Americké akcie sice po zasedání Fedu mírně ztratily ze svých maxim a výnosy dluhopisů se lehce zvýšily, žádné výprodeje nebo volatilitu ale Fed nezažehnul. Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v USA dle dluhopisových traderů zůstává pod 10 %. Centrální bankéři zůstávají ve vyčkávacím módu a budou sledovat, jak tato bezprecedentní podpora ekonomiky zamává s inflací a zaměstnaností. Americký dolar zůstává stabilní a z celé situace můžou těžit měny emerging markets.
Vývoj výnosů amerických vládních dluhopisů v březnu (v % p.a.):
Zaprvé zvýšená poptávka v USA a spousta nových dolarů v oběhu ženou nahoru ceny základních surovin. Železná ruda se obchoduje za dvojnásobnou cenu oproti průměru předchozích 4 let (viz graf), což pomůže především Brazílii, která tuto surovinu vyváží do celého světa. Brazilský real je už nyní velice slabý. Je však dobré vidět, že se brazilská centrální banka nebála na podporu své měny tento týden zvýšit úrokové sazby z 2,00 na 2,75 %.
Vývoj ceny železné rudy:
Trend zvyšování úrokových sazeb, který by měl více než kompenzovat růst amerických výnosů, podpořila i turecká centrální banka. Po zvýšení úroků z 17,00 na 19,00 % tak turecká lira nabízí nejvyšší reálné úrokové sazby očištěné o inflaci na forexu, které přesahují 3 %. Pokud se povede v létě zahájit turistická sezóna a s ní dojde k návratu eur do místních hotelů a restaurací, může si turecká lira udržet sílící trend po celý rok.
Vývoj měnového páru USD/TRY (denní graf – D1):
Fiskální bazuka také dále živí boom amerického spotřebitele, který může „peníze z vrtulníku“ utrácet za vše od elektroniky přes vybavení domácnosti až po hračky. Toto zboží se musí dovést především z Číny nebo Mexika. Mexické peso by tedy z této situace mělo těžit a spolu se smířlivějším přístupem Washingtonu k obchodu se svým jižním sousedem zamířit vzhůru.
Vývoj měnového páru USD/MXN (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, CME, Fed, treasury.gov