Sobota 21. prosince 2024 18:55
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader

Vizionář Elon Musk vyrábí elektroauta a chce vyslat lidi na Mars

05.04.2022 17:30  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Americko-kanadský podnikatel jihoafrického původu Elon Musk se podílel na vzniku internetového platebního systému PayPal a z peněz za jeho prodej založil v roce 2002 úspěšnou společnost SpaceX pro vývoj kosmických raket. Padesátiletý Musk kromě toho změnil svými elektrovozy Tesla i svět automobilového průmyslu. Byznysmen, který se kvůli svému neortodoxnímu chování dostal opakovaně do sporu s americkou Komisi pro cenné papíry a burzy SEC, se nyní dostal do čela žebříčku nejbohatších lidí světa. Časopis Forbes jeho jmění odhadl na 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun) a Musk tak předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose, který si prvenství držel předchozí čtyři roky.

V posledních letech budil Musk rozruch nejem slovními přestřelkami se SEC, ale také třeba komentáři k bitcoinu i jiným digitálním měnám, které několikrát rozkolísaly jejich kurz, a to oběma směry. Osobnost veleúspěšného podnikatele přiblížilo i jeho loňské vystoupení v americké komediální show Saturday Night Live (SNL). Tam mimo jiné uvedl, že trpí Aspergerovým syndromem, tedy lehkou formou autismu. V pořadu vysílaném živě také nešetřil vtipy na svůj účet. "Všem, které jsem kdy urazil, chci říct, že jsem přišel s novou verzí elektroaut a vysílám lidi na Mars ve vesmírné raketě. To jste si mysleli, že budu normální, pohodový chlápek?" prohlásil loni v květnu.

Musk, který se v pondělí stal největším akcionářem své oblíbené sociální sítě Twitter a nyní usedl do její správní rady, je právem označován za technologického vizionáře. Asi nejvíc pozornosti poutá jeho vesmírný program, který spadá pod Space Explorations Technologies (SpaceX). Ta mimo jiné vrátila Spojeným státům schopnost vozit lidi do vesmíru, když 30. května 2020 - v programu financovaném Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) - vyslala do kosmu pilotovanou loď Crew Dragon, který se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě měla dvojici astronautů, kteří se tak stali prvními Američany vynesenými do vesmíru americkou technikou od ukončení programu raketoplánů v roce 2011.

SpaceX také dokázala v roce 2015 vrátit první stupeň raketového nosiče na pevnou zem a nejdražší část rakety se tak mohla začít používat opakovaně. Přistávání nosičů Falcon 9, jež zpočátku připomínalo záběry z vědeckofantastických filmů, je dnes pro SpaceX běžná rutina. Dalším Muskovým vesmírným projektem je satelitní síť Starlink, kterou buduje od roku 2018, kdy do vesmíru vypustil první zkušební družice. Cílem projektu je vytvoření sítě, která by pomocí několika tisíc malých satelitů na oběžné dráze kolem Země umožnila vysokorychlostní připojení k internetu z jakéhokoli místa na světě. Společnost SpaceX už v rámci této iniciativy vypustila do vesmíru přes 2000 družic a jeho satelitní distribuce internetu nyní pomáhá i válčící Ukrajině.

Muskovy aktivity jsou ale mnohem širší. Jím řízená automobilka Tesla udělala z elektromobilů pro pár nadšenců běžnou součást silnic a přinutila prakticky všechny světové výrobce pustit se do vývoje a elektřinou poháněných vozů. První model Tesla Roadster, který se začal prodávat v roce 2008 (a jeden Musk vystřelil i do vesmíru), byl přitom malý sporťák, následovaly spíše luxusnější Tesly S a X. V březnu 2016 pak přišel první vůz pro masový trh, Model 3. Přestože spuštění jeho výroby se neobešlo bez problémů a dodnes se objevují zprávy o někdy pochybné kvalitě vyrobených aut, pro Teslu znamenal trefu do černého. Titul nejprodávanějšího elektromobilu světa mu patří od března 2020 a dosud se ho globálně prodalo přes milion kusů.

V roce 2016 také Musk založil firmu Neuralink, zaměřenou na vývoj technologií pro propojení lidských mozků s počítači. K tomu prohlásil, že "soupeření států o převahu v oblasti umělé inteligence bude nejpravděpodobnější příčinou třetí světové války". Je jedním ze sponzorů neziskové firmy Open A.I., která se zabývá výzkumem umělé inteligence, řídí nadace specializující se na vzdělání, obnovitelné energie či dětské lékařství. Před časem Musk šokoval konceptem vysokorychlostního transportního systému hyperloop, který je založený na pohybu přetlakových kapslí podtlakovými trubkovými tunely, ten se ale zatím zdá být slepou uličkou.

Rodák z jihoafrické Pretorie, který přišel na svět 28. června 1971, začínal jako programátor, už jako dvanáctiletý prodal za 500 dolarů svůj první program - vesmírnou hru Blastar. V roce 1988 utekl do Kanady, kde měl příbuzné. A to kvůli tomu, že nechtěl nastoupit na vojnu v armádě, která utlačovala černochy. V roce 1992, po dvou letech na univerzitě v Ontariu, odjel do USA, "země neomezených možností", studovat podnikání na Pensylvánskou univerzitu. V roce 1995 založil s o rok mladším bratrem Kimbalem svou první firmu Zip2, která poskytovala software pro internetové publikování mediálním společnostem.

Koncem 90. let Zip2 prodali firmě Compaq za 307 milionů dolarů. O čtyři roky později založil Musk firmu X.com, která vyvinula elektronický internetový platební systém. V roce 2000 fúzovala se svým konkurentem firmou Confinity, která se specializovala na podobný produkt PayPal. A právě z toho produktu se Muskovi podařilo udělat nejrozšířenější platební systém na internetu, který v roce 2002 koupila firma eBay za 1,5 miliardy dolarů. V roce 2015 se PayPal od eBaye oddělil, ovšem už bez Muska, pro kterého peníze za platební systém znamenaly svobodu a také mu umožnily plnit si své sny o cestách na oběžnou dráhu Země a časem ještě dál.

Musk, který touží dopravit lidi na Mars, byl ženatý s kanadskou spisovatelkou Justine Wilsonovou, která byla jeho láskou na univerzitě a s níž má pět synů. Později se dvakrát oženil a dvakrát rozvedl s anglickou herečkou Talulah Rileyovou. Později žil a zase se rozcházel se zpěvačkou Grimes, se kterou má syna pojmenovaného X AE A-XII Musk a dceru jménem Y, kterou porodila náhradní matka.

Zdroj: ČTK, Forbes

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • V Itálii ohlásilo bankrot nejvíc firem za 10 let
    V Itálii těžce postižené krizí za prvních devět měsíců roku vyhlásilo bankrot skoro 10.000 firem, nejvíce za...
  • V Itálii schválili další pomoc podnikatelskému sektoru
    Italská vláda v pátek pozdě večer schválila další opatření na pomoc podnikatelskému sektoru, na který doléhají dopady druhé vlny koronavirové krize. Jde zhruba o deset miliard eur (264 miliard Kč), uvedla včera agentura Reuters. Vláda má ale ještě připraveno dalších osm miliard eur na podporu programů, které zavedla dříve.
  • V Itálii začíná dvoudenní summit zemí G7
    V jihoitalské Taormině na Sicílii dnes začíná dvoudenní summit skupiny nejvyspělejších světových ekonomik G7. Světoví lídři budou jednat o boji proti terorismu, klimatických změnách, mezinárodním obchodu, migraci nebo otázce hospodářského rozvoje Afriky, z níž do Evropy míří mnoho převážně ekonomických migrantů.
  • V Itálii zkrachovalo nejvíc firem od roku 2008
    V Itálii loni zkrachovalo zhruba 111.000 firem, což je nejvíc od vypuknutí finanční krize v roce 2008. Meziročně...
  • Vítězství Camerona - nejistota kvůli EU
    Vítězství konzervativců v britských volbách bude znamenat nejistotu ve vztahu Británie k Evropské unii...
  • Vítězství Le Penové by srazilo euro na 15leté minimum
    Euro by se v případě vítězství šéfky krajní pravice Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách pravděpodobně propadlo o zhruba pět procent. Dostalo by se tak na nejslabší úroveň za téměř 15 let a do blízkosti parity s americkým dolarem (1.0000 EUR/USD). Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky forexových trhů.
  • Vítězství Trumpa může vést k poklesu obchodu s EU
    Pravděpodobné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách by mohlo vést k výraznému poklesu obchodu mezi USA a EU. Shodly se na tom Svaz průmyslu (SP) a dopravy a Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), které dnes ČTK oslovila. Pokles obchodu může mít podle prezidenta SOCR Tomáše Prouzy výrazný dopad také na české firmy, mnoho z nich je totiž navázáno na dodavatelský řetězec do USA.
  • Vítězství Trumpa rozkolísalo světové trhy
    Překvapivé vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách rozkolísalo světové finanční trhy. Akcie postihl vesměs propad hodnoty, klesají i mnohé měny. Evropské burzy i americký dolar ale po počátečním šoku velkou část ztrát smazaly, pomohl jim Trumpův smířlivý projev. Cena zlata naopak stoupla. Zlato je všeobecně považováno za bezpečnou investici v období politické a ekonomické nejistoty.
  • Vítezství Trumpa zdražilo zlato o pět procent, poté cena klesla
    Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách okamžitě zvýšilo cenu zlata o více než pět procent na 1338 dolarů za troyskou unci. Dopoledne ale zlato opět kleslo k 1304 dolarům za unci. Situaci lze přirovnat k období těsně po brexitu, kdy zlato stouplo na 1300 dolarů za troyskou unci, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba.
  • Vizionář Elon Musk chce vyslat lidi na Mars
    Své vize mění ve skutečnost. Americko-kanadský podnikatel jihoafrického původu Elon Musk se podílel na vzniku internetového platebního systému PayPal a z peněz za jeho prodej založil v roce 2002 technologickou společnost SpaceX pro vývoj kosmických raket. Svět automobilového průmyslu zase změnil svými elektrovozy Tesla. A realizuje i další pozoruhodné projekty. Tento vizionář, který se díky raketovému růstu svého majetku stal letos v lednu na chvíli nejbohatším člověkem planety, nicméně prohlašuje, že mu o hmotné věci až tak nejde a že jeho hlavním zájmem je urychlit vývoj cestování lidí do vesmíru. Také zastánce čisté energie nedávno přiznal, že trpí Aspergerovým syndromem, proslul svým nekonformním chováním, a také se často a rád vyjadřuje k řadě témat, hlavně na twitteru. V pondělí oslaví padesátiny.
  • Vizitky dnes jmenovaných členů bankovní rady České národní banky
    Vizitky dnes jmenovaných členů bankovní rady České národní banky (řazeni abecedně):
  • Vizitky nových členů bankovní rady České národní banky
    Vizitky nových členů bankovní rady České národní banky Jana Kubíčka a Jana Procházky, kteří nastoupí do funkce 13. února (řazeni abecedně):
  • Vizitky společností Avast a NortonLifeLock
    Vizitky české nadnárodní antivirové firmy Avast a americké softwarové společnosti NortonLifeLock (Avast 9. září ukončí obchodování se svými akciemi na americké burze, následně budou staženy z obchodování a 13. září budou vydány nové akcie nástupnické firmy NortonLifeLock, s níž se má Avast spojit):
  • V Izraeli prošel prvním čtením návrh rozpočtu; bez schválení hrozí další volby
    Finanční výbor izraelského parlamentu po bouřlivé šestihodinové noční debatě schválil rozpočet na letošní a příští rok. Plénum musí o rozpočtu hlasovat ve druhém a třetím čtení do 14. listopadu, jinak Izraeli hrozí předčasné volby.
  • V Izraeli sílí kritika vlády za snahu oslabit soudní moc, šekel prudce klesl
    Bývalý guvernér izraelské centrální banky Jacob Frenkel se přidal ke kritikům vlády za její snahu oslabit v zemi soudní moc. Kroky vlády z posledních týdnů přispěly k propadu kurzu šekelu, který za měsíc ztratil vůči dolaru asi deset procent hodnoty. Média spekulují, že nynější guvernér centrální banky chystá mimořádnou schůzku, která se bude zabývat možnostmi stabilizace izraelské ekonomiky.
  • V jaké fázi koronavirové krize se momentálně nacházejí jednotlivé státy?
    Koronavirová křivka: Aktuální graf koronavirové pandemie, který zveřejnila banka J.P. Morgan. Můžeme vidět, ve kterých zemích počet nakažených bude ještě prudce stoupat, zatímco Čína je již za vrcholem a dochází k uzdravování občanů.
  • V japonské Ósace končí summit G20, Trump a Si projednají obchod
    V Ósace dnes druhým, závěrečným dnem pokračuje summit největších ekonomik světa G20. Účastníci budou jednat o obchodních vztazích, bezpečnosti, klimatických změnách a ekologii, největší pozornost se ale zaměří na schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpem s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
  • V Japonsku nezbankrotovala žádná firma s akciemi na burze
    V Japonsku v právě končícím fiskálním roce 2016/2017 nezbankrotovala žádná společnost s akciemi na burze. Stalo se tak poprvé za 26 let. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila výzkumná společnost Tokyo Shoko Research. K nulovému počtu bankrotů za rok do konce března 2017 zřejmě přispěl slabší jen, který podpořil zisky japonských firem, a nízké úrokové sazby, díky kterým jsou úvěry levné.
  • V Japonsku pokračují slovní intervence
    Americký dolar zahájil nový týden poklesem a k jenu se propadl až na nejnižší hodnotu za 17 měsíců. Později však...
  • V Japonsku schválili mimořádný rozpočet na pomoc ekonomice po pandemii
    Japonský parlament dnes schválil mimořádný rozpočet, který počítá s rekordními výdaji 36 bilionů jenů (zhruba 7,1 bilionu Kč). Jde o první takový rozpočet v současném fiskálním roce a jeho smyslem je podpořit ekonomiku na cestě k zotavení po koronavirové krizi. Zároveň to ale znamená, že nejzadluženější země vyspělého světa se zadluží ještě více, uvedla agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex