,2 %. Ve srovnání s předchozími měsíci byl pokles inflace pomalejší, když postupně odeznívá efekt vyšší srovnávací základny loňského roku.
  • Podzimní START DAY pražské burzy se bude konat 5. – 6. listopadu 2024
    Dne 5. a 6. listopadu proběhne podzimní START DAY pražské burzy. V průběhu obou dnů bude probíhat reporting firem trhu START. Investoři se budou moct zúčastnit prezentací pouze online.
  • Podzimní START Days
    V průběhu obou dnů bude probíhat reporting firem trhu START (pololetní výsledky 2023 a další novinky). Investoři se mohou prezentací zúčastnit pouze online. Dotazy lze emitentům položit ústně nebo napsat do chatu během online schůzky. Odkaz na registraci a program naleznete na webových stránkách burzy.
  • Podzim přinese zdražování
    „Ekonomická předpověď na podzim je pochmurná. Lidé se budou strachovat o práci a mzdy jim porostou pomaleji. Navíc zdraží celá řada nezbytných i oblíbených produktů a služeb,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Po ECB je tento týden na řadě Fed a ČNB
    Evropská centrální banka v minulém týdnu potvrdila jestřábí obrat posledních měsíců a v souladu s očekáváním zvedla depozitní sazbu o 75 bazických bodů na 1,5 %. Navzdory dalšímu skokovému růstu sazeb však zůstává ECB viditelně za křivkou, a proto hodlá pokračovat ve zpřísňování měnové politiky. Z našeho pohledu je ECB s úrokovými sazbami přibližně v půli cesty – terminální sazbu vidíme na úrovni 3 %, a to již v prvním čtvrtletí příštího roku. Na prosincovém zasedání by měla centrální banka navíc oznámit hlavní principy kvantitativního utahování, které bude v první fázi zahrnovat ukončení reinvestic programu APP.
  • Po etiopském Boeingu 737 havarovala i cena akcií výrobce letadel
    „Cena lidských životů je nevyčíslitelná. Naopak propad v ceně akcií společnosti Boeing se dá vyčíslit zcela přesně. Za poslední 2 dny se celková hodnota společnosti Boeing snížila o 26,6 miliardy dolarů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Po Evropě míří dolů znovu i Wall Street, koruna odolává
    Fed postupně přitvrzuje svůj protiinflační postoj, což se dluhopisům ani akciím nelíbí. Negativní dopad se přenesl přes Evropu znovu také do amerického obchodování. Zatímco DAX ztrácí přes 2 procenta, zámořský S&P 500 je dole o 1,3 pct. Výnosy dluhopisů přesto dál nestoupají a naopak odpoledne ze svého denního nárůstu trochu ubírají. Stále přitom platí, že poslední komentář šéfa Fedu zasáhl hlavně kratší splatnosti.
  • Po „FANG“ přichází „DAWN“ – nejlepší akcie po koronavirové krizi
    Krize vyvolaná pandemií koronaviru otřásla globální ekonomikou. Celá ekonomická odvětví byla zmražena a mnoho velkých i malých společností je nyní v obtížné situaci.
  • Po fúzi se SolarCity může Tesla ztratit na své hodnotě
    S rychle se blížící fúzí mezi společnostmi Tesla a SolarCity aktualizovala Tesla své návody pro kapitálové sazby pro své akcionáře. Ve formuláři S-4 pro burzu navíc uvádí, že fúze je urychleně nezbytná vzhledem k tomu, že SolarCity velice rychle přichází o kapitál.
  • Pohár trpezlivosti preteká
    Keďže väčšina makroekonomických zverejnení z USA sa odkladá z dôvodu odstávky vlády, obchodníci sa nemajú veľmi o čo oprieť....
  • Pohľad agentúry Standard/Poors na eurozónu
    Bude "šťastím" ak jej rast dosiahne úroveň 1% v tomto roku, očakávame, že ECB bude ...
  • Pohľad na EURGBP po PMI
    Zverejnenie predbežných indexov PMI za január z Európskej únie a Spojeného kráľovstva boli dnes kľúčovými dátami rannej európskej seansy. Ukázalo sa, že údaje z Francúzska a Nemecka sú zmiešané s nenaplnenými odhadmi nemeckej výroby a nad odhadmi nemeckých služieb. Situácia vyzerala opačne v prípade francúzskych údajov - index výroby prekonal očakávania, zatiaľ čo ukazovateľ služieb minul. Aj keď ekonómovia poznamenali, že cenové tlaky v nemeckom sektore služieb naďalej narastajú, poukázali aj na to, že recesia v najväčšej ekonomike eurozóny zostáva veľmi nepravdepodobná. Pokiaľ ide o údaje zo Spojeného kráľovstva, ukázalo sa, že dáta sú tiež zmiešané. GBP sa však pri zverejnení znížil, keďže ide o ďalší údaj po maloobchodnom predaji a údajoch o trhu práce, ktorý ukazuje zhoršovanie ekonomickej situácie v Spojenom kráľovstve.
  • Pohľad 4Cast na európsku krízu
    Nestávkujeme na to, že dlhová kríza bude po krokoch ECB/ EU vyriešená....
  • Pohled analytiků na aktualizovaný výhled hospodaření od společnosti AT&T
    Americká telekomunikační společnost AT&T zpřesnila celoroční výhled hospodaření a vydala dlouhodobý výhled pro roky 2025-2027. AT&T plánuje v těchto letech zachovat dividendu a plánuje zpětný odkup akcií ve výši okolo 20 mld. USD. Společnost předpokládá dokončení prodeje DirecTV v první polovině roku 2025.
  • Pohled analytiků na kvantový čip Willow společnosti Alphabet
    Americká technologická společnost Alphabet v pondělí informovala ohledně zásadního pokroku v kvantové výpočetní technice pomocí využití kvantového čipu Willow.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank