Neděle 02. června 2024 01:14
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex ETF

Akciový výhled: Globální akcie vykazují největší odklon od roku 2007

09.07.2019 18:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Společnost dosáhla zásadního bodu zlomu na několika frontách, což bude mít zásadní dopad na globální akcie i investory. Dosáhli jsme konce globalizace, jak ji známe od počátku osmdesátých let minulého století. Životní prostředí, nerovnost, úvěry a globální nabídkové řetězce vykazují obrovskou nerovnováhu.

Hlavní ukazatele OECD týkající se globální ekonomiky stále klesají. Globální ekonomika je nejslabší od července 2008 a pravděpodobnost recese je stále vysoká, což hodnocení akcií nijak neodráží. Jižní Korea, jedna ze světových ekonomik, která je nejvíce naladěná na globalizaci, vykazuje zásadní oslabení a její hlavní ukazatele klesají už více jak 25 měsíců na úrovně, jaké jsme nezaznamenali od začátku roku 2012. Jihokorejská ekonomika je historicky jedním z nejlepších ukazatelů globální ekonomiky, a proto můžeme předpokládat, že druhá polovina roku bude ještě problematičtější.

Jediná velká ekonomika, jejíž ukazatele v rámci OECD jsou pozitivní, je Čína. To nijak nepřekvapuje, vzhledem k nedávnému výraznému zlepšení úvěrového impulsu, i když zatím zůstává i tak negativní. Oživení průmyslového sektoru Číny je však vyvoláno zásadními vládními zásahy, takže pravděpodobně podpoří hlavně domácí poptávku a nikoli tu globální. Navíc prodej osobních automobilů v Číně, který slouží jako ukazatel spotřebitelského sektoru, zůstává níž než v době nejhlubší finanční krize a zdůrazňuje tak vysokou nejistotu čínských spotřebitelů. Květnové údaje dokonce naznačují, že růst tržeb se opět zhoršil.


K současným ekonomickým problémům můžeme přidat stagnující růst zisků globálních ekonomik, eskalaci technologické války mezi Spojenými státy a Čínou, pravděpodobné zvyšování vstupních nákladů firem kvůli „zelené politice“ a rostoucí tlak na nerovnost, který povede k vyššímu růstu mzdových nákladů a tím negativně ovlivní ziskové marže firem.

Investoři nakupují put Fedu

Historicky se akciím daří hůře než dluhopisům vždy ve chvíli, kdy hlavní ekonomické ukazatele globální ekonomiky jsou pod trendem a dále klesají (tzv. recesní fáze). Avšak tentokrát akcie tento vývoj odmítly a dále rostou. Jediné rozumné vysvětlení je, že investoři nakupují put Fedu a sázejí na nízkou inflaci, stabilní růst a na to, že nepropukne finanční krize. Zároveň věří, že je možné vyhnout se šoku globálního dodavatelského řetězce vyvolaného současnou obchodní politikou Spojených států. To je jak hloupé, tak i nebezpečné a investorům bychom chtěli důrazně doporučit, aby zvýšili expozici v dluhopisech a naopak ji snížili v akciích. Pro akciové investory je nejdůležitější, aby se nenechali chytit do pasti zvané evropské akcie.

Doporučení Saxo Bank

V rámci naší akciové pozice investorům doporučujeme, aby se v krátkém období angažovali v pro-cyklických zemích, jako je Jižní Korea, Brazílie, Jižní Afrika, Austrálie, Spojené státy a Hongkong, protože tyto země historicky poskytují nejlepší výnosy v době, kdy je ekonomika ve fázi recese. Pokud jde o sektory, znamená to větší angažovanost v IT, komunikačních službách, spotřebním zboží a nemovitostech.

Akcie odrážejí nebývalou důvěru v budoucnost

Hodnocení akcií odráží současnou hodnotu budoucího cash-flow, což je primárně funkce současného cash-flow, očekávání růstu a diskontní sazby. To přirozeně vede k posuzování tvorby cash-flow v krátkém i dlouhém období. Současná úroveň hodnocení akcií ukazuje silnou důvěru investorů v to, že krátkodobé cash-flow výrazně nepoklesne, což v podstatě znamená, že investoři sázejí na to, že recese nepřijde a že přijde stabilní, dlouhodobý růst. Tato silná důvěra se nejlépe odráží právě v amerických akciích, které jsou z hlediska hodnocení zpět ve vysokých číslech, jaká jsou charakteristická pro chování ke konci cyklu.


Pravděpodobnost recese je mnohem vyšší, než co v tuto chvíli naznačují globální akcie prostřednictvím křivky výnosů, a hlavní ukazatele vysílají investorům silná varovná znamení. Historie však často předvedla závěrečný býčí pohyb akcií i přes jasné známky blížící se recese. A to je přesně to, co vidíme dnes. Putová nabídka Fedu je využívána jako důvod pro nákup akcií, protože je pravděpodobné, že zvyšuje rizikové pojistné akcií. Z historie však víme, že první snížení sazeb je obvykle spolehlivým signálem, že přichází recese, což snižuje krátkodobé cash-flow a zvyšuje očekávání výnosu, protože investoři se začínají více obávat rizika. Akcie na základě naší předpovědi pro budoucnost neodrážejí krátkodobé cash-flow správně. Myslíme si, že právě dlouhodobá očekávání nejvíce ilustrují rozpor mezi akciemi a skutečností.

Očekávání dlouhodobých zisků jsou pravděpodobně příliš vysoká. S tím, jak se svět začíná dívat jinak na globalizaci, nerovnosti, životní prostředí a zadlužení, je celkem jisté, že firmy (zejména technologické) čeká silnější regulace, vyšší zdanění uhlíkových emisí, vyšší mzdové náklady a větší poptávka po lokální produkci. Tyto faktory znamenají překážky pro firmy, avšak část z nich je možné vyvážit nárůstem fiskálních výdajů, které podpoří nominální růst. Avšak tato politická cesta otevírá dveře k daleko vyšší inflaci, která se přidá k už tak vysoké inflaci, vyvolané rozpadem globálního dodavatelského řetězce. To nakonec povede k tzv. inflační dani, kterou firmy zažily v sedmdesátých letech minulého století.

Firmám dramaticky vzrostou vstupní náklady

Během období silné globalizace od osmdesátých let minulého století si firmy užívaly významného růstu ziskových marží. Díky nízkým finančním nákladům, slabším odborům, slabé antimonopolní legislativě, digitalizaci a nižším vstupním nákladům kvůli historicky minimálním cenám komodit a levné pracovní síle v Asii dosáhly globální firmy – a zejména ty americké – největší ziskových marží v nedávné historii.

Jak politici brzy zjistí, současná monetární politika má jen malou šanci napravit ekonomický růst v okamžiku vrcholu dluhového cyklu a proto budou muset brzy přistoupit k užšímu propojení monetární a fiskální politiky. Vlády budou zřejmě nuceny dramaticky zvýšit výdaje do infrastruktury, která výrazně zaostává, a také zohlednit změnu ve společnosti, která chce snížit dopad našich ekonomických aktivit na životní prostředí a konečně se i věnovat otázce nerovnosti.

Důsledkem výrazně vyšších fiskálních výdajů budou pravděpodobně vyšší ceny komodit a vyšší inflace. Inflaci navíc podpoří i skutečnost, že globální dodavatelské řetězce se kvůli rozpadu multilaterální obchodní sítě, který zahájila Trumpova vláda, stáhnou ve prospěch lokálních sítí. Tyto faktory povedou ke zvýšení vstupních nákladů firem a v důsledku sníží ziskové marže zpět k dlouhodobému průměru. Vyšší inflace představuje pro akciové investory největší hrozbu, jak už se projevilo v sedmdesátých letech minulého století – akcioví investoři zažili v období 1969-1982 negativní skutečné výnosy.


Investory čekají velké strukturální změny, nízké předpokládané výnosy ve většině tříd aktiv a rostoucí volatilita. Stlačení volatility vyvolané monetární politikou od roku 2008 pravděpodobně skončí a vyšší volatilita obnoví symetrii výnosů z rizika. Jinak řečeno, můžeme předpokládat, že nadcházejících 10 let bude pro investory značně obtížných a zřejmě způsobí i velkou ránu pasivnímu investování. V poslední době jsme zřejmě nezažili lepší výchozí okamžik pro aktivní investování, protože jednosměrka monetární politiky a globalizace, která byla výhodná pro pasivní investování, skončila. Přicházející strukturální změny budou obtížně navigovatelné i pro počítačové systémy, takže rozhodujícím prvkem investičního procesu se opět stane člověk.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový trh v Evropě v úterý vytrvale klesá
    Od samého začátku obchodování vykazují evropské akciové indexy v souvislosti s rostoucím napětím v souvislosti se situací ve východní Evropě pokles o 3 %.
  • Akciový trh v oslabení, měnový trh čeká na zápis FOMC; analýza ROPY, DOW JONES, FTSE 100
    Výborná data z realitního amerického sektoru, která v počtu nově stavěných domů dosáhla v červenci osmiletých maxim, včera...
  • Akciový trh vstřebává výsledky zasedání Fedu
    Konečně se odehrála klíčová událost týdne. Již bylo řečeno, že jakmile jsou známy výsledky zasedání FOMC, musíme počkat alespoň den, než informace stráví trhy. V prvních 24 hodinách po takto významné události jsou trhy často emotivní. Emocionální obchodování je vždy nelogické. To se stalo v případě amerických akciových indexů.
  • Akciový trh v US sa zmenšuje
    Biotechnológie včera pomohli prekonať cyperské otrasyAkciové trhy včera začali obchodovanie kvôli neistote ohľadom sit...
  • Akciový trh zlatu usnadnil situaci
    Pokračující prodejní tlak na akciových trzích pomáhá zlatu opět zářit jako bezpečné aktivum. Podle některých ekonomů rostoucí inflační tlaky zhoršují rostoucí rizika poklesu.
  • Akciový výhled: COLT CZ zaostal za odhady
    Evropské akcie budou ve čtvrtek ráno otvírat v kladném teritoriu kolem +0,3% dle indikací futures. Ty zámořské aktuálně přidávají +0,5%. Sentiment podpořily včera večer po zavření trhu výsledky společnosti NVDA, která překonala odhady trhu a navíc oznámila split svých akcií 10:1. V Asii se dařilo Japonsku (+1,2%), brzdou byly naopak čínské akcie a propad byl k vidění v Hong Kongu (-1,5%). Kromě výsledků NVDA stojí za zmínku zveřejněné zápisky ze zasedání FEDU, kde byla patrná nejistota jeho členů ohledně hodnocení inflace (indexy v reakci včera ztrácely). V Praze dnes zveřejnila výsledky hospodaření společnost COLT CZ. Oproti odhadům trhu však zaostala, čistý zisk dosáhl 360 mil. Kč (odhad 404 mil.) a EBITDA 488 mil. Kč (vs. 604 mil. Kč). Po nedávném růstu akcií by tak mohl být na COLTu prostor pro vybírání zisků.
  • Akciový výhled: ČEZ podle očekávání s návrhem 52 Kč dividendy
    Po nepatrně růstovém vstupu evropských indexů do nového týdne nyní futures pro změnu indikují lehce ztrátový začátek (-0,2%). Na Wall Street jsme v pondělí viděli pomalejší rozjezd, index SP500 uzavřel kladnou nulou na 5308 bodech. Investoři vyhlížejí další katalyzátory, těmi mohou být (pro sentiment na technologiích) zítřejší výsledky NVDA či zápisky ze zasedání FEDu.
  • Akciový výhled: Evropa otevře v záporu po poklesu na Wall Street
    Globální akcie mají nakročeno poprvé v týdenním kontextu v květnu oslabit. Wall Street včera ztratila podruhé v řadě, když slušná ekonomická aktivita posunula očekávání trhu ohledně snížení sazeb v USA z listopadu na prosinec. Index SP500 ve čtvrtek ztratil -0,7% na 5268 bodů. Evropské akcie tak v pátek ráno dle indikací futures otevřou v záporu kolem -0,5%. Asii vedl dolů Hong Kong (-1,5%). V Praze se dnes na burze obchodují naposledy s nárokem na dividendu „vídeňské“ tituly Erste (2,70 Euro) a VIG (1,40 Euro). Akcie Erste se v posledních dnech obchodovaly mezi 1160-1170 Kč. Dnes by domácí trh mohl spíše oslabit vzhledem k zahraničnímu sentimentu.
  • Akciový výhled: Evropa v problémech a francouzské polovodičové překvapení
    V květnu hospodářský růst Evropy výrazně zpomalil, což nadělalo další vrásky na čele ekonomům, kteří se již dřív obávali, že nás čeká pokles světové ekonomiky. Odvětví kybernetické bezpečnosti si vedlo velmi dobře a společnost Crowdstrike navýšila odhadované tržby i zisky za poslední fiskální rok. Navzdory letošnímu 35% nárůstu tržeb ale investoři poslali její akcie o 7 % níž. V závěru se pak podíváme na výsledky očekávané v příštím týdnu a zaměříme se zejména na menší francouzskou polovodičovou firmu Soitec.
  • Akciový výhled: Evropa zatím (opět) dolů, přijde postupná stabilizace?
    Po dvou ztrátových dnech (např. včera DAX -1,1%) to zatím v Evropě vypadá na další pokles. Dle indikací futures otevřeme v záporu kolem -0,4%. Sentiment se přelije z Asie, kde index MSCI Asia oslaboval třetím dnem v řadě, nedařilo se např. akciím v Hong Kongu (-1,2%). Za výprodeji stojí mj. pokles dluhopisů, který tak zvedl jejich výnosy, sledovaná americká 10-tka se tento týden zvedla zpět k 4,60%.
  • Akciový výhled: Chystá se pořádná bouře, která zvedne vlnu inflace
    Centrální banky na hrozící zpomalení ekonomiky a obchodní válku reagují tím, že panicky snižují úrokové sazby a signalizují nové extrémní uvolňování. Politici se mezitím začínají klonit k myšlence „moderní monetární teorie“. Náš model naznačuje, že ve třetím čtvrtletí čeká nejnižší bod ekonomického cyklu Čínu. Pro Spojené státy, Velkou Británii a Evropu to pak bude první až druhé čtvrtletí. Navíc bychom mohli začít směřovat k masivnímu opakování globální krize.
  • Akciový výhled: Klidnější otevření
    V pátek ráno čeká evropské akcie zřejmě nevýrazné otevření, alespoň to indikují futures. Wall Street včera ztratila, index SP500 oslabil -0,6% na 5235 bodů, když v čele poklesu tentokrát stály technologie. Asii se přes noc podařilo přerušit ztrátovou sérii, dařilo se Japonsku (+1,2%), i přes slabší makrodata se v kladném teritoriu udržela také Čína. Sledované výnosy dluhopisů včera ustoupily z květnových maxim, americká 10-tka se obchoduje u 4,55%. Další pohyb se může odvíjet od dnešních odpoledních makrodat z USA (PCE) či dopolední evropské inflace CPI. D. Trump byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby z falšování finančních záznamů. Uvidíme, jestli to může mít vliv na posun preferencí před volbami a následně u amerických voleb. Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX uzavřel na 1540 bodech. Při klidném vývoji si z bank nejlépe vedle Moneta (+1,2%), naopak prodejní převaha byla na Komerční bance (-0,3%). ČEZu se podařilo posunout k 940 Kč (+0,5%). Dnes čekáme celkově opět klidnější vývoj s možným růstem aktivity ve druhé části dne.
  • Akciový výhled: K obchodování se připojí Wall Street, futures mírně kladné
    Evropské akcie budou dle očekávání futures začínat úterní obchodní den s malými zisky. Budou tak následovat Asii, kde index MSCI Asia Pacific lehce přidával podruhé v řadě. Po dni volna se k obchodování připojí také Wall Street, zámořské futures přidávají +0,15%. Investoři se v dalších dnech budou soustředit na inflační data z Evropy a v pátek se zveřejní americké PCE. V této souvislosti je vidět oslabující USD třetím dnem v řadě, tedy panují určité naději, že inflace by mohla ustupovat. V Praze se včera obchodovaly „vídeňské“ tituly Erste a VIG na burze bez nároku na dividendu, byl tedy vidět technický pokles akcií. Erste si odepsala -50 CZK a VIG -9 CZK. Představenstvo Kofola navrhlo včera večer výplatu dividendy 13,5 CZK, což je podle našeho čekávání. Rozhodný den pro výplatu byl stanoven na 9. července. Dnes čekáme rovněž klidnější rozjezd domácího trhu.
  • Akciový výhled: Mírně rostoucí futures
    Evropské akcie resp. indexy budou dle futures otvírat v lehce růstovém módu (+0,3% dle indikací futures). Akcie v Asii rostly po 7. V řadě, index MSCI Asia přidal +0,4%, v čele růstu bylo tentokrát Japonsko (+0,7%). Za zmínku stojí růst cen některých komodit, ceny mědi jsou na historických maximech a poprvé překonaly metu 11000 USD. Roste také zlato (+0,8%) na 2435 USD. Lze tak čekat pozitivní reakci těžařských firem. V pátek nakonec zakončila Wall Street nepatrným růstem, index SP500 uzavíral na 5303 bodech (+0,12%). Tento týden budeme ve středu sledovat zápisky ze zasedání FEDu. Naposledy s nárokem na dividendu budou tento týden k mání akcie Erste. Index PX v Praze v pátek přidal +0,3% na 1561 bodů. Nejvíce se dařilo zmíněné Erste (+2,1%), jež tak uzavřela na 1163 Kč. Ve Vídni dokonce růst pokračoval na 1171 bodů. Pohyb byl celkem překvapivý, evropský bankovní sektor tolik neposiloval. Od úrovní nad 920 Kč se k 914 Kč vracel ČEZ. Dnes čekáme pomalejší rozjezd na domácím trhu.
  • Akciový výhled na druhé čtvrtletí: Vyhoření akcií?
    První čtvrtletí nabídlo úplně všechno. Finanční trhy zažily nejrůznější dramatické situace: od nejsilnějšího zahájení roku za poslední desetiletí po největší denní pohyb indexu VIX za posledních deset let. Ten odhalil, že prodejní volatilita je na finančních trzích tím nejpřecpanějším obchodem. Nyní jsou akcie na mnoha frontách pod tlakem – od hrozby obchodní války po neuspokojivé makroekonomické údaje a regulaci technologických firem. Smysl tak dávají defenzivní rozhodnutí.
  • Akciový výhled na Q2: Vzhůru do neznáma
    Letošní rok investorům připomínal horskou dráhu. Hned zpočátku začaly akcie raketově stoupat a během ledna posílily téměř o 7 %. Investoři nabyli přesvědčení, že propad skončil a místo měkkého přistání přijde z Číny růstový impuls, který naopak urychlí růst.
  • Akciový výhled: Otevření Evropy v mírném záporu
    Wall Street při včerejším obchodování ještě uzavřela na červené nule, ale náznak zvýšené volatility byl k vidění po slabší aukci amerických 2 a 5–letých dluhopisů. Nyní zámořské futures ztrácí -0,4%, výnosy dluhopisů se zvedly ze 4,46% na 4,56% u 10-letého dluhopisu. To vytvořilo tlak na riziková aktiva, Asie přes noc ztrácela druhým dnem, nedařilo se Hong Kongu (-1,6%). Evropské akcie by mohly otvírat se ztrátami kolem -0,2%. Vzhledem ke zmíněné nervozitě kolem vývoje inflace (trh sází pouze na jedno snížení sazeb v USA letos) budou investoři dnes sledovat inflační data z Německa. Pražská burza v úterý uzavřela na 1543 bodech (-0,3%) u indexu PX. V závěru byla pod tlakem Komerční banka (-1%), jež uzavřela na 777 Kč. Naopak Erste se mírně zvedala (+0,5%), stabilně u 936,5 Kč se vyvíjel ČEZ. Dnes čekáme celkově mírně ztrátovou tendenci na domácím trhu.
  • Akciový výhled: Pozvolný start v Evropě, v US se neobchoduje
    Evropa se probudí do nového obchodního týdne v neutrálních hodnotách, když dle futures kontraktů oscilujeme kolem nuly. V asijsko-pacifickém regionu se obchodovalo na vlně pozitivního sentimentu založeného na potenciálních vyhlídkách cutů hlavní sazby v Americe, dosud se hovořilo spíše o tom, že by Fed ponechal sazby na stávajících úrovních. O další rétorice napoví americká makro data v tomto týdnu, dnes kvůli svátku v US však čekejme jejich absenci a nižší obchodní objemy napříč trhy. Sentiment podpořila také čísla o ziskovosti čínských průmyslových firem, indikující účinnost dřívějších vládních investic do domácích průmyslových podniků. Svou pozornost tedy alespoň dnes můžeme přesunout na dění v Evropě, i zde však čekejme pomalejší rozjezd a obchodování spíše na vlně sentimentu. Na titulech kotovaných na pražské burze, konkrétně Erste a VIG, čekejme technický pokles o výši dividendy, tedy první den, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu. Na parketu pražské burzy se v závěru minulého týdne spíše umazávaly zisky, akcie Komerční banky během poslední seance odskočily od technického dna a zakončily při 786 Kč, ČEZ pohledem technického analytika otestoval v závěru minulého týdne 200denní klouzavý průměr a v dnešním úvodu zahájí obchodování nad 930 Kč.
  • Akciový výhled: Proč zůstávají evropské akcie pozadu?
    Evropské akcie se globálně opožďují, mají slabé výnosy a nízké zhodnocení. Zároveň se jejich ceny drží výrazně pod cenami amerických titulů. A protože se připravujeme, že brzy skončí období konvergence a rostoucí globalizace, Evropa asi zůstane ještě více pozadu. Co s tím mohou politici dělat?
  • Akciový výhled Saxo Bank: Najděte si padák, dopad už se blíží
    Takticky představují akcie rozvíjejících se trhů dobrý nákup díky tomu, že čínské akcie se nacházejí na medvědím trhu, avšak celkově se akciový býčí trh blíží svému konci. Na závěr představíme způsob, jak se vyrovnat s divokými náhodami na finančních trzích.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF