Sobota 21. prosince 2024 13:31
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Fintokei StartTrader

Ranní okénko - Jackson Hole, inflace a trh práce

27.08.2021 09:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodit:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25,52

USD/CZK

21,68

EUR/USD

 

1,177

USD/PLN

3,883

Ropa Brent

USD/barel

72,05

Zlato

USD/unce

1803

Aktualizováno

9:08

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní událostí dne bude vystoupení šéfa Fedu Powella na symposiu v Jackson Hole, které se bude konat online po 16 hodině. Před tím ale ještě stihnou dorazit americké osobní výdaje a příjmy za červenec. Těsně před tím, než se Powell ujme slova, vyjde cenový index PCE, který Fed sleduje pro zhodnocení vývoje domácích inflačních tlaků. Budou následovat po včerejším zveřejnění týdenních dat z trhu práce o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Vedle amerického kalendáře je ten evropský i tuzemský prázdný. Z pohledu globální ekonomiky stojí za zmínku pouze dnes ráno zveřejněné zisky čínských průmyslových podniků. V červenci vzrostly meziročně o 16,4 % a zaostaly tak za očekáváním 20 %. Signalizuje to nižší, než očekávaný objem výroby anebo hromadící se stav zásob hotových výrobků.

Fed v minulosti opakovaně využil symposium v Jackson Hole jako příležitost ke komunikaci dalšího směřování monetární politiky. Na tom letošním se očekávají indicie ohledně snižování objemu nákupu aktiv. Z posledního zápisu centrální banky vyplynulo, že mezi jednotlivými členy bankovní rady již probíhá debata ohledně způsobu a načasování omezení QE. Že se krok blíží ukazuje inflace nad 5% a lepšící se situace na trhu práce. Ještě před svým proslovem má Powell k dispozici zpřesněný odhad amerického HDP v 2Q21, který byl revidován z 6,5 % na 6,6 %. Jádrový cenový deflátor měl meziměsíčně vykázat zvolnění na 0,4 % z 0,5 % a poslední týdenní data z úřadů trhu práce ukazují na pouze pozvolný trend oživení. V týdnu končícím 21. srpna počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na 353 z 349 tisíc, což je téměř v souladu s odhadem (350 tisíc). Počet pokračujících žádostí o podporu naopak setrval vysoko, na 2,86 milionech, přičemž se čekal pokles na 2,77 milionů. Volných pracovních míst je přitom dostatek, dle posledních statistik vzrostly po otevření ekonomiky především v sektoru služeb. Pouze pozvolné snižování počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti tak poukazuje na pokračující nesoulad mezi poptávkou a nabídkou na americkém trhu práce. Jinými slovy firmy mají problémy nabírat nové zaměstnance. Komplikace, která ostatně není cizí ani pro tuzemské firmy. Nicméně je třeba mít na paměti tradiční rozkolísanost týdenních dat z amerického trhu práce. Jednotlivé týdny bývají vychýleny vlivem sezónních faktorů, které jsou navíc narušené pandemií a činí tak odhady méně přesné. Mnohem důležitější proto bude kompletní měsíční statistika z trhu práce, jež vyjde začátkem září. Dnes tak v Jackson Hole patrně nezazní žádný závazný termín ukončování nákupu aktiv. S tím počítáme až na řádném zasedání v září. Dle vývoje na trhu práce by k omezení QE pak mohlo dojít letos v prosinci anebo v lednu příštího roku. Během symposia v Jackson Hole můžou být finanční trhy volatilnější. Sledovat budeme především americký dluhopisový trh. Jestrábější než očekávaný komentář ze strany Fedu by měl vytvořit tlak na růst výnosů státních dluhopisů a neprospěl by ani náladě na akciových trzích.  

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Česká centrální banka včera opět zvýšila proticyklickou kapitálovou rezervu pro bankovní sektor. Dle ČNB tento krok představuje reakci na historicky vysoký objem úvěrů na bydlení, ale i celkový růst cen nemovitostí.

Koruna se ani ve druhé polovině týdne neodpoutala od hranice EUR/CZK 25,50, poblíž niž osciluje i dnes ráno.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

14:30

USA

Osobní příjmy (červenec, v %)

-

0,3

0,1

 

 

 

 

14:30

USA

Osobní výdaje (červenec, v %)

-

0,4

1,0

 

 

 

 

14:30

USA

Jádrová PCE inflace (červenec, m/m v %)

-

0,4

0,5

 

 

 

 

14:30

USA

Jádrová PCE inflace (červnenec, r/r v %)

-

4,1

4,0

 

 

 

 

16:00

USA

Jackson Hole symposium

-

-

-

 

 

 

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: USA osobní výdaje a příjmy, USA cenový PCE index

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Inflaci v eurozóně dále navýší energie
    Co měl být poklidný den na finančních trzích během svátků v USA se zvrtl do výprodejů. Akciové indexy v pátek klesaly, cena ropy spadla nejníže od září a výnosy státních dluhopisů se snížily s přesunem kapitálu do bezpečných přístavů. Na domácí půdě zvýšené riziko způsobené obavami z šíření nové mutace koronaviru reflektovala koruna, která oproti euru oslabila až k 25,70.
  • Ranní okénko - Inflační cíl v ČR dosažen, jaký bude vývoj v USA?
    Hlavní událostí dnešního dne je zveřejnění únorové inflace ve Spojených státech amerických. Na konci loňského roku meziroční inflace činila 3,4 % a v lednu došlo k jejímu poklesu na 3,1 %. Nicméně se nepředpokládá, že by dezinflační proces v únoru pokračoval a očekává se stagnace na stávající úrovni. Zároveň jádrová inflace zůstává zvýšená, když je odhadováno její snížení pouze z 3,9 % na 3,7 %. Navíc ani meziměsíční dynamika nenaznačuje, že by jádrová inflace začínala směřovat k cíli americké centrální banky (2 %). Riziko setrvání inflace na horní hranici tolerančního pásma v kombinaci s velmi dobrým výkonem americké ekonomiky tak zatím nepřimělo a v nejbližší době ani nepřiměje Fed zahájit cyklus uvolňování měnové politiky.
  • Ranní okénko - Inflační očekávání mezi českými podniky se znovu zvýšila
    Asijské burzy dnes otevřely ve špatné náladě, když investoři reagovali na výkon čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí +0,4 % meziročně, což je nejnižší tempo od pandemie v roce 2020. Výsledek zaostal i za mediánem tržního odhadu (+1,2 %). V mezičtvrtletním srovnání HDP klesl o 2,6 % oproti očekávaným 2,0 %. Čínská ekonomika byla svírána přísnými lockdowny. V eurozóně dnes dopoledne vyjde květnový údaj o bilanci zahraničního obchodu, která měla navýšit deficit z 31,7 mld. EUR na 35 mld. EUR.
  • Ranní okénko - Inflační tlaky v USA ustupují, v některých klíčových částech ekonomiky ale přetrvávají
    Dnes pokračuje série dat z ekonomiky USA, která přinesou informace o síle domácí spotřeby a inflačních tlaků. Jsou tak relevantní pro zhodnocení dalšího postupu Fedu. Prosincový vývoj osobních příjmů měl oproti listopadu zpomalit z 0,4 % na 0,2 % a osobní výdaje dle odhadu poklesly o 0,1 % po předchozím růstu o 0,1 %. Zajímavější ale bude výsledek PCE deflátoru, který je méně volatilním a současně obsáhlejším měřítkem inflace než CPI.
  • Ranní okénko - Intervence ČNB dostaly korunu zpět pod 25 EUR/CZK
    Dnes bude zveřejněn zápis z posledního měnového zasedání ČNB. Z ekonomických dat nás čeká březnový běžný účet platební bilance. V eurozóně bude zveřejněn výsledek průmyslové produkce za březen a v USA vyjde šetření spotřebitelské nálady z dílny University of Michigan. ČNB včera intervenovala na devizovém trhu s cílem posílit korunu, která se následně dostala pod 25 EUR/CZK.
  • Ranní okénko - Investorská nálada v USA se zlepšila, v Číně naopak zhoršila
    Domácí ani globální ekonomický kalendář dnes nezahrnuje důležitá data s výjimkou cen německých výrobců, které byly již zveřejněny dnes brzy ráno. V kontrastu k cenovému vývoji v Česku, kterému jsme se podrobněji věnovali v komentáři. V Německu se v dubnu dostavilo zdražení o 0,3 % meziměsíčně a současně byl v rámci revize zmírněn předchozí pokles z 2,6 % na 1,4 %. Růst o 0,3 % je první meziměsíční zvýšení od září 2022. Hlavním důvodem růstu bylo zdražení investičních statků (+6,8 % m/m), především strojů (+8,6 % m/m). Dle dat o poptávce v německém průmyslu ale dochází ke zpomalení. Například poslední aktualizace (za březen) vývoje továrních objednávek odhalila největší pokles od pandemie, což signalizuje, že poptávka by měla snižovat cenové tlaky.
  • Ranní okénko - Investoři budou z dnešních dat odvozovat další počínání Fedu
    Pro akciové trhy jsou dobré zprávy někdy špatné. A přesně tak tomu bylo včera odpoledne. Zpřesněný odhad výkonu americké ekonomiky v 3Q22 přinesl revizi z anualizovaného růstu 2,9 % na 3,2 %, přičemž největší zásluhu na tom měla spotřeba domácností, jejíž tempo bylo vylepšené z 1,7 % na 2,3 %.
  • Ranní okénko - Investoři jsou zpět na jestřábí vlně
    Za několik málo minut dorazí z tuzemské ekonomiky jediný zápis tohoto týdne v podobě cen u českých výrobců. V případě nejsledovanějších cen v průmyslu je očekáván výsledek poblíž meziměsíční stagnace, což by díky vysoké srovnávací základně znamenalo výraznější pokles meziroční míry. Z eurozóny dnes dorazí revize březnového výsledku inflace, kde by se nic nemělo měnit na tom, že ceny rostly meziměsíčně o 0,9 %, meziročně o 6,9 %.
  • Ranní okénko - Investoři očekávají zprávu z amerického trhu práce, ČSÚ zveřejní strukturu HDP
    Za několik minut ČSÚ zveřejní zpřesněný odhad HDP za 3Q22 včetně jeho struktury. V Německu vyšla data o zahraničním obchodu a v eurozóně se očekává údaj o cenách výrobců (PPI). Z globálního pohledu je ale pro investory hlavní událostí měsíční statistika z amerického trhu práce. Evropské i americké akciové futures kontrakty v očekávání výsledku klesají a špatný start mají za sebou i akcie v Asii. Včerejší obchodování zakončil americký S&P 500 mírně v záporu (-0,09 %), obdobně i český PX index (-0,08 %) zatímco německý DAX si polepšil o 0,65 %.
  • Ranní okénko - Investoři vstřebávají rozhodnutí BoJ, v ČR vyčkávají zasedání ČNB
    Dnes odpoledne zasedá ČNB. Rozhodnutí o změně úrokových sazeb s největší pravděpodobností nezazní. Vícero členů bankovní rady vyjádřilo spokojenost s aktuálním nastavením, kdy se dvoutýdenní repo už nějakou dobu drží na 7 %. Nečekáme ani bližší detaily ke strategii intervenování. Tlak na korunu v poslední době polevil a ČNB tak může být na trhu méně aktivní. Zajímavější bude až tisková konference, kde investoři budou vyhodnocovat, zda nepadne zmínka o ponechání prostoru pro hike. Diskuze na téma budoucího snižování sazeb je aktuálně předčasná.
  • Ranní okénko - Jak dlouho bude spotřeba domácností táhnout americkou ekonomiku?
    Po včerejších výsledcích srpnové inflace v Německu či Španělsku se dozvíme předběžný odhad i za celou eurozónu. Po meziměsíčním poklesu cenové hladiny o jednu desetinu by tentokrát mělo dojít k nárůstu o 0,4 %. Na meziroční bázi trh očekává jen mírný pokles z červencových 5,3 % na srpnových 5,1 %. Stejné tempo poklesu by mělo nastat i u jádrové inflace (z 5,5 % na 5,3 %). Inflace tak v rámci eurozóny neklesá dostatečně rychle a zatím je tak daleko od cíle ECB.
  • Ranní okénko - Jak dnes rozhodne Fed na svém zasedání?
    Dnes nás v průběhu dne čeká zveřejnění finálních dat o inflaci v eurozóně, která se pomalu přibližuje k inflačnímu cíli, ačkoli jeho dosažení zůstává hudbou budoucnosti. Stejně jako v červenci, očekáváme, že meziroční růst cen i v srpnu dosáhl výše 2,2 %. V meziměsíčním srovnání by pak inflace měla mírně stoupnout z 0,0 % v červenci na 0,2 % v srpnu. Navzdory slibně působícímu meziročnímu vývoji je zřejmé, že inflačního cíle v blízké době zatím eurozóna nedosáhne, když bez započtení volatilních cen potravin a energií zůstává vyšší růst cen perzistentní a pohybuje se jen mírně pod 3% úrovní (odhad 2,8 % v srpnu).
  • Ranní okénko - Jak je na tom americký trh práce?
    Špatné zprávy mohou být pro investory aktuálně dobré zprávy. Slabší data z ekonomiky, jako například včerejší čísla o nově otevřených pracovních pozicích v USA (JOLTS za srpnové období), mohou být trhem vnímány jako signál o nižší potřebě utahování měnové politiky, což se pozitivně odráží na akciových titulech.
  • Ranní okénko - Jak nižší americká inflace zamíchala s tržním očekáváním?
    Americká inflace včera překvapila nižším tempem než trh očekával, a to platí jak pro celkovou tak jádrovou inflaci. Jádrová inflace meziměsíčně vzrostla o 0,1 % oproti očekáváným 0,3 % a snížila se z předchozích 0,4 %. Výsledek naznačuje, že jestřábí počínání Fedu už začíná mít účinek a byl tak potvrzen názor, že Fed na svém dnešním zasedání zvýší sazby o 50bb do rozmezí 4,25-4,50 %, čímž sníží rychlost „hikování“ sazeb z předchozích 75bb, kterých se Fed držel od letošního června. Kromě změny nastavení sazeb ale Fed ještě představí svou novou prognózu a také tzv. „dot plot“ neboli očekávání jednotlivých členů Fedu ohledně finální výše sazeb.
  • Ranní okénko - Jak obhájí Fed snížení úrokových sazeb?
    Vprostřed pracovního týdne bude množství nových dat omezené, dnes se budeme věnovat pouze zahraničí. Den již před několik okamžiky otevřela statistika obchodní bilance v Německu za měsíc srpen. Trh očekával, že saldo zůstane aktivní a mírně se zvýší z červencových 16,8 mld. na 18,4 mld. EUR. Skutečnost však byla ještě lepší, když export posílil výrazněji a zahraniční obchod vykázal přebytek ve výši 22,5 mld. EUR. Pozitivní výsledek jde ruku v ruce se včerejším zlepšením v průmyslu, kde objem produkce v srpnu meziměsíčně vzrostl o překvapivých 2,9 %, což je zatím nejvyšší nárůst v jinak slabém letošním roce.
  • Ranní okénko - Jak rychle rostla americká ekonomika v závěru roku?
    Dnes vychází v USA výsledek HDP za poslední kvartál roku 2022. Očekáván je relativně silný růst podpořený mj. poptávkou, kdy výdaje za zboží již začaly slábnout, stále silnou dynamiku si ale udržely výdaje domácností za služby. Kromě HDP přijde i statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, prodaných novostaveb nebo tradiční týdenní čísla ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Včerejší Ifo index z Německa podpořil objevující se opatrný optimismus ohledně budoucího ekonomického vývoje, kdy se nenaplňují nejčernější scénáře a eurozóna se i díky příznivějšímu počasí začíná odrážet od dna. Větší optimismus ostatně zní i od německé vlády, která vylepšila svůj odhad růstu HDP pro letošní rok z -0,4 % na +0,2 %.
  • Ranní okénko - Jak se dařilo ekonomice USA, eurozóny a ČR v Q3
    Čeká nás nabitý týden: HDP za třetí kvartál, inflace v eurozóně a zasedání ECB. Navíc dorazí důležité měkké indikátory v čele s německým Ifo indexem a českým konjunkturálním průzkumem. Údaje o HDP pro eurozónu i její členské země by dle očekávání trhu měly být vesměs povzbudivé, poblíž 2% mezikvartálně. Zvýšené riziko platí především pro ekonomiky popoháněné průmyslem, kam kromě například Německa či Slovenska spadá i Česko. Je otázkou, do jaké míry letní oživení poptávky, především ve službách, vykompenzuje nižší aktivitu v průmyslu kvůli komplikacím na straně nabídky. Inflace v eurozóně měla vzrůst z 3,4 % na 3,7 % z titulu dražších energií a vyšších cen u čerpacích stanic. Od ECB nečekáme změnu rétoriky.
  • Ranní okénko - Jak se vyvíjí české HDP?
    Za pár minut Český statistický úřad zveřejní zpřesněný odhad českého HDP, včetně přírůstků jednotlivých složek. Prvotní odhad naznačoval mezičtvrtletní růst o 0,1 % a napříč celým trhem se očekává, že tento miniaturní růst bude potvrzen. Hlavním důvodem stagnující ekonomiky je stále nízká spotřeba, což by se ale mohlo změnit ve druhé polovině roku s klesající mírou inflace, byť v říjnu dojde k mírnému nárůstu v důsledku nižší srovnávací základny způsobenou přijetím tzv. úsporného tarifu jako kompenzace domácnostem, které se potýkaly s vysokým nárůstem cen energií.
  • Ranní okénko - Jak silný bude pokles české inflace v září?
    Za pár okamžiků zveřejní Český statistický úřad údaj o inflaci v září. Ta v srpnu poklesla nejpomalejším tempem během tohoto roku (pouze o 0,3 p. b.), ale v září analytici očekávají, že dezinflační tempo nabralo opět na síle. Medián trhu je na stejné úrovni jako naše prognóza, kdy predikujeme snížení inflace přesně o jeden procentní bod na 7,5 %. V předchozích měsících byla hlavním důvodem poklesu vysoká srovnávací základna a nebude tomu jinak ani nyní, jelikož právě v září minulého roku dosáhla inflace svého vrcholu (18 %).
  • Ranní okénko - Jak si vedla německá ekonomika v 3Q22?
    Německý statistický úřad zveřejnil finální údaje o vývoji HDP v 3Q22. Dále vyjdou data o spotřebitelské důvěře v Německu, Itálii a Francii. V USA se po státním svátku znovu otvírá obchodování, jeho objemy však patrně budou nižší z důvodu včerejšího Dne díkuvzdání a blížícího se víkendu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
Forex brokeři
reklama
CapXmaster