Právě tyto měny od loňského května, kdy byl ohlášen ústup z kvantitativního uvolňování (QE), zažily prudký odliv kapitálu a propadly se do ztrát v desítkách procent. Sice mi tato spojitost mezi QE a emerging markets z čistě fundamentálního hlediska přijde přehnaná a je z velké části založená na davovém efektu, trh ale rozdává karty, a tak s nimi musíme hrát.
Po nečekaně velkém zvýšení úrokových sazeb ze 4,5 % na rovných 10 % tureckou centrální bankou na konci ledna se volatilita na měnách emerging markets zklidnila a k dalším prudkým spekulacím proti těmto měnám nedochází. Pokud vezmeme v úvahu, že měnové trhy během loňského roku přestřelily v negativním pohledu na rozvíjející se trhy, tak se vzhledem ke svému potenciálu zdají měny emerging markets podhodnocené a i ve scénáři, který by počítal se stagnací měnových párů jako USD/BRL nebo EUR/TRY se nákup vysokoúročených měn dá přetavit ve slušné zisky.
Vývoj úrokových sazeb v Turecku (v %):
V minulém článku jsme se zabývali tím, že letos bude důležité sledovat vývoj amerického realitního trhu, který ovlivní zisky dolaru. Na rozvíjejících se trzích se bude letos naopak bedlivě sledovat jiná veličina, kterou je obchodní bilance, resp. běžný účet*. Jak je vidět z následujících dvou grafů, investoři odměňují země, pokud vidí snahu o eliminaci deficitu běžného účtu. Měna dané země potom posiluje (nebo alespoň neklesá), což byl případ Turecka až do začátku roku 2013. Poté se však trend běžného účtu obrátil a oslabení TRY již bylo nasnadě.
Slabá měna ale zase podporuje vývozy, čímž se dostáváme do začarovaného kruhu: posílení měny => zhoršení běžného účtu => oslabení měny => zlepšení běžného účtu => posílení měny atd. Vzhledem k tomu, že běžný účet má tendenci pohybovat se v trendech, dá se tohoto začarovaného kruhu využít a nakupovat/prodávat měny právě při změnách trendu. V případě Turecka či Brazílie se aktuálně zdá být zlom na běžném účtu již blízko.
Vývoj bilance běžného účtu v Turecku (v mld. USD):
* Běžný účet nám ukazuje, nakolik je země schopna financovat své dovozy díky inkasu deviz za vývozy – pokud vývozy nestačí a běžný účet je v deficitu, musí si země na jeho pokrytí půjčit v zahraničí.
Vývoj měnového páru EUR/TRY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, focus-economics.com