Úterý 21. ledna 2025 05:05
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap zlato
reklama
RebelsFunding

Česká ekonomika se kvůli covidu propadla o takřka třetinu méně než EU jako celek. Španělsko se zhroutilo více než dvojnásobně, nejvíce v dějinách Evropy

31.07.2020 12:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí propadla méně než drtivá většina dalších zemí Evropské unie. Vyplývá to ze zatím jen dílčích dat za jednotlivé členské země, která k dnešnímu dni publikoval Eurostat.

Česká ekonomika se sice propadla rekordně ve své historii (meziročně o 10,7 procenta), ale většina zemí EU je na tom hůře (viz graf níže). A to včetně Německa (propad o 11,7 procenta), které svoji ekonomiku ve druhém čtvrtletí uzavřelo v menší míře než Česko. Zatímco v Česku nouzový stav platil po podstatnou část druhého čtvrtletí celorepublikově, v Německu pouze v Bavorsku, zatímco ostatní spolkové zemích měli mírnější formu krizového režimu.

Výraznější propad než Česko vykazuje také Rakousko (o 13,3 procenta), kde podobně jako v Německu začali s pokrizovým otevíráním ekonomiky dříve než v Česku. Německo s Rakouskem byly v květnu často dávány Česku za příklad zemí, které otevírají svoji ekonomiku rychleji, a tudíž postupují z hlediska ekonomického méně škodlivě.

Nepřekvapí již tolik, že výraznější propad než Česko vykazují Španělsko (o 22,1 procenta), Itálie (o 17,3 procenta) či Belgie (o 14,5 procenta). Tyto země patří k těm, které koronavirová nákaza v kontinentální Evropě zasáhla prakticky vůbec nejvíce, ať už absolutně či relativně, tedy v přepočtu na obyvatele. Přesto zejména propad Španělska je dějinně naprosto mimořádný. Země vykazuje nejhlubší čtvrtletní propad, o 18,5 procenta, jaký kdy vykázala kterákoli ze zemí Evropy, za celou historii příslušného statistického sledování. Španělsko se  v meziročním vyjádření propadá dokonce více než dvojnásobně v porovnání s Českem. 


Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Česká ekonomika překvapila odolností
    Podle předběžného odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí letošního roku meziroční pokles o 10,7 %, což odpovídá snížení o 8,4 % oproti předchozímu kvartálu. Ačkoliv se jedná o bezpečně nejhorší výsledek v tuzemské historii, výsledek přesto pozitivně předčil očekávání. Podle statistiků se na výsledku negativně podílela spotřeba domácností, pokles zahraniční poptávky i utlumená investiční aktivita. Lze předpokládat, že nejpozitivnějším faktorem pravděpodobně byly výdaje veřejného sektoru. Pokud jde o jednotlivé sektory, pokles vykázaly téměř všechny, speciálně pak průmysl, obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
  • Česká ekonomika roste díky steroidům. Po jejich vysazení může přijít recese
    „Vysoká zaměstnanost podporuje spotřebu domácností. Ta v kombinaci s vysokými vládními výdaji napomáhá růstu naší ekonomiky. Vládní výdaje jsou však financovány na dluh, takže se jedná o růst vyhnaný steroidy. Skutečný stav naší ekonomiky není dobrý a v krajním případě se můžeme vrátit do recese,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika roste historicky rekordně, i když se čekalo více. Lepší výkon zhatila mezinárodní přepravní krize, výpadky průmyslové výroby a růst cen materiálů
    Česká ekonomika má dnes velký den. Statistický úřad totiž zveřejnil její meziroční míru růstu v letošním druhém čtvrtletí, který je historicky rekordní – 7,8 procenta. Čekalo se ovšem o něco více. Neoptimističtější prognózy počítaly až takřka s desetiprocentním růstem. Například největší americká banka, JP Morgan, prognózovala růst 9,6 procenta. Prakticky všechny prognózující instituce – zpravidla domácí či zahraniční banky – předpokládaly růst převyšující úroveň osmi procent. V historii ČR dosud ekonomika rostla nejvýrazněji o 7,5 procenta, a to ve druhém čtvrtletí roku 2006.
  • Česká ekonomika roste již dva kvartály za sebou
    „Česká ekonomika opět roste. V loňském roce klesla o 0,2 %, nicméně již v posledním čtvrtletí roku 2023 se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 0,2 % a mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 %. HDP si podržel růst i v prvním čtvrtletí letošního roku, jak potvrzují čerstvá data Českého statistického úřadu. Podle předběžného odhadu se HDP v prvních třech měsících letošního roku zvýšil meziročně o 0,4 % a mezičtvrtletně o 0,5 %.
  • Česká ekonomika roste méně, než se čekalo, dokonce méně než v prvním letošním pololetí, ve státním rozpočtu na rok 2025 tak mohou chybět desítky miliard už jen kvůli slabšímu růstu
    Češi si stále „připadají chudí“, neutrácejí, jejich reálné mzdy klesly v posledních několika letech nejvíce v zemích OECD.
  • Česká ekonomika roste ve druhém čtvrtletí o 4,7 %
    ČSÚ uvedl, že Česká ekonomika vzrostla ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně o 4,7 %. Proti předchozímu kvartálu s...
  • Česká ekonomika roste výrazně rychleji než německá
    „Česká ekonomika se pohybuje blízko svého potenciálního růstu, což je vzhledem k rostoucím rizikům přicházejícím ze zahraničí velmi dobrá zpráva. V druhé pololetí však hrozí, že naše hospodářství bude postupně přicházet o imunitu a nakazí se německou chřipkou, která bude umocňována brexitem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika rostla rychleji, než jsme si mysleli. Lidé si neodkládají peníze na horší časy
    „Češi málo spoří a dodatečně vydělané peníze utrácí. Míra úspor domácností se snižuje, jako kdyby si lidé mysleli, že nemůže dojít ke zhoršení ekonomické situace. Takové chování je neodpovědné a může se lidem vymstít,“ upozorňuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika rostla v Q3 14 rychleji, než ukazoval rychlý odhad
    Kurzový vývoj středoevropských měn nebyl v minulém týdnu jednoznačný. Zatímco polský zlotý si o půl procenta polepšil, naopak maďarský...
  • Česká ekonomika se ještě vyhnula poklesu
    Český statistický úřad vydal předběžný odhad vývoje české ekonomiky v Q2´22, podle něhož reálný HDP vzrostl o 0,2 % oproti předchozímu kvartálu. Medián tržního odhadu počítal s poklesem o 0,4 %, náš byl optimističtější na +0,5 %. V meziročním srovnání, ovlivněném efektem pandemických lockdownů, ekonomika vzrostla o 3,6 %.
  • Česká ekonomika se loni propadla teprve pošesté v celé novodobé historii země od roku 1993. Letos opět nelze vyloučit pokles, byť pravděpodobnější je mírný růst
    Česká ekonomika loni klesla, a to reálně o 0,4 procenta. Loňský rok tak představuje teprve šestý rok historie novodobé České republiky od roku 1993, kdy její hospodářství vykázalo pokles. Předtím se tak stalo v letech 1997 a 1998, v důsledku tehdejších finančních otřesů, dále pak v letech 2009 a 2012, vlivem nejprve světové finanční krize a následně evropské dluhové krize, resp. reakcí Česka a jeho vlád na ně. Naposledy se pak česká ekonomika propadla v roce 2020, a to kvůli covidové pandemii a souvisejícím restrikcím a omezením mezinárodního obchodu.
  • Česká ekonomika se minulý rok propadla
    „Je to černé na bílém – česká ekonomika se v loňském roce propadala. Potvrzuje to první odhad hrubého domácího produktu (HDP) od Českého statistického úřadu. Podle něj pokleslo české hospodářství za celý rok 2023 o 0,4 %. Jako jediná země EU se tak Česká republika stále nevrátila na úroveň z doby před pandemií covid, nicméně výsledky za poslední čtvrtletí roku 2023 naznačují první známky oživení, které by se mělo výrazněji projevit v letošním roce.
  • Česká ekonomika se nad vodou neudržela
    Podle předběžného odhadu ČSÚ český HDP v Q3´22 poklesl o 0,4 % po růstu o 0,5 % v Q2´22 a 0,6 % v Q1´22. Že česká ekonomika pod tíhou inflace a energetické krize může sklouznout ve druhé polovině roku do kontrakce se očekávalo a dnešní výsledek tak nepředstavuje pro finanční trh překvapení. Nedostavil se ale pozitivnější vývoj jako například v Německu, kde se ekonomika ještě dokázala vyhnout poklesu a rostla o 0,3 % k/k.
  • Česká ekonomika se ponořila do recese, teď je to oficiální
    Tuzemská ekonomika se loni ve druhém pololetí pomořila do recese. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle nich se loni v posledních třech měsících roku propadla v porovnání s obdobím července až září o 0,3 procenta. Vzhledem k tomu, že mezičtvrtletní pokles zaznamenala už právě ve druhém loňském čtvrtletí, je tak nyní splněna definice recese. Tedy mezičtvrtletní pokles výkonu ekonomiky alespoň ve dvou po sobě následujících čtvrtletích.
  • Česká ekonomika se po výraznějším letním útlumu ve čtvrtém kvartále 2023 opět vrátila k růstu
    Ekonomika se ve čtvrtém kvartále 2023 po výraznějším letním útlumu opět vrátila k růstu. HDP mezikvartálně vzrostl o 0,2 % (versus odhad ČNB 0,0 %). Za celý rok 2023 však i tak české hospodářství pokleslo o 0,4 %.
  • Česká ekonomika se probouzí, co na to ČNB?
    Česká ekonomika se “bohudík” na konci roku 2023 zvládla oklepat z prudkého poklesu ve třetím kvartále a vzrostla o 0,2 % (meziročně zmírnila pokles na -0,2 %). To je v souladu s naším (minulý týden) aktualizovaným odhadem, který předpokládá po poklesu ekonomiky o 0,4 % v roce 2023 s letošním růstem o 1,4 %. I když ještě neznáme detaily HDP za čtvrtý kvartál 2023 (jedná se o první odhad) - z doprovodného komentáře vyplývá, že za stabilizací domácí ekonomiky stála především zahraniční poptávka.
  • Česká ekonomika se propadá více, než jsme se obávali. Hrozí jí celoroční pokles
    Tuzemské ekonomice se v letošním třetím čtvrtletí nedařilo. Podle dnes zveřejněných předběžných odhadů ČSÚ se propadla více, než se prakticky všichni ekonomové domnívali ve svých prognózách. Meziročně ztratila 0,6 procenta, zatímco konsensus ekonomů mínil, že to bude jen 0,3 procenta. Mezičtvrtletně pak měla stagnovat, tedy vykázat nulový růst, ve skutečnosti se ale propadla o 0,3 procenta.
  • Česká ekonomika se propadne nejvíc ve své historii
    „Letošní rok se pravděpodobně zapíše do dějin jako ten úplně nejhorší. Naše ekonomika se propadne výrazně více než v roce 2009, kdy došlo k největšímu snížení hrubého domácího produktu v novodobé historii České republiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika se propadne o 5,6 procenta
    „Makroekonomické predikce ČR je velmi optimistická. Počítá jen s mírným růstem nezaměstnanosti a mírným propadem spotřeby domácností. Takový scénář by mohl nastat pouze v případě, že restriktivní opatření v ekonomice se již brzy začnou rušit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika se rekordně zřítila, o nevídanou více než desetinu. Nakonec to ale „není až taková hrůza, jak se čekalo“
    Česká ekonomika se rekordně propadla, o nevídanou více než desetinu. Nakonec to ale „není až taková hrůza, jak se čekalo“. V druhém letošním čtvrtletí se zřítila nejvíce ve své moderní historii. V meziročním vyjádření se v období od dubna do června letošního roku zřítila o 10,7 procenta. V celé dosavadní historii ČR od roku 1993 bylo vykazovalo dosud nejvýraznější meziroční propad druhé čtvrtletí roku 2009. Tehdy, v době vrcholící světové finanční krize, činil pokles 5,4 procenta. V letošním druhém čtvrtletí ovšem nastal absolutně rekordní propad také v případě mezičtvrtletního porovnávání. Mezičtvrtletně se tuzemská ekonomika dosud nejvýrazněji propadla v prvním čtvrtletí roku 2009 a také v prvním čtvrtletí roku letošního, kdy pokles činil shodně 3,4 procenta. Nyní mezičtvrtletní propad představuje 8,4 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna