Pondělí 20. ledna 2025 23:26
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
InstaForex
reklama
eightcap trade smarter

Nezaměstnaných je více než 230 tisíc

10.02.2020 09:41  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„V souvislosti s koncem sezónních prací došlo k růstu nezaměstnanosti. S příchodem jarních měsíců však lze očekávat, že nezaměstnanost klesne. Napjatá situace na trhu práce vede k dalšímu navyšování mezd. Tempo růstu mezd však začíná klesat. Zaměstnavatelé mají vrásky na čele z rostoucích mzdových nákladů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Češi nemají zájem o hůře placená pracovní místa. Zaměstnavatelé by je rádi obsazovali cizinci z východní Evropy, kteří s námi sdílí podobné hodnoty a kulturu. Nicméně jim v tom brání přílišná byrokracie, která snižuje efektivitu českého trhu práce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Na Úřadu práce ČR bylo ke konci ledna letošního roku registrováno 230 022 uchazečů o zaměstnání. O rok dříve bylo registrováno o 15 035 uchazečů o zaměstnání více. Proti předchozímu měsíci došlo k růstu počtu nezaměstnaných o 14 490 lidí. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na úroveň 3,1 procenta. Celkem bylo evidováno 112 177 žen bez práce, což činilo 48,8 procenta ze všech uchazečů o zaměstnání. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 93 247 osob.

Na trhu práce zůstává k dispozici vysoký počet volných pracovních míst. Ke konci ledna letošního roku jich bylo evidováno 341 391. Ve stejném období před rokem to bylo o 9 938 volných pracovních míst méně. Proti předchozímu měsíci došlo k růstu počtu volných pracovních míst o 434. Zaměstnavatelé stále navyšují mzdy, nicméně tempo růstu mezd začíná zpomalovat. Někteří zaměstnavatelé reagují na rostoucí cenu práce zvýšenou poptávkou po pracovnících ze zahraničí. Narážejí však na byrokratické překážky, které brání obsazování volných pracovních míst, o které Češi nemají zájem.

Českou republiku lze hodnotit jako zemi s velmi nízkou nezaměstnaností. To je vzhledem k vysokému daňovému a odvodovému zatížení práce velice výhodné pro příjmovou stranu veřejných rozpočtů. Díky nízké nezaměstnanosti též klesají výdaje na některé typy sociálních dávek. Současná situace na trhu práce vyhovuje zaměstnancům, kteří snadněji nachází odpovídající uplatnění. Nízká nezaměstnanost však kvůli růstu mzdových nákladů dělá vrásky na čele zaměstnavatelům. Firmy jsou nuceny k investicím do automatizace a robotizace výroby.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nezaměstnanost vzrostla podle očekávání
    Míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla podle očekávání trhů na 3,9 % meziměsíčně oproti 3,8 % v říjnu.
  • Nezaměstnanost vzrostla podle očekávání trhů
    Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla podle očekávání trhů o 4,1 % meziměsíčně oproti 3,9 % v listopadu.
  • Nezaměstnanost zůstala nezměněna
    Míra nezaměstnanosti zůstala i v červnu podle očekávání trhů na úrovni 3,6 % meziměsíčně jako v květnu.
  • Nezaměstnanost zůstala v eurozóně nezměněna, analýza EURGBP
    Inflace v eurozóně by podle odhadu měla v srpnu klesnout na 1,3 procenta z červencových 1,6 procent. Nejvíce by p...
  • Nezaměstnanost zůstala v srpnu stejná
    „Nezaměstnanost se v srpnu nezměnila a zůstala stejná jako v červenci. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Úřadu práce. Podíl nezaměstnaných na konci srpna činil 3,8 %. V květnu a červnu přitom nezaměstnanost dosáhla svého minima, činila 3,6 %, v červenci ovšem podíl nezaměstnaných mírně narostl, a to o 0,15 procentního bodu na 3,8 % zaokrouhleně. V meziročním srovnání pak jsou srpnové hodnoty oproti srpnu 2023 vyšší o 0,2 procentního bodu. Pro letní měsíce je nicméně vyšší míra nezaměstnanosti typická,“ říká Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Nezaměstnanost zůstává nízko, měla by i ve zbytku roku. Ministryně Maláčová by však mohla upustit od neprofesionální praxe zveřejňování míry nezaměstnanosti na svém twitteru
    Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 4,2 procenta, jak uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na svém twitteru. Opakované zveřejňování takto zásadního, potenciálně kurzotvorného údaje „polooficiálně“, na twitterovém účtu ministryně, nesvědčí o nejvyšší možné míře profesionality resortu.
  • Nezaměstnanost žen stoupá
    Statistický úřad dnes publikoval vývoj míry zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za leden. Data ukázala, že míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla ve srovnání s prosincem o jednu desetinu na 3,3 %. Před nástupem pandemické krize, se tato statistika pohybovala kolem 2% úrovně. Vzhledem k omezením, se kterými se domácí ekonomika potýká, je nárůst nezaměstnanosti stále relativně pomalý. K tomu významně přispívají vládní opatření, ale i oživení v některých sektorech, které zaměstnance naopak nabírají. Vyplývá to například ze statistiky PMI, podle které čeští průmyslníci během letošního února zaměstnávali nejvíce pracovníků od března 2018. Tyto faktory budou na trhu působit i nadále. Zatímco některé sektory budou zaměstnance propouštět, jiné by je mohly, alespoň částečně vstřebat. Stávající program Antivirus byl navíc prodloužen až do konce dubna, přičemž je možné, že vzhledem k vývoji pandemické situace a blížícím se volbám bude prodloužen znova. Míra nezaměstnanosti by tak podle našich očekávání měla i nadále růst jen pozvolně a od druhého pololetí letošního roku začít postupně klesat.
  • Nezaměstnanost 8/2023 – 3,6 %
    „Fenomén nízké nezaměstnanosti v Česku přetrvává i přes mírné navýšení v srpnu. Ukazuje to, jak je český pracovní trh stabilní a trpí akorát nedostatkem pracovníků, což brzdí rozvoj celého hospodářství. I když většina ekonomických ukazatelů nepřináší hezké vyhlídky, pracovní trh bude i nadále vykazovat nízká čísla nezaměstnanosti, bez ohledu na vnější vlivy. Spíš by mělo být zásadní otázkou, jak do české ekonomiky přineseme větší konkurenci a dáme příležitost zahraniční pracovní síle.“
  • Nezaměstnaných je méně něž volných pracovních pozic
    „Na trhu práce je nedostatek pracovních sil, což vytváří tlak na růst mezd. Přetrvávání této situace může likvidovat firmy s nízkou přidanou hodnotou, které si nebudou moci dovolit slušně odměňovat své zaměstnance,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nezaměstnaných je méně než 200 tisíc
    „Vzhledem k napjaté situaci na trhu práce zaměstnavatelé dál navyšují mzdy. Tempo růstu mezd však bude zpomalovat v souvislosti se snižováním tempa růstu ekonomiky a klesající ziskovostí podniků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nezaměstnaných už v Česku přibylo 100 tisíc, jedna celá Olomouc
    Česko už od covidu prochází hospodářským útlumem. A ten si začíná vybírat svoji daň i v podobě výraznějšího nárůstu počtu nezaměstnaných. V prosinci 2024 jich bylo po takřka čtyřech letech opět více než 300 tisíc. To jsou tedy lidé, kteří aktivně práci hledají – chodí na pracák –, však žádnou kloudnou sehnat nemohou. Před pandemií, v prosinci 2019, jich bylo o takřka 100 tisíc méně. Uplynulá léta ekonomického zmaru tak na úřad práce přivedla skoro jednu celou Olomouc. Což tak trochu rozporuje nyní hlavně mezi některými politiky tolik oblíbené vyprávění, že se Češi mají dobře, akorát o tom ještě neví. Protože nejde o těch 100 tisíc lidí, co na „pracáku“ již skončili. Nýbrž i o ty, kteří jejich osud z dálky či blízka pozorují a sami se bojí, že je budou následovat. I to umocňuje skepsi podstatné části obyvatelstva. I když se z této části třeba zrovna nerekrutují ti, co na přelomu roku zavalili Špindl či Pec pod Sněžkou, takže politikům nechtěně posloužili coby důkaz jejich zmíněné povídačky.
  • Nezaměstnaných ve Španělsku ubylo méně, britské stavebnictví na 3letém maximu, analýza EUR/GBP
    Počet nezaměstnaných Španělů klesl v červenci o pouhých 64 866 ve srovnání s předchozím měsícem. Původní o...
  • Nezaměstnaných v lednu mírně přibylo, trh práce ale zůstává napjatý
    Podíl nezaměstnaných osob vzrostl v lednu o 0,1 p.b. na 3,6 % a dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského srpna. Na vině jsou zejména sezónní faktory, kdy zimní počasí brání vykonávání některých prací mj. v zemědělství a stavebnictví. Sezónnost ovšem z části vykrátilo svižné zvyšování zaměstnanosti ve zpracovatelském sektoru, a celkově tak nezaměstnanost byla o 0,1 p.b. nižší, než s jakou jsme počítali v naší prognóze. Trh práce tak zůstává velmi napjatý, a v rámci EU patří Česku (alespoň podle srovnatelných dat za prosinec) i nadále prvenství. Zaměstnanci tak mají výhodnou pozici pro vyjednávání lepších mezd, firmy naopak čelí obtížím, kdy jejich podnikání často omezuje nedostatek pracovní síly.
  • Nezaměstnaných v listopadu mírně přibylo
    Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let si v listopadu podle očekávání udržel říjnovou hodnotu 2,6 %.
  • Nezaměstnaných v Německu přibylo, euro vůči dolaru stále pod tlakem Sýrie
    Počet nezaměstnaných Němců v srpnu poprvé po třech měsících nečekaně stoupl. Míra nezaměstnanosti nicméně zůstala poblíž nejnižší úrovně od znovusjednocení země. Počet nezaměstnaných po sezonním očištění vzrostl zhruba o 7000 na 2,943 milionu po červencovém poklesu o 7000. Analytici v anketě Bloomberg v průměru čekali snížení počtu nezaměstnaných o 5 tisíc. Míra nezaměstnanosti setrvala v souladu s odhady analytiků beze změny na 6,8 procenta.
  • Nezapomeňte! Již dnes od 18:00: Druhý den vysílání Analytického fóra 2023!
    Dnes se můžete těšit na debatu o akciích, které se zúčastní Jan Hájek, akciový analytik, portfolio manažer a proprietary trader, a Ondřej Klečka, dlouhodobý investor, zaměřující se na event-driven přístup. Událost bude moderovat Jaroslav Brychta.
  • ⚠️Nezapomeňte na dnešní online vysílání o energetické krizi!
    Dnes v 18:00 začíná očekávaná debata na téma energetické krize a jejího dopadu na finanční trhy! V živé diskuzi na YouTube kanálu XTB vystoupí:
  • Nezavírejme průmysl, virus to úplně nezastaví, raději testujme
    Dynamika šíření nákazy onemocněním covid-19 rozhodně není příznivá a v příštích dnech se bude dále zhoršovat. Na pořadu dne tak jistě nepřetržitě bude otázka totálního ekonomického lockdownu, tj. zavření průmyslu a velkých firem.
  • Nezáživné obchodování na koruně pokračovalo i ve středu
    Obchodování na koruně včera pokračovalo v trendu několika posledních dnů, kdy volatilita zůstala velmi nízká. Během včerejšího dne se kurz CZK/EUR na mezibankovním trhu nevychýlil z pásma 27,73-80. Mírné zisky ve výši 0,2 % zaznamenal odpoledne polský zlotý v reakci na ponechání sazeb beze změny tamní centrální bankou. Nicméně ve večerních hodinách je opět vymazal. Nakonec maďarský forint se vůči euru stejně jako koruna příliš nezměnil.
  • Nezdar jednání v americkém Kongresu oslabuje korunu, zvyšuje pravděpodobnost, že Česká národní banka začne odprodávat své devizové rezervy
    Česká koruna opět citelně oslabuje. Vůči euru během dnešního obchodování znehodnotila z úrovně kursu 27,25 až na 27,82. Od začátku letošního roku koruna vůči jednotné evropské měně ztratila 8,3 procenta, tedy více než polský zlotý nebo maďarský forint.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex