Neděle 22. prosince 2024 02:11
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
InstaForex rijen 2024

Čínský koronavir může dopadnout na finanční trhy i na konkrétní firmy

23.01.2020 10:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Svět zasáhla zpráva o „šíření“ pandemie koronaviru z čínské metropole Wuhan, podpořená prohlášením amerického ministerstva zahraničí, že USA mají první potvrzený případ nákazy touto infekcí. Svět má v patrnosti ještě nedávnou pandemii SARS, která měla na svědomí několik set lidských životů a miliardové ztráty na finančních trzích.

Z pohledu akciových trhů však nová panika, pokud bude mít šíření infekce strmý a delší průběh a padne jí za oběť více lidských životů, může rezultovat nejen v pád trhů, ale i na výsledky některých firem, které jsou na oficiálním seznamu Letních olympijských her v Tokiu 2020.

Mezi favority Tradecentrum na předpokládaný pokles hodnoty akcií, pokud bude mít epidemie alespoň střednědobý časový horizont a promítne se do výsledků hospodaření, patří Coca-Cola, jako oficiální dodavatel nealkoholických nápojů, Japan Airlines a další firmy, které by, v nejzazším případě, kdy by opatrné a rigidní Japonsko hry zrušilo, byly první na hledáčku spekulantů a hrozil by jim pokles o mnoho procent.

Tento scénář vznik jako bezprostřední reakce na paniku, zejména mediální, které je dle našeho názoru neobhajitelná. Srovnáte-li mortalitu chřipky, jen v ČR umře ročně více lidí na rinovirus, než patrně na celém světě zvládne usmrtit nový koronavirus… Přesto tyto zprávy, zejména pak lokalizace infekce musí participantům na LOH 2020 dělat hluboké vrásky…

Pro uvedení do kontextu, podle lékařů (doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.) je chřipka (influenza) akutní infekční onemocnění patřící mezi nákazy s nejvyšší morbiditou i mortalitou. Jen v ČR si ročně vyžádá více než 1 500 obětí na životech, zabíjí tedy více lidí, než jich umírá při dopravních nehodách [Ve světě postihuje chřipka mimo pandemické období až 10 % dospělé populace a až 30 % dětí, každoročně způsobuje 3–5 milionů závažných infekcí, z nichž bohužel 250 tisíc až 500 tisíc končí fatálně.

Michal Dvořák, Tradecentrum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čínský export se propadl, cena ropy roste v reakci na zprávy ze Saudské Arábie
    Čínský zahraniční obchod za měsíc srpen byl dnes na trzích zatím nejdůležitějším fundamentem, když ukázal překvapivý propad v exportech o 1 %. Export do Spojených států mezitím klesl o skokových 16 %, přičemž ještě minulý měsíc klesal "pouze" o 6,5 %. Vzhledem k tomu, že další vlna cel přišla až 1. září, trh doufal v růst exportu o 2 %. Trh se tak nyní může po právu obávat toho, jaká čísla nabídne země za měsíc září, ve kterém už budou nová cla započtena. Co se importů týká, ty se propadly o 5,6 %, díky čemuž se přebytek obchodní bilance dostal ze 44,6 mld. dolarů na 34,8 mld., zatímco přebytek s USA klesl z 28 mld. na 26,9 mld. dolarů.
  • Čínský export v březnu stoupl, analýza AUD/USD
    Obchodní bilance Číny dosáhla v březnu přebytku 194,6 miliard juanů, což je o téměř 10 miliard méně než se očekávalo. Na druhou stranu export meziročně vzrostl o 18,7 procent a na výbornou si tak spravil reputaci po únorovém poklesu o 20,6 procent.
  • Čínský fiskální deficit loni překonal vládní cíl
    Čínský schodek veřejných financí loni vzrostl na 3,8 procenta HDP, a o zhruba 30 procent tak překonal vládní cíl. Plyne to z předběžných údajů čínského ministerstva financí. Celkové výdaje se loni zvýšily o 6,4 procenta a příjmy stouply o 4,5 procenta.
  • Čínský import v listopadu rostl, zatímco export zklamal
    Čínský import v listopadu meziročně rostl o 0,3 %, což bylo výrazně nad většinovým konsenzem, který počítal s kontrakcí o 1,4 %. Největší nárůst panoval u dovozů z Malajsie, Thajska a Nizozemska. Rostly ale také importy z USA, které se zvýšily o 2,7 %, což byla nejvyšší dynamika růstu od července 2018. I tak si ale myslíme, že je zatím stále brzy na to říci, že má čínská ekonomika to nejhorší za sebou, když například ve vztahu k USA došlo k růstu importu pouze díky vyšším dovozům zemědělských produktů, které jsou předmětem dalších vyjednávání s USA. I tak je ale import položkou, kterou se v dalších měsících rozhodně vyplatí sledovat, jelikož jeho růst může indikovat to, že se situace v Čínské ekonomice začíná stabilizovat.
  • Čínský index spotřebitelských cen
    „Čínské hospodářské oživení dnes narazilo na další překážku a ekonomika se vrátila do deflace, když index spotřebitelských cen meziročně klesl o 0,2 %.
  • Čínský index spotřebitelských cen překvapil, jednání o osudu Řecka stále ve hře
    Asijská seance byla poněkud turbulentní, neboť jeden zpravodajský serv...
  • Čínský jüan na nejnižší úrovních do finanční krize. RBNZ snížila úrokovou sazbu o 50 bp
    Nový jmenovaný japonský ministr financí Yoshiki Takeuchi v pondělí konstatoval, že po nedávném posílení japonské měny, kvůli risk-off módů (averze k riziku), který na trzích nyní panuje, bude pozorně sledovat budoucí pohyby na jenu.
  • Čínský juan poprvé za 10 měsíců klesl poprvé pod hladinu 6,20.
    Dnes kotace páru USD/CHN přesáhli hranici 6,20, což je maximem za posledních 10 měsíců, Maximum dne zafixován poblíž ...
  • Čínský jüan prorazil do TOP 10 obchodovaných měn. Vzestup bude pokračovat
    Čínský jüan se vůbec poprvé dostal do žebříčku deseti nejobchodovanějších měn. Podle statistik Banky pro mezi...
  • Čínsky Juan sa vrátil na úroveň pokrízového pegu voči doláru. Umelo však menu neoslabuje
    USDCNY dnes dosiahol zaujímavý míľnik. Po takmer troch rokoch rastu sa dostal k úrovni 6,825, okolo ktorej ho čínska centrálna banka PBoC zafixovala po kríze. Tento „peg“ bol prítomný do roku 2010, kedy PBoC nechala juan kontrolovane posilňovať. Pod kontrolovaným posilňovaním mám na mysli to, že jeho rast utlmovala, aby nebol ešte silnejší. K obratu došlo začiatkom roku 2014, odkedy juan voči doláru oslabuje, a do dnes všetky zisky od roku 2010 vymazal.
  • Čínský letní akciový výprodej oslabuje komodity, dolar i další akciové trhy; analýza NZD/USD, USD/CHF, EUR/JPY
    Člen výkonné rady Evropské centrální banky Beno—t Cœuré v pondělí uvedl, že země eurozóny již nezpochybňují, zda restrukturalizovat...
  • Čínský lockdown a kontroly marží zlevňují českým řidičům pohonné hmoty
    Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly o víc než korunu za litr. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 zlevnil od minulé středy v průměru o 1,18 koruny na 42,70 koruny za litr, nafta o 1,52 koruny na 45,10 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Navzdory zlevnění jsou ale paliva v ČR stále výrazně dražší než před rokem. Tehdy platili motoristé za litr benzinu o 11,27 koruny méně, nafta byla levnější o 15,57 Kč než teď.
  • Čínský masakr pokračuje, juan krvácí
    Čína zažila nejkratší obchodní den v celé 25-ti leté historii svého akciového trhu. Po 14 minutách a 17 sekundách bleskového akciového masakru byly trhy znovu zavřeny. Výprodeje podruhé v tomto týdnu aktivovaly nově zavedené pravidlo pro zastavení obchodování. Co si z toho vzít pro následující dny a týdny?
  • Čínský nový rok podporuje ceny ropy
    Ceny ropy v pondělí ráno klesly, ale nakonec v průběhu obchodování oživily. Cena ropy Brent s dodáním v březnu činila ve 12:05 londýnského času 88,24 USD za barel, což je 0,70 % víc než zavírací cena předchozí seance na londýnské burze ICE Futures Exchange.
  • Čínský parlament prezidentem už potřetí zvolil Si Ťin-pchinga
    Čínský parlament dnes jednomyslně prezidentem zvolil dosavadní hlavu státu Si Ťin-pchinga, a to na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Podle agentury AP je možné, že devětašedesátiletý politik u moci zůstane doživotně. Agentura Reuters ho označuje za nejmocnějšího vůdce asijské velmoci od zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.
  • Čínský pesimismus dopadá i na americké akcie
    V posledních dnech jsme na trzích mohli zpozorovat zelená čísla, po strmém pádu z poloviny prosince, tak byla korekce směrem nahoru na místě. Dnes, resp. z druhého na třetího ledna se na trzích děly velmi nepředvídané události. Rovněž byly zveřejněny důležité makroekonomické údaje, které částečně vysvětlují dění na trzích.
  • Čínský plán „Made in China 2025“ začíná budit velké obavy
    Čínské firmy houfně nakupují společnosti v Evropě a někteří ekonomové varují, že to v delším období může poškodit konkurenceschopnost evropského podnikatelského sektoru. Týká se to zejména Německa, ale Brusel ani Berlín zatím nemají jasný plán, jak na novou situaci reagovat. Čína tak má velkou výhodu, protože ona svůj plán má.
  • Čínský PMI se začíná pomalu zvedat
    Caixin/Markit PMI pro čínský výrobní sektor v červenci vzrostl ze 49,4 na 49,9b a překonal očekávání, která počítala s mírnějším růstem na 49,5b. Za pozornost přitom stojí hlavně vývoj sub-indexů pro nové objednávky a produkci, které se konečně vrátily zpět nad hranici 50b. a naznačují tak opětovnou expanzi. Index měří aktivitu v menších a středních firmách a je tak lepším indikátorem, než oficiální PMI, který se zaměřuje hlavně na velké společnosti. Přestože se oba indexy dokázaly v červenci zvednout, stále zůstávají pod 50b. hranicí. I tak se ale situace pozvolna zlepšuje, což dává naději na to, že by se další ekonomické dění v Číně mohlo začít stabilizovat. Pokud tento trend bude pokračovat, bude velmi zajímavé sledovat jeho dopad na ostatní regiony a zejména na Evropu v čele s Německem.
  • Čínsky podnikový dlh sa stabilizuje. Pokiaľ nezačne opäť rásť, svetová ekonomika bude stabilnejšia
    Aj naďalej platí, že jedným z najväčších globálnych ekonomických rizík (z môjho pohľadu dokonca najväčším) je aktuálne čínsky dlh. Ten je dôsledkom masívnych monetárynch stimulov, ktorými krajina reagovala na globálnu krízu. V skratke sa udialo to, že vláda nakázala pološtátnym bankám požičiavať a tie požičiavali. V značnej miere financovali aj neprofitabilné pološtátne podniky, ktoré si na sebe nedokázali zarobiť. Vytvárali teda menej HDP ako dlhu a podnikový dlh k HDP explodoval.
  • Čínsky prezident vyzýva na spoločné úsilie na zabezpečenie mieru
    Hlavné indexy na Wall Street začali dnešnú seansu nižšie, ale pozitívny sentiment sa na trhy vrátil po vyjadreniach prezidenta Číny, ktorý povedal, že konflikt nie je v záujme žiadneho štátu a USA a Čína sa musia spoločne snažiť zabezpečiť medzinárodný mier. Si Ťin-pching povedal, že Peking a Washington by mali "prevziať našu medzinárodnú zodpovednosť", uviedla čínska štátna televízia.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje