Úterý 21. ledna 2025 11:37
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap trade smarter

Trhy vstřebaly jestřába Powella, akcie i výnosy obracejí nahoru

01.12.2021 10:41  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nedávno jsme na tomto místě spekulovali o možnosti, že nominace Jeroma Powella (případně Lael Brainardové, která byla tehdy také ve hře) sejme z potvrzeného šéfa Fedu tlak držet v politickém zájmu maximálně holubičí postoj. Klíčový světový centrální bankéř nemohl nevidět, že inflace roste nad očekávané hodnoty a dál zrychluje navzdory předpokladu o přechodnosti. 

Včera se tak stalo - Jerome Powell přestal mluvit o přechodné inflaci a nastínil urychlení konce QE o několik měsíců. To by následně vytvořilo prostor i pro dřívější zvedání úrokových sazeb. Přesto můžeme říci, že je vystoupení šéfa Fedu pro nás překvapivé, a to z pohledu načasování. Mezitím se totiž do hry vložil omikron, dál klesla inflační očekávání, spolu s tím trhy přestaly tolik sázet na agresivnější utahování Fedu a vyvstaly nové pochybnosti o ekonomickém výkonu na konci roku a v roce příštím. Z Fedu sice zazněla uklidňující slova ohledně malého dopadu omikronu, ale i tak bychom normálně sázeli na to, že si Powell nechá na jestřábí signály přece jen více času, když s nimi do teď tolik otálel. 

Očekávání o sazbách obsažená ve Fed funds futures se po jeho slovech vrátila zpět, trh čeká první zvýšení sazeb v červnu. Krom toho podstatně zploštěla výnosová křivka a dál se snížila inflační očekávání. Spread mezi 10Y a 2Y výnosem je zpět na hodnotách ze začátku roku. Ačkoli do inverze křivky je stále daleko, trh tímto začíná kalkulovat, že politika centrální banky se přidá mezi negativní faktory pro růst. 

Jak moc to bude negativní pro akcie, zůstává otázkou. Běžně během předchozích cyklů akcie zvládly růst i při utahování měnové politiky a obracely dolů v podstatě až kolem vrcholu cyklu sazeb, kdy začaly být jasně na obzoru ekonomické problémy. Pokud i tentokrát Fed dokáže ladit politiku tak, aby její zpřísnění ekonomika unesla, neměl by to být velký problém. Ostatně, samotná reálná ekonomika ani trh práce dávno nedávají důvod držet takto extrémní míru měnové podpory. Jako problém se však opět jeví inflace, která může do pozvolného odebírání podpory zasáhnout. Z tržního pohledu je nebezpečí to, že Fed na ni bude reagovat příliš - ať už z důvodu fakticky nepříznivého vývoje cen, nebo neodhadnutí situace. 

Když se tedy vrátíme k vyjádření předsedy Powella, pokud by QE mělo skončit o pár měsíců dřív a sazby začaly růst někdy ve 3Q příštího roku, těžko to označit za nějaký velký šok, neboť s něčím takovým trh už delší dobu počítal. Problém by nastal, kdyby si buď inflace vyžádala další urychlení, nebo by se omikron naopak ukázal jako velké riziko, kvůli kterému by i nastíněný scénář měnové politiky vypadal jako příliš přísný. Právě kvůli tomu, že se témata inflace, omikron a měnová politika propojují, nyní čekáme období nervózních reakcí trhů na nová data, komentáře bankéřů i zprávy o koronaviru. 

Přestože včerejší vystoupení šéfa Fedu v Senátu přineslo trhům studenou sprchu, dnešní vývoj ukazuje, že se rychle otřepaly. Evropské akcie slušně rostou - hlavní indexy si většinou připisují přes procento. Podobně jsou na tom také americké futures. Výš se vracejí také delší výnosy dluhopisů, přičemž větší změny opět vidíme v zámoří. Americký 10Y výnos je +5 bazických bodů. Kratší výnosy jsou znovu o něco výš, ale už několikrát změnily směr. Dolaru Powell přinesl zisky, které však dlouho nevydržely. Eurodolar se dnes vrací k 1,1320. Nahoru míří i ropa. Pro korunu je ráno paradoxně lehce negativní, když jí nepomáhá ani vývoj ve světě ani lepší domácí index PMI.

Šéf Fedu společně s ministryní financí dnes vystoupí ještě ve Sněmovně reprezentantů, kde pravděpodobně budou držet linii včerejších komentářů. Navíc vyjdou data o zaměstnanosti ve firemním sektoru od ADP a později nás čeká index ISM z průmyslu. V obou případech jsou odhady nastavené slušně vysoko, trh tedy počítá s tím, že data potvrdí pokračující oživení ekonomiky.

Přehled kurzů nejdůležitějších měn dnes v 10:38 SEČ:
Střední Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CZK/EUR25.56050.307725.571825.4391
CZK/USD22.56900.440622.595022.4400
HUF/EUR364.6984-0.1027365.3500362.8500
PLN/EUR4.64902.12964.65394.6354
Asiekurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CNY/EUR7.2159-7.65907.23137.1990
JPY/EUR128.50800.1418128.8140128.2760
JPY/USD113.46254.4141113.5860113.2710
USA, Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
GBP/EUR0.8503-0.24050.85270.8499
CHF/EUR1.0411-0.03501.04341.0406
NOK/EUR10.2073-0.503010.265210.2064
SEK/EUR10.2134-0.110010.241110.2039
USD/EUR1.1326-0.13231.13611.1301
Ostatníkurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
AUD/USD1.3980-0.34951.40471.3939
CAD/USD1.2745-0.26251.27751.2728
* vůči závěru evropského obchodování z předchozího dne

Pozn. Aktuální kurzy měn najdete v sekci Měny&Sazby - Online - Měny



 

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy v obavách: Recese, volatilita a jak se připravit na budoucí vývoj
    Aktuální pokles na akciových trzích a v sektoru kryptoměn je primárně způsoben rostoucími obavami z potenciální recese v USA. Míra nezaměstnanosti se přiblížila 4,5 %, což představuje nejvyšší úroveň od konce roku 2021. Investoři se obávají potenciální recese v Americe, která by se mohla promítnou i do ostatních částí světa.
  • Trhy v očekávání dalšího vývoje americko-čínských jednání
    Asijské indexy dnes ráno rostou, i když růsty v Číně jsou zatím poměrně mírné a nijak zvlášť konzistentní. V posledních dnech trhy reagují hlavně na zprávy týkající se jednání mezi USA a Čínou, která pro další vývoj pravděpodobně zůstanou klíčová. Trhy zajímá hlavně datum 15. prosince, kdy mají vstoupit v platnost nová cla ze strany USA na dovoz zboží v objemu 156 mld. dolarů, na což by měla Čína reagovat zvýšením svých vlastních již existujících cel.
  • Trhy v panike pred rozhodnutím Fedu 💥
    Zvýšenie sadzby o 25 základných bodov na stretnutí FOMC v stredu o 20:00 vyzerá ako hotová vec. Zvýšenie sadzieb o 50 bps sa zdá nepravdepodobné, keďže inflácia sa nedávno spomalila. Existujú však náznaky, že inflačné tlaky sa môžu ku koncu roka znovu objaviť. Ak by sa tieto signály naďalej zvyšovali, Fed môže zdôrazniť, že zníženie sadzieb v tomto roku vyzerá nepravdepodobne.
  • Trhy v pátek hledají směr i nosné téma. Čína mírně zlevnila úvěry a jedná s USA
    Páteční obchodování na hlavních trzích zatím neukazuje jasný směr či myšlenku, která by obchodování dominovala. Je zde několik témat, která se sledují, ovšem pohyb akcií, dluhopisů i měn zůstává pouze nevýrazný a smíšený.
  • Trhy v pátek podléhají super-špatným pocitům a v datech oporu nenašly
    Odpolední otevření amerických trhů znamenalo rovnou propad a ztráty se zvětšují. Zatímco Nasdaq odepisuje asi 2,5 procenta, v Evropě je pokles většinou do jednoho procenta. Mírně negativní je vývoj na dluhopisech, ropa se znovu vydává vzhůru a eurodolar klesá o čtvrt procenta.
  • Trhy v pohybu: Trump trades a S&P 500 míří nad 6 000 bodů
    V dnešním živém vysílání XTB se zaměříme na akciové trhy. Je rally následovaná po volbách udržitelná? Kdy příjde korekce? Co lze očekávat do konce roku? Na tyto otázky v dnešním vysílání odpovíme. Připojte se k nám již v 18:00.
  • Trhy v range? | Trendový výhled
    Každý týden realizujeme přehled aktuálního směřování trhu u vybraných instrumentů. Součástí analýzy je TimeFrame Trading tabulka, díky které je možné pracovat s analýzou trendu, money managementem, volatilitou a mnoho dalšího.
  • Trhy v regionu čekají na páteční údaje o HDP
    Koruna včera pokračovala v trendu započatým v pondělí a kurz vůči euru se pohyboval v intervalu 27,02 – 27,03 CZK/EUR...
  • Trhy vstřebaly americké makro bez problémů, akcie mezitím dál hledají novou rovnováhu
    Přestože se v minulých dnech i během dneška situace na trzích uklidňuje a akciové indexy si své pozice drží, z pohledu na zobchodované objemy a velikost implikované volatility je na první pohled zřejmé, že se situace na trzích zatím ke klidu z minulého měsíce rozhodně neblíží. Na evropských burzách jsou objemy již několik dnů zhruba pětinu až třetinu nad běžnými úrovněmi a i vysoká hodnota VIX indexu signalizuje, že se obchodníci dalších výprodejů obávají a za pojištění proti nim si jsou ochotni připlatit. Německý DAX se dnes sice téměř nehnul z místa, i nadále se však drží na půl cesty mezi srpnovým low a high, takže prostor na obě strany zůstává otevřený.
  • Trhy vstřebaly data i Fed, Evropa roste, Amerika stojí
    Včerejšek přinesl indikace, které trhu postupně potvrzují, že má asi pravdu v sázkách na budoucí politiku Fedu. Sází totiž na rychlejší odbourávání QE a růst sazeb a ve prospěch takového vývoje hovoří i slušná makrodata či zprávy od centrálních bankéřů. Zápis z jednání Fedu ukázal, že část bankéřů vyzývala k připravenosti k urychlení normalizace politiky, pokud inflace bude dál růst. Následně vyšla inflační čísla, která nárůst potvrdila.
  • Trhy vstřebaly nová americká cla bez větších problémů, drží se i AUD a NZD
    Úterní seance se na trzích nese v možná až překvapivě klidném duchu, a to zejména s ohledem na zprávy z USA, kde americký prezident oznámil nová cla na Čínu. Ta budou prozatím dosahovat 10 %, přičemž už koncem roku by mohla vyrůst až na 25 %. Zpráva zdá se ale finanční trhy výrazněji nezaskočila, jelikož byla po měsících výhrůžek do značné míry započtena v ceně a trhy nyní vyčkávají hlavně na to, jak zareaguje Čína. Ta dnes naznačila, že se chystá na americká cla odpovědět vlastními cly na dovoz z USA, i když celkový objem zboží, na které by se clo mělo vztahovat zatím čínští zástupci neuvedli. Dlouhodobě se přitom uvažuje o americkém dovozu za 60 mld. dolarů.
  • Trhy vstřebaly zápis ze zasedání Fedu bez větší reakce, brexit odložen do konce října
    Z březnového zasedání Fedu bylo zjevné, že i když americká centrální banka indukuje sazby beze změny, o jejich dalším směřování bude rozhodovat hlavně přísun čerstvých makroekonomických dat. Podobný dojem vyvolaly také včera zveřejněné minutes. Většina členů FOMC ale dál souhlasí s tím, že je zapotřebí větší trpělivosti a že prozatím nejlepším řešením zůstává ponechat sazby beze změny. Co se rizik ohledně výhledu týká, členové FOMC mluvili hlavně o brexitu a další eskalaci napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Někteří z členů pak vyjádřili obavy z dopadů narovnávající se výnosové křivky. Fed je ale jinak podle všeho se současnou situací a nastavením měnové politiky spokojený a domnívá se, že by se sazby na současných úrovních mohly nacházet na přirozené a dlouhodobě neutrální úrovni.
  • Trhy vstřebávají další Trumpovy změny i klidnou inflaci. Dolar slábne
    Americká inflace za únor se přesně trefila do odhadů. To znamená, že celková inflace mírně zrychlila na 2,2 procenta, zatímco jádrová zůstala beze změny. Tato čísla ukazují, že ceny nabírají na rychlosti pouze zvolna, takže rozhodně nepodpořila strach z jejich velkého zrychlení a prudší reakce Fedu. Na trhu však evidentně zůstávaly sázky mířící tímto směrem a jejich rušení oslabilo dolar a poslalo mírně dolů výnosy.
  • Trhy vstřebávají růst z minulého týdne a čekají na další centrální banky
    Akciové indexy dnes vstřebávají hodně divoký růst z konce minulého týdne a ve většině případů se jen na nízkých objeme...
  • Trhy vstupují do druhého čtvrtletí solidními zisky
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování se ziskem. Indexy Dow Jones a technologický Nasdaq shodně posílily o 0,8 % a S&P 500 vzrostl o 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo sektoru zdravotnictví, který si připsal 1,2 %.
  • Trhy vstupují do nového týdne opatrně. Indexy mírně ztrácí, FX téměř beze změny
    Pondělní seance je zatím na trzích bez velkých překvapení. Evropské akciové indexy sice ztrácí, ztráty jsou však relativně mírné a hlavně na nízkých objemech, což signalizuje, že jsou jen součástí klasického intradenního šumu. Ekonomický kalendář je na data také docela chudý, takže se dnešní seance nese ve velmi pozvolném duchu. Německý DAX od rána ztratil okolo čtyř desetin procent a dostává se zpět mírně pod hranici 12 tis. bodů.Velkým tématem tak v těchto klidných dnech zůstávají především francouzské volby a tlak na odstoupení prezidentského kandidáta Fillona, který čelí skandálů kvůli zaměstnávání své manželky a rodinných příslušníků.
  • Trhy vstupují do nového týdne opatrně, většina indexů mírně ztrácí
    Začátek týdne zatím na finančních trzích probíhá ve velmi poklidné atmosféře. Nic na tom nezměnily ani nově příchozí data z Evropy a evropské indexy tak zatím jen v klidu udržují své páteční zavírací ceny. Německý DAX roste o pouhou desetinu procenta a dál si hraje se silnou resistencí na úrovni historického maxima. Ostatní evropské indexy mírně ztrácí, ale ztráty jsou zanedbatelné a v rámci standardního intradenního šumu.
  • Trhy v únoru mírně ochladly
    Po signifikantním lednovém růstu zaznamenává v únoru Broker Consulting Index podílových fondů mírný pokles hodnot, a to u většiny monitorovaných typů podílových fondů. Za poklesem stálo především zhoršení výhledu snížení inflace, u které se očekávalo rychlejší zkrocení. Na trzích přesto převládl optimismus, a to hlavně díky makrodatům přicházejícím z USA. Nejvíce poklesly komoditní fondy (o minus 3,8 procenta), v červených číslech se ocitly také dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu. Navzdory negativní predikci navázaly jako jediné na dlouhodobý rostoucí trend nemovitostní fondy, ty si za únor připsaly dalších 0, 35 procenta.
  • TRHY V USA - INDEX S&P PORAZIL SVÉ HISTORICKÉ MAXIMUM
    Americké trhy včera ukončovaly obchodování s mírným nárůstem a ve stejném čase, ale v posledních minutách...
  • Trhy v USA neudržely zisky
    Zámořské trhy začínaly včerejší obchodní den navazujíc na úterní pozitivní náladu. Tu se jim ale bohužel nepodařilo udržet. Ze sektorového pohledu se nejvíce dařilo energetice, která posílila o 0,5 %. Vzhůru energetickým akciím pomohly ceny ropy (WTI +3 %, Brent +2,4 %). Naopak výrazněji propadly základní materiály a informační technologie (oba shodně -1,4 %). Ve výsledkové sezoně sezóně včera pokračoval moloch zábavního průmyslu Walt Disney, který ztratil 4,5 %. Dařilo se platformě Shopify, jejíž akcie včera narostly o 17,8 %. Naopak s AI horečkou často spojovaná společnost Super Micro Computer nedosáhla na kvartální očekávání a její akcie propadly o 20,1 %. Ekonomická nejistota zasáhla platformu pro krátkodobé pronájmy nemovitostí Airbnb, ta si pohoršila o 13,4 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank