Úterý 21. ledna 2025 08:32
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Bitcoin klesá, trhy trápí obavy z růstu sazeb

11.04.2022 16:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bitcoin se minulý týden propadl, protože trhy trápily obavy ze zvyšování úrokových sazeb a konce kvantitativního uvolňování.

Největší světové kryptoaktivum začalo minulý týden nad hranicí 45 000 amerických dolarů, ale v průběhu týdne se propadlo a nyní se obchoduje pod 42 000 dolary. Ether mezitím sledoval podobnou trajektorii, krátce se obchodoval nad 3 500 dolary, ale nyní se pohybuje hluboko pod 3 200 dolary. 

Pohyby směrem dolů podporují to, co se v roce 2022 ukázalo jako významný trend - že kryptoaktiva se nezdají být imunní vůči zvyšování sazeb. Pohybují se v podobném rytmu jako tradiční akciové trhy, jako je NASDAQ100, a zdá se, že kryptoměny se v prostředí zvyšování sazeb potýkají s problémy.

Bitcoin se stále nachází v horní polovině rozpětí, ve kterém se obchodoval v roce 2022, což znamená, že pokud se mu podaří udržet úroveň nad 40 000 dolarů, pak by se na trh mohla vrátit důvěra. Jasné je, že elán posledních několika týdnů vedl k překoupení tokenu, který nyní trpí jeho důsledky. 

Na konferenci Bitcoin 2022, která se konala minulý týden v Miami, zazněla řada prohlášení týkajících se kryptoakcií a prostoru obecněji, ale na rozdíl od minulých let se zdá, že tentokrát cenu nic závažného nepovzbudilo. 

Elon Musk vyzývá k platbám dogecoin na Twitteru

Šéf společnosti Tesla a nyní největší akcionář Twitteru Elon Musk navrhl změny na Twitteru, které by zahrnovaly i platby v dogecoinu.

Excentrický miliardář minulý týden koupil 9% podíl ve firmě a následně byl přizván do její správní rady. Musk od té doby předložil řadu návrhů pro platformu, které nyní zahrnují i kryptoměny.

Navrhl, že model předplatného Twitter Blue by mohl umožnit platby v dogecoinech. Během vlákna na platformě o tom, jak by uživatelé mohli platit, dodal: "možná i možnost platit v doge [sic]".

Musk je možná jednou z mála veřejných osobností na světě, která dokáže hýbat kryptotrhem jen tím, co říká. Jeho výroky již měly dopad na cenu dogecoinu, která se vyšplhala z přibližně 0,1425 dolaru na více než 0,1550 dolaru, což představuje skok o přibližně 9 %.

V tuto chvíli je nepravděpodobné, že by se cena ještě výrazněji posunula. Pozorovatelé však budou hledat důkazy, že by se Muskovy nápady mohly stát skutečností, protože už není jen pozorovatelem z křesla, ale aktivním účastníkem budoucího vývoje platformy Twitter.

Středoamerické bitcoinové domino začíná padat

Další dva středoamerické státy se přiblížily k tomu, aby se připojily k Salvadoru a začaly přijímat bitcoin jako zákonné platidlo.

V Hondurasu začala  zvláštní ekonomická zóna na turistickém ostrově Roatán v Karibiku oficiálně přijímat bitcoin jako zákonné platidlo. Zóna s označením „Honduras Prospera“ byla vytvořena v roce 2020 s cílem podpořit investice a autonomní hospodářský růst této problémové země.

Honduraská vláda oficiálně umožnila používání bitcoinů podnikům, jednotlivcům i místní vládě. Tato ekonomická zóna bude také moci vydávat bitcoinové dluhopisy, podobně jako je tomu v Salvadoru.

V Mexiku mezitím prezident pozval do země Samsona Mowa, bývalého CSO společnosti Blockstream, aby s ním projednal možnost zavedení bitcoinu jako zákonného platidla. Zprávu předala mexická senátorka Indira Kempisová, která je úzce spojena s legislativními pokusy o větší začlenění kryptoměn do mexického finančního systému.

Přestože plány na zavedení bitcoinu v Mexiku jsou zatím v plenkách, potenciální přijetí kryptoaktiva jako zákonného platidla v zemi by znamenalo změnu hry. Salvador i Honduras jsou ve větším měřítku relativně malé země, ale Mexiko je velký stát s téměř 130 miliony obyvatel. Pokud by země učinila bitcoin zákonným platidlem, potenciál pro explozi jeho používání by byl mimořádný.

S blížícím se sloučením dosáhl hashrate ETH historického maxima

Hashrate pro ether vyskočil za tři měsíce o 13 %, protože těžaři se připravují na „The Merge“ a dosáhli historického maxima (ATH).

Hashrate - který měří výkon všech těžařů v síti - s blížícím se The Merge neustále roste a 7. dubna dosáhl nového ATH. Těžaři usilovně tlačí na vytváření dalších tokenů před přechodem sítě Ethereum ze systému proof-of-work (PoW) na systém proof-of-stake (PoS).

V rámci The Merge dojde k implementaci systému PoS, která byla odsouhlasena s cílem snížit neefektivitu a špatné ekologické reference systému PoW. Sloučení docela pravděpodobně zvýší deflační charakter etheru, protože místo tvorby mincí bude systém oceňovat staking.

Rostoucí hashrate je signálem, že těžaři se před tímto přechodem na nový systém zapojují do vytváření dalších bloků. Změna je v současné době stále plánována na druhé čtvrtletí tohoto roku a její potenciální důsledky pro Ethereum a obecněji pro trh s kryptoměnami nelze podceňovat.

Jedná se o marketingové sdělení a nemělo by být považováno za investiční poradenství, osobní doporučení ani za nabídku či výzvu k nákupu nebo prodeji jakýchkoliv finančních nástrojů. Tento materiál byl připraven bez ohledu na konkrétní investiční cíle nebo finanční situaci a nebyl připraven v souladu s právními a regulačními požadavky na podporu nezávislého výzkumu. Jakékoli odkazy na minulou výkonnost finančního nástroje, indexu nebo balíčku investičních produktů nejsou a neměly by být považovány za spolehlivý ukazatel budoucích výsledků.

Veškerý obsah v této zprávě má pouze informativní charakter a nepředstavuje finanční poradenství. eToro neposkytuje žádné záruky a nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, která byla připravena s využitím veřejně dostupných informací.

Kryptoměny jsou volatilní nástroje, které mohou ve velmi krátkém časovém horizontu výrazně kolísat, a proto nejsou vhodné pro všechny investory. Kromě obchodování prostřednictvím CFD není obchodování s kryptoakciemi regulováno, a proto na ně nedohlíží žádný regulační rámec EU. Váš kapitál je vystaven riziku.

Autor: Simon Peters, eToro analytik trhů s kryptoměnami

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoin klesá pod 38 000 USD a pokračuje v sestupném trendu z minulého týdne
    V pondělí bitcoin klesl pod 38 000 dolarů. Za posledních 24 hodin klesla hodnota první kryptoměny o 0,3 %. V době psaní tohoto článku se BTC obchoduje za 37 500 USD.
  • Bitcoin klesá pod 42 000 dolarů 📉
    Největší kryptoměna nedokázala udržet včerejší zisky a aktuálně se obchoduje za 41 800 USD. Ztráty utrpěly také altcoiny, přičemž nejvíce zaostávají Avalanche (AAVE), Curvedao, Zcash a Intercomp, jejichž poklesy přesáhly 10 %. Vedle poklesu na kryptotrhu dochází k mírné korekci také na americkém akciovém trhu, kde na hlavních indexech během poslední seance roku 2023 převládá vybírání zisků.
  • Bitcoin klesá pod 43 tisíc USD
    Po středečních minutách FOMC jsou sázky na březnové zvýšení sazeb, ale akcie se také obávají geopolitické nestability v tomto týdnu. Bitcoin (BTC) klesl na Febiofestu pod 43 000 dolarů. 17 jako další den na rozložení složených nadějí na blížící se útěk.
  • Bitcoin klesá pod 60 000 USD pod tlakem posilujícího amerického dolaru 📉
    Bitcoin se dnes obchoduje pod důležitou psychologickou hranicí 60 000 USD a také pod 200denním exponenciálním průměrem. Pokles se zdá být vyvolán nejistotou na Wall Street a silnějším americkým dolarem, který dnes vzrostl o 0,4 % (USDIDX); výnosy 10letých amerických státních dluhopisů vzrostly o 4 bazické body na téměř 3,85 %, což podpořily mnohem silnější než očekávané údaje ISM z oblasti služeb v USA.
  • Bitcoin klesá pod 66 000 dolarů
    Bitcoin, nejznámější kryptoměna světa, dnes klesá o téměř 3 % a prolamuje hranici 66 000 dolarů. Zdá se, že za tímto pohybem stojí vybírání zisků po včerejším prudkém růstu po zasedání FOMC. Zdá se, že včerejší nárůst byl jen krátkou přestávkou v probíhající korekci, která byla zahájena poté, co mince minulý týden dosáhla čerstvých historických maxim nad hranicí 73 000 USD. Pohyb směrem dolů však lze do jisté míry vysvětlit i růstem amerických výnosů a dnešním oživením na trhu s USD. Podíváme-li se na údaje o tocích ETF, vidíme, že příliv do bitcoinových ETF byl v poslední době velmi malý. Bitcoinové fondy zažívají nejdelší sérii odlivů od spuštění spotových bitcoinových ETF na začátku tohoto roku. Včera byl zaznamenán čistý odliv ve výši téměř 264 milionů USD.
  • Bitcoin klesá pod 68 000 USD pod tlakem amerického dolaru a rostoucích výnosů
    Bitcoin dnes ztrácí 2,7 % a klesá pod úroveň 68 000 USD, protože americký dolar a výnosy prudce vzrostly po mnohem silnějších než očekávaných bleskových údajích PMI v USA. Silné služby mohou být signálem, že Fed bude dále jestřábí, což podporuje politický postoj "výše po delší dobu". Obchodníci nyní vidí první snížení sazeb v USA možné v prosinci oproti předchozímu listopadu. Tato situace tlačila na momentum rizikových aktiv; kryptoměny i akciový trh vymazaly počáteční zisky navzdory 10% euforii na akciích Nvidia. Navzdory výprodeji na Bitcoinu nereagovalo Ethereum výrazným poklesem, čeká se na rozhodnutí SEC týkající se spotových ETF VanEck Ethereum, které bude zveřejněno dnes.
  • Bitcoin klesá pod 96 000 USD 📉
    Bitcoin klesl o 1,75 % na 96 000 USD, protože obchodníci realizovali zisky těsně před psychologickou hranicí 100 000 USD. Institucionální poptávka však zůstává silná, přičemž MicroStrategy uskutečnila další masivní nákup. Tento pokles spustil jednu z největších likvidačních událostí na kryptotrhu za posledních šest měsíců, i když potenciální kandidát na ministra financí signalizuje přívětivý postoj vůči kryptoměnám.
  • Bitcoin klesá po testu úrovně 35 000 USD
    Bitcoin roste od poloviny září 2023, přičemž v posledních dvou týdnech se jeho růst zřetelně zrychlil. Sentiment vůči kryptoměnám podpořily množící se zprávy v médiích, podle kterých se SEC chystá schválit ETF na bitcoin. Žádné oficiální potvrzení této skutečnosti zatím nebylo učiněno, ale kryptoměny zůstávají zranitelné vůči riziku titulků. Bitcoin se včera poprvé od května 2022 vyšplhal nad hranici 35 000 dolarů. Býkům se však tyto zisky nepodařilo udržet a mince zakončila včerejší obchodování pod touto hranicí. Nicméně dnes došlo k dalšímu testu.
  • Bitcoin klesá po zahájení invaze Ruska na Ukrajinu
    Kryptoměny jako vysoce riziková aktiva po znepokojivých zprávách z Ukrajiny výrazně klesají. Většina investorů neočekávala naplnění nejhoršího scénáře, který urychlil výprodej „rizikových aktiv“.
  • Bitcoin klesá před víkendem pod úroveň 22 000 USD
    Dnes bitcoin po několika dnech konsolidace klesl zpět pod úroveň 22 000 USD. Pod prodejním tlakem je před víkendem také Ethereum, které se obchoduje pod cenou 1 750 USD. Výprodej je docela znepokojující, protože „král kryptoměn“ podruhé za poslední 3 měsíce prolomil klíčové podpory v podobě 200 období klouzavých průměrů, což se v případě předchozích býčích trhů nestalo:
  • Bitcoin klesl k 20 000 dolarů,  Tezos (XTZ) vzrostl o 9 %
    Tezos s 9% denním nárůstem spadá mezi kryptoměny v zelených číslech. Bitcoin se aktuálně nachází poblíž 21 000 dolarů. Po pár dnech zkoumání vyšších poloh BTC v pondělí 27.června klesl k 20 000 dolarům. Většina altcoinů je dnes také v poklesu, přičemž SOL, DOGE, SHIB, AVAX a další mapují denní poklesy. Tezos se naopak sentimentu trhu vzepřel.
  • Bitcoin klesl o 2,30 % během dalšího převodu Mt. Gox 🔎
    Bitcoin je dnes dole až o 2,50 % a opět testuje úroveň 63 000 USD poté, co zaniklá burza Mt. Gox provedla další převod BTC v hodnotě 2,84 miliardy USD.
  • Bitcoin klesl o 2,6 % na 58 000 USD, obchodníci čekají na Fed 📉
    Největší kryptoměna dnes rozšiřuje korekci směrem dolů, přičemž ceny na chvíli klesly i do zóny podpory 58 000 dolarů. Americký dolar roste a USDIDX dnes dosahuje nejvyšších hodnot od listopadu 2023 před dnešním rozhodnutím FOMC (20:00 ) a projevem předsedy Fedu Powella (12:30 ). Bitcoin se dnes citelně dostal na úroveň nevídanou od konce února 2024. Důležité je, že poptávka ze strany amerických ETF je stále velmi slabá (čistý odliv) a debut hongkongských ETF byl zklamáním. Cena BTC klesla také pod hlavní on-chain úroveň podpory na 59 500 USD, kde se nachází průměrná „realizovaná cena“ krátkodobých držitelů. Během předchozích býčích běhů Bitcoinu byla tato on-chain zóna často velmi důležitou podporou. Současně,
  • Bitcoin klesl pod 22 000 USD, co to znamená pro poptávku v těchto sektorech
    Likvidace na kryptotrhu se za posledních 24 hodin rychle sčítaly. Data z Coinglass zdůraznila, že ve výše uvedeném období bylo zlikvidováno zhruba 600 milionů dolarů v kryptoměnách a zlikvidováno 168 586 obchodů.
  • Bitcoin klesl pod 27 000 USD zatímco se Federální rezervní systém zaměřuje na udržení inflace
    Bitcoin klesl pod 27 000 dolarů když americký Federální výbor pro volný trh (FOMC) ve středu 22.března opět zvýšil úrokové sazby, tentokrát o čtvrt procentního bodu.
  • Bitcoin klesl pod 28 000 dolarů; JPMorgan přebírá First Republic Bank, která se dostala do potíží
    Cena bitcoinu v neděli spadla z hodnoty nad 29 000 dolary. Investoři čekají na středeční rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách.
  • Bitcoin klesl pod 29 000 dolarů, ethereum klesá a americké akcie stagnují kvůli obavám z inflace
    Bitcoin čtvrteční ráno v Asii poprvé po deseti dnech klesl pod 29 000 dolarů. Druhá největší kryptoměna, ethereum, také pokleslo a ztratilo podporu ceny na 2 000 dolarech v rámci výprodeje napříč všemi 10 nejprodávanějšími digitálními aktivy.
  • Bitcoin klesl v důsledku hromadného panického prodeje a otestoval cenovou hranici 33 000 USD
    Bitcoin klesl v důsledku hromadného panického prodeje a otestoval cenovou hranici 33 000 USD. Největší propad nastal v pátek, kdy došlo k třídennímu poklesu. Podle Coinglass, informační platformy pro obchodování s kryptoměnovými futures, uzavřelo za posledních 24 hodin své pozice více než 230 000 obchodníků, přičemž celková částka likvidace činila 866 mil. USD.
  • Bitcoin klesne na 20 000 USD a ETH na 1300 USD, říká Arthur Hayes. Jaká je pravděpodobnost, že se tak stane?
    Minulý týden byl na trhu s kryptoměnami jedním z nejvolatilnějších za posledních šest měsíců. Coiny dosáhly a prolomily místní minima a investoři hystericky prodávali svůj kapitál, podpořený kolapsem algoritmického stablecoinu UST. A pak přišel dlouho očekávaný víkend, obchodní aktivita se snížila a kryptoměny zahájily lokální korekce směrem nahoru. Díky tomu celková kapitalizace digitálních aktiv za poslední den vzrostla o 1,75 % a dosáhla 1,3 bilionu dolarů.
  • ❗ Bitcoin klesol pod hladinu $33,000
    Kryptomeny dnes pokračujú v poklese. Bitcoin klesol pod úroveň 33 000 dolárov na čerstvé dvojtýždňové minimum. Ethereum otestovalo oblasť 2 500 dolárov, zatiaľ čo Ripple klesol pod 0,85 USD. USA potvrdili, že Joe Biden bude o kryptomenách a ich úlohe pri útokoch ransomvírom diskutovať počas nadchádzajúceho stretnutia s lídrami G7 tento víkend. Kryptomeny sa včera obchodovali pod tlakom po tom, čo sa objavila správa, že USA sa podarilo získať späť niektoré bitcoiny vyplatené ako výkupné v rámci kybernetického útoku na ropu, čo naznačuje, že kryptomeny nakoniec nie sú také anonymné.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new