Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů
BOSSA opět na stupni vítězů v hodnocení časopisu Forbes
Náhlé rozhodnutí švýcarské centrální banky (SNB) opustit po 3 letech fixační kurz EUR/CHF způsobilo na finančních trzích nečekanou turbulenci a banky, fondy i brokeři počítají ztráty.
Prodat a utéct? Která rizika nyní tlačí na trhy? | Investiční Memento #54
Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 54. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
Propad na ropě je přehnaný a long obchod na akciových indexech
Ropa (WTI) dále v pokračuje v propadu, který trvá nepřetržitě již 7 týdnů. Korekce nahoru z důležité support úrovně 55 USD +/- trvala jen chvíli a dosáhla pouze k úrovni 58 USD. Podobně jako byl fundamentálně přehnaný předchozí růst nad 70 USD, je přehnaný i současný propad.
Pěti drobnými krůčky se americké akcie posunuly o procento výše
Americký akciový index S&P 500 ve všech pěti obchodních seancích uplynulého týdne posílil, byť někdy velice skromně. Celkem je z toho po týdenním zakolísání opět zelená svíčka a zapsaných +1,16 %.
EUR/USD silně koreluje s tímto indikátorem
Eurodolar se už více než 15 měsíců obchoduje v relativně úzkém koridoru 1,04 – 1,13. Tradeři se nemohou opřít o žádný trend, rozdíl v úrocích mezi eurem a americkým dolarem je také minimální. Nejobchodovanější měnový pár světa tak už delší dobu nedává příliš příležitostí pro poziční obchodníky, pohyby jsou v rámci měsíců tak malé, že poplatky tvoří vyšší procento z případného zisku, než tomu bylo dříve.
Bitcoinové ETF nyní dostupné i pro české investory!
Bitcoin je jedním z nejvýkonnějších aktiv posledních let. Z lokálních cenových minim kolem 16 000 USD, kterých Bitcoin dosáhl koncem roku 2022, vzrostl k dnešnímu dni o více než 200 % a v současné době se obchoduje za přibližně 52 000 USD. Bitcoinu pomáhá vyhlídka na snížení úrokových sazeb v USA a také schválení několika amerických ETF, které proběhlo v nedávné době. V Evropě jsme si museli na širší zavedení takovýchto cenných papírů počkat o trochu déle, nicméně v pondělí 19. 2. bylo hned několik těchto produktů přidáno do nabídky XTB. Investování do BTC tak nebylo pro investory nikdy jednodušší!
Rošáda v ČNB a kurz koruny
Podle prezidentova mluvčího jmenuje Miloš Zeman nového guvernéra České národní banky (ČNB) již tuto středu. Oficiálně ještě jeho jméno nebylo řečeno, podle informací ze zákulisí ale bude tuto silnou funkci s výrazným dopadem na českou ekonomiku zastávat dosavadní radní ČNB Aleš Michl.
Zasadanie BOC a ako ho obchodovať
Na posledných dvoch zasadaniach centrálnej banky Kanady (Bank of Canada) sme videli dve po sebe nasledujúce zvýšenie sazieb, ktorými banka negovala znižovanie sadzieb v roku 2015 (BOC vtedy reágovala znížením sadzieb na agresívne zníženie ropy, ktorá predsatvuje jej hlavný exportný artikel). Aktuálna hodnota hlavnej úrokovej sadzby je 1% a trhový konsenzus odkazuje na to, že po dnešnom zasadaní sa na tomto fakte nič nezmení. Pozornosť sa dnes bude týkať slovníku, ktorý banka použije v texte rozhodnutia o sadzbách, v správe o monetárnej politike a v prejave guvernéra Poloza. Najdôležitejšími témami budú: načasovanie ďalšieho zvyšovania sadzieb, inflácia a rast (produkčná medzera a jej uzatvorenie). BOC zverejní aj ekonomické projekcie
Burzovní grafy: Historické rekordy se posouvají, býci vyhrávají možná až příliš snadno
Americký akciový index S&P 500 zakončil týden opět na historickém maximu. Chytil druhý dech a dokáže na konci roku nadprůměrně zhodnotit jako v minulých letech? Graf indexu je v býčím nastavení a komentáře z trhu věští další růstovou vlnu.
TOP 6 Kryptomien na rok 2022 (časť I.)
Kryptomeny slavili nedávno 13te narodeniny a každým rokom ich pribúda viacej. S príchodom metaverzu a NFTčiek kryptomeny len naberú na svojej sile a najbližšie roky nepochybujem o pokračovaní rastu ich ceny, popularity a využitia v našom svete. V tomto blogu by som sa rád pozrel na kryptomeny, ktoré sú zaujímavé nie len z pohľadu grafu ale aj ich popisu a využitia. Poďme na to.
Proč vlastně obchodujeme? (5. díl)
Tak jako tradičně, i dnes by určitě každý dokázal odpovědět na tuto otázku jinak. Drtivá většina by ale nějakým způsobem skončila u peněz a to je myslím správně. A pokud by měl na mysli něco jiného, tak také tradičně, bych mu řekl, že by se měl zamyslet nad tím, jestli když je u platformy, tak jestli je skutečně na tom správném místě.
Akcie Tesly opět pod 200 dolarů?
Probíhající výsledková sezona za třetí čtvrtletí 2023 má mnoho poražených. Jedná se o velké firmy jako Google, Meta nebo Tesla. Mezi poraženými však existují rozdíly. Společnosti Google a Meta sice publikovaly velmi dobré čísla, ale trh je neocenil. Zatímco Tesla neměla ani dobré výsledky a výhled do budoucnosti zůstává značně nejistý. Akcie Tesly by tedy s největší pravděpodobností měly opět zamířit pod 200 dolarů. Dnes chybí už jen kousek.
Najčastejšie chyby pri obchodovaní FX podľa vlastných skúseností
Obchodovanie na menovom trhu má veľký potenciál, no veľa ľudí si neuvedomuje, že to nie je také jednoduché ako všetci vravia (hlavne brokeri). Chcete byť úspešný obchodník? Vyvarujte sa týmto najčastejším chybám a máte aspoň nejakú šancu! Všetci sme len ľudia a robiť chyby je normálne, no treba ich úplne minimalizovať ak chcete vidieť výsledky. Ak urobíte chyby, tak za ne budete predsa platiť vašimi peniazmi.
Fed, euro a německé volby
Středeční zasedání americké centrální banky (Fed) pomohlo dolaru. Zdá se, že představitelé Fedu se začínají klonit spíše k přístupu naší tuzemské ČNB, která v tváří v tvář vysoké inflaci nechce nechat nic náhodě. Utažení měnové politiky ve Spojených státech tak zřejmě předběhne předchozí odhady i jakékoliv symbolické kroky stejným směrem z dílny Evropské centrální banky (ECB).
Bitcoin prekonal 60 000 USD, toto ešte nie je koniec
Minulý týždeň bol na kryptomenovom trhu pomerne nudný. Na mysli tým máme ale hlavne novinky či rôzne oznámenia, ktorých sa neudialo ani zďaleka tak veľa, ako v iných týždňoch. Naopak ceny kryptomien určite potešili takmer všetkých fanúšikov, keďže väčšina z popredných kryptomien spravila za posledných 7 dní pekné zisky. Reč je pritom najmä o Bitcoine, Ethereu, Litecoine či Binance Coine, ktorým sa podarilo pripísať si na hodnote dvojciferné čísla (v percentách). Skvelo sa darilo aj altcoinom ako Theta, Terra či Chiliz, ktoré si pripísali až trojciferné zisky. Bitcoin do toho všetkého prekonal hranicu 60 000 dolárov a pripísal si opäť nové ATH. Tu však pravdepodobne ani zďaleka nekončíme.
Obchodný výhlad na zlato a striebro
Rok 2022 nie je náročný len pre akcie, kryptomeny ale aj pre kovy. Zlato a striebro zatiaľ v tomto roku klesli o 10 % a 18 %. Príchod rusko-ukrajinskej vojny spôsobil nárast cien komodít, no najmä energií. Kovy čoskoro nato našli svoj vrchol a odvtedy klesajú. Blíži sa dno alebo uvidíme ďalší výpredaj?
Pokračovanie trendu na EUR/AUD a iné predikcie
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Bližšie sa teraz pozrieme na EUR/AUD, AUD/JPY a GBP/USD z tých najvyšších timeframeov.
Čo ďalej s USD a ako ho obchodovať
FED sa nachádza v cykle utesňovania monetárnej politiky, no trh tento rok americký dolár vypredáva. V poslednej správe COT je stále zrejmé uzatváranie pozícií zviazaných s takzvaným "Trump tradom", ktorý sľuboval prorastové opetrenia (reforma zdravotníctva, daňová reforma, výdavky na infraštruktúru), ktoré zas mali urýchliť tempo zvyšovania sadzieb v USA. Napriek tomu možno identifikovať hneď niekoľko signálov, ktoré naznačujú vyčerpanosť u predajcov USD a postupnú zmenu naratívu, ktorý začal obracať riziká spojené s dolárom na stranu rastu.
Ropa mění kurz
Cena americké ropy WTI v pátek uzavřela na ceně 44,20 USD za barel. Byť to není žádná drahota, jeden faktor určující makroekonomické trendy poslední doby končí. Po více než dvou letech totiž ceny ropy meziročně rostou (viz graf) a negativní dopad do celkové inflace s několikaměsíčním zpožděním přestane působit. Meziroční růst cen se tak dostane na úrovně, kde by se pohyboval, nebýt onoho rozhodnutí OPEC z podzimu 2014, které zaplavilo svět levnou ropou.
Trading analýza vybraných hlavních měnových párů
Měnový pár EUR/USD na technických medvědích signálech, v kombinaci s aktuálními fundamenty (ještě holubičí rétorika ECB + blízkost zvýšení amerických úrokových sazeb a také určité překvapení z výsledků britských voleb) korigoval z půlročních maxim 1,1280 +/- výrazněji pod 1,1200, když pokles by měl ještě pokračovat. Ať s korekcemi nahoru či jen postupně dolů. Cílem samozřejmě oblast 1,1100 +/-.