Sobota 21. prosince 2024 17:17
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Ropa Brent zpátky na 110 dolarech za barel, zlato se propadá

25.11.2013 12:06  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Komodity závislé na růstu ekonomiky, jako je třeba energetika a  průmyslové kovy, těžily z lepších hospodářských dat pocházejících ze Spojených států. Oznámená čísla navíc pomohla také ke slušným výsledkům světových akciových trhů. Nejviditelnější to bylo v USA, kde průmyslový index Dow Jones dosáhl na nová maxima. Zároveň se však opět začalo mluvit o “přehřátých? akciových trzích, které posilují díky hromadě peněz pumpovaných do ekonomik skrze několik centrálních bank.

Lepší čísla popisující americkou ekonomiku pak ještě více posílila spekulace o tom, kdy konečně tamní centrální banka Fed začne s omezováním svého stimulačního programu. A když se k tomu přidaly rostoucí akcie a výnosy dluhopisů, ocitly se vzácné kovy pod dalším prodejním tlakem. Zlato mělo dokonce namířeno k nejprudšímu týdennímu poklesu za více než dva měsíce.

graf8


Dobrý výkon energetiky

Energetickému sektoru se dařilo nejlépe ze všech sledovaných sektorů. Poptávka po benzinu a ropě totiž ve Spojených státech začala stoupat. Díky tomu se mohla ze svých téměř pětiměsíčních minim vymanit i ropa WTI. Té navíc pomohl také růst ropy Brent k hodnotě 110 dolarů za barel, což je vlastně průměrná cena Brentu za poslední tři roky. A severomořské ropě nahrávají i pokračující výpadky dodávek z Libye, spolu s obavami kolem vývoje situace v Nigérii a Iráku.

Měkké komodity posilovaly

Podpora mířila i k tzv. měkkým komoditám. Zejména pak ke kávě typu robusta, jejíž cena posílila o více než šest procent. Důvodem bylo nepříznivé počasí ve Vietnamu, které narušuje právě probíhající sklizeň. Vietnam je přitom největším producentem tohoto typu kávových bobů, z nichž se pak vyrábí především instantní káva. Cena robusty navíc těží ze zájmu hedgeových fondů. Ty začaly pokrývat krátké pozice (tzv. short covering), které pak 12. listopadu vystoupaly téměř na dvouletá maxima. Naopak cena cukru se už pět týdnů v řadě propadá. Americké ministerstvo zemědělství totiž v sezoně 2013/2014 registruje rekordní zásoby této komodity. Ve zcela opačné situaci se ocitlo kakao – předpovídaný nedostatek v současné sezoně kakau zajistil titul nejlépe prosperující komodita, měřeno od začátku roku. A v uplynulém týdnu cena kakaa dokonce vyšplhala na nejvyšší hodnoty za poslední dva roky.

graf9


Pád mědi se zastavil

Lepší ekonomická data pocházející ze Spojených států, ale i Evropy a jiných částí světa, zastavila nedávný pád ceny mědi. Tato komodita si tak v předešlém týdnu mohla poprvé za poslední měsíc připsat zisky. Zásoby mědi, které jsou vedené a monitorované na dvou hlavních burzách v Londýně a Šanghaji, už od začátku září více či méně nepřetržitě klesají. Zásoby mědi ve skladech burzy London Metal Exchange se podle agentury Bloomberg propadly o 35 procent od chvíle, co v červnu dosáhly maxima. Celkem 64 procent drženého kovu přitom čeká na své doručení, což svědčí o neutichající poptávce. Hedgeové fondy ke 12. listopadu držely více krátkých pozic vysoce kvalitní mědi než dlouhých (tzv. net-short stav). Prolomení technické hranice 3,2 dolaru za libru by totiž mohlo spustit pokrývání krátkých pozic.

graf10


Vzácné kovy ve ztrátě

Zlato i stříbro tento rok zasáhlo měnící se makroekonomické klima nejvíce ze všech komodit. A ani v minulém týdnu se nevyhnuly prodejním tlakům. Zlato nakonec spadlo na nejnižší hodnotu od začátku července a nyní je jen pět procent od minima 1 180 dolarů za unci, kterého tento kov dosáhl 30. června. Navíc momentum a současný trend spíše nasvědčuje o dalším poklesu cen. Hedgeové fondy a investoři do burzovně obchovaných produktů během listopadu své pozice hlavně prodávali. Objem čistých dlouhých pozic v případě zlatých futures kontraktů na newyorské burze COMEX se během prvních listopadových týdnů dokonce propadl na polovinu.

Technicky vzato našlo zlato podporu pod hranicí 1 240 dolarů za unci. To by mohlo spustit částečné pokrývání krátkých pozic po téměř desetiprocentním výprodeji, který během uplynulých pěti týdnů převládal. I nadále bych se vyhýbal vstupu do dlouhých pozic, alespoň než se zlato znova zvládne přehoupnout přes 1 272 dolarů za unci. Spíše bych se ale přikláněl k 1 300 dolarům, což stejně považuji v krátkodobém horizontu jako nepříliš reálný cíl. Případné korekce by navíc nemusely zlato pustit na hodnoty vyšší než 1 265 dolarů za unci.

Spotová cena zlata:

graf11


Ropa na cestě vzhůru

Kontrakty futures na ropu WTI s dodáním v lednu se po čtyřech souvislých týdnech ztrát dostaly do plusových hodnot. Poptávka z rafinerií po ropě se začala zvedat, navíc by ji mohly podpořit i vyšší ceny ropných produktů. Zároveň však ropa Brent dokázala vyšplhat nad 110 dolarů za barel, a byla tak na cestě za říjnovým maximem ve výši 112 dolarů za barel. Rally na Brentu také způsobila, že rozdíl mezi její cenou a cenou ropy WTI narostl až na 15,5 dolarů za barel, tedy na nejvyšší hodnotu za posledních osm měsíců.

Zatímco se americký trh potýká s rostoucími zásobami ropy, která není určená pro export, kontrakty na ropu Brent s okamžitým dodáním zdražují. A to díky výpadkům dodávek a geopolitickému napětí různě ve světě. V důsledku toho se navyšuje rozdíl mezi spotovým a pozdějším dodáním ropy. Například rozdíl mezi spotovou cenou ropy Brent s dubnovým dodáním se během pouhých dvou týdnů změnil z fixního na stav tzv. backwardace (kdy se cena futures snižuje s rostoucí splatností kontraktu) – konkrétně o 1,53 dolaru za barel. A přebytky ropy WTI nyní způsobily, že se za to samé období ropa obchodovala na contango (situace, kdy jsou následující kontrakty stále dražší) – o 0,33 dolaru za barel níže.

graf12

Ropa WTI se technicky vzato zasekla v rozmezí 93 a 96 dolarů za barel, ovšem impuls pocházející z posilujícího Brentu a lepšího výhledu poptávky by jí mohl pomoci k vyšším hodnotám. Pokud by se to WTI povedlo, mohla by se cena ropy vyšplhat na první klíčovou Fibonacciho úroveň 98,8 dolaru za barel. To by představovalo 38,2procentní retracement z výprodeje trvajícího od srpna do listopadu.

Ropa WTI s lednovým dodáním:

graf13


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 🛢Ropa Brent sa obchoduje nad hladinou $ 50!
    Cene ropy Brent sa podarilo dostať sa nad hladinu 50 dolárov za barel prvýkrát od marca, čo odráža nádej na distribúciu vakcín proti koronavírusom. Na druhej strane včerajšie údaje o zásobách poukázali na najvyšší nárast od apríla, čo naznačuje obmedzený dopyt po rope. S pandémiou súvisia aj ďalšie obmedzenia. Kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim ceny ropy je skutočná výkonnosť a dĺžka distribúcie vakcín.
  • Ropa Brent se blíží k nebezpečným úrovním
    Cena ropy v poslednich měsících silně rostla...
  • Ropa Brent se díky geopolitickým nepokojům vrací na maxima roku 2014  
    Za posledních sedm let rozšířila ropa Brent své zisky na nejvyšší úroveň, na Blízkém východě se zmírnily obavy z dopadu varianty koronaviru omikron na poptávku a vzrostlo geopolitické napětí.
  • Ropa Brent se obchodovala níže, stejně jako nejisté zlato
    Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank - Většina světových investorů si v průběhu uplynulého týdne snažila urvat...
  • Ropa Brent se stabilizuje pod 70 dolary: Obavy o poptávku a nadměrné dodávky tlačí ceny dolů
    Ropa Brent se ustálila pod 70 dolary za barel poté, co se trh srazil obavami o globální poptávku. Významné ekonomické problémy v USA a Číně, dvou hlavních spotřebitelích ropy, vedly k prudkému výprodeji. Tento pokles, který ropu dostal na více než dvouleté minimum, odráží širší obavy ohledně zpomalujícího globálního růstu. V kombinaci s rostoucími globálními dodávkami to vytváří značný tlak na trh s ropou.
  • Ropa BRENT se z krátkodobého pohledu jeví neutrálně, ale širší výhled je stále býčí
    Futures na ropu BRENT s dodáním v červenci opět nepřekonaly úroveň 84,47 a v současnosti se vracejí pod 200denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA). Cena se od začátku měsíce vyvíjí v úzkém rozpětí 80,00-84,47. Podle technických oscilátorů ukazatel RSI klesá z překoupené oblasti, zatímco stochastický oscilátor je připraven na medvědí propad, který se odrazil od úrovně 80, což obojí naznačuje medvědí retracement.
  • Ropa Brent vyskočí nad 80 dolarů
    Cena ropy Brent vyskočila během obchodování v úterý ráno, stalo se tak poprvé od října 2018 kdy ropa dosáhla 80 USD za barel, pak její cena opět klesla.
  • Ropa Brent vytváří klasickou formaci hlava a ramena
    Cena ropy se už několik měsíců obchoduje v rostoucím trendu. Při pohledu na H1 graf je však zřejmé, že se růstové momentum v poslední době zpomalilo, což s sebou přináší riziko korekce. Na tomto časovém rámci se formuje klasická formace hlava a ramena. Přestože ropa začala dnešní seanci býčím cenovým gapem, tak medvědi postupně přejali iniciatuvu a začali tlačit pravé rameno formace níže. Pokud by však měl pokles pokračovat, tak instrument nejprve musí zdolat úroveň neckline, které se nachází v blízkosti $64,40. Průraz by mohl přinést zrychlené klesající momentum k úrovni minim z poloviny února v blízkosti $61,60. Naopak průraz nad hladinu $65,75 - tedy nad úroveň pravého ramene - by tuto formaci zneplatnil.
  • Ropa BRENT vytvořila trojúhelníkovou formaci
    BRENT se v lednu zatím pohybovaly v rozmezí a na dně širokého medvědího kanálu vytvořily neutrální trojúhelníkový obrazec. Vzhledem k neustálé snaze ukazatele RSI vyšplhat se nad neutrální hodnotu 50 a zlepšení ukazatele MACD se objevuje paprsek naděje na proražení býčího trendu. Prakticky však bude muset cena překonat několik překážek, než se výhled posune na býčí stranu.
  • Ropa brent – základní informace, které potřebujete znát
    Ropa je pravděpodobně stále nejdůležitější komoditou současnosti a blízké budoucnosti. Ropa se však dělí na několik kategorií zejména podle místa původu.
  • Ropa (brent) zpět pod 55 USD. Dolar po delší době znovu silnější
    Středeční seance již přinesla několik zajímavých fundamentů, ale evropské trhy zatím zůstávají v poměrně klidném bočním trendu. Obchodování probíhá na podprůměrných objemech, které jsou na zvýšených úrovních pouze v Británii, kde trhy dál vstřebávají včerejší projev britské premiérky Theresy May. Britské akcie po včerejší korekci mírně rostou a mírné zisky si připisuje i většina ostatních evropských indexů. Pohyby jsou však relativně pozvolné a lze je proto považovat za spíše technickou záležitost.
  • Ropa: bude potrestána, ne omilostněna
    Trh impulzivně zareaguje a teprve pak zanalyzuje situaci. Zpráva o tom, že Izrael zasáhl vojenskou, a nikoli ropnou či jadernou infrastrukturu v Íránu, vedla k 6% poklesu cen ropy. Brent a WTI předvedly nejhorší výkon od roku 2022. Následující den investoři situaci přehodnotili, protože si uvědomili, že Izrael nikdy neplánoval cílit na íránská ropná nebo jaderná zařízení – proč tedy tak silně reagovat?
  • Ropa bude z oslabení dolaru profitovat
    Ropa Brent zaznamenala od začátku roku mírný 7% nárůst, nicméně ceny zůstaly během posledních pěti týdnů relativně stabilní kolem úrovně 82,5 USD za barel. Tuto stabilitu vnímá Kuvajt z hlediska poptávky pozitivně, i když existují obavy, že další snižování produkce ze strany OPEC+ by mohlo omezit vliv aliance na světový trh s ropou. Projekce společnosti Rystad Energy naznačují, že podíl aliance na celosvětové produkci by mohl do června klesnout z 38 % v roce 2022 na 34 %, což je nejnižší hodnota od jejího vzniku v roce 2016.
  • Ropa: býci stále s medvědy remizují, cena 97,0
    Zářijový futures kontrakt ropy WTI slábne 0,7 % d/d na 97,2. Trh po poklesech ceny rozbil tábor od konce července v ...
  • Ropa: býčí trh trvá
    Ropa WTI posiluje 0,2 % d/d na 106,3. Cena se drží na dostřel 3/4letého maxima kvůli souběhu několika důvodů. Moment...
  • Ropa by mohla koncem roku 2022 stát 200–250 USD
    Někteří z největších světových obchodníků s ropou očekávají, že ceny do konce letošního roku překročí 200 USD za barel. Pierre Andurand, manažer hedgeového fondu, uvedl, že je to možná proto, že dodávky budou mít od nynějška svůj původ pravděpodobně v Evropě.
  • Ropa: cena proudí v oblasti 100-101
    Ropa WTI roste 0,5% d/d na 101,2. Jarní sezóna a utlumení aktivity rafinérií, stejně jako pokrok v jednání s Íránem o jeho...
  • Ropa: Cena slábne s očekáváním rekordních zásob
    Aktuální vývoj:  Březnový futures kontrakt ropy WTI dnes klesá 2,2 % vůči závěru pondělního obchodování na 30,7. Ropa ...
  • Ropa: Ceny se stabilizují, obavy z nižší poptávky v Číně 
    Tento týden byly ceny ropy stabilní, jelikož obavy z nižší poptávky po pohonných hmotách ze strany Číny kompenzovaly údaje, které ukázaly, že se čerpalo ropy více, než se očekávalo.
  • Ropa: ceny se zvyšují díky nadějím ohledně poptávky v Číně
    Ceny ropy vystoupaly a rozšířily zisky ze zasedání potom, co Čína zmírnila některé své předpisy COVID-19, a to podpořilo naděje na oživení hospodářské aktivity a poptávky v zemi.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding