Mnoho ekonomů však mírní obavy z možného zpomalení ekonomického růstu v EU. „Čísla zůstávají nadále konzistentně pozitivní se slušným ekonomickým růstem. Pokles směrem dolů naznačuje pouze zmírnění tempa expanze, ale ne začátek poklesu“, uvedl Marco Valli. I přes sezónnost a tradičně horší výsledky ekonomického růstu za první kvartál jsme byli v dubnu svědky i zpomalení průmyslové výroby, kde se snížily exporty a to především kvůli silnějšímu euru. Němečtí výrobci si také při výsledcích za první kvartál stěžovali na nepříznivý směnný kurz. Za horší výsledky může bezesporu i expanze na historických maximech koncem roku 2017, což znamenalo pravděpodobně její vrchol. Například výrobní index společnosti Markit byl koncem minulého roku na nejvyšších úrovních za posledních 20 let.
Nezapomeňme i na fakt, že tempo expanze zůstává nadále velmi solidní. Horší výsledky ze začátku roku mohou znamenat pouze přechodné zpomalení po velmi silném růstu koncem minulého roku. Důležité bude, jaké čísla nabídnou následující měsíce, kdy by mělo přijít zklidnění situace, respektive zastavení série negativních výsledků. Konec konců toho jsme byly svědky již během dnešní seance, kdy byly zveřejněny výsledky PMI pro několik členských států eurozóny za výrobní sektor. Téměř všude jsme se dočkali zastavení propadu z prosincových - lednových maxim a hodnoty se vracejí na úrovně z první poloviny minulého roku. Mimo jiné bylo zveřejněno PMI pro Českou Republiku a podle průzkumu společnosti Markit v dubnu kleslo na 57,2 bodu z březnových 57,3. Nižší hodnoty byly nicméně výrazně podpořeny silným růstem produkce. Také byla zveřejněna nezaměstnanost v Eurozóně, která zůstala druhý měsíc v řadě na 8,5%, nejníže od roku 2009. Stále však panují rizika z obchodních válek mezi USA a Čínou, která by mohla ovlivnit i ekonomiky eurozóny a narušit případný tok investic. Samotný fakt, že obchodní války mohou vypuknout, může výrazně narušit spotřebitelskou i podnikatelskou důvěru, což může následně vyvolat zpomalení hospodářského růstu.
EUR/USD se po dlouhé době pohnul z dlouhodobé oblasti konsolidace, kdy tomu výrazně pomohl americký dolar, který následoval rostoucí americké výnosy a zpevňoval tak vůči ostatním měnám. Celkově i kvůli rozšiřujícímu se spreadu mezi americkými a evropskými výnosy vyznívá situace lépe spíše pro americký dolar. Pokud se nedočkáme zlepšení fundamentu v Eurozóně, lze očekávat i další oslabování evropské měny. Zásadní bude, jak se bude vyvíjet inflace v EU a jak a kdy začne ECB komunikovat ukončení kvantitativního uvolňování.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.