Sobota 21. prosince 2024 19:05
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Zaměřeno na měď a stříbro

13.05.2020 18:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Průmyslové kovy jako měď začaly tento týden pevně v kramflecích. Nejprve dosáhly sedmitýdenního maxima, potom se stáhly o něco níže. Stříbro se mezitím pohybuje po víceméně stejné trajektorii zotavení, jako od chvíle, kdy se v březnu propadlo na několikaleté minimum. Nyní se podíváme blíž na aktuální určující faktory, které mají vliv na oba kovy, ale i na to, co je možná čeká v následujících týdnech.

Stejně jako ropa a komodity závislé na růstu, má nyní měď vzestupný trend, protože uvolňování opatření podporuje rostoucí poptávku a s ní roste i cena. Kromě toho se nálada na trzích s komoditami závislými na růstu zlepšuje také díky také iniciativám různých vlád a centrálních bank. To vše navzdory skutečnosti, že čelíme největšímu poklesu globálního růstu a vzestupu nezaměstnanosti od Velké hospodářské krize.

Příznivé jsou také zprávy z Číny. Obchodníci s komoditami hromadí hmotný majetek, mezi jinými například právě kovy. Minulý týden zapříčinila slovní přestřelka mezi Čínou a USA spojená se vzájemným obviňováním se ze zavinění pandemie dočasné vzepjetí čínského renminbi (jüanu) na zahraničním trhu na hladinu 7,15, z níž následně spadl na současných 7,10. Není jasné, zda za hromaděním aktiv stojí spekulace kolem slabší měny, nebo jiné ekonomické příčiny. Toto chování je do jisté míry podporováno i nedávným pohybem cen, kdy byla poptávka po některých kovech silnější právě v době asijského obchodování. 

Zvýšená poptávka budí obavy


Než došla mědi pára, stihla v pondělí dosáhnout svého osmitýdenního maxima na hladině 2,43 USD za libru. Zprávy z Číny jsou i nadále povzbuzující, čínská centrální banka slibuje další podporu ekonomiky a podle burzy Shanghai Futures Exchange došlo v poslední době ke snížení monitorovaných zásob. Podle nás ovšem současné vyhlídky nabádají spíše k opatrnosti. Rostoucí nabídka ze strany znovuotevíraných důlních společností zasažených koronavirem nastoluje otázku, zda zvýšení poptávky, zejména ze strany čínských výrobců, bude stačit k tomu, aby už letos nedocházelo k akumulaci nadbytečných zásob.

Vzhledem k tomu jsme i nadále skeptičtí, zda bude měď schopná se dlouhodobě udržet nad klíčovou hladinou odporu 2,50 USD za libru, což je oblast zajišťující mědi podporu. Hedgové fondy drží od ledna, kdy zprávy o epidemii viru covid-19 pronikly i mimo Čínu, čisté krátké pozice. Další posilování s sebou přinese tendenci k uzavírání krátkých pozic, ale vzhledem k tomu, že jsou makroekonomické vyhlídky problematické, bude k dosažení dlouhé pozice nutný udržitelný technický průlom.


Stříbro má v plachtách příznivý vítr, a to právě díky posilování průmyslových kovů. Poté, co 18. března dosáhlo vůči zlatu historického diskontu na 127 uncích stříbra za unci zlata, se tento ušlechtilý kov zotavil na 110, což je již ve spodní části zavedeného pásma. Technická formace vypadá po pohybu cen z minulého týdne slibně, poměr ceny zlata a stříbra klesá a stříbro se pokouší zlomit sestupný trend z poslední doby.

Z hlediska investičních toků došlo k významné divergenci mezi taktizujícími obchodními firmami, k nimž patří i většina hedgových fondů, a mezi dlouhodobějšími investory, ať už drobnými nebo institučními, kteří využívají fondy ETF orientované na stříbro. COT (Commitments of Traders) report za týden končící 5. květnem ukázal, že hedgové fondy, vyděšené téměř 40% propadem od února do poloviny března, omezily od února býčí sázky na stříbro o 85 %, takže se ocitly na jedenáctiměsíčním minimu. Investoři do ETF naopak až na drobné březnové zakolísání stříbrné ETF dál nakupují. Celková držba už dosáhla rekordních 21 000 tun.

V této fázi je ještě příliš brzy, abychom mohli s konečnou platností říci, že stříbro nahromadilo dostatečnou energii, aby znovu alespoň částečně získalo zpět ztracené pozice, a to jak vůči dolaru, tak i zlatu. K tomu se musí nejprve v rámci poměru XAU/XAG dostat pod hladinu 109 anebo v rámci SILVERJUL20 nad 16,15 USD za unci, což představuje dubnové maximum a 61,8% retracement výprodeje od února do března.


O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.

Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.

Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Z amerického akciového trhu zmizela volatilita
    Kdo by to byl ještě začátkem tohoto roku řekl. Americký index S&P500, který si ještě v únoru procházel 12% korekcí je dnes na novém historickém maximu a od začátku letošního roku si připsal již 7%. Znovu se tak potvrzuje železné pravidlo, že by obchodníci dlouhodobě nikdy neměli jít proti zájmu centrálních bank, které nakonec (zatím) vždy dosáhly svého a měli by raději v klidu nakupovat na korekcích. V situaci kdy jsou americké akcie na historickém maximu tak znovu mizí volatilita, která je momentálně nejnižší od roku 2014, kdy trhy spokojeně a beze strachu rostly díky kvantitativnímu uvolňování americké centrální banky a kdy se stejně jako dnes index volatility (VIX) držel stabilně pod hranicí 12 %.
  • Z amerického ropného trhu dorazili zlé čísla. Ropa to však nerieši, hlavným market-moverom ostáva Irán
    Ústrednou témou na rope je aktuálne Irán a s veľkou pravdepodobnosťou ňou ostane do 12. mája, dokedy majú USA čas na to, aby predĺžili platnosť nukleárnej dohody s Iránom (prípadne keď ju predĺžia skôr, tak sa situácia môže upokojiť ešte predtým). Ostatné fundamenty dovtedy zrejme veľa vody nenamútia a ropa sa bude držať vyššie. A to ani dnešné dáta z amerického ropného trhu.
  • Záměr sektorové daně zamával domácími akciovými tituly
    Evropský akciový index Stoxx 600 vstoupil do úvodní seance tohoto týdne růstem, když v úvodní devadesátiminutovce si připsal čtvrt procenta. O zisky ale záhy přišel a ještě před polednem se nacházel 0,3 % pod pátečním zavíracím kurzem. Během odpoledne pak ztráty pozvolna vymazal. Nedařilo se energetickým společnostem, kde svoji roli sehrály klesající ceny ropy, a tak akcie tohoto sektoru padají o více jak jedno procento. Slabé ukazatele důvěry v eurozóně pak do červeného poslaly akcie prodejců spotřebního zboží. Naopak v ziscích se pohybují finanční domy, které přidávají 0,6 %. Americký akciový trh na začátku seance zatím hledá směr. Index S&P 500 kolísá okolo včerejšího zavíracího kurzu.
  • Zaměření na inflaci ve Spojeném království a maloobchodní tržby v USA
    Příští týden se očekává, že v centru pozornosti budou zprávy o inflaci ve Spojeném království a eurozóně a údaje o maloobchodních tržbách z USA a Spojeného království. Zatímco rostoucí spotové ceny zlata přitahovaly minulý týden pozornost investorů a obchodníků, Světové ekonomické fórum v Davosu a několik zpráv týkajících se některých významných ekonomik nabídne proud cenných finančních údajů.
  • Zaměření na inflaci ve Spojeném království a maloobchodní tržby v USA
    Příští týden se očekává, že v centru pozornosti budou zprávy o inflaci ve Spojeném království a eurozóně a údaje o mal...
  • Zaměřeno na americký HDP, australský CPI a rozhodnutí BoC o sazbách
    Tento týden budou v centru pozornosti zprávy o inflaci z Austrálie a Nového Zélandu, rozhodnutí Bank of Canada o úrokových sazbách a předběžné údaje o hrubém domácím produktu USA za čtvrté čtvrtletí roku 2022.
  • Zaměřeno na český kosmetický průmysl
    V době, kdy se všechny pole, nemovitosti a podniky rozprodávají do rukou cizinců a drobným podnikatelům jsou házeny klacky pod nohy, je také občas hezké slyšet, že se někomu daří. V boji s globálními konkurenty odolávají menší výrobci kosmetiky tím, že sází na nostalgii. To je důkazem toho, že nám ta námi poplivaná totalitní doba, která ale byla svým způsobem bezpečná a přinášela jistoty práce, jídla a bydlení začíná znatelně chybět a celá ta globalizace a EU nám bere energii.
  • Zaměřeno na divergenci politiky Bank of Japan
    Odlišnost Bank of Japan (BoJ) od ostatních významných centrálních bank uprostřed neutuchající bouře globálních inflačn...
  • Zaměřeno na GBPUSD, očekávaný růst ve Velké Británii a inflaci v USA
    Červeným tlačítkem pro tržní náladu je obava z možné recese způsobené vysokou inflací v podmínkách slabého zotavení se z poklesů způsobených pandemií COVID-19. Jako šestá největší ekonomika světa je Spojené království považováno za jednu z referenčních ekonomik, která může napovědět o výkonnosti světové ekonomiky.
  • Zaměřeno na inflaci, ropu a mzdy mimo zemědělský sektor
    Minulý týden ve středu zveřejnil Federální rezervní systém (Fed) zápis ze svého listopadového zasedání. Navzdory rozho...
  • Zaměřeno na obchodní válku
    Nejistota obklopující obchodní válku mezi USA a Čínou v poslední době mírně povolila poté, co obě největší světové ekonomiky oznámily záměr posadit se k jednacímu stolu. Kromě toho si investoři začali uvědomovat, že účinky tarifů výrazně přecenili. Zavedení celních sazeb by mohlo mít značný dopad na americkou ekonomiku a mohlo by ohrozit zpřísňující cyklus Fedu.
  • Zaměřeno na převratné produkty: lék na obezitu od Novo Nordisk
    V našem článku o převratných produktech se podíváme na firmu Novo Nordisk. Původně malá farmaceutická společnost se po 30 letech díky neustálým inovacím v oblasti insulinových léčiv a výraznému zvýšení produktivity a efektivity stala třetí nejhodnotnější firmou v celé Evropě. Před šesti lety uvedla na trh přípravek Saxenda, a dala tak vzniknout novému segmentu takzvané péče o obézní pacienty. Už to byl začátek něčeho velkého, a když Novo Nordisk před sedmi čtvrtletími uvedl na trh ještě přípravek Wegovy, nastartoval tím takový růst, že investoři během dvou let nadšeně vyhnali cenu jeho akcií o 122 % výš.
  • Zaměřeno na sociální sítě
    Zakladatel největší globální sociální sítě světa Mark Zuckerberg se snaží ochránit více než miliardu uživatelů Facebooku před negativními vlivy nevyžádaných reklamních sdělení, politických hnutí a médií.
  • Zaměřeno na USA: zájem o trvanlivé zboží na pozadí vysoké inflace a posilování USD
    Hlavní událostí dnešního obchodního dne je klíčový ukazatel průmyslové produktivity v USA. Středem pozornosti jsou výsledky objednávek trvanlivého zboží v USA za březen v kontextu vysoké míry inflace a síly amerického dolaru.
  • Za měsíc přišlo o práci více než 21 milionů Američanů. Spojené státy se zadlužují jako za druhé světové války
    „Podle odhadů by se letošní schodek hospodaření ve Spojených státech mohl pohybovat na úrovni 18,7 procenta hrubého domácího produktu. To je srovnatelné s hospodařením Spojených států v letech druhé světové války,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Zaměstnanci Amazonu koketují se vznikem odborů
    „Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici. V loňském roce se k nim hlásil jen každý desátý americký zaměstnanec. Počátkem roku však byl ohlášen vznik odborů v Googlu a je možné, že se začnou odborově organizovat i zaměstnanci dalších amerických společností,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Zaměstnanci Amazonu plánují na Black Friday stávky ve 20 zemích
    Zaměstnanci americké společnosti Amazon plánují na slevovou akci Black Friday koordinované stávky ve více než 20 zemích. Chtějí mimo jiné upozornit na špatné mzdové podmínky, informoval německý odborový svaz Verdi. Německo je po Spojených státech největším trhem Amazonu. České pobočky se zřejmě stávka netýká. Amazon už roky čelí kritice, že zaměstnance špatně platí a že musejí pracovat v obtížných podmínkách.
  • Zaměstnanci Amazonu zřejmě odmítnou vznik odborů v USA
    „Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici. Zatímco v roce 1983 v nich bylo organizováno 20 procent pracovní síly, dnes je to již pouze 11 procent. Počátkem roku však byl ohlášen vznik odborů v Googlu a je možné, že se začnou odborově organizovat i zaměstnanci dalších amerických společností. Mají k tomu podporu od současné americké administrativy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Zaměstnanci Boeingu schválili zvýšení mezd o 38 procent, stávka skončí
    Stávkující zaměstnanci amerického výrobce letadel Boeing schválili nejnovější návrh společnosti na zvýšení mezd a ukončí více než sedmitýdenní protestní akci. Informovaly o tom dnes ráno SEČ světové agentury s odvoláním na odborový svaz IAM District 751. Členové odborů se vyslovili pro návrh na zvýšení platů o 38 procent během čtyř let.
  • Zaměstnanci Boeingu stávkují a zastavují výrobu klíčových firemních modelů 📢
    Zaměstnanci Boeingu (BA.US) odmítli navrhovanou smlouvu společnosti a drtivou většinou hlasovali pro stávku. Rozhodnutí zaměstnanců zastaví výrobu většiny letadel společnosti, včetně jejího nejprodávanějšího modelu 737 MAX.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex