Ticker Tape by TradingView
Kartel OPEC vznikl přesně před šedesáti lety. První schůzku svolala československá rodačka
Jak a proč vznikl kartel OPEC, Organizace zemí vyvážejících ropu
Měli krátce před přistáním na milánském letišti Linate. Jenže na ranveji už se nikdy neocitli. Ten podzimní den, 27. října 1962, se trosky havarovaného letounu, čtyřmístného stroje Morane Saulnier 760 B, našly v katastru vísky Bascapè, asi patnáct kilometrů od milánské ranveje. Při nehodě zahynuli všichni tři pasažéři, zkušený pilot Bertuzzi, s 11 260 nalétanými hodinami, americký novinář McHale a Enrico Mattei, prezident ropného konglomerátu ENI. Po něm zbyl poškozený zlatý prsten. Jeho detailní fotografie je zobrazena i na stránkách odborné studie dvou vědců z turínské polytechniky. Vydali ji roku 2009 a po téměř půlstoletí, zdá se, prokazuje to, o čem se po celou předchozí dobu jen šuškalo. Na palubě letadla tehdy opravdu explodovala nastražená bomba.
„Flek“ v Agipu
Mattei byl schopný muž, někteří by možná řekli, že všehoschopný. Po druhé světové válce mu osvobozeneckým výborem byla svěřena zásadní role: měl skoncovat s Agipem, státní ropnou společností, pozůstatkem to fašistického režimu. Mattei, jenž sám do Mussoliniho fašistické partaje v roce 1931 vstoupil, však místo toho Agip přetvořil právě v ENI, čili Národní palivový trast, a stal se tak jedním z nejmocnějších mužů v zemi. ENI byl nezřídka připodobňován ke státu ve státě. Jak prozíravé bylo, musel si tehdy Mattei říkat, že za plné válečné vřavy, v roce 1943, po Mussoliniho rezignaci, převlékl kabát a dal se ke křesťanským demokratům a jejich partyzánským bojůvkám. Za válečné hrdinství jej Američané vyznamenali Stříbrnou hvězdou. A spolustraníci zase zmíněným „flekem“ v Agipu.
Matteiho ambice byly nenasytné, a ačkoli v padesátých letech neochvějně vládl ropnému „státu ve státě“, toužil ještě výš. Možná se chtěl stát jakýmsi J. D. Rockefellerem druhé půle dvacátého století. Tato jeho zjevná tužba byla snad umocněna i tím, že jej Rockefellerovi nástupci nevzali mezi sebe. Svůj úděl – vlastně úděl všech Italů – rád připodobňoval k osudu kotěte, jež se přiblíží k misce plné dobrot, u níž však hoduje několik velkých psů. Ti kotě nevybíravě napadanou a snaží se jej od misky zahnat co nejdále. „My, Italové, jsme jako to kotě: v misce je dost ropy pro každého, ale kdosi nechce, abychom se k ní byť jen přiblížili,“ říkával.
Těmi velkými psy bylo v jeho očích sedm obřích ropných koncernů, které tou dobou panovaly světovému obchodu s ceněnou surovinou: Anglo-Persian Oil Company (dnes BP), Gulf Oil, Royal Dutch Shell, Standard Oil of California (dnes Chveron), Standard Oil of New Jersey (dnes ExxonMobil), Standard Oil of New York (dnes ExxonMobil) a Texaco (dnes Chevron). Mattei tuto skupinu koncernů, v jeho očích jasný oligopol, ba kartel, chytlavě pojmenoval „Sedm sester“. Popudem ke sbratření, lze-li to tak v případě sester říci, jim bylo znárodnění íránského ropného průmyslu roku 1951, do té doby ovládaného Anglo-Persian Oil Company; v reakci na tento akt vlády ministerského předsedy Mosaddeka bylo na íránskou ropu uvaleno mezinárodní embargo. V roce 1954 americké ministerstvo zahraničí po opětovné změně režimu v Íránu, po svržení Mosaddeka a dosazení pro-amerického šáha, navrhlo ustavit konsorcium klíčových ropných společností, které by se zasadily o návrat íránské ropy zpět na mezinárodní trhy. Vzniklé „Konsorcium pro Írán“ je vlastně jen jiným označením spolku, jejž Mattei po svém nazval „Sedm sester“. Před prvním ropným šokem, k němuž dojde roku 1973, ovládaly „sestry“, z nichž hned třem byl „otcem“ někdejší Rockefellerův Standard Oil, až 85 procent světového trhu s ropou.
Levní Sověti
Sto procent však „sestry“ neměly. V polovině padesátých let tak Sovětský svaz mohl vystupňovat svoji „hospodářskou ofenzívu“, jež spočívala ve vývozu rozličných surovin, zejména pochopitelně ropy, na trhy nekomunistických zemí, a to za velmi atraktivní ceny. Tuto strategii měli Sověti dobře vyzkoušenou na Finech, s nimiž poměrně čile obchodovali v podstatě od konce druhé světové války. Cílem bylo podmanit si danou nekomunistickou zemi nejprve ekonomicky a pak, bude-li třeba, využít vypěstované závislosti na straně západního partnera k dosažení politických cílů. I Sověti si již v padesátých letech dobře uvědomovali, že případná třetí světová válka by mohla – kvůli potenciálu jaderných či vodíkových bomb – spolehlivě vyhladit podstatnou část lidstva, pročež usilovali rozšiřovat svůj vliv právě prostřednictvím ekonomických tlaků a propagandy. Spojené státy nahlížely možné důsledky této praxe za podobně ohrožující jako přímý vojenský střet. A stejně tak Britové.
Tisíce a tisíce barelů levné ropy z Povolží a Uralu tak v druhé půli padesátých let plynuly nejen na trhy zemí Rady vzájemné hospodářské pomoci, nýbrž kromě Finska také do Západního Německa, Rakouska, Itálie, či dokonce do Japonska. V roce 1959 Itálie předstihla Finsko a stala se vůbec největším nekomunistickým odběratelem sovětské ropy. Pod italskými obchody se Sověty nebyl pochopitelně podepsán nikdo jiný Mattei. Američané a Britové sledovali s nelibostí už obchody Finů se Sověty, ale když se na místo Finska dostala Itálie – stát geograficky mnohem bližší západu Evropy – byli kriticky znepokojeni. Levná ropa je ohrožovala nejen geopoliticky, ale také ekonomicky. Zejména v případě Velké Británie, ale pochopitelně také z hlediska Spojených státu či Nizozemí, byly dobré hospodářské výsledky největších ropných firem – „Sedmi sester“ – klíčovým státním zájmem.
Anglosaské zájmy na sklonku padesátých let vážně ohrožovala nejen „hospodářská ofenziva“ SSSR, ale i dohoda Matteiho ENI s íránským šáhem z roku 1957. Ta bezprecedentním způsobem dělila výnosy z ropných obchodů, a to v poměru 25-75 ve prospěch šáha (který íránskou ropu opanoval díky zmíněnému znárodnění z roku 1951). Dosud tomu bylo tak, že západní ropné koncerny se s vládami zemí, na jejichž území se dané naleziště vyskytovalo, dělily „fifty-fifty“.
V reakci na nastalý vývoj se „Sedm sester“ rozhodlo na přelomu padesátých a šedesátých let k několikerému zlevnění ropy, iniciovaném nejprve British Petroleum (nástupnický koncern Anglo-Persian Oil Company) a posléze Standard Oil of New Jersey. Jeho nově jmenovaného nejvyššího šéfa – poměrně neznalého reálií Blízkého východu – značně děsila představa, že Rockefellerovo impérium, byť legislativně rozdrobené na několik menších koncernů, bude zaplaveno a pohřbeno Chruščovovou lacinou ropou. „Sedm sester“ drželo při sobě, a zlevnila-li jedna, následovaly další. Tím však rozlítily blízkovýchodní režimy, které pro své státní rozpočty počítaly s vyššími příjmy, než jakých se jim mělo dostat po tomto zlevnění. Bagdádský zástupce Standard Oil of New Jersey tak do Ameriky informoval, že je rád, že z irácké metropole unikl živý – tak značné tehdy rozlícení potentátů bylo.
Wanda a OPEC
Novinářka Wanda Jablonski, československá rodačka, nejvlivnější žurnalistka té doby zabývající se ropným průmyslem, měla toto rozlícení z první ruky. Využila atmosféry doby a svých kontaktů a domluvila osudovou schůzku v jachtklubu na káhirském předměstí Maadi. Při večeři se sešel „Rudý šejk“ Abduláh Tárikí, saúdský ropný ministr, jeho venezuelský protějšek Pérez Alfonso, a klíčový kuvajtský, íránský a irácký a představitel zodpovědný za ropný průmysl. Účastníci tajnosnubné schůzky se gentlemansky dohodli, že se zasadí o vytvoření propojených národních ropných společností, a stejně tak o změnu poměru dělby ropných výnosů z obchodu se „Sedmi sestrami“ z 50-50 na alespoň 60-40. Tak vlastně vznikl OPEC, Organizace zemí vyvážejících ropu, jenž byl oficiálně ustaven o rok později, 14. září 1960. Vznikl kartel, jenž měl podle slov mnohých delegátů zakládající schůzky, hájit své zájmy tváří v tvář jinému kartelu, totiž „Sedmi sestrám“.
Zpočátku však „Sedm sester“ organizaci OPEC celkem pohodlně přehlíželo. S výjimkou situace v Íránu totiž ropa na základě uzavřených kontraktů náležela právě ropným koncernům, nikoli ropným státům. V běhu roků, zejména pak v sedmdesátých letech, však členské státy OPEC převzaly kontrolu nad svými nalezišti a jaly se surovinu využívat k podobnému účelu jako Sověti – k prosazování svých politických zájmů. Prvním skutečně velkým „kouskem“, jenž je OPEC obecně připisován, je ropné embargo z let 1973 a 1974, které bylo odpovědí na podporu Izraele ze strany USA a některých západoevropských států během Jomkipurské války.
Mattei už se embarga nedožil. Nestal se ani novodobým Rockefellerem. Jeho ambiciózní plány a smělé činy však zásadně přispěly k přetvoření celého ropného byznysu. „Sedm sester“ nezahubil, to nejspíše ony jeho, nicméně zásadně napomohl oslabení jejich vlivu.
Lukáš Kovanda
Wanda Jablonski: „Něco na té ženě je“
„Nejlepší novináři bývají částečně také detektivy, ba diplomaty – a někdy dokonce ovlivní dějiny. Wanda Jablonski taková byla,“ píše se v recenzi knihy Queen of Oil Club: The Interpid Wanda Jablonski and the Power of Information, jež vyšla v roce 2009 v akademickém žurnálu The Middle East Journal.
Dnes jen poměrně málo známá Jablonski novinářsky pokrývala ropný průmysl od padesátých až po osmdesátá léta. Kromě jiného založila týdeník Petroleum Intelligence Weekly, jenž se stal jakousi „biblí“ celé ropné branže. Výše zmíněná kniha pochází z pera Anny Rubino, která pro Jablonskou pracovala v osmdesátých letech. Dozvíme se například, že už zhruba před šedesáti lety Jablonski na jisté konferenci pravila, že „Američané se potřebují naučit myslet tak, jak myslí Arabové, a nemyslet tak, jak se domníváme, že by Arabové měli myslet“. Právě neschopnost západních koncernů, „Sedmi sester“, dostatečně nahlédnout důsledky poměrně razantního snížení ceny ropy na sklonku padesátých let se stala zásadním impulsem pro vznik OPEC.
Jablonski se narodila roku 1920 na Slovensku polským rodičům. Její otec, geolog, cestoval po celém světě a vštípil jí nejen lásku k ropě, nýbrž i jisté světoobčanství. Jelikož prestižní univerzity typu Harvardu, Yale nebo Princetonu v té době ještě nepřijímaly ke studiu ženy, studovala nakonec na Cornellově univerzitě. Z důvodu svého pohlaví měla následně značné potíže prosadit se v novinařině týkající se tak neženské tématiky, jakou zvláště v té době ropný průmysl býval. Ženský šarm však jí rozhodně nepřekážel v kultivaci vztahů se zdroji z okruhu „Sedmi sester“, druhdy největších ropných společností. Vypěstovala si nakonec pověst tak dobře informované žurnalistky, že to byli nejvyšší šéfové ropných koncernů, a nikoli ona, kdo žádonil o interview. Když ji agenti CIA roku 1954 požádali, aby pro ně monitorovala situaci v Íránu – v době po převratu, v němž padl Mosaddekův režim – nebyla nadšená. „Tihle muži toho o ropě a o Blízkém východu vůbec moc nevědí,“ řekla.
S dějinami pohnula na přelomu padesátých a šedesátých let, kdy se stala klíčovou neformální hybatelkou v ustavení OPEC. Vavříny sbírala i v sedmdesátých letech, kdy pokrývala ropné krize, a dále, vlastně až do své smrti roku 1992. Londýnský představitel národní kuvajtské ropné společnosti na její adresu poznamenal: „Na té ženě je cosi, co přiměje i tiché muže s pevnou vůlí, aby se jí svěřili s tím, co mělo zůstat tajemstvím.“
Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank
Klíčová slova: Kartel OPEC | Praxe | Války | Organizace | Spojené státy | BP | Itálie | Royal Dutch Shell | Shell | Výsledky | Eni | Vývoj | Chevron | New York | Ropy | Ropný průmysl | Ceny ropy | Situace | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | OPEC | Írán | Prezident | Ceny | Ropa | Členské státy | Trhy | Levná ropa | Ekonom | Americké ministerstvo | Ropné společnosti | Americké ministerstvo zahraničí | CIA | Obchody | USA | Trinity | Státní rozpočty | ExxonMobil | Italové | Daně | Hospodářské výsledky | Britové | Hlavní ekonom | Krize | Studie | Zlevnění ropy | Konsorcium | Organizace zemí vyvážejících ropu | Trinity Bank | Výnosy | NERV | Standard Oil | Průmysl | Američané | Impérium | Británie | Národní ekonomická rada vlády | Světová válka | ROCE | Příjmy | Třetí světová válka | Znárodnění | Lukáš Kovanda |
Čtěte více
-
Karo Invest úspěšně upsalo své akcie
Dnes byl ukončen úpis akcií společnosti Karo Invest a.s. na trhu START. Už objednávková kniha naznačila velký zájem o akcie, emise byla nakonec přeupsána o 122.45 %. -
KARO Leather informovalo o výrazném nárůstu zakázek v segmentu obuvnictví
Český zpracovatel kůží Karo Leather oznámil, že 11 % produkce finálních usní míří zákazníkům ze segmentu obuvi. -
KARO Leather oznámilo výsledky hospodaření za 3Q
Dnes ráno boršovský zpracovatel kůží KARO Leather reportoval výsledky za 3Q. Ve čtvrtek se bude konat webinář k emisi nových akcií. -
Karo Leather potvrdilo celoroční i střednědobý výhled, oznámilo předzásobení
Český zpracovatel kůží Karo Leather ve zprávě z včerejšího večera potvrdil celoroční i střednědobý výhled a oznámil předzásobení se surovými kůžemi za zdroje od ovládajících akcionářů. Zprávu hodnotíme převážně pozitivně. -
Karo Leather reportuje výsledky hospodaření za 9M, potvrzuje celoroční výhled a zve na webinář
Zpracovatel kůží Karo Leather reportoval výsledky za 9M a potvrdil celoroční cíle. -
KARO Leather úspěšně upsalo své akcie
Dnes byl ukončen úpis akcií společnosti KARO Leather a.s. na trhu START. Společnost upsala akcie v celkové hodnotě 132 000 000 Kč. -
Karo zveřejnilo pozvánku na valnou hromadu, kromě o úpisu bude hlasovat také o kovenantech
Zpracovatel kůží Karo Leather zve akcionáře na valnou hromadu, která bude rozhodovat o úpisu nových akcií v objemu 285 mil. Kč zakladatelům výměnou za splacení nebankovních úvěrů. Zároveň společnost informovala o hlasování o kovenantech, které by společnost měly udržet na dlouhodobě financovatelné úrovni. -
Kartel OPEC i Rusko budou dále omezovat těžbu ropy, čeští řidiči se ale zdražování pohonných hmot bát nemusí. I kvůli dalším clům USA na zboží z EU
Kartel OPEC a další klíčoví producenti v čele s Ruskem budou omezovat těžbu ropy i v druhé polovině roku a v prvním čtvrtletí roku 2020. Po náročném, více než desetihodinovém jednání se na tom včera dohodli účastníci vídeňského summitu kartelu. Stávající limity těžby ropy prodloužili od dalších devět měsíců. Čeští řidiči se ale růstu cen pohonných hmot zatím příliš bát nemusejí. -
Kartel OPEC postupně ztrácí svou moc
Poslední dva měsíce dochází na čerpacích stanicích v České republice k výraznému snižování cen. K 1. lednu 2019 se průměrná cena benzínu pohybovala na úrovni 31,89 koruny. Průměrná cena nafty byla vyšší a dosahovala úrovně 32,31 koruny. Současné ceny pohonných hmot se podobají cenám z května 2018. Tehdy stál barel ropy Brent přibližně 75 dolarů, přičemž kurz koruny vůči dolaru se pohyboval kolem úrovně 21,50 CZK/USD. V současnosti sice koruna vůči dolaru oslabila na kurz 22,60 CZK/USD, nicméně cena ropy na světových trzích se propadla až k úrovni 53 dolarů za barel. Celkové náklady na dovoz ropy i zpracovaných pohonných hmot umožňují pumpařům tvořit nadstandartní marže. Na trhu proto existuje prostor pro další snižování cen pohonných hmot v řádu desetihaléřů. -
Kartel OPEC rozhodl. Ropa bude drahá
„Kartel OPEC společně s Ruskem se dohodnul, že vysoké ceny ropy budou přetrvávat i v druhém pololetí letošního roku. Produkce ropy se sice navýší, ale na výrazný pokles cen to nebude stačit,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. -
Kashkari z Fedu: Úrokové sazby by se měly držet delší dobu
Neel Kashkari z amerického Fedu právě komentoval nejnovější údaje o NFP z USA a naznačil možné další kroky Federálního rezervního systému v oblasti úrokových sazeb. Níže najdete nejdůležitější komentáře bankéře: -
Kashkari z Fedu: více než jedno zvýšení je možné 📌
Prezident Federální rezervní banky v Minneapolisu Neel Kashkari vyjádřil nejistotu ohledně toho, zda centrální banka již ukončila zvyšování sazeb, a poukázal na pokračující silné ekonomické klima. Kashkari rovněž naznačil možnost více než jednoho zvýšení sazeb. Přestože na nedávném zasedání Federálního rezervního systému zůstala sazba federálních fondů na úrovni 5,25 až 5,5 %, Kashkari zdůraznil, že budoucí rozhodnutí se budou řídit nově příchozími daty. Poznamenal, že silné spotřebitelské výdaje a odolnost sektoru bydlení a automobilového průmyslu i při přísné měnové politice vyvolávají pochybnosti o tom, zda současný měnový kurz může rychle omezit inflaci. Fed předpokládá v letošním roce ještě jedno zvýšení sazeb a předpokládá jejich soustavné zvyšování, protože ekonomika překonává předchozí projekce. -
Kaspersky Lab – ochrana při obchodování s kryptoměnami
Nové řešení ochrany pro společnosti, které podnikají v oblasti blockchainu a kryptoekonomie nabízí Kaspersky Lab, balíček služeb pro kyberbezpečnost, ochranu proti phishingu a Incident Response. -
Katalánská krize ve středu pozornosti
Švýcarská národní banka měla ziskový rok: její devizové rezervy vzrostly o téměř 80 miliard CHF na 724 miliard. CHF, včetně zářijového skoku o 7,5 mld. CHF. Trvalý růst FX není způsoben obchodováním, ale posílením stávajícího vlastnictví SNB. V létě omezila centrální banka FX intervence, zatímco frank ztratil proti většině ostatních měn půdu pod nohama. Prozatím se bude SNB nadále držet zpátky a relaxovat, protože inflace se pomalu zvyšuje a pár EUR/CHF se obchoduje kolem 1,15 CHF za euro. Samozřejmě by se mohla kdykoli objevit krize a krize způsobená katalexitem naznačuje, že Evropská unie není z nejhoršího venku. -
Katalánska nezávislosť by bola pre španielsku ekonomiku veľkým problémom. Trhy to zatiaľ neriešia
V nedeľu sa v Katalánsku uskutoční referendum o samostatnosti a trhy to zatiaľ príliš neriešia. Index očakávanej volatility na španielske akcie sa drží blízko tohtoročných miním (@queenofchartz): -
Katalánsko zatápí španělské vládě dluhem. Ta ztratí důvěru investorů, nebo voliče. Přidají se další regiony?
Velikostí ekonomiky celého Portugalska svírá klíčový španělský region Katalánsko centrální vládu pr... -
Katarský ministr energetiky o Trumpově plánu zrušit omezení exportu LNG
Katarský ministr energetiky Saad al-Kaabi na dnešní tiskové konferenci uvedl, že Katar se neobává konkurence, kterou by mohlo přinést plánované zrušení omezení na export zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států, které oznámil nově zvolený americký prezident Donald Trump. Al-Kaabi zdůraznil, že projekty LNG jsou řízeny soukromými společnostmi, které posuzují jejich ekonomickou návratnost, a vyjádřil jistotu, že Katar zůstane klíčovým hráčem na globálním trhu s LNG. -
Katastrofická politika turecké centrální banky
Zatímco většina centrálních bank zpřísňuje měnovou politiku v boji proti inflaci, Turecko se vydalo opačnou cestou. Na dnešním zasedání turecká centrální banka snížila úrokové sazby o 200 bazických bodů na 16 %. Bankovní rada těžko mohla odolat tlaku prezidenta Erdogana, který před dvěma týdny odvolal dva její členy oponující uvolněné měnové politice. Zbytek bankovní rady se podřídil navzdory rostoucím inflačním tlakům a propadu liry. -
Katastrofický scénář ruského rublu může ovlivnit i českou korunu
Ruská centrální banka utratila za záchranu rublu přes 110 mld. dolarů. Přesto boj o záchranu rublu vzdala. S Janem Kovalovským, vedoucím Patria Forex... -
Kauza Huawei drží trhy pod tlakem. Dolaru se však na závěr týdne daří
Závěr týdne je na trzích opět o čínsko-americkém obchodním sporu, ale tentokrát trochu jinak. Probírají se možné důsledky posledních sankcí, které vyhlásil americký prezident na čínskou Huawei. Jejich plné uplatnění by firmu hodně dolehlo a poškodilo také řadu jejích amerických dodavatelů. Můžeme tak spekulovat, že v praxi bude postup po poznání menší a USA si ponechají možnost zamítnout nákupy od amerických firem jako argument pro vyjednávání s Čínou. To na druhou stranu ale není vůbec jisté a i tak jsou čínskou reakcí náznaky neochoty dál jednat o obchodní dohodě.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
Novinky v prop tradingu od RebelsFunding: Výhodnější podmínky pro úspěšné obchodování
Rubl je druhou nejstarší měnou světa: Cesta od Petra Velikého po bankrot, který nepřichází
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (1. část)
Predikce finančních trhů 2025: Akcie, komodity a kryptoměny - nic neroste do nebes
Velká tržní předpověď pro rok 2025
Platforma RF-Trader od RebelsFunding – tohle je budoucnost tradingu
Larry Williams: Jak obchodují nejlepší tradeři všech dob
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
Vítězové a poražení: Největší cenové pohyby na finančních trzích (prosinec 2024)
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
Novinky v prop tradingu od RebelsFunding: Výhodnější podmínky pro úspěšné obchodování
Rubl je druhou nejstarší měnou světa: Cesta od Petra Velikého po bankrot, který nepřichází
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (1. část)
Predikce finančních trhů 2025: Akcie, komodity a kryptoměny - nic neroste do nebes
Velká tržní předpověď pro rok 2025
Platforma RF-Trader od RebelsFunding – tohle je budoucnost tradingu
Larry Williams: Jak obchodují nejlepší tradeři všech dob
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
Vítězové a poražení: Největší cenové pohyby na finančních trzích (prosinec 2024)
Denní kalendář událostí
V USA průmyslová výroba
V USA dlouhodobé nákupy cenných papírů
Člen Fedu John Williams
V USA skladování zemního plynu
Člen Fedu John Williams
Na Novém Zélandu index FPI
V Číně nové úvěry
V USA stavební povolení
V Británii maloobchodní tržby
V Číně maloobchodní tržby
V USA průmyslová výroba
V USA dlouhodobé nákupy cenných papírů
Člen Fedu John Williams
V USA skladování zemního plynu
Člen Fedu John Williams
Na Novém Zélandu index FPI
V Číně nové úvěry
V USA stavební povolení
V Británii maloobchodní tržby
V Číně maloobchodní tržby
Tradingové analýzy a zprávy
Akcie zakončily týden růstem, trh čeká na nového prezidenta Donalda Trumpa
Komodity: Ceny ropy dnes klesají, směřují však k dalšímu týdennímu nárůstu
Forex: Dolar je na cestě vykázat první ztrátu po šestitýdenním růstu
Forex: ANZ otevřela short na EUR/USD
Pražská burza sedmý týden v řadě rostla, index PX si připsal dvě procenta
Pražská burza je nejsilnější od poloviny prosince 2007
Forex: Koruna dnes smazala své čtvrteční mírné ztráty k euru i dolaru
Forex sentiment 17.1.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/JPY 17.1.2025
Intradenní Price Action patterny na EUR/USD 17.1.2025
Akcie zakončily týden růstem, trh čeká na nového prezidenta Donalda Trumpa
Komodity: Ceny ropy dnes klesají, směřují však k dalšímu týdennímu nárůstu
Forex: Dolar je na cestě vykázat první ztrátu po šestitýdenním růstu
Forex: ANZ otevřela short na EUR/USD
Pražská burza sedmý týden v řadě rostla, index PX si připsal dvě procenta
Pražská burza je nejsilnější od poloviny prosince 2007
Forex: Koruna dnes smazala své čtvrteční mírné ztráty k euru i dolaru
Forex sentiment 17.1.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/JPY 17.1.2025
Intradenní Price Action patterny na EUR/USD 17.1.2025
Blogy uživatelů
Může dolar pod Trumpem dále růst? Neohrozí akciové trhy?
Velký problém pro bitcoin?! | Investiční Memento
Síla dolaru roste: Jaký vliv to má na světové trhy a Vaše investice?
Praktické okénko – řízení obchodu, díky kterému jsem ušetřil spoustu peněz
Když trhy mlčí: Proč je umění čekat klíčové pro úspěch
Moje cesta prop tradingem – ztráta smazána, challenge je v zisku
Aktuální Price Action obchody na forexu
Kvantové počítače: Spekulativní příležitost nebo past na investory?
Analýza NASDAQ, DJ30, EUR/USD, bitcoin - Americká data z trhu práce vystrašila trhy
Market a limitní příkaz - kdy je používat?
Může dolar pod Trumpem dále růst? Neohrozí akciové trhy?
Velký problém pro bitcoin?! | Investiční Memento
Síla dolaru roste: Jaký vliv to má na světové trhy a Vaše investice?
Praktické okénko – řízení obchodu, díky kterému jsem ušetřil spoustu peněz
Když trhy mlčí: Proč je umění čekat klíčové pro úspěch
Moje cesta prop tradingem – ztráta smazána, challenge je v zisku
Aktuální Price Action obchody na forexu
Kvantové počítače: Spekulativní příležitost nebo past na investory?
Analýza NASDAQ, DJ30, EUR/USD, bitcoin - Americká data z trhu práce vystrašila trhy
Market a limitní příkaz - kdy je používat?
Forexové online zpravodajství
Wall Street září, S&P500 zpět nad hladinou 6000 bodů
Denní shrnutí: US100 přidává více než 2 %; Bitcoin se vrací nad 104 000 USD
Nové americké sankce na ruskou ropu jsou důležitější než kdy dříve
Tři trhy k sledování na příští týden (17.01.2025)
Frankfurtská burza dnes rostla
Nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí o zákazu TikToku 📢
Týden na akciových trzích: Silná výsledková sezóna a vzestup pravděpodobnosti snížení sazeb ze strany Fedu
Burza v závěru týdne slušně posilovala: Moneta na novém maximu
Americké akcie v úvodu posilují, Intel roste po spekulacích ohledně akvizice celé společnosti
Finanční společnost State Street oznámila výsledky za 4Q, výhled analytiky nepotěšil
Wall Street září, S&P500 zpět nad hladinou 6000 bodů
Denní shrnutí: US100 přidává více než 2 %; Bitcoin se vrací nad 104 000 USD
Nové americké sankce na ruskou ropu jsou důležitější než kdy dříve
Tři trhy k sledování na příští týden (17.01.2025)
Frankfurtská burza dnes rostla
Nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí o zákazu TikToku 📢
Týden na akciových trzích: Silná výsledková sezóna a vzestup pravděpodobnosti snížení sazeb ze strany Fedu
Burza v závěru týdne slušně posilovala: Moneta na novém maximu
Americké akcie v úvodu posilují, Intel roste po spekulacích ohledně akvizice celé společnosti
Finanční společnost State Street oznámila výsledky za 4Q, výhled analytiky nepotěšil
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Micron Technology posiluje svou pozici díky investicím a technologickým inovacím
Denní rychlý přehled – analýzy hlavních měnových párů 8.12.2014
Americký dolar konsoliduje zisky, euro nad 1,065 a japonský jen posílil
Zlato vzrostlo navzdory tomu, že Fed urychluje zužování
Makro: G7 dnes mimořádně jedná o situaci v eurozóně
Ceny ropy v USA rostou
Kazachstán zvyšuje své zlaté rezervy
CTP: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 19,4 EUR a potvrzuje nákupní doporučení
Denní shrnutí: Bitcoin roste nad 70 000 dolarů, kakao roste o téměř 9 %
Musk se v otevřeném dopise obrátil na reklamní zákazníky Twitteru
Micron Technology posiluje svou pozici díky investicím a technologickým inovacím
Denní rychlý přehled – analýzy hlavních měnových párů 8.12.2014
Americký dolar konsoliduje zisky, euro nad 1,065 a japonský jen posílil
Zlato vzrostlo navzdory tomu, že Fed urychluje zužování
Makro: G7 dnes mimořádně jedná o situaci v eurozóně
Ceny ropy v USA rostou
Kazachstán zvyšuje své zlaté rezervy
CTP: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 19,4 EUR a potvrzuje nákupní doporučení
Denní shrnutí: Bitcoin roste nad 70 000 dolarů, kakao roste o téměř 9 %
Musk se v otevřeném dopise obrátil na reklamní zákazníky Twitteru
Blogy uživatelů
Testování Parabolic Expert Advisor (EA)
Finálny krátkodobý výhľad pre rok 2019
Proč se nebát chyb
INVESTIČNÍ GLOSA: Hvězda Intelu zhasla. Ukazuje investorům, že i ten nejlepší kůň se unaví
Měnový pár EUR/AUD: Analýza více časových rámců (W1 až H4)
Dosáhly trhy svého vrcholu?! | Investiční Memento #65
Kde nakoupit na forexu výhodně?
Jak si užít léto a nesedět pouze před grafy? (část 1.)
Kolik peněz si vyděláte jako trader?
Japonsko silně podpořilo JPY
Testování Parabolic Expert Advisor (EA)
Finálny krátkodobý výhľad pre rok 2019
Proč se nebát chyb
INVESTIČNÍ GLOSA: Hvězda Intelu zhasla. Ukazuje investorům, že i ten nejlepší kůň se unaví
Měnový pár EUR/AUD: Analýza více časových rámců (W1 až H4)
Dosáhly trhy svého vrcholu?! | Investiční Memento #65
Kde nakoupit na forexu výhodně?
Jak si užít léto a nesedět pouze před grafy? (část 1.)
Kolik peněz si vyděláte jako trader?
Japonsko silně podpořilo JPY
Vzdělávací články
Jednoduché obchodní systémy (část 1.)
Psychologie v Prop Tradingu a jak moc se liší od klasického obchodování?
Charting a druhy grafů v technické analýze
Čtyři tipy, jak na trading po létě
Moje cesta k úspěchu v tradingu
Forex a teorie pravděpodobnosti I.
Výhled 2022: Akciové indexy, komodity, kryptoměny a ostatní
Měnové krize od 90. let po současnost
Jak vypadá trader v podání Madse Mikkelsena?
Zapomeňte na dolary a libry. Nejsilnější měnu světa mají v Kuvajtu
Jednoduché obchodní systémy (část 1.)
Psychologie v Prop Tradingu a jak moc se liší od klasického obchodování?
Charting a druhy grafů v technické analýze
Čtyři tipy, jak na trading po létě
Moje cesta k úspěchu v tradingu
Forex a teorie pravděpodobnosti I.
Výhled 2022: Akciové indexy, komodity, kryptoměny a ostatní
Měnové krize od 90. let po současnost
Jak vypadá trader v podání Madse Mikkelsena?
Zapomeňte na dolary a libry. Nejsilnější měnu světa mají v Kuvajtu
Tradingové analýzy a zprávy
Intradenní Price Action patterny na zlatě 3.12.2024
Reuters: Vyjednávači G20 našli cestu ke společnému prohlášení
Obchodujeme kryptoměny: BTC/USD (Bitcoin) - technická analýza 9.3.2023
ČNB: Dluhy českých domácností u bank vzrostly na 2,293 bilionu Kč
Ropa WTI - Intradenní výhled 20.1.2021
Nejcennější české firmy jsou ČEZ, EPH a Agrofert, uvádí žebříček Seznam Zpráv
Forex: Australský dolar hledá trend
Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst
USD/CAD - Intradenní výhled 6.2.2020
Aktuálně otevřené forex pozice 8.11.2016
Intradenní Price Action patterny na zlatě 3.12.2024
Reuters: Vyjednávači G20 našli cestu ke společnému prohlášení
Obchodujeme kryptoměny: BTC/USD (Bitcoin) - technická analýza 9.3.2023
ČNB: Dluhy českých domácností u bank vzrostly na 2,293 bilionu Kč
Ropa WTI - Intradenní výhled 20.1.2021
Nejcennější české firmy jsou ČEZ, EPH a Agrofert, uvádí žebříček Seznam Zpráv
Forex: Australský dolar hledá trend
Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst
USD/CAD - Intradenní výhled 6.2.2020
Aktuálně otevřené forex pozice 8.11.2016
Témata v diskusním fóru
Americké akcie opět ztrácely, index S&P 500 má nakročeno k pullbacku
Analýza Dow Jones, DAX, EUR/USD - Korekce na trzích
Axiory Europe: Představení zcela nové myAxiory
Která finanční aktiva prosperují z iráckých nepokojů?
Americké akcie opět přepisovaly historii
Známý investor Paul Tudor Jones varuje: Akcie jsou v dnešní době příliš riskantní
Forex: Očekávaný vývoj měnových párů v roce 2020 podle bank a brokerů
Časová pásma v obchodování na forexu
Obrat trendu USD/CHF a iné obchodné príležitosti
Obratová formácia na EUR/AUD a iné predikcie
Americké akcie opět ztrácely, index S&P 500 má nakročeno k pullbacku
Analýza Dow Jones, DAX, EUR/USD - Korekce na trzích
Axiory Europe: Představení zcela nové myAxiory
Která finanční aktiva prosperují z iráckých nepokojů?
Americké akcie opět přepisovaly historii
Známý investor Paul Tudor Jones varuje: Akcie jsou v dnešní době příliš riskantní
Forex: Očekávaný vývoj měnových párů v roce 2020 podle bank a brokerů
Časová pásma v obchodování na forexu
Obrat trendu USD/CHF a iné obchodné príležitosti
Obratová formácia na EUR/AUD a iné predikcie
Odborná literatura
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Forex brokeři