Úterý 21. ledna 2025 11:40
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

Nezáživné obchodování na koruně pokračovalo i ve středu

05.02.2015 09:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Obchodování na koruně včera pokračovalo v trendu několika posledních dnů, kdy volatilita zůstala velmi nízká. Během včerejšího dne se kurz CZK/EUR na mezibankovním trhu nevychýlil z pásma 27,73-80. Mírné zisky ve výši 0,2 % zaznamenal odpoledne polský zlotý v reakci na ponechání sazeb beze změny tamní centrální bankou. Nicméně ve večerních hodinách je opět vymazal. Nakonec maďarský forint se vůči euru stejně jako koruna příliš nezměnil.

Včera rozhodovala o nastavení měnové politiky polská centrální banka, která dle očekávání ponechala svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 2,0 % (pouze dva ekonomové z 36 očekávali pokles sazeb o 25 bb). Snížení sazeb v Polsku však hrozí čím dál více (a guvernér Belka v následní tiskové konferenci naznačil, že by k tomu mohlo dojít v březnu), když pokles cen v prosinci dosáhl již 1,0 % meziročně. Tomu může pomoci i posílení polského zlotého, který již umazal vůči euru své ztráty z přelomu roku. Oproti švýcarskému franku dosahují ztráty polské měny již jen okolo 10 % (oproti stavu před opuštěním kurzového závazku švýcarskou centrální bankou), což zmírňuje negativní dopady pro domácnosti, které mají hypotéky právě ve švýcarské měně.

Včera byly zveřejněny i české maloobchodní tržby za prosinec, které příjemně překvapily slušným meziročním růstem o 5,9 % (po očištění o vyšší počet pracovních dní byly vyšší o 4,2 %). Z meziměsíčního pohledu se nedařilo prodejům v automobilovém sektoru (-3,0 %), ostatní tržby však přidaly 1,1 %. Růst maloobchodu očekáváme i v letošním roce (v průměru

o 4,9 %). Důvěra spotřebitelů je podpořena několika faktory. Inflace se znovu začala přibližovat k nule a podle našich odhadů se na začátku letošního roku pod ní již dostala (očekáváme -0,3 % y/y). Navíc přibývá lidí, kteří mají práci, když za třetí čtvrtletí minulého roku se zaměstnanost zvýšila o 0,5 y/y  (míra nezaměstnanosti vloni výrazně klesla a zlepšení by mělo pokračovat i na začátku letošního roku). Dalším důležitým faktorem je i fiskální expanze s pozitivním dopadem na reálné disponibilní příjmy domácností.

Dnes proběhne zasedání české centrální banky, od kterého si ještě v první polovině ledna někteří účastníci finančního trhu slibovali další oslabení koruny ve formě posunutí kurzového závazku směrem ke slabším korunovým hodnotám. Důvodem byl propad cen ropy, který vyústí v deflaci v české ekonomice. Dle našich odhadů se inflace v lednu posunula do záporných hodnot, kde by měla zůstat až do třetího čtvrtletí letošního roku. To ovšem k dalšímu uvolnění měnové politiky nestačí. Členové bankovní rady v několika posledních týdnech dali jasně najevo, že pokles cen ropy vnímají jako čistě pozitivní nákladový šok pro českou ekonomiku, který nevyžaduje okamžitou reakci měnové politiky. Měnová politika je vpředhledící a reaguje na očekávaný budoucí inflační vývoj v horizontu roku až roku a půl. Navíc centrální bankéři zdůrazňují odlišnost současného vývoje od listopadu 2013, kdy ČNB zavedla intervenční režim a oslabila korunu nad 27,0 CZK/EUR. V současné době domácí poptávka sílí, slušné růsty zaznamenává spotřeba domácností i fixní investice, a deflační past nehrozí. My s postojem bankovní rady souhlasíme. Největší riziko vidíme v horším vývoji v eurozóně, což by se samozřejmě promítlo ve výraznějším dovozu deflace, než se kterým v současnosti počítáme. Pokud by se navíc začala domácí poptávka zhoršovat, pravděpodobnost zvýšení cílovaní minimální úrovně kurzu CZK/EUR by vzrostla. To ale nebude příběhem dnešního rozhodování centrálních bankéřů. Více naleznete v naší čtvrtletní zprávě (v části věnovaná centrální bance).

Česká swapová výnosová křivka se ve středu posunula nahoru o 1 bb na krátkém konci a dokonce o 3 bb na delším konci, když následovala vývoj na eurovém protějšku (a částečně též kompenzuje tento pohyb nesoulad s výší PRIRORových sazeb).

JIŘÍ ŠKOP               
Senior Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nezaměstnaných je méně než 200 tisíc
    „Vzhledem k napjaté situaci na trhu práce zaměstnavatelé dál navyšují mzdy. Tempo růstu mezd však bude zpomalovat v souvislosti se snižováním tempa růstu ekonomiky a klesající ziskovostí podniků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nezaměstnaných je více než 230 tisíc
    „V souvislosti s koncem sezónních prací došlo k růstu nezaměstnanosti. S příchodem jarních měsíců však lze očekávat, že nezaměstnanost klesne. Napjatá situace na trhu práce vede k dalšímu navyšování mezd. Tempo růstu mezd však začíná klesat. Zaměstnavatelé mají vrásky na čele z rostoucích mzdových nákladů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nezaměstnaných už v Česku přibylo 100 tisíc, jedna celá Olomouc
    Česko už od covidu prochází hospodářským útlumem. A ten si začíná vybírat svoji daň i v podobě výraznějšího nárůstu počtu nezaměstnaných. V prosinci 2024 jich bylo po takřka čtyřech letech opět více než 300 tisíc. To jsou tedy lidé, kteří aktivně práci hledají – chodí na pracák –, však žádnou kloudnou sehnat nemohou. Před pandemií, v prosinci 2019, jich bylo o takřka 100 tisíc méně. Uplynulá léta ekonomického zmaru tak na úřad práce přivedla skoro jednu celou Olomouc. Což tak trochu rozporuje nyní hlavně mezi některými politiky tolik oblíbené vyprávění, že se Češi mají dobře, akorát o tom ještě neví. Protože nejde o těch 100 tisíc lidí, co na „pracáku“ již skončili. Nýbrž i o ty, kteří jejich osud z dálky či blízka pozorují a sami se bojí, že je budou následovat. I to umocňuje skepsi podstatné části obyvatelstva. I když se z této části třeba zrovna nerekrutují ti, co na přelomu roku zavalili Špindl či Pec pod Sněžkou, takže politikům nechtěně posloužili coby důkaz jejich zmíněné povídačky.
  • Nezaměstnaných ve Španělsku ubylo méně, britské stavebnictví na 3letém maximu, analýza EUR/GBP
    Počet nezaměstnaných Španělů klesl v červenci o pouhých 64 866 ve srovnání s předchozím měsícem. Původní o...
  • Nezaměstnaných v lednu mírně přibylo, trh práce ale zůstává napjatý
    Podíl nezaměstnaných osob vzrostl v lednu o 0,1 p.b. na 3,6 % a dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského srpna. Na vině jsou zejména sezónní faktory, kdy zimní počasí brání vykonávání některých prací mj. v zemědělství a stavebnictví. Sezónnost ovšem z části vykrátilo svižné zvyšování zaměstnanosti ve zpracovatelském sektoru, a celkově tak nezaměstnanost byla o 0,1 p.b. nižší, než s jakou jsme počítali v naší prognóze. Trh práce tak zůstává velmi napjatý, a v rámci EU patří Česku (alespoň podle srovnatelných dat za prosinec) i nadále prvenství. Zaměstnanci tak mají výhodnou pozici pro vyjednávání lepších mezd, firmy naopak čelí obtížím, kdy jejich podnikání často omezuje nedostatek pracovní síly.
  • Nezaměstnaných v listopadu mírně přibylo
    Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let si v listopadu podle očekávání udržel říjnovou hodnotu 2,6 %.
  • Nezaměstnaných v Německu přibylo, euro vůči dolaru stále pod tlakem Sýrie
    Počet nezaměstnaných Němců v srpnu poprvé po třech měsících nečekaně stoupl. Míra nezaměstnanosti nicméně zůstala poblíž nejnižší úrovně od znovusjednocení země. Počet nezaměstnaných po sezonním očištění vzrostl zhruba o 7000 na 2,943 milionu po červencovém poklesu o 7000. Analytici v anketě Bloomberg v průměru čekali snížení počtu nezaměstnaných o 5 tisíc. Míra nezaměstnanosti setrvala v souladu s odhady analytiků beze změny na 6,8 procenta.
  • Nezapomeňte! Již dnes od 18:00: Druhý den vysílání Analytického fóra 2023!
    Dnes se můžete těšit na debatu o akciích, které se zúčastní Jan Hájek, akciový analytik, portfolio manažer a proprietary trader, a Ondřej Klečka, dlouhodobý investor, zaměřující se na event-driven přístup. Událost bude moderovat Jaroslav Brychta.
  • ⚠️Nezapomeňte na dnešní online vysílání o energetické krizi!
    Dnes v 18:00 začíná očekávaná debata na téma energetické krize a jejího dopadu na finanční trhy! V živé diskuzi na YouTube kanálu XTB vystoupí:
  • Nezavírejme průmysl, virus to úplně nezastaví, raději testujme
    Dynamika šíření nákazy onemocněním covid-19 rozhodně není příznivá a v příštích dnech se bude dále zhoršovat. Na pořadu dne tak jistě nepřetržitě bude otázka totálního ekonomického lockdownu, tj. zavření průmyslu a velkých firem.
  • Nezdar jednání v americkém Kongresu oslabuje korunu, zvyšuje pravděpodobnost, že Česká národní banka začne odprodávat své devizové rezervy
    Česká koruna opět citelně oslabuje. Vůči euru během dnešního obchodování znehodnotila z úrovně kursu 27,25 až na 27,82. Od začátku letošního roku koruna vůči jednotné evropské měně ztratila 8,3 procenta, tedy více než polský zlotý nebo maďarský forint.
  • Nezničitelný Bitcoin
    Dennis Lynch prohlásil, že Bitcoin je jako Kenny ze South Parku, umírá každou epizodu, ale v další se vrací. Lynch věří, že bitcoin je schopný růst i v době ekonomických krizí. Z toho důvodu ho označil za „nezničitelný“.
  • Nezrychlí inflace? Trhy jsou před daty převážně pozitivní
    Čínský vývoz za září příjemně překvapil, když vykázal dynamičtější růst, než se čekalo. V domácí měně byl export o 28 procent výš než před rokem. Naproti tomu dovoz za odhady zaostal. Z pohledu trhů by však mohl převažovat signál, že data z Číny neukazují na zhoršování problémů s dodávkami na západní trhy. To je poměrně důležité v situaci, kdy řešíme, do jaké míry se právě problémy nabídkové strany projeví na inflaci. Na ni se pochopitelně upřou zraky hned poté.
  • Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7 milionu
    „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu obyvatel České republiky. Na datech lze prokázat, že jsme koronavirovou krizi zvládali velice špatně, takže vzhledem k počtu obyvatel země máme příliš vysoký počet nadúmrtí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nezvládnutá digitalizace stavebního řízení připravila v červenci ekonomiku o zhruba jednu miliardu. Makroekonomicky významný problém to zatím není a nesjpíše ani nebude
    Digitalizace stavebního řízení představuje bez přehánění o fiasko. Prakticky každý nový systém, zvláště takto komplexní, má své „porodní bolesti“, které zakrátko odezní. V tomto případě je však situace horší. Nejde jen o nedostatky v oblasti technické a softwarové, v samotném naprogramování nového systému, ale i o nedostatky toho rázu, že referenti, kteří s ním mají pracovat, nejsou dostatečně proškoleni a chybí jim i praktický manuál. Přitom o tom, že novému systému hrozí kolaps, se mluvilo již na jaře, ba dokonce loni. Takže ministerstvo pro místní rozvoj mohlo v dostatečné míře proškolení zajistit, stejně jako manuál.
  • 💲 NFP dáta mierne pod očakávaniami, trhy reagujú zmiešane 📊
    O 14:30 boli zverejnené americké NFP dáta. NFP dáta boli síce mierne pod očakávaniami, ale vzhľadom na nevýrazné dáta ADP dáta zo stredy ich možno považovať za pozitívne.
  • NFP: Méně nových pracovních míst zachránil růst mezd
    První květnový pátek přinesl statistiky z trhu práce v USA. Počet nových pracovních míst mimo zemědělství NFP se v dub...
  • NFP nenadchly ani neurazily. Nízká mzdová inflace ale může být problém
    Čtvrtek je NFP-day a veškerá price action do i po zveřejnění amerických výsledků se podle toho odvíjí. Dobrou zprávou ...
  • 📉 NFP nenaplnili očakávania, US500 klesá 🔽
    Záverečná správa o pracovných miestach v USA pred prezidentskými voľbami (3. novembra) predstavovala sklamanie. Celkový údaj ukázal v septembri nižší nárast zamestnanosti, ako sa očakávalo.
  • NFP pozitivně překvapila! US500 reaguje růstem
    Dnes byla zveřejněna data NFP za měsíc prosinec ve Spojených státech. Očekávalo se, že americká ekonomika vytvořila minulý měsíc 200 tis. pracovních míst.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna