Sobota 21. prosince 2024 17:24
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Konsekvence propadů způsobených COVID-19 krizí nepochybně rozdrobí koncept globalizace

21.04.2020 19:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

První čtyři měsíce letošního roku přinesly desetiletí nevídané události. Zasažení finančních trhů novým typem koronaviru v okamžiku, kdy se částečně zotavily z hrozby globální obchodní války, vyvolané diskrepancí platební bilance USA.

 Z Číny v ten moment přišla další rána, nikoliv podobě cel, nebo sankcí vůči firmám, ale jako chřipce blízký vir, který dostal název COVID-19. Podle The Economist se jedná o 50násobně virulentnější formu, než jsou viry chřipky a desetkrát smrtelnější. Tato specifika by však sama o sobě sotva mohla vyvolat disrupci rozměrů, které jsme zažili.

Expanze viru nutně způsobující výpadek na straně nabídky, vlivem uzavření továren a omezením služeb, následovalo uzavření hranic a omezení pohybu v mnoha místech po celém světě. Účet za tento výpadek bude gigantický, nicméně v i v těchto poměrech mohlo dojít k rychlé, alespoň částečné stabilizaci. Dalším, aktuálním faktorem je včerejší propad květnového kontraktu americké lehké ropy na nulu, respektive do záporných hodnot, když prolomila několik dekád trvající dno okolo 10 dolarů za barel.

Pro mnoho lidí nevídaná událost, která, domyšleno do důsledků, je daleko děsivější, než účet za globální škody COVID-19. Naprosté zhroucení na straně poptávky v případě jednoho z nejlikvidnějších aktiv vyvolává na trzích otázky a zejména pak obavu z dalšího vývoje. Americké firmy, které nebyly schopny hradit svoje fixní náklady už okolo úrovní 20 dolarů za barel nyní hledají úspory kde se dá a lze očekávat, že tato cenová hladina je pro ně likvidační. Ropná lobby je přitom jednou z nejvýznamnějších podporovatelů amerického prezidenta D. Trumpa, což nabírá na významu právě v letošním volebním roce.

D. Trump mohl být na konci 2019 spokojený – parciální dohoda s Čínou a odložení fáze 2 až po volbách mu poskytovala, nikoliv jistou, ale dostatečně pevnou půdu pro jeho znovuzvolení. Růst trhů, akcelerace, kdy hlavní akciové indexy několikrát týdně dosahovaly all time high, nízká nezaměstnanost a silná ekonomika v celkovém pohledu mu jistily záda.

Jak analytik společnosti Tradecentrum uvedl výše, ekonomický otřes, dokonce možná ani třetí ropná krize nejsou však tím hlavním, co trhy aktuálně leká. Konsekvence propadů způsobených COVID-19 a aktuální ropnou krizí nepochybně vyvolá společenské změny, nebo minimálně silný tlak po nich.

Na konci roku 2020 a začátku 2021 očekáváme, v důsledku sociálních vazeb, pracovních vazeb, nárůstu izolacionismu tzv. baby boom, ne zcela nepodobný výpadkům proudu ve velkých lidnatých aglomeracích. Současně s tím zdravotní, resp. epidemiologická krize vyvolá změny paradigmatu, posun k non-utilitarismu, resp. jeho další upevnění jako světonázoru. Tento vývoj, podle našeho soudu dále podtrhne ekonomická krize, nebo jinak řečeno recese, která je patrně nevyhnutelná a v kombinaci s posíleným tlakem ze strany ekologických aktivistů vyvolá, spolu se společenským tlakem, poptávku po změnách.

Aktuálně, což je nediskutovatelné, jsme v post faktické bublině; tento odklon od tvrdých dat k tzv. soft datům, nebo jinak řečeno, od na datech postavených hypotézách k verbálním eskapádám, k mýtům a smyšlenkám, které se virálně šíří internetem bude dále pokračovat.

Tlak na změnu, posílený diskursem, který je vlastní například titulům jako je „Ekonomie dobra a zla“ bude mít odraz ve změnách společenských parametrů. Posun společnosti jako celku dále doleva, opětovné testování limitace růstu, respektive názorové proudy, které již desetiletí upozorňují na matematickou nemožnost nekonečné expanze, přijdou opět do módy a patrně se posunou z kaváren na politicky vlivná místa.

Rozpad supply chaos a zvýšený nacionalismus bude podporovat domácí producenty a dále rozdrobí koncept globalizace, který našel nejzdatnějšího protivníka v D. Trumpovi. Očekáváme zvýšený národní izolacionismus, totální destrukci v cestovním ruchu a odpor v cílových destinacích k cizincům, bez ohledu na ekonomické ztráty (takový koncept je třeba silně vyvinut na Korsice).

Ztráta kompetitivních výhod povede k zpomalení celkového růstu, což je důsledek frakcionace. Zelená politika se dostane ke slovu více než kdy předtím, zejména v zemích, které jsou dostatečně rozvinuté, ale paradoxně vývoj a výzkum v této oblasti bude nižší a méně efektivní. U rozvíjejících se ekonomik čekáme posun zpět k masově industriální produkci, bez výrazné přidané hodnoty, bez výzkumu a vývoje.

V našem výhledu pracujeme i s možností změny politických praktik, konkrétně změnou délky volebních období směrem k jejich prodloužení na 6, nebo 8 let. Vyšší podíl přímo volených zástupců i tam, kde to doposud nebylo zvykem. Výrazné státní vstupy do privátní sféry vlivem sanace strategických firem.

Změna se dotkne struktury školství, dojde k výraznému posunuv obchodní oblasti, směrem k národním produktům, automobilky patrně přesunou těžiště směrem k levnější střední třídě a výrazně sníží financování výzkumu a rozvoje alternativních zdrojů.

Kumulace událostí posledních týdnů vylučuje možnost, že by se zásadně nepromítla nejen do ekonomiky na globální úrovni, ale také do společenské struktury a vztahů na úrovni zemí, nadnárodní spolupráce a je jen málo pravděpodobné, že posun v paradigmatu nebude výrazně levozelený.

Michal Dvořák, Tradecentrum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Koniec uhorkovej sezóny, bojovníci proti kríze sú späť
    Ak sme hovorili o tom, že uhorková sezóna a nuda končí, máme na to dobré dôvody. Prvú skupinu dát, ktoré nás čoskoro čakajú...
  • Koniec 35-ročného supercyklu
    Brexit a Trump nie sú náhody. Sú dôsledkom konca supercyklu, ktorý začal v 80. rokoch. V predkrízových rokoch dosiahol svoj vrchol a teraz sa otáča. Clintonovci sú jeho symbolom. Ich odmietnutie je ďalším príkladom toho, že svet o ďalších 35 rokov bude vyzerať radikálne ináč ako dnes.
  • Konjunkturální průzkum by měl potvrdit české ekonomické oživení
    Koruna včera otevírala na nejsilnější úrovni za poslední týden, když se euro na mezibankovním trhu obchodovalo pod 27,38 CZK/EUR. Během...
  • Konjunkturální průzkumy – srpen 2022
    „Výhled spotřebitelů na budoucí vývoj české ekonomiky se odrazil ode dna a začínají se oba indikátory důvěry sbližovat. Všichni s velkým napětím sledují vývoj ceny plynu a elektřiny, protože brzy začne topná sezóna. Podnikatelé byli od začátku války na Ukrajině většinou relativně optimističtí ohledně dalšího vývoje, ale to se teď mění a jejich predikce se zhoršují. A jsou to právě oni, kteří mnohem lépe odhadují budoucí vývoj. Vypadá to, že nás určitě nečekají snadné podzimní a zimní měsíce.“
  • Konjunktura ve střední Evropě zůstává slušná a ČR se trendu nijak nevymyká
    Růstová data napříč střední Evropou reprezentovaná výsledky HDP za druhé čtvrtletí potvrzují, že regionální ekonomiky se nacházejí v dobré kondici, přičemž strašák jménem brexit se v tvrdých datech u nás a v okolních zemích prozatím nijak neprojevil.
  • Konjunktura v USA vadne
    Mizérie amerických konjukturálních dat v průběhu tohoto týden zjevně graduje, přičemž ten nejdůležitější makroekonomický indikátor - oficiální data z trhu práce - máme teprve před sebou. Série dat, jež tzv. payrolls v prvním či přelomovém týdnu měsíce tradičně předchází, se zjevně příliš nepovedla a jasně ukázala na uvadající konjukturu v USA.
  • Konkurence pro iPhone: Google představuje novou řadu Pixel s umělou inteligencí
    Umělá inteligence (AI), která se úspěšně integrovala do každodenního života, bude mít významné místo i v nejnovější řadě produktů a funkcí Google Pixel, kterou společnost představila na své akci Made by Google. Jejich cílem je konkurovat nadcházející řadě iPhonů společnosti Apple v začlenění umělé inteligence. Představení však bylo poznamenáno stínem, který visí nad budoucností mateřské společnosti Alphabet. Ta může čelit rozhodnutí o rozdělení podniku v důsledku porušování amerických antimonopolních zákonů.
  • Konkurenceschopnější, soběstačnější a zelenější region: Skupina MOL chce dosáhnout uhlíkové neutrality pomocí inteligentní transformace
    Skupina MOL aktualizovala svou dlouhodobou strategii SHAPE TOMORROW: cílem společnosti je učinit region zelenějším, soběstačnějším a konkurenceschopnějším. Skupina zajišťuje inteligentní transformaci pomocí řešení budoucnosti: investuje do dalšího posilování bezpečnosti dodávek v regionu, tvorby hodnot z odpadu a utváření budoucnosti mobility pomocí inovativních technologií. Aktualizovaná strategie klade větší důraz na obnovitelná paliva, zelený vodík, biometan a geotermální energii. Do roku 2030 vynaloží na zelené investice více než 4 miliardy dolarů a jejím cílem je dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
  • Konkurencieschopnosť US sa zvyšuje
    Makroekonomické výsledky z US včera potešili obchodníkov na akciovom trhu a poslali hlavné indexy vyššie po tretí deň v rade za sebou. Index Dow Jones si polepšil o 0,09%, SP500 vzrástol o +0,36% a index Nasdaq Composite uzatvoril v zisku +0,49%.
  • Konopí – mánie, která nabírá na obrátkách
    Konopí je rostlina, které byla dlouho převážnou většinou veřejnosti odsuzovaná kvůli psychotropním účinkům, které má na tělo tetrahydrokanabinol (THC). Jenže kromě něho rostlina obsahuje i kanabidiol CBD a díky přibývajícím studiím o jeho pozitivních účincích na celou řadu onemocnění od migrény až po epileptické záchvaty, Alzheimera nebo různé druhy rakoviny, a díky postupné legalizaci rostliny v dalších státech světa – akcie společností, které konopí zpracovávají, míří vzhůru. Ukazuje to analýza xPartners.
  • Konsenzy nižšie - výsledky lepšie
    Psychologická hladina 1700 bodov zatiaľ ostáva pre akciový index SP500 nedosiahnutá, no vzhľadom na sériu...
  • Konsolidace ceny Aptos (APT)
    Aptos (APT) se konsoliduje mezi dvěma důležitými úrovněmi podpory a rezistence. Cenová akce i hodnota RSI vykazují smíšená znamení. O dalším vývoji rozhodne skutečnost, zda cena nejbližší horizontální úrovně překoná, nebo zda z nich klesne.
  • Konsolidace na EURu? Itálie má presidenta, vládu stále ne.
    Společná evropská měna se vymanila z propadu, který začal na počátku února a vrcholil na přelomu března a dubna.  Podp...
  • Konsolidace na zlatě s cílem dosáhnou 1 650/700 USD
    Zlato zpočátku roku profitovalo z rizikového režimu (válka USA - Írán), avšak krátkodobý tlak nad 1600 USD se stabilizoval poté, co nedošlo k dalšímu konfliktu. Americký prezident D. Trump uklidnil situaci minulou středu na jeho tiskové konferenci.
  • Konsolidace páru USD/JPY před průrazem
    Pár USD/JPY se v době psaní článku obchodoval na úrovni 138,42. Po působivé rally a před skokem nahoru se cena snaží konsolidovat a přilákat další kupce. Technicky vzato zůstává trend navzdory dočasným poklesům a/nebo bočním pohybům býčí.
  • Konsolidace po včerejších pohybech, akcie převážně v plusu
    Hlavní finanční trhy se dnes srovnávají, poté co jsme včera odpoledne na řadě z nich viděli náhlé a poměrně značné výkyvy. V případě evropských akcií sledujeme převážný růst, kterým indexy dorovnávají včerejší ztráty. DAX se posouvá výš o 0,4 pct, panevropský Stoxx Europe 600 je výš o 0,3 pct. Také americké futures se obchodují v plusu.
  • Konsolidace USD bude pokračovat.
    V pátek jsme v analýze USD ukončil korekci, čeká nás dlouhodobý pohyb do strany?  upozornili na narůstají...
  • Konsolidace v Asii, ceny ropy stále na pochodu
    08.3.2011, Autor: Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets, www.saxoban...
  • Konsolidace výnosů je pro akcie plus. Inflace překvapení nepřinesla
    Zdá se, že krátkodobá vlna růstu dluhopisových výnosů, která dostala zkraje roku akcie pod tlak, je za námi. Trh se srovnal s předpokládaným zvedáním sazeb a přešel i dnešní inflační data. Jsou sice vysoká, ale zároveň nepřinesla další překvapení, zrychlení cen je už nevýrazné a investoři tuší, že vrchol inflace je blízko.
  • Konsolidácia NZDUSD končí
    Neskoro popoludní (US času) dnes uvidíme výsledky dvojtýždennej aukcie Global Dairy Trade, ktorá je v posledných týždňoch iniciátorom pohybov...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani