Vizitky společností Avast a NortonLifeLock
Vizitky české nadnárodní antivirové firmy Avast a americké softwarové společnosti NortonLifeLock (Avast 9. září ukončí obchodování se svými akciemi na americké burze, následně budou staženy z obchodování a 13. září budou vydány nové akcie nástupnické firmy NortonLifeLock, s níž se má Avast spojit):
Avast
- Antivirovou firmu Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří nyní patří k nejbohatším Čechům. Firma je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Podle odborníků se firma řadí ke světové špičce.
- Pavel Baudiš po studiu informačních technologií pracoval jako grafik v jednom z vědeckých ústavů, kde se v roce 1988 setkal s počítačovým virem Vienna. V témže roce vytvořil první bezpečnostní software a společně se svým kolegou Eduardem Kučerou si založili družstvo Alwil, ze kterého postupně vyrostl antivirový gigant Avast.
- V roce 1991 z původního družstva vznikla společnost Alwil Software, jejíž antivirový program avast! se začal úspěšně prodávat hlavně státním podnikům. Kolem roku 2000 firmě hrozil kvůli změnám na trhu a příchodu konkurence krach, a tak změnila strategii. Svůj základní ochranný software začala nabízet uživatelům zdarma a zpoplatňovala až dodatečné nástroje a aplikace. Zajímavostí je, že novou strategii Avast "okoukal" od svého tehdejšího rivala AVG, kterého v roce 2016 převzal za 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard Kč).
- V roce 2010 se firma pojmenovala podle svého nejslavnějšího produktu Avast.
- Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma každý měsíc zablokuje miliardu útoků a zaměstnává více než 1700 lidí. Avast je podle objemu tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za americkou společností NortonLifeLock (dříve Symantec).
- Za obchodním úspěchem firmy stojí rozhodnutí distribuovat plně funkční antivirovou počítačovou ochranu zdarma. Strategie Avastu je v současnosti zaměřena na ochranný software nejen pro osobní počítače, kde růst již zpomaluje, ale také na mobilní zařízení a bezpečnostní řešení pro zákazníky z řad malých a středních firem. Avast proto rozvíjí i placené produkty, například pro správu firemních mobilních účtů, na čištění disků nebo na správu hesel.
- S akciemi Avastu se obchoduje na pražské a od května 2018 i na londýnské burze. Šlo o jednu z největších primárních emisí akcií technologické firmy na londýnské burze. Nabídková cena ohodnotila celý podnik zhruba na 2,4 miliardy liber (71,7 miliardy Kč). Firma plánovala primární nabídku už v roce 2012 ve Spojených státech, ale kvůli podmínkám na trhu od plánu ustoupila.
- Zakladatelé Avastu ve firmě drží zhruba 35procentní podíl.
- V roce 2015 zakoupila česká antivirová firma vývojářskou softwarovou společnost Remotium z kalifornského Silicon Valley. Transakce spolu s plánovanými investicemi měla Avast vyjít na více než 50 milionů dolarů (zhruba 1,2 miliardy Kč). V předchozích letech pak Avast koupil firmu Piriform, která vyvíjí nástroje pro optimalizaci a čištění počítače, a slovenskou mobilní vývojářskou firmu INLOOPX. Loni v březnu Avast oznámil, že za 66 milionů dolarů (1,46 miliardy Kč) prodá divizi Family Safety Mobile zaměřenou na rodičovskou kontrolu mobilních telefonů americké firmě Smith Micro Software. Letos Avast koupil kanadskou společnost SecureKey Technologies, která se specializuje na digitální identitu.
- V roce 2019 se Avast stal terčem kybernetické špionáže. Pokus o špionáž zaměřenou na produkty firmy byl odhalen na přelomu září a října. Avast na odvrácení útoku spolupracoval s policií a Bezpečnostní informační službou (BIS). Útok pocházející pravděpodobně z Číny cílil na nástroj na optimalizaci počítače CCleaner. Následně Avast zrušil divizi Jumpshot, která prodávala údaje o uživatelích produktů Avastu.
- Letos v březnu Avast oznámil, že pozastavuje činnost v Rusku a Bělorusku, což bude mít dopad na zpomalení základního růstu letošních tržeb. Firma se soustředila na nabídku svého integrovaného řešení Avast One, které kombinuje antivirovou technologii, virtuální privátní síť a nástroje na ochranu identity.
- Za letošní první pololetí firma vykázala meziroční pokles provozního zisku EBITDA o 7,6 procenta na 249,7 milionu dolarů, tedy asi šest miliard Kč. Tržby vzrostly o 0,2 procenta na 472 milionů dolarů, což je zhruba 11,3 miliardy korun. Loni zvýšila upravený provozní zisk EBITDA o 4,5 procenta na 517,6 milionu dolarů, v přepočtu zhruba 11,6 miliardy Kč. Výnosy vzrostly podle aktuálních měnových kurzů o 5,4 procenta na 941,1 milionů dolarů, což je přes 21 miliard Kč.
- Loni v březnu v Česku vznikla jedna z největších nadací. Generální ředitel Avastu Ondřej Vlček spolu s manželkou Katarínou založili rodinnou nadaci, do které vložili 1,5 miliardy korun. Fond pod názvem Nadace rodiny Vlčkových bude pomáhat rodinám zasaženým závažným onemocněním jejich dítěte a chce vybudovat dětský hospic. Nadační fond Avast, o který se starají manželky zakladatelů firmy Jarmila Baudišová a Milada Kučerová, pak finančně podporuje postižené nebo seniory.
NortonLifeLock
- Firma byla založena jako Symantec v roce 1982 v kalifornském Sunnyvale. Jejím zakladatelem byl americký informatik Gary Hendrix, specialista na umělou inteligenci. Současný název NortonLifeLock firma nese od roku 2019.
- Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady firma v roce 2019 prodala americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity. V roce 2005 firma koupila za 13,5 miliardy dolarů americkou softwarovou společnost Veritas. V roce 2016 Symantec koupil za 2,3 miliardy dolarů (58,5 miliardy Kč) firmu LifeLock, která se zabývá ochranou před krádeží identity.
- Tržby společnosti, s jejímiž akciemi se obchoduje na americkém burzovním trhu Nasdaq, činily v uplynulém finančním roce 2,55 miliardy dolarů, což bylo asi o dvě procenta více než v roce předchozím. Čistý zisk dosáhl 886 milionů dolarů proti 576 milionům USD v předchozím roce.
- Firma, která zaměstná asi 3700 lidí, sídlí ve městě Tempe v americkém státě Arizona. Podnik měl k letošnímu 1. září tržní hodnotu asi 12,9 miliardy dolarů. Společnost má zhruba 100 milionů platících uživatelů ve 150 zemích světa. Patří do žebříčku nejlepších světových firem Fortune 500.
Spojení Avastu a NortonLifeLock
- NortonLifeLock a Avast se dohodly na převzetí loni v srpnu, americká firma by za Avast měla zaplatit 8,6 miliardy USD (208,6 miliardy Kč). Nová společnost má mít sídlo v Praze a v Tempe. Služby se chystá nabízet více než 500 milionům uživatelů.
- Generální ředitel Avastu Ondřej Vlček loni v srpnu zdůraznil, že jde o fúzi, nikoliv o akvizici jedné z firem - po spojení podle něj půjde o jednu z dvaceti největších softwarových společností na světě.
- Současní akcionáři Avastu budou vlastnit 14 až 26 procent nové firmy, řekl Vlček.
- Členové vedení Avastu Vlček a Pavel Baudiš se stanou členy představenstva nové firmy, která po spojení vznikne. Generálním ředitelem bude generální ředitel NortonLifeLock Vincent Pilette.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
V Itálii zkrachovalo nejvíc firem od roku 2008
V Itálii loni zkrachovalo zhruba 111.000 firem, což je nejvíc od vypuknutí finanční krize v roce 2008. Meziročně... -
Vítězství Camerona - nejistota kvůli EU
Vítězství konzervativců v britských volbách bude znamenat nejistotu ve vztahu Británie k Evropské unii... -
Vítězství Le Penové by srazilo euro na 15leté minimum
Euro by se v případě vítězství šéfky krajní pravice Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách pravděpodobně propadlo o zhruba pět procent. Dostalo by se tak na nejslabší úroveň za téměř 15 let a do blízkosti parity s americkým dolarem (1.0000 EUR/USD). Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky forexových trhů. -
Vítězství Trumpa může vést k poklesu obchodu s EU
Pravděpodobné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách by mohlo vést k výraznému poklesu obchodu mezi USA a EU. Shodly se na tom Svaz průmyslu (SP) a dopravy a Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), které dnes ČTK oslovila. Pokles obchodu může mít podle prezidenta SOCR Tomáše Prouzy výrazný dopad také na české firmy, mnoho z nich je totiž navázáno na dodavatelský řetězec do USA. -
Vítězství Trumpa rozkolísalo světové trhy
Překvapivé vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách rozkolísalo světové finanční trhy. Akcie postihl vesměs propad hodnoty, klesají i mnohé měny. Evropské burzy i americký dolar ale po počátečním šoku velkou část ztrát smazaly, pomohl jim Trumpův smířlivý projev. Cena zlata naopak stoupla. Zlato je všeobecně považováno za bezpečnou investici v období politické a ekonomické nejistoty. -
Vítezství Trumpa zdražilo zlato o pět procent, poté cena klesla
Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách okamžitě zvýšilo cenu zlata o více než pět procent na 1338 dolarů za troyskou unci. Dopoledne ale zlato opět kleslo k 1304 dolarům za unci. Situaci lze přirovnat k období těsně po brexitu, kdy zlato stouplo na 1300 dolarů za troyskou unci, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba. -
Vizionář Elon Musk chce vyslat lidi na Mars
Své vize mění ve skutečnost. Americko-kanadský podnikatel jihoafrického původu Elon Musk se podílel na vzniku internetového platebního systému PayPal a z peněz za jeho prodej založil v roce 2002 technologickou společnost SpaceX pro vývoj kosmických raket. Svět automobilového průmyslu zase změnil svými elektrovozy Tesla. A realizuje i další pozoruhodné projekty. Tento vizionář, který se díky raketovému růstu svého majetku stal letos v lednu na chvíli nejbohatším člověkem planety, nicméně prohlašuje, že mu o hmotné věci až tak nejde a že jeho hlavním zájmem je urychlit vývoj cestování lidí do vesmíru. Také zastánce čisté energie nedávno přiznal, že trpí Aspergerovým syndromem, proslul svým nekonformním chováním, a také se často a rád vyjadřuje k řadě témat, hlavně na twitteru. V pondělí oslaví padesátiny. -
Vizionář Elon Musk vyrábí elektroauta a chce vyslat lidi na Mars
Americko-kanadský podnikatel jihoafrického původu Elon Musk se podílel na vzniku internetového platebního systému PayPal a z peněz za jeho prodej založil v roce 2002 úspěšnou společnost SpaceX pro vývoj kosmických raket. Padesátiletý Musk kromě toho změnil svými elektrovozy Tesla i svět automobilového průmyslu. Byznysmen, který se kvůli svému neortodoxnímu chování dostal opakovaně do sporu s americkou Komisi pro cenné papíry a burzy SEC, se nyní dostal do čela žebříčku nejbohatších lidí světa. Časopis Forbes jeho jmění odhadl na 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun) a Musk tak předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose, který si prvenství držel předchozí čtyři roky. -
Vizitky dnes jmenovaných členů bankovní rady České národní banky
Vizitky dnes jmenovaných členů bankovní rady České národní banky (řazeni abecedně): -
Vizitky nových členů bankovní rady České národní banky
Vizitky nových členů bankovní rady České národní banky Jana Kubíčka a Jana Procházky, kteří nastoupí do funkce 13. února (řazeni abecedně): -
V Izraeli prošel prvním čtením návrh rozpočtu; bez schválení hrozí další volby
Finanční výbor izraelského parlamentu po bouřlivé šestihodinové noční debatě schválil rozpočet na letošní a příští rok. Plénum musí o rozpočtu hlasovat ve druhém a třetím čtení do 14. listopadu, jinak Izraeli hrozí předčasné volby. -
V Izraeli sílí kritika vlády za snahu oslabit soudní moc, šekel prudce klesl
Bývalý guvernér izraelské centrální banky Jacob Frenkel se přidal ke kritikům vlády za její snahu oslabit v zemi soudní moc. Kroky vlády z posledních týdnů přispěly k propadu kurzu šekelu, který za měsíc ztratil vůči dolaru asi deset procent hodnoty. Média spekulují, že nynější guvernér centrální banky chystá mimořádnou schůzku, která se bude zabývat možnostmi stabilizace izraelské ekonomiky. -
V jaké fázi koronavirové krize se momentálně nacházejí jednotlivé státy?
Koronavirová křivka: Aktuální graf koronavirové pandemie, který zveřejnila banka J.P. Morgan. Můžeme vidět, ve kterých zemích počet nakažených bude ještě prudce stoupat, zatímco Čína je již za vrcholem a dochází k uzdravování občanů. -
V japonské Ósace končí summit G20, Trump a Si projednají obchod
V Ósace dnes druhým, závěrečným dnem pokračuje summit největších ekonomik světa G20. Účastníci budou jednat o obchodních vztazích, bezpečnosti, klimatických změnách a ekologii, největší pozornost se ale zaměří na schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpem s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. -
V Japonsku nezbankrotovala žádná firma s akciemi na burze
V Japonsku v právě končícím fiskálním roce 2016/2017 nezbankrotovala žádná společnost s akciemi na burze. Stalo se tak poprvé za 26 let. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila výzkumná společnost Tokyo Shoko Research. K nulovému počtu bankrotů za rok do konce března 2017 zřejmě přispěl slabší jen, který podpořil zisky japonských firem, a nízké úrokové sazby, díky kterým jsou úvěry levné. -
V Japonsku pokračují slovní intervence
Americký dolar zahájil nový týden poklesem a k jenu se propadl až na nejnižší hodnotu za 17 měsíců. Později však... -
V Japonsku schválili mimořádný rozpočet na pomoc ekonomice po pandemii
Japonský parlament dnes schválil mimořádný rozpočet, který počítá s rekordními výdaji 36 bilionů jenů (zhruba 7,1 bilionu Kč). Jde o první takový rozpočet v současném fiskálním roce a jeho smyslem je podpořit ekonomiku na cestě k zotavení po koronavirové krizi. Zároveň to ale znamená, že nejzadluženější země vyspělého světa se zadluží ještě více, uvedla agentura Reuters. -
V Japonsku začíná dvoudenní summit G7
V japonském turistickém středisku Ise-Šima se dnes ke dvoudennímu jednání sejdou představitelé sedmi velkých... -
V Japonsku začíná summit G20, předznamenají ho schůzky státníků
V Ósace dnes začíná summit velkých světových ekonomik G20. Zástupci členských zemí budou kromě světového obchodu, změn klimatu a ekologie jednat rovněž o konfliktu na Blízkém východě. Na okraj summitu se také setká britská premiérka Theresa Mayová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, schůzku Kreml oznámil i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. -
V JAR začíná summit zemí BRICS, budou jednat o rozšíření bloku
V jihoafrickém Johannesburgu dnes začíná třídenní summit hospodářského uskupení BRICS, jehož členy jsou Čína, Rusko, Indie, Brazílie a JAR. Zástupci pětice zemí, které představují zhruba 40 procent světové populace a čtvrtinu globální ekonomiky, budou mimo jiné jednat o možném rozšíření bloku. Zájem o členství má podle agentur až 40 zemí, z nichž polovina podala oficiální přihlášku.