Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:17
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Nastroje

Závěru týdne dominují data z pracovního trhu

02.10.2020 09:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


26,91

USD/CZK

22,94

EUR/USD

 

1,173

USD/PLN

3,828

Ropa Brent

USD/barel

39,71

Zlato

USD/unce

1914

Aktualizováno

8:48

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Česká národní banka hned v počátku dne vydá záznam z měnového jednání z  23. září, který bude odrážet diskuzi členů bankovní rady.

Český statistický úřad zveřejní zpřesněné údaje o hrubém domácím produktu za druhé čtvrtletí. Podle dostupných údajů poklesla česká ekonomika mezikvartálně o 8,7 % a meziročně o 11 %.

Dnešní tuzemský ekonomický kalendář uzavře údaj o zářijové míře nezaměstnanosti. V září míra nezaměstnanosti obvykle mírně klesá, letos tomu však brání trvající složitá epidemiologická situace. Nepočítáme tak se změnou a očekáváme míru nezaměstnanosti na stálých 3,8 %.

Z eurozóny dorazí předběžný údaj o spotřebitelské inflaci v září. Trh předpokládá, že se znovu dostaví srpnový meziroční pokles o 0,2 %. Za srpnovým poklesem stály především klesající ceny energií (-7,8 % r/r). Jádrová inflace, která je očištěna o volatilní složky, jako právě ceny energií, i tak zpomalila o 0,5 % m/m, a dosáhla tím na meziroční růst 0,6 %.

Míra nezaměstnanosti znovu upoutá naší pozornost v odpoledních hodinách, kdy dorazí zářijový údaj z USA. Trh očekává, že tamní míra nezaměstnanosti nadále poklesne z 8,4 % na 8,2 %. Současně dorazí i pravidelný údaj o non-farm payrolls – počet zaměstnanců mimo zemědělství. Trh očekává pokles z 1 371 tis. na 850 tis. 

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Český index nákupních manažerů ve výrobě v září prolomil 50 bodovou hranici a přehoupl se tak do teritoria expanze poprvé po téměř dvou letech. Vyšší aktivita ve výrobě byla tažena růstem nových objednávek a zlepšením podmínek v zahraniční poptávce. 

Stav státní pokladny v září lze opět označit za rekordní – za prvních devět měsíců roku vydala o 252,7 mld. Kč více, než do ní přiteklo. Růst deficitu ale zpomaluje, oproti srpnu se snížil o 32 mld. Kč. Schválený celoroční deficit na úrovni půl bilionu korun zřejmě nebude zapotřebí. 

Jednání o brexitu probíhající tento týden včera nabralo spád. Evropská Unie oznámila, že zahájí právní kroky ohledně plánu Borise Johnsona porušit podmínky dohody o brexitu. Britská libra na zprávu reagovala poklesem, který záhy smazala. Další důležitá jednání se konají dnes. Volatilita tak libru zřejmě neopustí ani dnes.

Česká koruna včera navázala na středeční trend a oproti euru do večerních hodin posílila na hodnotu 26,85 EUR/CZK.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Míra nezaměstnanosti (září, v %)

3,8

3,8

3,8

 

 

 

 

11:00

EUR

Index spotřebitelských cen, předb. odhad (září, r/r, v %)

-

-0,2

-0,2

 

 

 

 

14:30

USA

Míra nezaměstnanosti (září, v %)

-

8,2

8,4

 

 

 

 

14:30

USA

Změna zaměstnanosti v nezemědělském sektoru (září, v tis.)

-

850

1371

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: ČR nezaměstnanost, USA nezaměstnanost, USA, změna zaměstnanosti v nezemědělském sektoru

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Lenka Kalivodová, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Závěr týdne v červeném s přispěním dat i Fedu
    Konec týdne se nevydařil. Většina dne byla spíše vyčkávací a většinou i pozitivní, ale o směru nakonec rozhodla nová americká data. Trh práce sice nijak výrazně nepřekvapil, ale tím, že potvrdil svou sílu, dokázal náladu investorů náležitě pokazit. S ochlazením, které by v návaznosti motivovalo Fed k mírnějšímu přístupu, to opět nevyšlo, a naděje z posledních dnů byly zklamány.
  • Závěr týdne ve znamení nových cel a slabších dat. Riziko se prodává, drama se ale nekoná
    Obchodování na hlavních finančních trzích na závěr týdne ovlivňují dvě témata - nový návrh amerických cel a slabší data z tamního trhu práce. První téma bylo dominantní zrána, kdy přišla zpráva, že prezident Trump pověřuje ministerstvo obchodu cly na dalších 100 miliard USD čínského dovozu. Odpoledne na sebe přechodně strhla pozornost slabší zaměstnanost v USA.
  • Závěr týdne v negativním módu
    Ačkoli se americké akcie po otevření chvíli snažily nadechnout, nakonec to vypadá, že závěr týdne zůstane pro hlavní trhy červený. Klíčové indexy v USA i Evropě klesají o 1 až 1,5 procenta při obchodování, které stále řídí zejména obavy z tvrdé politiky centrálních bank a jejích důsledků.
  • Závěr týdne v pozitivní náladě, Praha se ale nechytila
    Americké akcie si vzaly příklad z těch evropských a posouvají se vzhůru. Celkově se na vyspělých trzích bavíme o růstu zhruba o 0,3 až 0,7 procenta, přičemž Evropě se drží trochu napřed. Odpoledne se navíc zlepšila i kondice dluhopisů. Jejich výnosy smazaly ranní nárůst a nyní se nacházejí zpět u včerejších pozic.
  • Závěr týdne v USA bez větších změn
    Hlavní akciové indexy v USA uzavřely minulý týden bez větších pohybů. Jediný větší pohyb předvedl index Dow Jones, který odepsal 0,77 %. Index S&P 500 ztratil 0,14 % a technologický Nasdaq 100 přidal desetinu procenta. Velký pohyb zaznamenaly akcie společnosti Nike, která uzavřela se ztrátou 6,9 %. Akcie společnosti Reddit zažily v pátek poměrně prudký propad a uzavřely se ztrátou 8,9 %. Pomyslným vítězem je společnost Nvidia, ta dokázala přidat 3,1 %, přičemž akcie společnosti rostly zejména v první polovině obchodní seance. Společnost AMD se snažila udržet krok, nakonec ale přidala pouze 0,54 %. Hlavní akciové indexy uzavřely páteční den následovně: S&P 500 -0,14 %, Nasdaq 100 +0,10 % a Dow Jones -0,77 %.
  • Závěr týdne zatím v klidu, ale DAX dohání ztrátu. Eurodolar zpět u 1,21
    Sérii dobrých zpráv po zavření amerických trhů ještě doplnil Amazon. Naopak výsledky Twitteru nepotěšily, ale ten přece jen nepatří mezi ta největší jména. Dnes ráno zaostaly za odhady čínské "vládní" indexy PMI, které naznačily dubnové zpomalení aktivity v průmyslu i ve službách. Naopak průmyslový PMI od Caixin, zaměřený na menší firmy, se v dubnu zlepšil.
  • Závěr týdne zatím v pozitivním duchu. Fed uklidňuje i nenápadně varuje
    Wall Street si včera nemohla vybrat směr a nakonec zůstala zhruba beze změny. Dnešní vývoj na evropských akciových trzích je veskrze pozitivní při růstu klíčových indexů o 1-1,5 procenta. A podobně jsou na tom také americké futures, které zatím naznačují růstový konec týdne.
  • Závěr týdne zatím zelený. Jeden problém ustupuje, další se hlásí o slovo
    Po dalším výplachu vypadá konec týdne na trzích zatím dobře. Akciové trhy v Evropě se zvedají asi o procento a americké futures jsou na tom podobně. Vedle toho se po poklesu stabilizují americké dluhopisové výnosy a výnosy v Evropě míří dál dolů. Eurodolar se zvedl až k 1,06, načež dnes z těchto pozic ustupuje k 1,0520. Koruna posiluje na 24,70.
  • Závěr týdne zhořkl s evropskými daty. Zájem o dluhopisy prudce roste, akcie se prodávají
    Finanční trhy se poslední dobou dostávaly do velmi dobré nálady díky vidině udržení měnové podpory. Byly však znát i pochybnosti dané zhoršením vyhlídek pro ekonomiku ze strany ECB i Fedu. A dnes se obavy ze slábnoucího růstu dostávají naplno do centra pozornosti po datech z eurozóny. Eurozóna svými výkony už delší dobu radost nerozdává, ale už to vypadalo, že nejhorší období zhoršování dat a překreslování prognóz máme za sebou. Dnešní PMI ukazují, že nikoli. Data za březen byla nečekaně špatná, přičemž jako největší zklamání můžeme označit klesající aktivitu v německém průmyslu.
  • Závěr týdne zůstává na trzích negativní. Dolaru se ani při rostoucích výnosech nedaří
    Páteční odpoledne je na trzích o něco lepší než ráno či předchozí dny, ale náš tip na konsolidaci po amerických datech vychází pouze částečně. K ničemu víc než stabilizaci či zpomalení poklesu se trhy zatím nedostaly. Hlavní evropské akciové indexy zůstávají hluboko v červeném, americké pozvolna nabírají ztráty. Dluhopisové výnosy za dnešek registrují opět citelný růst.
  • Zavírá se většina obchodů a služeb, kontakty se omezí na minimum
    V Česku se kvůli šíření koronaviru a obavám z kolapsu zdravotnického systému od čtvrtka znovu výrazně omezí každodenní život. Zavřou se obchody kromě prodejen základního sortimentu a vybraného zboží, nebude fungovat většina služeb, na minimum se omezí kontakty a setkávání lidí. Nepravděpodobný je také slibovaný návrat všech žáků prvního stupně do základních škol od 2. listopadu. Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů se zatím na počtu nakažených neprojevila, proto dnes kabinet přistoupil k podobně tvrdým restrikcím jako při jarní vlně. Postiženým firmám slíbil kompenzace.
  • Závislost na oceli? Evropa zaostává a Čína stále vede
    Ocel je nezbytný materiál pro moderní svět. A přitom výrobců oceli je čím dál méně. Ať už kvůli špatné ekonomice nebo ekologii, v západním světě příliš nových oceláren nevzniká. Jak bude vypadat trh s ocelí za deset let? V Číně je ocelářský průmysl na obrovském vzestupu oproti ostatním zemím. A vytváří si tak ohromně silnou pozici ve světě. Hrozí nám do budoucna stejná závislost na oceli stejně jako v současné době na plynu z Ruska?
  • Za vlády končícího prezidenta Miloše Zemana se schodek obchodu Česka s Čínou více než zdvojnásobil, loni byl historicky rekordní, poprvé přes 500 miliard korun
    Za vlády končícího prezidenta Miloše Zemana se schodek obchodu Česka s Čínou více než zdvojnásobil. V uplynulých deseti letech se tak nepodařilo ani zčásti dostat obchodní vztahy obou zemí do vyváženější polohy. Právě naopak. V posledních letech schodek narůstá dramatickým tempem a loni vykázala svoji historicky suverénně nejvyšší úroveň. Loňský schodek českého obchodu s Čínou totiž představuje 545,2 miliardy korun.
  • Závodní dovolené srazily průmysl i zahraniční obchod
    Celozávodní dovolené v automobilovém průmyslu se negativně podepsaly na červencovém výsledku českého zahraničního obchodu i průmyslové výroby. Bilance zahraničního obchod tak poprvé v letošním roce skončil v deficitu. V záporu v meziměsíčním srovnání skončil i výstup průmyslové produkce. Naopak tuzemské stavebnictví vstoupilo do třetího čtvrtletí pravou nohou. Díky inženýrským stavbám byla stavební produkce v červenci meziročně v plusu. V meziměsíčním srovnání byl výsledek nejlepší za posledních pět měsíců.
  • Závodní dovolené srazily průmysl i zahraniční obchod
    Celozávodní dovolené v automobilovém průmyslu se negativně podepsaly na červencovém výsledku českého zahraničního obchodu i průmyslové výroby. Zahraniční obchod tak poprvé v letošním roce skončil v deficitu (-4,1 mld. CZK). Průmyslová výroba poklesla o 0,8 % m/m, což bylo plně v souladu s naším očekáváním. Na výsledku se nejvíce odrazil výstup automobilového průmyslu, který v důsledku celozávodních dovolených meziměsíčně poklesl o 4,8 % m/m (v červnu naopak výstup o 2,1 % m/m rostl). Výroba ve zpracovatelském průmyslu tak po červnovém nárůstu opět poklesla (-1,1 % m/m).
  • Závody Škody Auto přidají v pondělí ve výrobě třetí směnu
    Zaměstnanci Škody Auto od pondělí začnou pracovat i ve třetí směně, a to v závodech v Mladé Boleslavi a Kvasinách. Ve Vrchlabí zatím zůstává dvousměnný provoz, řekl dnes ČTK vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera.
  • Za vojenské mise v Afghánistánu vydala ČR v letech 2004 až 2020 celkem 16,4 miliardy korun
    Za vojenské mise v Afghánistánu vydal český stát v letech 2004 až 2020 celkem 16,44 miliardy korun. Vyplývá to z údajů v jednotlivých příslušných sněmovních tiscích každoročně vyhodnocujících nasazení sil ministerstva obrany na zahraničních misích.
  • Zavření obchodů o všech svátcích by českou ekonomiku připravilo o miliardy
    Lidovecké ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje rozšíření zákazu maloobchodního prodeje na všechny svátky. Činí tak zřejmě v duchu hesla „nejlepší obrana je útok“. Dva z poslanců pětikoaličního partnera lidovců, ODS, totiž žádají, aby se naopak obchody ve vybrané sváteční dny otevřely.
  • Zavření škol připraví českou ekonomiku letos nejspíše o deset miliard korun, veřejnou kasu pak o 3,6 až čtyři miliardy, v krajním případě ale o patnáct miliard
    Náklady spojené s uzavřením škol jsou překvapivě vysoké, plyne z mezinárodních studií na toto téma. V USA je ztráta čtyřtýdenního zavření škol z důvodu chřipkové pandemie odhadována na 0,1 až 0,3 procenta hrubého domácího produktu. Podobně je tomu v Británii, kde čtyřtýdenní uzavření škol vyjde na 0,1 až na 0,4 procenta HDP.
  • Za zázrak na trhu práce vďačia Nemci euru
    Môj dnešný komentár dňa pre finweb.sk: V súvislosti s eurozónou sa hovorí predovšetkým o neschopnosti periférie vyriešiť si problémy...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani