Čínské akcie a jejich deriváty
Přestože byly čínské akciové trhy dlouho uzavřené pro zahraniční investory, tak přitahují jejich zájem, jelikož mají ohromující tržní kapitalizaci přes 13 triliard USD (květen 2021), čímž tvoří jednu z největších ekonomik světa.
Naštěstí omezení pro cizince na čínských kapitálových trzích neznamenají, že obchodníci nemají žádný přístup k místním akciím, alespoň tedy nepřímý. Obchodníci z mnoha zemí světa mohou získat přístup k čínským trhům prostřednictvím OTC derivátů na čínské akcie prostřednictvím důvěryhodných brokerů. Cestou může být obchodování CFD (rozdílových smluv) na čínské akcie, kdy obchodníci spekulují na pohyby trhu, aniž by přímo vlastnili podkladové akcie.
Před obchodováním s deriváty čínských akcií by bylo rozumné, aby se obchodníci seznámili se segmentací čínského trhu a jeho fungováním.
K pochopení, proč jsou některé čínské akcie považovány za nedostupné pro zahraniční obchodníky, musíme rozumět fungování čínského akciového trhu a jeho dělení. Díky tomu získáme přehled o tom, jak a kde obchodovat příslušné akcie.
Čínské akcie a jejich dělení
Akcie čínských společností jsou rozděleny do tříd, které se liší dostupností pro cizince. Některé společnosti jako Alibaba emitují více tříd akcií nebo je kótují současně na různých burzách. Obecně mohou být čínské akcie zařazeny do čtyř hlavních tříd: A-shares, B-shares, H-shares a N-shares.
A-shares jsou akcie společností zapsaných na burzách v pevninské Číně obchodované v oficiální čínské měně RMB.
Společnosti se sídlem v Číně, které vydávají A-shares, jsou obchodovány na burzách cenných papírů v Shenzhenu (SZSE) a Šanghaji (SSE).
V minulosti byly A-shares určeny pouze pro čínské občany, ale od roku 2003 jsou částečně dostupné cizincům prostřednictvím Hong Kong Stock Connect, který spojuje čínské pevninské akcie s hongkongskou burzou. Dále jsou dostupné prostřednictvím programu institucionálních investorů (QFII), který umožňuje licencovaným zahraničním investorům nakupovat a prodávat akcie z pevninské Číny. Jedná se o nejběžnější třídu akcií.
A-shares vydává například banka ICBC s pobočkou v České republice. Dalším příkladem A-share je Ping An Insurance (Group), která je oblíbená mezi zahraničními obchodníky.
Bohužel cizincům nejsou dostupné všechny A-shares. Seznamy dostupných A-shares prostřednictvím Hong Kong Stock Connect jsou zveřejněny na webu hongkongské burzy.
Další třídou čínských akcií jsou B-shares. Stejně jako A-shares, jsou B-shares akcie společností zapsaných na čínských burzách. Na rozdíl od A-shares jsou obchodované v cizých měnách. B-shares mohou zahraniční investoři pořídit například u brokerů v pevninské Číně či Hong Kongu.
Zahraničním investorům jsou dostupné i H-shares. Tyto akcie jsou obchodované na burze v Hongkongu v měně HKD a jsou dostupné zahraničním investorům. Jedná se například o fotbalovým fanouškům známý CITIC.
Nakonec bychom si představili ještě N-shares. Jedná se o akcie čínských offshorových společností na zahraničních burzách jako NYSE a Nasdaq. Tyto akcie jsou obchodovány v USD a jsou dostupné cizincům. Ačkoli jsou tyto společnosti registrovány zpravidla v daňových rájích mimo Čínu, většina jejich příjmů musí pocházet z Číny. Jedná se například o Alibabu nebo Baidu.
Více obchodních příležitostí pro cizince?
Čína pokračuje s otevíráním finančního sektoru světu. Nedávno byl například zahájen Bond connect s Hong Kongem. Existuje i propojení čínských burz s londýnskou LSE, které umožňuje nabízet v Londýně Depository receipts čínských společností. Čínský regulátor navíc zvažuje další otevření trhu cizím investorům.
V příštím díle se budeme věnovat konkrétním čínským burzám a příkladům jednotlivých titulů.
Filip Kohoutek
** Neberte prosím článek jako investiční doporučení. Obsah článku je osobním názorem jeho autora a nepředstavuje investiční poradenství. Investování do čínských akcií je riskantní, protože čínské trhy jsou vysoce volatilní a investice se neřídí MiFID II, která chrání evropské investory.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.