Čtvrtek 09. ledna 2025 13:35
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Maloobch. tržby USA solidní?

15.10.2014 11:32  Autor: HighSky Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby (09 2014,m/m)   
Očekávání:    -0,1%                                                                        
Předchozí:      0,6%

14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby bez prodeje automobilů (09 2014,m/m)
Očekávání:   0,3%
Předchozí:     0,3%

Tento týden stěží najdou obchodníci větší výzvu v podobě makroekonomické zprávy USA než zářijové maloobchodní tržby/maloobchodní tržby bez prodeje automobilů. Spotřebitelská poptávka decentně roste. Silnější spotřebitelský sentiment hlavně tažený zlepšením trhu práce podporuje spotřebu domácností.

14.30 SEČ – USA: PPI (09 2014, m/m,%) 
Očekávání: 0,1                                                 
Předchozí:  0,0                                

14.30 SEČ – USA: PPI bez cen potravin  a energií (09 2014, m/m,%)
Očekávání: 0,1
Předchozí:  0,1

14.30 SEČ – USA: PPI (09 2014, y/y,%)    
Očekávání: 1,8                                                 
Předchozí:  1,8                             

14.30 SEČ – USA: PPI bez cen potravin  a energií (09 2014, y/y,%)
Očekávání: 1,8
Předchozí:  1,8

Produkční ceny rostly dlouhodobě podprůměrně, v posledních měsících se cenový růst přiblížil cílovanému normálu centrální banky. Fed na to reagoval snížením varování před nebezpečně nízkou inflací. To také uvolňuje překážku zvyšování úr. sazeb.

14.30 SEČ - USA: Index současných obecných ek. podmínek zprávy Empire State Fedu New York (10 2014)
Očekávání: 22,0
Předchozí:  27,5

Regionální informace ek. aktivity by také v září měly potvrdit silný růst, byť v případě New Yorku méně než v září. Podle poslední zprávy právě v září index vzrostl na maximum od konce roku 2009. Očekávání i v září byla blízko 2,5letého maxima - firmy v 6měsíčním výhledu čekají velmi silný růst ek. aktivity.

Dopad zpráv na trhy: Informace spotřeby domácností a ek. aktivity regionů jsou dobré pro akcie a dolar,nepříznivé pak pro dluhopisy a zlato. Zprávy cen jsou relativně pro finanční trhy a dolar příznivé, méně již pro zlato.

20.00 SEČ – eurozóna: Prezident ECB Draghi vystoupí ve Frankfurtu

ECB v červnu a záhy s podklady nových projekcí HDP a inflace i v září představila soubor opatření navýšení monetární expanze včetně snížení hlavních úr. sazeb s cílem oslabení eura a podpoře ekonomiky a inflace. To překvapilo velkou část trhu soudě dle prudkého oslabení eura k dolaru. Měsíc poté banka konkretizovala expanzivní program výkupu cenných papírů od října až do 2016 s potenciálem 1 bilionu EUR! Draghi možná poněkud překvapivě a kontroverzně s předchozími vyhlášeními naznačil stagnaci inflace ve zbytku roku a zvýšení v letech 2015 a 2016. Současně bankéř uvedl, že úr. sazby ECB již nemůžou více klesnout.

ECB je v situaci černé můry všech centrálních bankéřů: inflace je příliš nízká (0,4% y/y, včetně očištěného jádra bez cen potravin a energií kolem 0,9% y/y, cíl ECB je 2,0%!) a navíc stále klesá, plošně prakticky všude v Evropě. Inflační očekávání a tím i celá makroekonomická soustava a rovnováha jsou destabilizovány, roste nejistota a slábne ek. aktivita. Centrální banka nemá situaci pod kontrolou a hekticky, nárazově a nepředvídatelně (trhy nedokáží správně predikovat nejen signalizaci ale samotnou změnu úr. sazeb a agregátů monetární politiky) snižováním úr. sazeb a zvyšováním peněžní nabídky řeší situaci ex-post. Tím ztrácí kredit a zvyšuje nejistotu v ekonomice, což dále destabilizuje ekonomiku.

Banka ke zvýšení inflace k svému závazku potřebuje těžko dosažitelné významnější zrychlení růstu HDP. K dosažení těchto cílů by potřebovala ještě citelně slabší euro. Jde o nástroj rozhodně rychleji a snáze realizovatelný, byť ne tolik účinný jako výkonná ekonomika. Aby slabé euro výrazněji pozvedlo inflaci, je potřeba jeho ještě mnohem větší oslabení. Tonoucí se stébla chytá a ECB nutně potřebuje jakoukoliv pomoc a nástroj v boji s nízkou inflací. To vše pravděpodobně znamená tlak s vlnami výprodejů  a dlouhodobě slabé euro. Naše očekávání pro 2015 a 2016: 1,00-1,1. Spokojenost ECB s oslabováním eura potvrdil i Draghi koncem září, kdy řekl, že slabé euro může kompenzovat slabost ek. aktivity vyvolanou geopolitickým napětím.  Prostředkem k dosažení slabého eura, posílení ek. růstu a inflace má být další expanze monetární politiky, tedy posilování peněžní nabídky a cílený tlak na pokles tržních úrokových sazeb.

Tendence k uvolňování monetární politiky a oslabování eura tak pokračuje. Trhy přemýšlí a budou velmi absorbovat signály očekávání plynoucí z komentářů ECB, jak a kdy banka zoufale bude navyšovat monetární expanzi. Předpokládaný vývoj je spojen také s volatilitou akciových trhů a nákupy dluhopisů.

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Maloobchod v Německu dál klesá
    Maloobchodní tržby v únoru klesly o 7 % meziročně oproti revidovaným -4 % v lednu. Trhy očekávaly pokles o 5,1 % meziročně.
  • Maloobchod v prosinci mírně vzrostl
    Konec minulého roku se na straně spotřeby domácností nesl ve znamení mírného oživení. Maloobchodní tržby v prosinci meziměsíčně lehce vzrostly o 0,2 %, zejména díky vyšším útratám za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží. Naopak tržby za potraviny poklesly o 0,4 %. V meziročním srovnání se pak maloobchod dostal podruhé v řadě do černých čísel s růstem o 1,6 %, navzdory pokračujícímu poklesu tržeb za prodej potravin.
  • Maloobchod v prosinci výrazně zeslábl
    Maloobchodní tržby v ČR bez zahrnutí prodeje aut v prosinci meziměsíčně reálně po sezónním očištění klesly o 1,0 %, zatímco my jsme čekali stagnaci. Jednoznačně s jedná o zklamání. To vynikne zejména v meziročním vyjádření, kdy růst dosáhl pouze 3,3 % po předchozím růstu o 13,0 %. To bylo pod všemi odhady. Medián trhu činil 7,6 % a náš odhad činil 9,3 %. Po očištění o vliv počtu pracovních dní tržby rostly o 1,5 %.
  • Maloobchod v srpnu za očekáváním, HDP bude slabší… ČNB připravena jít se sazbami dolů již letos
    Tržby v maloobchodu za srpen zaostaly za naším očekáváním a poklesly meziměsíčně o 0,8 %, což lehce prohloubilo meziroční pokles na - 2,8 % (z -2,1 % v červenci). Dobrou zprávou je, že po sezónním očištění začíná postupně narůstat reálná spotřeba (zlevňujících) potravin. Na druhé straně spotřebitelé zůstávají opatrní při nákupech dražšího zboží a služeb. Na to ostatně ukazují i poslední průzkumy mezi spotřebiteli - i když se celková nálada zvyšuje, ochota nakoupit v následujících 12 měsících “něco většího” zůstává extrémně nízká. To se zatím neprojevuje na prodejích automobilů, ale začíná to být vidět na slabších reálných nákupech elektroniky, dovolených nebo oblečení.
  • Maloobchod v únoru snížil meziroční pokles
    I přesto, že se únor stejně jako začátek roku nesl ve znamení vládních restrikcí, dokázal maloobchod částečně snížit meziroční ztráty. Včetně prodeje automobilů tržby v maloobchodu poklesly o 4,9 %, vyjma o 5,8 %. Výsledek byl tak značně lepší, než činila naše i tržní očekávání. Kalendářní efekty meziroční pokles dále snižují na 3 %.
  • Maloobchod v USA zklamal, na Novém Zélandu pozitivně překvapil; analýza BOSSA USD, DAXu, EUR/CHF
    Slabá čísla amerických maloobchodních prodejů byla včera dalším důvodem pro prodej amerického dolaru (USD). Místo...
  • Maloobchod v září meziměsíčně rostl, meziročně dále klesá
    Maloobchodní tržby v září překvapily lepším než očekávaným výsledkem, mírné revize směrem vzhůru se dočkala i srpnová statistika. Meziměsíčně tak tržby proti předchozímu měsíci rostly reálně o 0,8 %, stejně i při odečtení vlivu aut. Meziročně ale zůstává český maloobchod dále v relativně hlubokém záporu a reálně tržby klesly o 5,6 %. Trh byl naladěn více negativně, když očekával pokles o 8 %. K lepšímu výsledku pomohl proti srpnu mírnější propad napříč sektory, zejména u potravin, pohonných hmot a internetových obchodů. Projevovat se pozitivně mohly i dopady v srpnu vypláceného pětitisícového příspěvku na dítě, a opožděné nákupy školních potřeb. Meziročně tržby klesaly v září popáté v řadě.
  • Maloobchod v září: Opatrná poptávka ve stínu krize
    Maloobchodní tržby se v září snížily o 0,5 procenta po růstu o 2,3 procenta v s...
  • Maloobchod zatím klesá pomaleji než se čekalo
    Maloobchodní tržby v říjnu propadly meziměsíčně o 1,9 % (sezónně očištěno). V meziročním vyjádření se tržby propadly o 0,9 % po předchozím růstu o 0,4 %. Náš odhad i odhady analytiků ukazovaly v průměru na hlubší pokles o 3,3 %. V tomto smyslu lze hovořit o významném pozitivním překvapení. To samozřejmě neznamená, že se maloobchodu vyvíjí dobře, zhoršuje se pouze pomaleji, než se čekalo. Tržby za nepotravinářské zboží meziměsíčně klesly o 3,9 %, zatímco za potraviny rostly o 3,2 %, což mohlo být předzásobení. Nejistota říjnových odhadů byla velmi vysoká.
  • Maloobchod zbrzdily prodeje aut
    Meziroční tempo maloobchodních tržeb bylo v červnu revidováno k nepatrně horšímu výsledku, navíc červencový výsledek skončil pod odhady. Nelze ale hovořit o zhoršujícím se trendu. Přirozeně tržby zvolňují v porovnání s prvotním doháněním bezprostředně po rozvolnění restrikcí. V červenci byly oproti očekávání větší brzdou prodeje automobilů.
  • Malý darček od Fedu
    Najdôležitejšími udalosťami posledných hodín bolo zasadanie Fedu, ktoré...
  • Malý náznak optimismu v obchodní válce táhne trhy vzhůru
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones si připisuje kladnou nulu, S&P 500 roste o 0,2 % a technologický Nasdaq posiluje o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří průmyslovým podnikům (+0,5 %) a technologickým firmám (+0,4 %). Na opačné straně se nachází především energetické společnosti se ztrátou jedné desetiny procenta. Trhům vlilo do žil trochu optimismu ohlášení o probíhajících přípravných obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, které se konají dnes. Hlavní kolo jednání se uskuteční ve čtvrtek a pátek. Bohužel nadále platí, že se Donald Trump nesejde s jeho protějškem do konce února.
  • Malý zájem o iPhone 8, čeká se na iPhone X
    Všichni milovníci společnosti Apple a iPhone vždy nadšeně a netrpělivě očekávají novinky. Zahájení prodeje telefonu iPhone 8 od společnosti Apple provázel bohužel o něco slabší zájem, než tomu bylo kdykoliv v minulosti u jeho předchozích modelů. Fanoušci nyní totiž spíše čekají na přístroj iPhone X, který má být uveden na trh začátkem listopadu. Společnost Apple své nové přístroje uvádí již 10 let po první verzi svého zcela revolučního telefonu.
  • Máme inflaci nižší než v eurozóně. Koruna ještě oslabí. Nemá cenu s výměnou peněz na dovolenou váhat. Hypotéky budou ještě levnější. Trh nemovitostí ožije
    Spotřebitelské ceny v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,5 %. Tento vývoj byl podle ČSÚ ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 2,3 %, což bylo o 4,6procentního bodu méně než v prosinci. Inflace se tak vrátila na úroveň března 2021. To je překvapivé. Většina ekonomů čekala růst cen kolem 2,9 %.
  • Máme před sebou volební víkend
    O víkendu nás v Česku čekají volby do obecních zastupitelstev. Ačkoliv je jistě nelze srovnávat s těmi parlamentními, tak i přesto půjde o první signál směrem k současné vládní garnituře, jak si doposud vede. Z pohledu trhů však budou bezesporu podstatnější výsledky parlamentních voleb v Itálii. Připomeňme, že v létě zde padla Vláda národní jednoty bývalého prezidenta ECB Maria Draghiho poté, co levicové Hnutí pěti hvězd stáhlo svou podporu kvůli neshodám ohledně balíčku ekonomických stimulů.
  • Máme se lépe, než si myslíme
    „Z dlouhodobých trendů je zřejmé, že výrazně narůstá kvalita života drtivé většiny lidí na celém světě. Na tom nic nezmění ani pandemie koronaviru, která sice poškodila globální ekonomiku, ale její negativní projevy budou mít pouze dočasný charakter,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Máme se letos obávat výrazného poklesu akciových trhů?
    Známá investiční banka Goldman Sachs nedávno varovala, že pokud americké úrokové sazby vyrostou ze současných úrovní okolo 3 % na 10letých dluhopisech na úroveň 4,5 %, akciové trhy by mohly reagovat poklesem až o 25 %. Máme se takového scénáře bát? Na tyto a další otázky odpovídá hlavní makléř BH Securities Martin Vlček
  • Manager Magazin: Adidas se chystá prodat značku Reebok
    Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém webu to bez uvedení zdrojů píše časopis Manager Magazin. Adidas firmu Reebok koupil v roce 2005, aby lépe konkuroval jedničce na trhu, americké firmě Nike.
  • Manager Magazin: Dozorčí rada VW se staví spíše proti uzavírání závodů
    Dozorčí rada německého automobilového koncernu Volkswagen (VW) se staví spíše proti uzavření velkých závodů automobilky v Německu. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na odborný měsíčník Manager Magazin. Závazné rozhodnutí dosud nepadlo. Zatím poslední kolo jednání o mzdách mezi odbory a vedením firmy skončilo v pondělí. Zástupci zaměstnanců přitom jednání spojují s tématem úsporných opatření a hrozícího uzavírání německých provozů.
  • MANA opět na 1 dolaru, ale Hollywood je skutečně dlouhodobým řešením
    Decentraland se stal největším Metaversem v krypto-prostoru, protože investoři vybudovali a podíleli se na virtuálním světě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank