Sobota 18. ledna 2025 20:29
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Cena ropy v korunách dnes reálně klesla nejníže od vzniku České republiky v roce 1993

22.04.2020 11:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena jednoho barelu ropy Brent vyjádřená v české měně dnes podle údajů agentury Bloomberg klesla na úroveň zhruba 404 korun. Jedná se o nominálně nejnižší korunovou cenu ropy za celé období od března 1999.

Ještě zajímavější je však zhodnocení reálné korunové ceny barelu Brentu, tedy vyjádření, které zohledňuje inflační vývoj.

Od vzniku samostatné České republiky se nominální korunová cena barelu Brentu pohybovala v pásmu od necelých 286 korun až takřka po 2360 korun. Historického minima dosáhla během obchodování dne 21. prosince 1998 – minimum tehdy činilo 285,88 koruny. Maxima pak dosáhla během obchodování dne 14. března 2012 – maximum činilo 2359,56 koruny. Čistě nominálně tedy maximum odpovídalo 8,25násobku minima.

Po zahrnutí inflace, tedy v reálném vyjádření, však platí, že 286 korun roku 1998 odpovídá zhruba 455 korunám v současnosti. Mezi lety 1998 a 2020 totiž koruna kvůli inflaci, jež po drtivou většinu daného období panovala, ztratila část své kupní síly. Po dnešním poklesu korunové ceny barelu Brentu až ke zmíněné úrovni 404 korun tak lze bezpečně tvrdit, že ropa je v reálném vyjádření levnější dokonce i než 21. prosince 1998. Cenová úroveň 404 korun totiž po zohlednění inflace odpovídá 255 korunám. Jenže, jak už víme, tak levný barel ropy v korunách v novodobé historii ČR nikdy nebyl.   

Sečteno, podtrženo, ropa je právě dnes v korunách reálně nejlevnější od vzniku samostatné České republiky roku 1993.  

Nemusí to však nutné znamenat, že reálně budou nejlevnější i pohonné hmoty, neboť v jejich ceně jsou započítány i jiné složky než cena ropy, zejména pak spotřební daň a DPH. Tyto daně, resp. jejich sazby, se od vzniku ČR měnily. 

Takto se vyvíjela nominální korunová cena ropy Brent od vzniku samostatné ČR. Nominální minimum z přelomu let 1998 a 1999 je po zohlednění inflace výš než dnešní minimum odpovídající zhruba 404 korunám.  


Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Cena ropy se po prudkém poklesu stabilizuje v důsledku obav o poptávku a poklesu napětí na Blízkém východě.
    Cena ropy se po 3% poklesu v předešlé seanci příliš nezměnila, jelikož se trh stále obává o poptávku v tomto roce a o signály, že by se mohlo podařit zabránit rozsáhlejšímu konfliktu v klíčovém regionu Blízkého východu, kde se ropa těží.
  • Cena ropy se po Putinově prohlášení drží nad 100 dolary
    Ropa v Asii se ustálila poté, co se dostala zpět nad 100 dolarů za barel, neboť ruský prezident Vladimir Putin slíbil, že ve válce na Ukrajině, která otřásla trhy a omezila globální dodávky ropy bude nadále pokračovat.
  • Cena ropy se po včerejších ztrátách zotavuje
    Cena ropy posiluje po prudkých propadech počátkem týdne. Brent futures vzrostly o 0.5% v 10:30 (SEČ) a opět dosáhly 41 dolarů za barel. Futures americké ropy WTI vzrostly o 0.6% na 38.83 USD za barel.
  • Cena ropy se propadla na roční minimum
    „Na trhu s ropou se zrcadlí současné ekonomické problémy ve světě. Jednotlivé státy přestávají mezi sebou kooperovat a s vidinou krátkodobého zbohatnutí produkují více ropy, než je trh schopen pojmout. Mezi zeměmi vznikají nové obchodní bariéry, které v konečném důsledku mohou zvýšit nezaměstnanost a cenovou hladinu. Neschopnost dohodnout se může vést až k propuknutí ekonomické krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cena ropy se příliš nezměnila, obchodníci sledují situaci mezi USA a Íránem
    Ceny ropy ve čtvrtek poklesly poté, co v předchozí seanci vzrostlo v důsledku neočekávaného poklesu zásob ropy v USA. Obchodníci očekávají výsledek americko-íránských jaderných jednání, která by mohla rychle navýšit dávky ropy na světové trhy.
  • Cena ropy se stahuje k cílové zóně
    Ropa se obchoduje přibližně na ceně 73,50 USD. Cena atakuje klíčový support na spodní hranici trojúhelníku. Na konci února, kdy na horní hranici trojúhelníku vykazovala známky odmítnutí, jsme obchodníky varovali, že se velmi pravděpodobně stáhne k úrovni 74–73,50 USD. V analýze z 8. března jsme zopakovali, že spodní hranice trojúhelníku na ceně 73,50 USD je pro nás cílem pullbacku a klíčovým supportem. Cena se může odrazit ze současných úrovní k úrovním 75–76 USD. Krátkodobý trend zůstává medvědí a cena je citlivá na další pokles. Hranici trojúhelníku ale musíme bedlivě sledovat. Tamní support je velmi důležitý a býci by se mohli odrazit nahoru. Průraz pod spodní hranici trojúhelníku by byl signálem medvědů.
  • Cena ropy se vymanila z formace trojúhelníku
    Ropa včera prorazila pod support spodní hranice trojúhelníku na ceně 73,35 USD. Včerejší denní svíčku uzavřela na ceně 71,50 USD, zatímco dnes zůstává pod tlakem a obchoduje se poblíž 67 USD. Krátkodobý trend zůstává od okamžiku odmítnutí na ceně 80,93 USD medvědí. RSI vytváří nová čerstvá minima a blíží se k přeprodaným úrovním. Trend zatím stále ovládají medvědi. V nejbližší době bychom mohli zaznamenat odraz a zpětný test proražené úrovně supportu na ceně 73 USD.
  • Cena ropy stoupá. Dočkáme se dalšího růstu Exxon Mobil akcie?
    V dnešní technické a fundamentální analýze se zaměříme na Exxon Mobil akcie. Vzhledem k tomu, že se jedná o ropnou společnost, hodnota titulu je přirozeně svázaná s cenou ropy a jiných energií, které poslední dobou rychle rostou. V článku se podíváme na aktuální trh s ropou a rozebereme si vývoj ceny akcie XOM.
  • Cena ropy stoupla po únosu britského tankeru
    Ceny ropy otočily po únosu britského tankeru Íránem. Ropa Brent stoupla v pondělí o 1,5 procenta na 63,30 dolarů. Ropa WTI zdražila o 1,3 procenta na 56,37 dolarů. Důvodem je obava, že politické napětí v Hormuzském průlivu zkomplikuje dodávky ropy z Perského zálivu
  • Cena ropy tlačí PHM nahor
    Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa nárast o viac ako 5 percent. Ceny ropy aj naďalej podporujú obavy z možného nedostatku ponuky čierneho zlata na trhu. Očakáva sa, že dopyt po rope by mal v tomto roku pokračovať v oživení, no objavujú sa obavy, či producenti budú schopní očakávaný nárast spotreby ropy uspokojiť. Už teraz ťažia nektoré krainy spoločenstva OPEC+ menej ropy, ako sú dohodnuté kvóty. Problémom sú investície, keďže mnoho hlavných producentov ropy zanedbalo investície do svojich zariadení, na základe čoho nedokážu pristúpiť k rýchlemu nárastu produkcie. Vyhliadky produkcie ropy v USA sú tiež limitované. Počet aktívnych vrtov príliš nerastie, čo je spojené s negatívnym postojom k schvaľovaniu ďalšej ťažby z bridlíc. V prípade, ak bude nerovnováha medzi ponukou a dopytom pokračovať, ceny čierneho zlata môžu pokračovať v raste. Niektoré z popredných amerických investičných bánk očakávajú, že cena ropy prekoná v tomto roku hladinu 100 dolárov za barel, čo by viedlo k ďalšiemu zdražovaniu cien PHM na našich čerpacích staniciach.
  • Cena ropy v roce 2021: Vše, co musíte o černém zlatu vědět!
    Ropa je již několik desítek let nejpoužívanější surovinou na světě a její cena má velký dopad na světovou ekonomiku. Rok 2020 byl plný událostí, které s cenou ropy otřásly v základech. V jednu chvíli se dokonce cena za barel dostala do záporných hodnot. Ke konci roku se ale situace celkem stabilizovala a vývoj ceny ropy šel opět nahoru. S novým rokem ale nastává otázka, co bude dál. Má ropa již to nejhorší za sebou? Můžeme očekávat růst ceny tohoto černého zlata?
  • Cena ropy vyskočila na svoji nejvyšší hodnotu v tomto roce
    Silná poptávka investorů, slabší dolar a očekávání snížení produkce vystřelily cenu ropy na nové letošní maximum. Zatímco ropa WTI dosáhla na cenu 45 dolarů za barel, Brent se dotkla 47 dolarů za barel. I přesto si ropa stále udržuje odstup od hranice 50 dolarů, kterou můžeme považovat za magickou.
  • Cena ropy vystoupala na pětiměsíční maximum. Pumpaři zatím nezdražují
    „Na čerpacích stanicích zatím nedochází k výrazným cenovým výkyvům. Vzhledem k rostoucí ceně ropy a oslabujícímu kurzu koruny vůči dolaru lze však do budoucna očekávat, že pumpaři začnou zdražovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cena ropy v závěru páteční obchodní seance roste
    K 20:09 GMT + 3 vzrostla cena zářijových futures na ropu Brent o 2,73 % na 110,06 USD, říjnových futures o 2,24 % na 104,11 USD za barel, zářijových futures na WTI o 2,82 % na 99,14 USD. Zářijový Brent se poprvé od 5. července obchoduje nad 110 USD za barel.
  • Cena ropy začala kolísat po zveřejnění zprávy o snižující se zásobě v USA
    Po dvoudenním poklesu ceny ropy její cena kolísala, protože zpráva z průmyslu poukázala na klesající zásoby ropy a benzínu ve Spojených státech. Po posledních dvou obchodních seancí, kdy cena klesla o 3,2 % se futures v New Yorku obchodovaly za cenu 89 dolarů za barel.
  • Cena ropy zaznamenala pokles aj napriek klesajúcim zásobám v USA
    Zásoby ropy v USA zaznamenali počas minulého týždňa pokles o 5,08 milióna barelov, pričom sa očakával pokles o 2,443 milióna barelov. Zásoby benzínu zaznamenali nárast o 1,5 milióna barelov oproti očakávanému poklesu o 1,479 milióna barelov, pričom zásoby destilátov zaznamenali nárast o 3,72 milióna barelov oproti očakávanému poklesu o 1,479 milióna barelov. Zásoby ropy v Cushingu sa zvýšili o 0,784 milióna barelov.
  • Cena ropy zažívá volný pád. Pumpaři však hrají mrtvého brouka
    „Kartel OPEC a jeho spojence trápí přebytek ropy na trhu, který vede k prudkému poklesu cen. Na svém jednaní se zřejmě dohodnou, že nebudou dál navyšovat těžbu. Oproti tomu řidiči se mohou radovat, čerpací stanice postupně začnou zlevňovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cena ropy znovu klesá. Saúdové nečekaně zvýšili produkci zpět nad 10 mil. barelů
    Dnešek je hodně špatným dnem především pro ropu. Zatímco na většině trhů panuje klid, když obchodníci nervózně vyčkávají na zítřejší Fed, cena ropy se propadá o dvě procenta a navazuje tak na výprodej z minulého týdne. Důvod? Saúdové dnes oznámili, že zvýšili denní produkci ropy zpět nad 10 mil barelů, jako reakci na nedostatečné snižování produce ze strany ostatních zemí, které nedrží listopadovou dohodu. Saúdský ministr energetiky Khalid Al-Fatih zároveň uvedl, že Saúdové nebudou nést náklady snižování produkce do nekonečna. Zatím je sice brzy na jakékoli závěry, ale nezdá se, že by byly vnitřní rozpory mezi členskými zeměmi OPEC zažehnány. Další vývoj uvnitř ropného kartelu tak bude velmi zajímavé sledovat, protože pokud členové OPEC nenajdou společnou řeč a začnou znovu válčit navyšováním produkce, mohla by se ropa začít znovu prudce propadat. Obchodníci na ropě to moc dobře vědí a jejich reakce tomu odpovídá.
  • Cena ropy zůstává uvězněna ve formaci trojúhelníku
    Cena ropy se na začátku tohoto obchodního týdne odrazila až k 79,92 USD. Zatím vidíme známky odmítnutí. Cena zůstává uvězněna uvnitř formace trojúhelníku s rezistencí na horní hranicí na úrovni 80,50 USD. Cena se teď dostala na významnou krátkodobou rezistenci a je citlivá na pohyb ke spodní hranici trojúhelníku, která poskytuje support zhruba na úrovni 73–74 USD. Neschopnost udržet se nad 76 USD zvýší šanci na test spodní hranice trojúhelníku. Uvnitř trojúhelníku je stále prostor a my bychom mohli být po několik seancí svědky bočního pohybu ceny. Obchodníci musí být opatrní a trpěliví.
  • Cena ropy zůstává vysoká navzdory smíšené zprávě o zásobách
    Podle nejnovějších údajů EIA klesly komerční zásoby ropy v USA o 1,962 milionu barelů. Toto čerpání překonalo konsenzuální prognózu poklesu o 0,85 milionu barelů. V předchozím týdnu došlo k poklesu o 0,959 mil. barelů. Stojí však za zmínku, že některé tržní prognózy očekávaly větší čerpání ve výši přibližně 3,5 milionu barelů, zatímco Americký ropný institut (API) počátkem týdne vykázal pokles o 2,4 milionu barelů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex