Nové dolary Fedem puštěné do systému většinou končily na rozvíjejících se trzích (emerging markets) a pohodlně financovaly jejich investiční i provozní potřeby. Na ukončení této podpory však mnoho rozvíjejících se trhů nebylo připraveno a jejich měny se po slovech Bena Bernankeho vydaly na dlouhou sestupnou trajektorii, kterou následně musely řešit místní centrální banky odprodejem devizových rezerv a zvýšením úrokových sazeb.
Nejvíce byly ukončením přísunu dolarů postiženy měny zemí s vysokým deficitem běžného účtu – konkrétně šlo o tureckou liru (TRY), brazilský real (BRL) či jihoafrický rand (ZAR). Naopak asijské měny a mexické peso (MXN) se držely statečně a ztráty na jejich straně byly zanedbatelné.
Vývoj měnového páru USD/TRY (denní graf – D1):
Na dnešním měnovém zasedání Fedu s velkou pravděpodobností dojde k definitivnímu ukončení programu QE. Zdá se však, že tento krok nebude pro měny emerging markets žádnou přítěží. Naopak dnešní i následující vyjádření Fedu by mohly být přínosem pro TRY, BRL či ZAR. Zaprvé je ukončení QE očekáváno trhem, a je tak v kurzech již promítnuto, zadruhé by se měl Fed vyslovit proti blízkému růstu úrokových sazeb, čímž by nechal ve Spojených státech i nadále uvolněnou měnovou politiku, ze které měny emerging markets obecně těží.
Předpokládáme totiž, že nedávný pokles cen ropy bude silně negativně působit na americkou inflaci, a to jak na celkovou, tak i na jádrovou (očištěnou o pohyby cen potravin a energií – oblíbený cenový ukazatel Fedu). Je jasné, že Fed nezačne se zvyšováním úrokových sazeb, pokud se spotřebitelská inflace propadne pod 1 % a jádrová inflace se bude k této hranici blížit. Zvlášť poté, co se oba dva cenové ukazatele již dva a půl roku nacházejí pod dvouprocentním inflačním cílem.
Vývoj inflace spotřebitelských výdajů v USA – celková (modře) a jádrová (červeně):
Minimálně do konce letošního roku se díky očekávané volnější měnové politice Fedu zdají být měny emerging markets atraktivní k nákupu. Nejenže se jejich kurzy za posledních 18 měsíců propadly vůči americkému dolaru o desítky procent a ve většině případů se ukazují jako podhodnocené, tyto měny navíc nabízejí nejvyšší úrokové zhodnocení, kterého se dá na měnových trzích dosáhnout.
Nejlepší příležitost k shortu se ukazuje na měnovém páru USD/BRL, který nabízí 11procentní zhodnocení a navíc se po brazilských prezidentských volbách dostal na vyšší úrovně. Na druhou stranu ruský rubl (RUB), byť se řadí mezi měny emerging markets, se na předchozí vzorce napasovat nedá, protože jeho aktuální kurz je mnohem více závislý na cenách ropy a vnímání politického rizika v souvislosti s konfliktem na Ukrajině než na měnové politice Fedu.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, FRED, Bloomberg