Úterý 21. ledna 2025 00:13
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Závislost na oceli? Evropa zaostává a Čína stále vede

18.04.2023 11:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk


Ocel je nezbytný materiál pro moderní svět. A přitom výrobců oceli je čím dál méně. Ať už kvůli špatné ekonomice nebo ekologii, v západním světě příliš nových oceláren nevzniká. Jak bude vypadat trh s ocelí za deset let? V Číně je ocelářský průmysl na obrovském vzestupu oproti ostatním zemím. A vytváří si tak ohromně silnou pozici ve světě. Hrozí nám do budoucna stejná závislost na oceli stejně jako v současné době na plynu z Ruska?

Evropa až na druhém místě. Silná průmyslová základna má zásadní význam pro hospodářský růst Evropy, zachování udržitelných pracovních míst a konkurenceschopnost na světových trzích. Silné ocelářství tvoří základ mnoha průmyslových hodnotových řetězců, například v automobilovém průmyslu. Roční obrat ocelářského odvětví v EU činí 166 miliard EUR, vytváří 1,3 % HDP EU a poskytuje 328 000 přímých pracovních míst a ještě větší počet nepřímých a závislých pracovních míst. Evropské ocelářství se vyznačuje moderními, energeticky a CO2 účinnými závody, které vyrábějí výrobky s vysokou přidanou hodnotou. A výrobky pro světový trh založené zejména na vynikající síti pro výzkum a vývoj. Evropská unie ročně vyprodukuje v průměru 170 milionů tun surové oceli. Po Číně je však stále až druhým největším výrobcem oceli na světě.

„Jak víme, výroba oceli není úplně eco-friendly. A to má samozřejmě velký vliv na její cenu. Pokud máte produkovat ocel v zemi, kde se ekologie natolik hlídá, je těžké produkci škálovat. Například Čína je v tomto však opakem,“ říká Patrik Duda, CEO společnosti Atreon.

Destabilizace světových trhů

Navzdory silnému potenciálu ocelářského průmyslu EU se jeho konkurenční postavení na světovém trhu v posledních letech zhoršilo. Nedávné hospodářské zpomalení v rozvíjejících se ekonomikách mělo od roku 2014 negativní dopad na celosvětovou poptávku po oceli. Zároveň se však výrazně zvýšila volná výrobní kapacita v některých třetích zemích. Nadměrná výroba oceli vedla k dramatickému nárůstu vývozu, destabilizaci světových trhů s ocelí a poklesu cen oceli na celém světě. Tržní ceny některých ocelářských výrobků se v důsledku prudkého nárůstu objemu propadly až o 40 %. Některé třetí země reagovaly zavedením obchodních omezení a jiných forem obchodních překážek. Nadměrná kapacita navíc vyvolala bezprecedentní vlnu nekalých obchodních praktik, které narušují rovné podmínky v celosvětovém měřítku. Tyto obchodní praktiky přenášejí břemeno globální nadbytečné kapacity neúměrně na evropské výrobce a jejich zaměstnance.

“Přijde mi zajímavé, že ve světě je trend oceláren spíše na poklesu. Jinými slovy, některé ocelárny kvůli špatné ekonomice nebo ekologii končí. A nových jich příliš nevzniká. Ocel je nezbytný materiál pro moderní svět. Přitom výrobců je čím dál méně. To vytváří spousty otázek, co bude s ocelí za pár desítek let. Dalším zajímavým tématem je, že naopak v Číně je ocelárenský průmysl na obrovském vzestupu oproti všem. A vytváří si tak ohromně silnou pozici ve světě,“ říká Patrik Duda, CEO společnosti Atreon.

Čína je na trhu s ocelí dominantním hráčem

Od roku 2007 se produkce oceli v Číně zdvojnásobila a v Evropské unii produkce o pár desítek procent naopak klesla. Není výjimkou, že si Čína získává v některých částech průmyslu svoji dominanci. A stejně tak je to i ve výrobě oceli. Aktuálně Čína vyprodukuje více než 50 % celé světové oceli, což je obrovská dominance. V roce 2022 Čína vyprodukovala cca 980 000 tun oceli. Propast mezi Čínou a ostatními zeměmi je opravdu velká. Obecně jde vidět, že v Evropě nové ocelárny příliš nevznikají. Pokud dochází k nějakým transakcím, tak jsou to spíše velké holdingy kupující už fungující ocelárny, které například renovují. Zatímco v Číně se staví ocelárny nové. Rozhodně zde tedy do budoucna hrozí závislost na oceli ze zahraničí. Tento trend je jednoznačný. Na druhou stranu toto částečně řeší antidumpingová cla na některou ocel z Číny.

„Zajímavostí je, že běžná konstrukční ocel z Číny není v České republice příliš oblíbená. A takřka se s ní nesetkáte. Výhodou je, že v České republice máme vlastní ocelárny, a mnoho dalších v blízkém okolí; Maďarsko, Slovensko atd. Jak to bude vypadat dále je však otázkou,“ říká Patrik Duda, CEO společnosti Atreon.

Upadající sláva?

Stinná stránka této dominance Číny je i síla případného pádu. Od roku 2022 se Čína potýká s krizí na trhu s ocelí. Což je způsobené primárně krizí s nemovitostmi a přesycením trhu ocelí. Jenom před několika měsíci oznámilo 6 velkých společnosti vyrábějící ocel bankrot a mnoho dalších výrazně omezuje produkci. Jak dopadne jejich dominance do budoucna je tedy s otazníkem.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Závěr týdne v negativním módu
    Ačkoli se americké akcie po otevření chvíli snažily nadechnout, nakonec to vypadá, že závěr týdne zůstane pro hlavní trhy červený. Klíčové indexy v USA i Evropě klesají o 1 až 1,5 procenta při obchodování, které stále řídí zejména obavy z tvrdé politiky centrálních bank a jejích důsledků.
  • Závěr týdne v pozitivní náladě, Praha se ale nechytila
    Americké akcie si vzaly příklad z těch evropských a posouvají se vzhůru. Celkově se na vyspělých trzích bavíme o růstu zhruba o 0,3 až 0,7 procenta, přičemž Evropě se drží trochu napřed. Odpoledne se navíc zlepšila i kondice dluhopisů. Jejich výnosy smazaly ranní nárůst a nyní se nacházejí zpět u včerejších pozic.
  • Závěr týdne v USA bez větších změn
    Hlavní akciové indexy v USA uzavřely minulý týden bez větších pohybů. Jediný větší pohyb předvedl index Dow Jones, který odepsal 0,77 %. Index S&P 500 ztratil 0,14 % a technologický Nasdaq 100 přidal desetinu procenta. Velký pohyb zaznamenaly akcie společnosti Nike, která uzavřela se ztrátou 6,9 %. Akcie společnosti Reddit zažily v pátek poměrně prudký propad a uzavřely se ztrátou 8,9 %. Pomyslným vítězem je společnost Nvidia, ta dokázala přidat 3,1 %, přičemž akcie společnosti rostly zejména v první polovině obchodní seance. Společnost AMD se snažila udržet krok, nakonec ale přidala pouze 0,54 %. Hlavní akciové indexy uzavřely páteční den následovně: S&P 500 -0,14 %, Nasdaq 100 +0,10 % a Dow Jones -0,77 %.
  • Závěr týdne zatím v klidu, ale DAX dohání ztrátu. Eurodolar zpět u 1,21
    Sérii dobrých zpráv po zavření amerických trhů ještě doplnil Amazon. Naopak výsledky Twitteru nepotěšily, ale ten přece jen nepatří mezi ta největší jména. Dnes ráno zaostaly za odhady čínské "vládní" indexy PMI, které naznačily dubnové zpomalení aktivity v průmyslu i ve službách. Naopak průmyslový PMI od Caixin, zaměřený na menší firmy, se v dubnu zlepšil.
  • Závěr týdne zatím v pozitivním duchu. Fed uklidňuje i nenápadně varuje
    Wall Street si včera nemohla vybrat směr a nakonec zůstala zhruba beze změny. Dnešní vývoj na evropských akciových trzích je veskrze pozitivní při růstu klíčových indexů o 1-1,5 procenta. A podobně jsou na tom také americké futures, které zatím naznačují růstový konec týdne.
  • Závěr týdne zatím zelený. Jeden problém ustupuje, další se hlásí o slovo
    Po dalším výplachu vypadá konec týdne na trzích zatím dobře. Akciové trhy v Evropě se zvedají asi o procento a americké futures jsou na tom podobně. Vedle toho se po poklesu stabilizují americké dluhopisové výnosy a výnosy v Evropě míří dál dolů. Eurodolar se zvedl až k 1,06, načež dnes z těchto pozic ustupuje k 1,0520. Koruna posiluje na 24,70.
  • Závěr týdne zhořkl s evropskými daty. Zájem o dluhopisy prudce roste, akcie se prodávají
    Finanční trhy se poslední dobou dostávaly do velmi dobré nálady díky vidině udržení měnové podpory. Byly však znát i pochybnosti dané zhoršením vyhlídek pro ekonomiku ze strany ECB i Fedu. A dnes se obavy ze slábnoucího růstu dostávají naplno do centra pozornosti po datech z eurozóny. Eurozóna svými výkony už delší dobu radost nerozdává, ale už to vypadalo, že nejhorší období zhoršování dat a překreslování prognóz máme za sebou. Dnešní PMI ukazují, že nikoli. Data za březen byla nečekaně špatná, přičemž jako největší zklamání můžeme označit klesající aktivitu v německém průmyslu.
  • Závěr týdne zůstává na trzích negativní. Dolaru se ani při rostoucích výnosech nedaří
    Páteční odpoledne je na trzích o něco lepší než ráno či předchozí dny, ale náš tip na konsolidaci po amerických datech vychází pouze částečně. K ničemu víc než stabilizaci či zpomalení poklesu se trhy zatím nedostaly. Hlavní evropské akciové indexy zůstávají hluboko v červeném, americké pozvolna nabírají ztráty. Dluhopisové výnosy za dnešek registrují opět citelný růst.
  • Závěru týdne dominují data z pracovního trhu
    Česká národní banka hned v počátku dne vydá záznam z měnového jednání z 23. září, který bude odrážet diskuzi členů bankovní rady.
  • Zavírá se většina obchodů a služeb, kontakty se omezí na minimum
    V Česku se kvůli šíření koronaviru a obavám z kolapsu zdravotnického systému od čtvrtka znovu výrazně omezí každodenní život. Zavřou se obchody kromě prodejen základního sortimentu a vybraného zboží, nebude fungovat většina služeb, na minimum se omezí kontakty a setkávání lidí. Nepravděpodobný je také slibovaný návrat všech žáků prvního stupně do základních škol od 2. listopadu. Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů se zatím na počtu nakažených neprojevila, proto dnes kabinet přistoupil k podobně tvrdým restrikcím jako při jarní vlně. Postiženým firmám slíbil kompenzace.
  • Za vlády končícího prezidenta Miloše Zemana se schodek obchodu Česka s Čínou více než zdvojnásobil, loni byl historicky rekordní, poprvé přes 500 miliard korun
    Za vlády končícího prezidenta Miloše Zemana se schodek obchodu Česka s Čínou více než zdvojnásobil. V uplynulých deseti letech se tak nepodařilo ani zčásti dostat obchodní vztahy obou zemí do vyváženější polohy. Právě naopak. V posledních letech schodek narůstá dramatickým tempem a loni vykázala svoji historicky suverénně nejvyšší úroveň. Loňský schodek českého obchodu s Čínou totiž představuje 545,2 miliardy korun.
  • Závod Honeywell v Hlubočkách se bude podílet na výrobě jednotky pro F-35
    Na výrobě a servisu záložní energetické jednotky PTMS pro americké letouny páté generace F-35 se bude podílet společnost Honeywell Aerospace z Hluboček u Olomouce. Na dotaz ČTK to sdělilo vedení firmy, hodnotu kontraktu nezveřejnilo. Zakázka souvisí s dohodou o průmyslové spolupráci na pořízení 24 amerických letounů páté generace F-35 pro českou armádu. Zařízení PTMS kombinuje funkce záložní energetické jednotky, nouzové jednotky, systému kontroly prostředí a systému tepelného managementu letounu F-35.
  • Závodní dovolené srazily průmysl i zahraniční obchod
    Celozávodní dovolené v automobilovém průmyslu se negativně podepsaly na červencovém výsledku českého zahraničního obchodu i průmyslové výroby. Zahraniční obchod tak poprvé v letošním roce skončil v deficitu (-4,1 mld. CZK). Průmyslová výroba poklesla o 0,8 % m/m, což bylo plně v souladu s naším očekáváním. Na výsledku se nejvíce odrazil výstup automobilového průmyslu, který v důsledku celozávodních dovolených meziměsíčně poklesl o 4,8 % m/m (v červnu naopak výstup o 2,1 % m/m rostl). Výroba ve zpracovatelském průmyslu tak po červnovém nárůstu opět poklesla (-1,1 % m/m).
  • Závodní dovolené srazily průmysl i zahraniční obchod
    Celozávodní dovolené v automobilovém průmyslu se negativně podepsaly na červencovém výsledku českého zahraničního obchodu i průmyslové výroby. Bilance zahraničního obchod tak poprvé v letošním roce skončil v deficitu. V záporu v meziměsíčním srovnání skončil i výstup průmyslové produkce. Naopak tuzemské stavebnictví vstoupilo do třetího čtvrtletí pravou nohou. Díky inženýrským stavbám byla stavební produkce v červenci meziročně v plusu. V meziměsíčním srovnání byl výsledek nejlepší za posledních pět měsíců.
  • Závody Škody Auto přidají v pondělí ve výrobě třetí směnu
    Zaměstnanci Škody Auto od pondělí začnou pracovat i ve třetí směně, a to v závodech v Mladé Boleslavi a Kvasinách. Ve Vrchlabí zatím zůstává dvousměnný provoz, řekl dnes ČTK vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera.
  • Za vojenské mise v Afghánistánu vydala ČR v letech 2004 až 2020 celkem 16,4 miliardy korun
    Za vojenské mise v Afghánistánu vydal český stát v letech 2004 až 2020 celkem 16,44 miliardy korun. Vyplývá to z údajů v jednotlivých příslušných sněmovních tiscích každoročně vyhodnocujících nasazení sil ministerstva obrany na zahraničních misích.
  • Zavření obchodů o všech svátcích by českou ekonomiku připravilo o miliardy
    Lidovecké ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje rozšíření zákazu maloobchodního prodeje na všechny svátky. Činí tak zřejmě v duchu hesla „nejlepší obrana je útok“. Dva z poslanců pětikoaličního partnera lidovců, ODS, totiž žádají, aby se naopak obchody ve vybrané sváteční dny otevřely.
  • Zavření škol připraví českou ekonomiku letos nejspíše o deset miliard korun, veřejnou kasu pak o 3,6 až čtyři miliardy, v krajním případě ale o patnáct miliard
    Náklady spojené s uzavřením škol jsou překvapivě vysoké, plyne z mezinárodních studií na toto téma. V USA je ztráta čtyřtýdenního zavření škol z důvodu chřipkové pandemie odhadována na 0,1 až 0,3 procenta hrubého domácího produktu. Podobně je tomu v Británii, kde čtyřtýdenní uzavření škol vyjde na 0,1 až na 0,4 procenta HDP.
  • Za zázrak na trhu práce vďačia Nemci euru
    Môj dnešný komentár dňa pre finweb.sk: V súvislosti s eurozónou sa hovorí predovšetkým o neschopnosti periférie vyriešiť si problémy...
  • Záznam FED děsí trhy
    Globální trhy se obrátily vzhůru nohama a přinesly dolar zpět do čela, když úředníci FED vyzvali ke zpomalení nebo zas...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna