Sobota 21. prosince 2024 18:07
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Fintokei StartTrader

Lekce z roku 2008: Zlato jedním z hlavních indikátorů

16.03.2020 15:48  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Čtvrtek 12. března vstoupil do dějin jako jeden z nejdivočejších dnů v historii obchodování vůbec. Znovu totiž kulminovala honba za hotovostí a snaha uvolnit investované finanční prostředky. Po výprodeji, který se nevyhnul žádnému trhu, se akciový index S&P 500 propadl o 9,5 % a Evropa si vedla ještě mnohem hůř, když index Euro Stoxx 600 uzavíral o 11,5 % níž. Tento výprodej se však lišil v tom, že vůči němu nebyla imunní žádná třída aktiv, což odráží typické chování v rámci medvědího trhu. Úvěrové napětí tlačilo níž i vysoce kvalitní obligace a zlato se propadlo o více než 3 %.

Globální trhy se teď řídí podle investorů, kteří přecházejí na hotovost nebo pokladniční poukázky a kterým nejde o zajištění, diverzifikaci, ani bezpečné útočiště. Zaměřují se pouze na zachování kapitálu. Nejde jim o to, aby jim peníze vynášely, ale aby je dostali zpět. Takové chování je typické pro konec cyklu a k jeho zvrácení je zapotřebí katalyzátoru, kterým může být podle nás jedině koordinovaná globální politická odezva. Ale něco takového se snažil Donald Trump v posledních letech ze všech sil zadupat do země, takže to rozhodně nebude jednoduché.

Nedávný pokles zlata považujeme za dočasný, neboť lze očekávat příznivý vývoj, až bude nefunkční monetární politika nahrazena fiskálními výdaji. Ty s sebou přinesou zvýšené riziko inflace, které obnoví zájem o zlato.

Návrat do minulosti

Srovnávat současný vývoj s historickými událostmi je vždy obtížné, ale my zde přesto vidíme jistou podobnost se situací, která nastala při celosvětovém výprodeji akcií v roce 2008 a počátkem roku 2009. Na níže uvedeném grafu agentury Bloomberg jsou zvýrazněny výsledky ETF zaměřených na zlato, akcie producentů zlata a index S&P 500.

I během globální finanční krize v roce 2008 jsme zažili propad zlata, a to navzdory tomu, že mělo status bezpečného útočiště. To se však změnilo, jakmile se světoví politici odhodlali něco skutečně podniknout – nejprve to byla schůzka G7 v Londýně a v září pak americký Senát vystavil americkým korporacím bianco šek ve formě vládního programu TARP. 

Od listopadu do března pak zlato posílilo o téměř 40 %, protože se stalo oblíbeným prostředkem zajištění proti reflaci. Akcie se však nevzpamatovaly až do března 2009. Máme za to, že něco podobného nastane, až světoví politici konečně přestanou slibovat a začnou skutečně něco dělat a nastoupí výdaje, úvěry a přímý přístup k finanční podpoře.

Navzdory čtvrtečnímu propadu, který způsobila honba za hotovostí, zůstává zlato jedinou komoditou, které se od 17. ledna, kdy se na našich monitorech začaly objevovat alarmující informace o viru Covid19, dosud drží v černých číslech. Znovu se zastavilo na úrovni podpory 1550 dolarů za unci, ale vzhledem k trvalému riziku dalšího oslabování akcií i obligací ještě nejspíš nebude připraveno začít znovu stoupat. Počet otevřených pozic u kontraktů futures na zlato na Comexu je nejnižší od loňského srpna, což jasně ukazuje, že trh podstatně zeštíhlel. A je tak v lepší pozici, aby zareagoval, až zlato znovu obdrží dobré zprávy.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Lehká korekce nepřerůstá v nic většího. Odpoledne přináší zlepšení
    Propad evropských akcií dnes dopoledne začínal nabírat už slušné rozměry, ale později se nálada začala obracet přece jen k lepšímu. K poklesu asi nejvíce vybídl předchozí strmý růst, tedy spíše technické důvody. Dále jsme tu měli slabší data z Německa a varování z Fedu, že cesta k původnímu výkonu ekonomiky může být hrbolatější, než se dříve zdálo. Samozřejmě nervozitu může stále vyvíjet druhá vlna koronaviru v USA, ale té investoři odolávají docela dobře.
  • Lehká korekce včerejšího optimismu. Od Číny se pozornost opět přesune do britského parlamentu
    Pozitivní dojem ze včerejšího prohlášení poradce Kudlowa dnes podtrhl čínský zástupce ministra zahraničí Le. Podle něj obě země v jednáních postupují kupředu, a dokud se budou vzájemně respektovat, mohou vyřešit jakýkoli problém. Celé prohlášení je, jak to bývá zvykem, hodně politické. Nese se však v pozitivním, kooperativním duchu.
  • Lehká nervozita svědčí japonskému jenu, v obchodování se mísí řada zpráv
    V dnešním obchodování na hlavních finančních trzích se mísilo několik vlivů. Vyšla celkem dobrá data z Číny, naproti tomu Donald Trump údajně připravuje další várku cel, tentokrát speciálně na Čínu. Šéf ECB slovně lehce zaintervenoval proti euru, které podle něj může tlumit inflaci. Odpoledne vyšla nová makrodata v USA, která nepodpořila obavy z agresivnějšího Fedu, ale na druhou stranu ani příliš nepotěšila, co se týče evidence síly americké ekonomiky.
  • Lehké známky stabilizace eurozóny
    Index nákupních manažerů ve výrobním sektoru eurozóny v červnu mírně vzrostl na 47,8 bodu z předchozích 47,7 bodu. Je to sice zlepšení, ale stále v teritoriu indikující kontrakci výrobního sektoru. Hranice 50-ti bodů odděluje kontrakci sektoru od expanze. Příznivou zprávou je zlepšení PMI indexu v Německu, kde se index sice nachází níž na 54,4 bodech, nicméně zde došlo k výraznějšímu zlepšení z předchozí úrovně 44,3 bodu, přičemž trh čekal 44,6 bodu. Potěšením je nárůst výrobního PMI indexu ve Francii na 52,0 bodu z předchozí úrovně 50,6 bodu.
  • Lehký akciový nádech potěšil trhy
    Americké i evropské akcie si poprvé od konce května připsaly minulý týden zisky. Samotný začátek června přitom nevypadal nijak růžově. Akcie poslalo dolů očekávání, že po pozitivních údajích z trhu práce bude americká centrální banka s větší pravděpodobností pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. „Nejvýraznější propad pocítily akcie sektorů financí, technologií a nemovitostí. Dále negativní sentiment podpořila vysoká inflační čísla. V týdnu od 13.–17. 6. 2022 dokonce index S&P 500 vykázal nejhlubší týdenní propad od března 2020,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Lehký optimismus se znovu mění v strach, akcie na závěr týdne opět rudnou
    Do obchodování na konci týdne mohou promlouvat technické faktory jako expirace opcí, ale tematicky se prakticky nehýbeme z místa. Stále jde o bezpečnostní krizi na Ukrajině, která zůstává pořádně vyhrocená. Sice je stále na stole vyjednávání příští týden, ale zatím rozhovory vlastně nevedly vůbec nikam.
  • Lehký pokles nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti - Dnes nezaměstnanost v Kanadě
    Přehled denních fundamentů 10.6.2016 Komentář k trhům V průběhu včerejšího dne zapadl do skládačky zvané ekonomik...
  • Lehman Brothers 10 let poté
    15. září uplyne 10 let od doby, kdy o ochranu před věřiteli požádala proslulá, před svým kolapsem čtvrtá největší investiční banka Lehman Brothers. Nebyla to sice zdaleka první (IndyMac, Bear Stearns atd.) a ani poslední (Washington Mutual, AIG atd.), ale byla to suverénně největší a nejviditelnější oběť v té době již přes rok doutnající finanční krize. A co je nejdůležitější, byl to ve vývoji krize dramatický zlom: pokud vývoj do onoho osudného víkendu v polovině září 2008 připomínal zákeřnou, ale plíživou rakovinu, vývoj po něm pak otevřenou zlomeninu s masivním krvácením.
  • Lehman Brothers – 6 let poté
    15. září 2008 bylo jedním z nejpozoruhodnějších dní finanční historie. Jeden z velikánů Wall Street investiční banka Lehman Brothers vyhlásil bankrot...
  • Lekce od profesora Tinbergena
    Nyní už je celkem zřejmé, že ti, kteří sledovali rychlý růst měnově-politických sazeb v posledních měsících a kvartálech s jistým mrazením v zádech či očekáváním, že "někde něco praskne", se dočkali. Překotný posun celé výnosové křivky směrem vzhůru, si vyžádal oběti v podobě dvou padlých bank. Zemětřesení je přitom cítit nejen v americkém bankovním sektoru, ale například i v Evropě či Japonsku, kde se bankovní tituly ocitají pod výprodejním tlakem.
  • Lék na covid-19 je tu. Proč se tedy propadly akcie firmy, která jej vyvinula?
    Akcie americké biofarmaceutické společnosti Gilead jako jedny z mála během koronakrize citelně rostou. Od začátku letošního února přidaly více než 26 procent. Vzhůru je pohání zejména sázka investorů, že kalifornská firma, založená v roce 1987, vyvine účinný lék na onemocnění covid-19.
  • Lék na koronavir bude až za více než rok, varuje švýcarský farmaceutický gigant. Proč za tak dlouho?
    Šéf švýcarského farmaceutického gigantu Novartis předpokládá, že účinná vakcína na v současnosti se rapidně šířící koronavirové onemocnění bude k dispozici až za více než dvanáct měsíců. Vas Narasimhan to uvedl v rozhovoru pro televizi CNBC. Do té doby mohou být šířící se nákazou fatálně ohroženi zejména lidé, kteří již trpí některou z chorob typu hypertenze či cukrovky a jejichž imunita je oslabena.
  • Lék na krizi: Hotovost
    Přímé rozdávání hotových peněz představuje zásadní politický nástroj pro zotavení z koronavirové pandemie. Následující analýza vysvětluje, jaký má význam a také proč bychom se na to měli v Evropě připravit.
  • Lék proti obezitě společnosti Novo Nordisk je méně účinný, než se čekalo
    Farmaceutická společnost Novo Nordisk zveřejnila, že její lék proti obezitě nazvaný CagriSema je méně účinný, něž sama očekávala.
  • Le Monde: Francouzský zbrojní průmysl ohrožuje nová konkurence
    Francie je třetím největším vývozcem zbraní na světě, v zemi je na 4000 firem pracujících na obranných technologiích a ve zbrojním průmyslu. V poslední době jim ale po celém světě rostou noví konkurenti. Za největší hrozbu pro francouzský vývoz deník Le Monde označil Jižní Koreu, Turecko a Izrael.
  • Lenihan (írsky minister financií)
    "Je jasné, že Írsko bude potrebovať nejaký druh asistencie (pomoci)", "Gu...
  • Lenihan (írsky minister financií)
    "Írska vláda popísala súčasnú situáciu a problémy Írska veľmi jasne... 4-ročný plán fiškálnej konso...
  • Lenihan (minister financií Írska)
    " firemné dane sa v Írsku nemôžu a nebudú zvyšovať"... komentár: na írsku vládu sa zvy...
  • Lenihan (minister financií Írska)
    "Írsko je plne sebestačne vo financiách do polovice roka 2011"..." EU ...
  • Lenihan (minister financií Írska)
    " Rozhodnutie o finančnej pôžičke leží na írskej vláde n ie na centrálnom bankárovi"...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank