Sobota 21. prosince 2024 13:11
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei StartTrader

Žebříček investičních příležitostí do dluhopisů podle jejich rizikovosti

19.12.2018 10:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na českém trhu působí stovky firem, které neveřejně nabízejí tzv. prašivé dluhopisy. Na první pohled vysoký výnos a unikátní investiční příležitost. Ve skutečnosti ale podnikatelský plán krytý firmou s miniaturním základním jměním nebo záporným hospodářským výsledkem. Pro lepší orientaci jsme sestavili žebříček pěti nejčastějších investičních příležitostí do dluhopisů dle jejich rizikovosti.

1. Státní dluhopisy

Státní dluhopisy jsou cenné papíry emitované vládou, respektive Ministerstvem financí ČR. Jejich hlavním účelem je financování investičních projektů, snaha o vyrovnání schodku státního rozpočtu nebo pokrytí výdajů spojených s nenadálými přírodními katastrofami. Oproti firemním dluhopisům nemají tak vysokou úrokovou míru, kterou ale kompenzuje jejich téměř nulová rizikovost, na rozdíl od tzv. prašivých dluhopisů známých také jako junk či high yield bonds vydávaných například společnostmi EMTC Czech nebo Petlas CZ.

„ČR má nejvyšší celkové ratingové hodnocení ze všech zemí střední a východní Evropy a několik let se již pohybuje také nad průměrným ratingovým hodnocením členských zemí eurozóny. Vynikající ratingové hodnocení společně se současným nastavením měnové politiky ze strany ČNB odráží vysoký zájem domácích i zahraničních investorů,“ uvádí ve svých materiálech Ministerstvo financí.

Na webu ČNB lze pak dohledat seznam primárních dealerů státních dluhopisů, mezi které patří například ČSOB, KB, Česká spořitelna a další. Rozhodně doporučujeme se vyhnout nabídkám finančně-poradenských společností a obrátit se přímo na banky.

Dluhopisy emituje také řada polostátních firem, mezi nimi České dráhy, ČEZ a.s., Český aeroholding a.s., ČEPS a.s. nebo MERO ČR a.s. Zpravidla nenabízejí tak vysoký výnos jako klasické korporátní dluhopisy, díky tomu však pro investory představují mnohem menší riziko.

2. Podílové dluhopisové fondy

Podílové dluhopisové fondy jsou ideálním nástrojem kolektivního investování pro střednědobé až dlouhodobé investice a jejich portfolio může být jak smíšené – sestávající z několika variant dluhopisů (státních, firemních, spekulativních tzv. high yield či dluhopisů rozvojových zemí) nebo obsahovat pouze jednu z těchto variant. Investorům doporučujeme volit spíše méně rizikové fondy s kreditním ratingem ne horším než BBB, kdy se o nich dá stále hovořit jako o konzervativních. Ne všechny dluhopisy z portfolia daného fondu však disponují ratingem. Takové fondy lze považovat za rizikové. Pokud však patříte mezi dynamičtěji orientované investory s dostatečným ekonomickým přehledem a dluhopisy s žádným nebo nízkým ratingem netvoří poměrnou část portfolia fondu, lze určitě zvážit i tuto investiční variantu, která bývá, zpravidla, velmi zajímavě úročena. Díky široké diverzifikaci firem, které jsou ve fondu zastoupeny, se totiž rizikovost takovéto investice snižuje.

3. Kotované dluhopisy

Kotované dluhopisy nejsou nic jiného než cenné papíry registrované na burze. Obchoduje se s nimi v kurzu, v němž je uskutečněno maximum objednávek (koupí a prodejů). Takovéto kurzy jsou buď jednodenní nebo kontinuální (udávané vícekrát za den). Obchodování na burze má však svá pravidla a vyžaduje pokročilé ekonomické znalosti, nicméně aby mohly být dluhopisy obchodovány na burze, musejí projít náročným a pro emitenta také nákladným administrativním procesem, který na oplátku zaručuje jejich transparentnost a prestiž emitentovi.

4. Korporátní dluhopisy s prospektem ČNB

Firemní nebo také podnikové dluhopisy s prospektem ČNB patří mezi velmi rizikové investice. Zdánlivě totiž působí důvěryhodně, a to právě díky prospektu ČNB. Sama Česká národní banka však na svých stránkách potenciální investory nabádá k tomu, aby si o emitentovi dluhopisů nejprve zjistili co nejvíc informací:

Informace, že ČNB schválila emisi dluhopisů, znamená pouze to, že ČNB ověřila, zda prospekt příslušné dluhopisové emise splňuje všechny zákonem stanovené formální náležitosti.“

ČNB není ze zákona oprávněna při emisi dluhopisů prověřovat bonitu jejich emitenta. Pravděpodobnost, že dlužník své závazky splatí, posuzují nezávislé ratingové agentury, které na základě podrobné analýzy rizikovosti dlužníka stanoví tzv. rating (investiční stupeň), jenž vyjadřuje pravděpodobnost, že dlužník své závazky řádně a včas splatí. Není-li rating dlužníka k dispozici (emitenti vysoce úročených korporátních dluhopisů obvykle žádný rating stanoven nemají), zjistěte si sami co nejvíce informací o jeho bonitě, protože na ní závisí návratnost vašich finančních prostředků.

Pokud se vám někdo snaží vlichotit tvrzením, že emisi dluhopisu schválila ČNB, jde čistě o manipulativní marketingovou praktiku! Mějte na paměti, že ČNB kontroluje pouze formální aspekty emise nikoliv kvalitu podnikatelského záměru, na který od vás chce emitent půjčit peníze.

5. Korporátní dluhopisy bez prospektu ČNB

Zatímco u korporátních dluhopisů s prospektem ČNB máte alespoň jistotu, že jsou hospodářské výsledky emitenta transparentní a získáte tak dostatečný přehled o výši cizích zdrojů, vlastního kapitálu, účetních závěrkách, popř. výročních zprávách, společnosti bez prospektu leckdy záměrně tyto informace zatajují a nezveřejňují ve Sbírce listin navzdory tomu, že jim to ukládá zákon. Navenek tak společnosti mohou působit důvěryhodně, reálně ale podnikají na dluh.

Dluhopisy může vydávat kdokoliv a řada firem, které začínají odborníci označovat za tzv. finanční šmejdy, toho využívá k vylákání finančních úspor od důvěřivých občanů,“ uvádí Eliška Skřivanová, tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz, který se snaží před nepoctivými emitenty varovat.

Mějte na paměti, že samotný dluhopis je jen graficky krásně udělaný papír, který je ale naprosto bezcenný, pokud není nijak zajištěný. Pokud vám bude někdo jako dostatečnou formu zajištění uvádět údajnou hodnotu projektu, na který chce půjčit, rozhodně mu své peníze nesvěřujte! Vždy chtějte skutečné záruky, podobně jako to dělá banka.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Žádosti o dávky v nezaměstnanosti vzrostly
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu vzrostly na 202 tis. oproti revidovaným 188 tis. v předminulém týdnu. Trhy očekávaly růst na 196 tis. nových žádostí.
  • Žádosti o dávky vzrostly
    Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu vzrostly na 240 tis. oproti revidovaným 223 tis. v předminulém týdnu. Trhy očekávaly růst 225 tis.
  • Žádosti o podporu rostou už 2 týdny v řadě, HDP v USA vzrostlo ve Q3 dle revize o 33,1 %
    Počet Američanů žádajících o podporu vzrostl v minulém týdnu na 0,778 mil. ve srovnání s 0,742 mil. v předcházejícím týdnu. Tržní očekávání bylo nastaveno na 0,730 mil. Jedná se už o šestý týden v řadě s výsledkem pod 800 tisíc, ovšem počty žádostí zatím zůstávají výrazně nad předpademickými úrovněmi. Pokračující žádosti dosáhly na 6,071 mil. při očekávání 6,02 mil. Před úderem pandemie se pokračující žádosti pohybovaly v blízkosti 1,7 mil.
  • Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA klesly nejníže za posledních 42 let. Je zvýšení sazeb na cestě?
    Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA se v minulém týdnu propadly nejníže od listopadu 1973. Dosáhly na 255 t...
  • Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostly
    Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden stoupl. Americké ministerstvo práce ve čtvrtek uved...
  • Žádosti o podporu v USA dopadly nad očekávání
    Počet Američanů, kteří požádali o podporu v nezaměstnanosti, byl v týdnu končícím 18. června 0,229 milionu ve srovnání s 0,231 milionu hlášenými v předchozím týdnu. Dnešní hodnota překonala očekávání trhu na 0,227 milionu.
  • Žádosti o podporu v USA klesly k rekordním minimům; Zlato otestovalo předchozí support
    Poslední čísla z amerického trhu práce přinesla pozitivní překvapení. Počet prvotních žádostí o podporu klesl výrazně více než se očekávalo - dostal se až na 206 tisíc versus očekávaných 226 tisíc žádostí. V minulém týdnu byl počet žádostí na 233 tisících (revidováno z 231 tisíc). Čtyřtýdenní klouzavý průměr klesl na 224,75 tisíce.
  • Žádosti o podporu v USA stagnují. Maloobchodní tržby přidaly 7,5 %
    Počet Američanů žádající o příspěvky v nezaměstnanosti dosáhl v týdnu do 11. července na 1,3 mil. po 1,31 mil. v předcházejícím období. Celkový počet žádostí o podporu se tak od začátku pandemie v USA vyšplhal na 51,30 mil. (od 21. března). Očekávání analytiků byla v tomto týdnu nastavena na přírůstek o 1,25 mil. Aktuálně jsme svědky nejnižšího nárůstu žádostí o podporu od začátku pandemie. Pokračující žádosti dosáhly v minulém týdnu na 17,3 mil. při očekávání 17,6 mil.
  • Žádosti o podporu z USA i Philly Fed index výrazně zklamaly
    Americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti vzrostly dle statistik zveřejněných ve 13:30 o 70 tisíc na 281 tisíc v týdnu do 14. března. V předcházejícím týdnu dosáhly žádosti pouze na 211 tisíc. Konsenzus trhu byl nastaven na nárůst na pouhých 220 tisíc. Jednalo se o nejvyšší úroveň žádostí od 2. září 2017, kdy se nacházely na úrovni 299 tisíc.
  • Žaloba po firmě Google požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů
    Nová žaloba požaduje po americké internetové společnosti Google 3,4 miliardy liber (přes 90 miliard Kč) za ušlé zisky vydavatelů. Firma podle žaloby zneužila svého dominantního postavení v internetové reklamě tak, že snížila možné zisky vydavatelů. Informuje o tom dnes BBC. Žalobu podal bývalý technologický editor listu The Guardian Charles Arthur. Google žalobu označil za spekulativní a oportunistický krok.
  • Žebříčku nejbohatších Čech a Slováků podle Eura dominuje Renáta Kellnerová
    Žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavuje týdeník Euro, letos poprvé vládne žena. Renáta Kellnerová v roli správkyně pozůstalosti a očekávané hlavní dědičky nahradila v čele přehledu svého manžela, tragicky zesnulého majitele finanční skupiny PPF Petra Kellnera. Na druhém místě žebříčku je realitní magnát Radovan Vítek a třetí Daniel Křetínský, podnikající především v energetice. Premiér Andrej Babiš klesl proti předchozímu ročníku ze čtvrté pozice na šestou. Stovka nejbohatších Čechů a Slováků disponuje podle Eura majetkem za 1,6 bilionu korun.
  • Že by Češi mohli dohnat Němce a Rakušany ve mzdách? Zřejmě ani za dalších 35 let, vždyť v posledních pěti letech se zaostávání Čechů za nimi dále citelně prohloubilo, Češi jsou na tom nejhůře ze všech zemí OECD
    Premiér Petr Fiala dnes v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019.
  • Že by inflace už nerostla? Trhy dnes ovládl optimismus
    Jedna z důležitých proměnných pro akciové trhy je pohyb dluhopisových výnosů. Ty se dnes posunuly dolů na základě příznivého komentáře z ECB i výhledu udržení měnové podpory v Japonsku. Na tak silný růst akcií, jaký sledujeme, to ale podle nás nebylo.
  • Že by konečně světlo na konci (GBP) tunelu?
    Vrátím se ještě na chvíli k libře. Jak už jsem zmiňoval v dnešní minutě s XTB, britské měně ráno pomohl především komentář Theresy May, která zdá se začíná polevovat ve svých vyjádřeních na adresu blížících se vyjednávání o vystoupení Británie z EU. Zatímco v minulém týdnu Theresa May mluvila o tom, že vyjednávání budou v režii vlády a ne parlamentu, že si Británie vezme zpět kontrolu nad svým osudem a že pouze formální suverenita není žádnou suverenitou, včera v noci ve svých ostrých postojích začala viditelně polevovat a vypadá to, že minimálně vyjednávací strategii bude konzultovat s parlamentem. Důvody k této změně kurzu jsou pravděpodobně ekonomické i politické. Ty ekonomické souvisejí právě s librou a snahou o její stabilizaci. Politické pak pravděpodobně mají co do činění s rodící se opozicí v řadách konzervativních poslanců, kteří se v některých případech začínají přidávat k požadavkům poslanců Labour Party, aby byla vyjednávací strategie s parlamentem konzultována. Theresa May má proto dva pádné důvody být ve svých dalších vyjádřeních mnohem více opatrná.
  • Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
    Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent, zásadně zamával s hodnotou úspor. Letos inflace klesla, v říjnu dosáhla 2,8 procenta, a je tak výrazně blíže dvouprocentní hranici, na kterou cílí Česká národní banka. Vyhráno ale ještě není a i těch pár procent s hodnotou vašich úspor v čase nepříjemně zamává. Podívejte se, jak úspory ztrácí v průběhu let na síle, i na způsoby, jak své peníze ochránit.
  • Želví experiment
    Jsou obchodníci úspěšní od přírody nebo se s tím musí narodit? Podělíme se o příběh, o kterém by měl každý ctižádostivý obchodník vědět. Začalo to jako sázka mezi dvěma dobrými přáteli, Richardem Dennisem a Williamem Eckhardtem, v roce 1983. Byli to slavní obchodníci s komoditami, jejichž názory se výrazně lišily. Dennis totiž věřil, že úspěšné obchodníky lze vycvičit, zatímco Eckhardt, který začal obchodovat v roce 1974 (po čtyřech letech doktorského výzkumu matematické logiky na univerzitě v Chicagu), věřil, že takoví obchodníci se rodí s darem.
  • Želví model (Turtle Model)
    První obchodování v rámci modelu Turtle Trading modelu proběhlo 13. září letošního roku. Počáteční investice činila 65 000 dolarů...
  • Ženeme se do recese a krize. Vláda zatím ekonomiku nepodpořila.
    Asociace a svazy kritizují vládní plán a označují ho za diskriminační. Týká se to obchodních center, ale i restaurací, barů nebo třeba hotelů. Uvádění vládní pomoci do praxe je neskutečně pomalé. Do ekonomiky zatím vláda dala žalostně málo.
  • Žen investorek přibývá. Mzdy mají v porovnání s muži stále výrazně nižší
    Rozdíl v zastoupení mužů a žen v roli investora se postupně vyrovnává, žen investorek přibývá. V případě Portu, které má pod správou úspory bezmála 270 tisíc lidí, je aktuální zastoupení žen investorek téměř 40 %, před pěti lety to bylo jen 5 %. I přesto, že se situace zlepšuje, české ženy stále bojují s řadou stereotypů, například v oblasti odměňování. Česká žena si v loňském roce vydělala v průměru o 17,9 % méně než muž, tuto skutečnost reflektuje i výrazně nižší částka starobního důchodu, kterou ženy v Česku pobírají. Ženy ve věku nad 65 let jsou tak jednou z nejohroženějších skupin chudobou.
  • Ženy a investování
    Očekává se, že do roku 2030 bude na celém světě pracovat o 100 milionů žen více než nyní. Příjmy žen tak porostou. Už dokonce vzrostly z 20 bilionů dolarů v roce 2018 na 24 bilionů dolarů v roce 2020. Společnost Fidelity International se proto blíže dívá na to, jak posílit postavení žen-investorek a čelit překážkám, které brání tomu, aby se tato podstatná část ženského finančního světa rozrostla. V mezinárodní zprávě se Fidelity International (FI) zabývá zkušenostmi žen na šesti trzích po celém světě: Velké Británii, Německu, Tchaj-wanu, Japonsku, pevninské Číně a ve zvláštní administrativní oblasti Hongkongu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024