Sobota 21. prosince 2024 18:45
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Týden na akciových trzích: Ve světě to drhne, Praha letí stále vzhůru, 4. týden v řadě

21.05.2021 16:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pražská burza (PX index) s lehkostí motýlího letu porazila jak Ameriku (index S&P500), tak Evropu (index STOXX Europe 600), a to poměrně výrazně.

Evropská makrodata spíše potěšila, naopak v USA převládlo zklamání. V Evropě to byly zejména páteční indexy PMI, které překonaly odhady a jsou na vysokých úrovních. V USA dopadla hůře data z realitního trhu a důvěra filadelfského Fedu zklamala.

Americký trh

Širokopásmový index S&P500 otevřel v pátek o půl procenta v plusu.

Za celý týden to vypadá na zisk jedné dvou desetinek procenta.

Evropské akciové trhy

Evropa (index Stoxx Europe 600) dnes krátce před koncem obchodování roste o +0,6 %.

Za celý týden index mírně vzroste o +0,47 % (444,63 b.).

Pražská burza  roste, opět

Čtvrtý týden v řadě roste pražská burza. Pouze ve středu došlo k malé korekci, ostatní dny index PX rostl. Za týden si polepšil o +3,31 % (1 158,93 b.). Ale za zmíněné čtyři týdny je to velmi slušný výkon +6,6 %. 

Tentokrát začněme od konce; za týden mírně oslabily (beze zpráv) jen Kofola (-0,35 %, 283 CZK) a Stock (-1,43 %, 82,7 CZK).

Na druhou stranu spektra byl daleko lepší pohled. Nebál bych se říct, že výkon byl doslova hvězdný. Prim hrály banky pravděpodobně jako reakce na vidinu dřívějšího zvyšování úrokových sazeb. V čele je tento týden Komerční banka (+5,83 %, 726 CZK), následují ji Erste Group (+3,78 %, 878 CZK) a Moneta (+3,54 %, 79,0 CZK). Bankám zdatně konkuroval ČEZ (+3,36 %, 630 CZK) a operátor O2 CR (+5,35 %, 285,5 CZK). V případě ČEZu jsou dva důvody: dividenda a ESG – viz níže.

Jen připomínám, že Erste, Komerčka a ČEZ rostou čtvrtý týden v řadě. Jejich zhodnocení za tyto 4 týdny je velmi potěšující - Erste (+19,6 %), Komerční banka (+13,1 %), ČEZ (+6,4 %).

V samotný pátek burza dle hlavního Indexu PX opět posilovala o +0,78 % (1 158,93 b.), což je v souladu s výkonem okolních parketů.

Dnes byla nejlepší Komerční banka (+1,68 %, 726 CZK) a ČEZ (+1,53 %, 630 CZK). Mírně korigovala a klesla Moneta (-0,57 %, 79 CZK) a Stock (-0,12 %, 82,7 CZK).

Kurzotvorné zprávy

Dlouho očekávaný návrh dividendy z dílny ČEZ je konečně tady. Investoři čekali vysokou dividendu a návrh 52 CZK rozhodně nezklamal. ČEZ také zabrnkal na strunu ESG (společenská zodpovědnost). V prezentaci potvrdil ústup od spalování uhlí (snižování emisí) a rozšiřování obnovitelných zdrojů. V očích velkých investorů, bank a pojišťoven si tak zvyšuje kredit.

O2 CR oznámil distanční konání valné hromady (28.5. – 14.6.). Návrh dividendy je již známý (21 CZK), poslední den obchodování s akciemi O2 s právem na tuto dividendu je 17. června. 

Valná hromada Erste Group (titul nepokrýváme) schválila dividendu 0,5 EUR.

Pojišťovna VIG (titul nepokrýváme) oznámila výsledky za 1Q21, které překonaly konsensus. Dnes se také konala VH a předpokládáme, že byla schválena dividenda 0,75 EUR.

Co se dá čekat příští týden?

Dnes (21. 5. 2021) končí distanční hlasování o dividendě cigaretového výrobce Philip Morris ČR. Výsledky se dozvíme příští pátek 28.5. Návrh je 1 260 CZK a akcie se již obchodují bez nároku na tuto výplatu.

V pondělí 24.5. se budou naposledy obchodovat Erste a VIG s právem na dividendu. Je pravděpodobné, že v úterý cena jejich akcií klesne o výši dividendy.

Ve čtvrtek 27.5. oznámí kvartální výsledky Česká zbrojovka. Naše projekce zveřejníme v pondělí.

V pátek 28.5. začíná distanční hlasování O2 CR (dividenda 21 CZK).

Týden 17. 5. 2021 – 21. 5. 2021 

 

Po

Út

St

Čt


t / t

PX Index (ČR)

0.78%

1.13%

-0.70%

1.30%

0.78%


3.31%

S&P 500 (USA)

-0.25%

-0.85%

-0.29%

1.06%

0.42%**


0.08%

Stoxx Europe 600

-0.05%

0.17%

-1.51%

1.27%

0.62%*


0.47%

Zdroj dat: Boloomberg; * krátce před koncem pátečního obchodování; ** krátce po začátku páteční seance


Zdroj: Komerční banka
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: Tentokrát mnoho radosti nebylo, akcie poslal dolů Fed
    Od začátku týdne se čekalo na rozhodnutí americké centrální banky Fedu o nastavení úrokových sazeb, které bylo zveřejněno ve středu ve 20hod našeho času. Takže to neovlivnilo středeční obchodování v Evropě (akciové indexy rostly – viz tabulka níže). Ke změně nastavení monetární politiky nedošlo a sazby zůstaly beze změny. Ale to, co následně poslalo trhy dolů, byl komentář guvernéra Powella. Vypadá to, že dolarové sazby budou vysoko dlouho, dokonce ani další zvýšení se nedá úplně vyloučit. Pro akciové trhy to není úplně nejlepší zpráva.
  • Týden na akciových trzích: Tentokrát nic pozitivního
    Tento týden akciové trhy klesaly. Pramení to z obav ohledně stavu čínské ekonomiky a nejistoty kolem dalšího vývoje úrokových sazbách, což investorům klidu nepřidává.
  • Týden na akciových trzích: Těžké ztráty v Praze, jinde mírný růst
    Jerome Powell guvernér americké centrální banky indikoval, že na dalším měnovém zasedání v prosinci, pravděpodobně porostou sazby nižším tempem. Trh odhaduje zvýšení o 50 bb po dřívějších 75 bb. Akciové trh na to reagovaly růstem přes +3 %. Naopak dnes jsme se dočkali velmi silných dat z amerického trhu práce (počet nových pracovních míst za listopad). To ukazuje na velkou odolnost tamní ekonomiky a přetrvávající zvýšené inflační tlaky, což podporuje další zpřísňování nastavení měnových podmínek.
  • Týden na akciových trzích: Trumpovo vítězství pomůže malým firmám a podpoří výkon americké ekonomiky
    Trumpovo vítězství vrací na trhy sebedůvěru: Drtivé vítězství Republikánů v amerických volbách pomohlo trhům zbavit se nejistoty a přineslo optimismus sektorům, jako jsou finanční služby, obrana či malé firmy, ale zejména regionálním bankám.
  • Týden na akciových trzích: Týden, měsíc, kvartál všechno špatně
    Nervozita na dluhopisovém trhu (zejména kvůli situaci ve Velké Británii) se přelila také do akciového trhu. Inflace v Německu a Eurozóně byla výrazně vyšší než se čekalo. To samozřejmě naznačuje jestřábí chování centrálních bank.
  • Týden na akciových trzích: Týdenní ztrátu pražské burzy ovlivnil zejména čtvrteční propad, ostatní rostly
    Pražské burze se tento týden nevedlo ani zdaleka tak dobře jako ostatním evropským a zámořským parketům. Ba právě naopak. První dva dny a poslední den v týdnu skončila prakticky beze změny. Zásadní seance, která ovlivnila celý týden, byla ta čtvrteční, kdy efektivně došlo k rebalanci indexu MSCI. Všechny hlavní tituly zaznamenaly v tento den citelné ztráty. Mírný růst ve středu již jen týdenní ztrátu lehce zmírnil. Index PX oslabil tento týden o 0,75 % (1 340,71 b.).
  • Týden na akciových trzích: Úvod měsíce na jedničku, Praha zlomila kladbu po třech týdnech a jasně překonala západní konkurenty
    Na akciových trzích se tento týden rozprostřela pozitivní nálada. Motorem růstu je pravděpodobně silná výsledková sezóna, kdy firmy překonávají odhady trhu a reportují lepší čísla v meziročním srovnání. A to znamená, že rostou.
  • Týden na akciových trzích: Válečná deka dusí akciové trhy zejména v Evropě
    Dění na akciových trzích je plně ve vleku vyhroceného konfliktu na Ukrajině, bohužel. Kromě středy, kdy se mezi oběma stranami jednalo a svitla naděje na zlepšení, všechny obchodní dny skončily v záporném teritoriu.
  • Týden na akciových trzích: Válečná nejistota zacloumala trhy
    Tím zásadním, co nejvíce ovlivnilo akciové trhy v tomto týdnu byl vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Zatímco za mořem se trhy rychle „oklepaly“, na starém kontinentu to trvalo déle.
  • Týden na akciových trzích: Ve srovnání s ostatními pražská burza tento týden jen mírně korigovala
    Inflace je vysoká a dále zrychluje. Překvapila, a to jak v USA tak u nás. Centrální banky na to budou muset reagovat a sazby porostou. Situace je však se jmenováním třech „holubic“ do bankovní rady ČNB nejistá, což jen zvyšuje očekávání razantnějšího růstu sazeb na dalším zasedání ještě „staré“ bankovní rady v červnu. ECB včera sice sazby ještě nezvedla, ale potvrdila ukončení nákupu aktiv v červnu s výhledem na zahájení utahování měnové politiky již na červencovém zasedání.
  • Týden na akciových trzích: Volební efekt +4,6 %
    Světová událostí číslo jedna a to nejen tohoto týdne byly prezidentské volby v USA. Do úřadu se vrátit po jasném vítězství D. Trump. Plánuje snížit daně a regulaci a zavést cla. Americký širokopásmový index S&P500 vyskočil v reakci na výsledek voleb o +4,6 % a dále roste.
  • Týden na akciových trzích: V Praze pátý růstový týden v řadě
    Dnes byl zásadním bodem makroekonomického programu NFP report z US trhu práce. počet nových pracovních míst mimo zemědělství klesl a nedosáhl na konsensus. Počet nových míst je stále velmi vysoký, přesto to ukazuje na určité ochlazování napjatého trhu práce.
  • Týden na akciových trzích: v Praze podividendový propad, ostatní trhy rostly
    Jedním z nejdůležitějších okamžiků týdne, na který se upíraly oči investorů, bylo zveřejnění amerického HDP. Růst byl ve srovnání s konsensem pomalý. Navíc rostla cenová hladina. Celkově tedy data z USA vyzněla opět proinflačně. Touto optikou Fed asi nebude s rozvolněním měnových podmínek spěchat, pokud vůbec k nějakému v tomto roce dojde. To není pro akciové trhy pozitivní výhled.
  • Týden na akciových trzích: V Praze po pěti týdnech přišla korekce
    Po pěti rostoucích týdnech v řadě, index PX v tomto týdnu předchozí růst korigoval a odepsal 0,95 % t/t (1 597,84 b.).
  • Týden na akciových trzích: Výprodeje ze začátku týdne jsou zapomenuty, trhy opět rostou, za mořem opět maxima
    V pondělí ještě pokračovaly výprodeje z konce minulého týdne, když hlavním strašákem bylo šíření nové nakažlivější formy koronaviru. Nicméně chmury byly rozehnány a zisky ve zbytku týdne počáteční propad více než eliminovaly. Trhy byly podpořeny událostí týdne. Tím bylo zasedání ECB. Hlavní poselství bylo jednoznačné holubičí. Nejenže se, podle očekávání, v nastavení politiky nic nezměnilo, ale vypadá to tak, že extrémně uvolněná politika bude pokračovat ještě dost dlouho.
  • Týden na akciových trzích: Výraznější ztráty na konci týdne
    Jestřábí komentář guvernéra Fedu Powella o vyšší potřebě utahování sazeb a jejich trvání na zvýšené úrovni po delší dobu měl na trhy negativní vliv. Nejsledovanější byla tento týden data z trhu práce. Sice bylo vytvořeno více pracovních míst, než se čekalo, ale zpomalil růst mezd. Výsledkem je tedy spíše smíšený obrázek. Nicméně trhy byly na konci týdne torpedovány také korporátními událostmi z amerického bankovního sektoru (níže).
  • Týden na akciových trzích: Výsledkové sezóna podporuje akciové trhy
    Makro událostí týdne bylo jistě měnové zasedání ECB. Sazby se zvýšily, to se čekalo, ale nečekalo se, že se zvednou o 50 bb (očekávání byla na jen 25 bb). Navíc podle doprovodného komentáře se pravděpodobně dočkáme dalšího utahování.
  • Týden na akciových trzích: Výsledky Nvidie – Santa, nebo Grinch?
    Na vánoční náladu je nejspíš ještě brzy, ale koneckonců, proč ne? Pojďme se podívat na letošní hospodářské výsledky společnosti Nvidia a na to, co mohou znamenat pro AI bublinu.
  • Týden na akciových trzích: Za mořem maxima v pondělí, v Evropě ve čtvrtek
    Měnové zasedání americké centrální banky Fed překvapení nepřineslo. Sazby zůstaly beze změny včetně objemu prostředků pumpovaných do trhu. Nicméně se pomalu začíná diskutovat o tom, kdy se kohoutky začnou utahovat. HDP data z USA, Evropy i ČR byla vesměs horší než se čekalo.
  • Týden na akciových trzích: Zatím co burzy v Evropě a USA padají, pražská jede rázně vpřed
    Americké maloobchodní tržby, motor tamní ekonomiky, dopadly lépe, než se čekalo. A hned to bylo na akciích znát. Americká inflace, na rozdíl na naší, dopadla dobře. Žádné nečekané překvapení, čísla byla v souladu s očekáváním. Makro tedy dopadlo dobře. Nicméně se na scénu vrací debata o zvyšování daní. Podle toho také vypadalo obchodování v tomto týdnu. Jeden den krásně zelený, druhý v červeném teritoriu (tab. č. 2).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster