Sobota 02. listopadu 2024 20:26
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Investingfox Nastroje

Ropa: bude potrestána, ne omilostněna

30.10.2024 11:12  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trh impulzivně zareaguje a teprve pak zanalyzuje situaci. Zpráva o tom, že Izrael zasáhl vojenskou, a nikoli ropnou či jadernou infrastrukturu v Íránu, vedla k 6% poklesu cen ropy. Brent a WTI předvedly nejhorší výkon od roku 2022. Následující den investoři situaci přehodnotili, protože si uvědomili, že Izrael nikdy neplánoval cílit na íránská ropná nebo jaderná zařízení – proč tedy tak silně reagovat?

Geopolitické napětí působilo dlouhou dobu jako nárazník proti výraznému poklesu cen ropy. Konflikty mezi Izraelem, Hamásem, Hizballáhem a Íránem držely obchodníky v pohotovosti, což zvyšovalo ceny kvůli rizikům eskalace na Blízkém východě. Jelikož třetina světové ropy pochází z tohoto regionu, mohlo by vzplanutí konfliktu vytlačit Brent nad 100 dolarů za barel.

Realita ale nebyla tak zoufalá, jak se očekávalo. Izrael omezil reakci na údery na vojenské cíle v Íránu. Teherán, obvykle agresivní, zaujal zdrženlivý postoj, takže se trhy domnívaly, že konflikt je vyřešen, a vrátily se k fundamentům, které teď ukazují na pozvolný posun ropného trhu směrem k přebytku, což ceny tlačí dolů. Není divu, že riziko obratu ukázalo na změnu výhledu Brentu z býčího na medvědí.

Dynamika rizik obratu Brentu

analytics6720e30684178.jpg

Jenže, je konflikt na Blízkém východě opravdu vyřešen? Od dubnového napětí mezi Izraelem a Íránem uplynulo pouhých šest měsíců a konflikt se opět rozhořel. Klesající ceny ropy kvůli zpomalující poptávce a rostoucí produkci mohou navíc alianci OPEC+ přimět k revizi plánovaného pozvolného ukončení snižování produkce, ke kterému má dojít od prosince. Citi nedávno snížila svou tříměsíční prognózu pro Brent ze 74 na 70 dolarů za barel, která OPEC pravděpodobně neuspokojí.

Ropa má sice stále svá záchranná lana, ale rostoucí pravděpodobnost Trumpova vítězství v prezidentských volbách v USA přináší výrazně medvědí výhled. Velké fiskální stimuly by mohly znovu zvýšit výnosy desetiletých amerických dluhopisů nad 5 %, zesílit rizika inflace a donutit Federální rezervní systém a další centrální banky udržovat vysoké sazby, což by negativně ovlivnilo globální ekonomiku a poptávku po ropě.

analytics6720e3111ab45.jpg

MMF předpovídá nárůst globálního HDP v roce 2025 o 3,2 %, ale Trumpova navrhovaná cla by mohla tento růst snížit o 0,8 procentního bodu. V roce 2026 by toto číslo mohlo dosáhnout snížení o 1,3 procentního bodu. IEA, OPEC a U.S. Energy Information Administration už očekávají zpomalování poptávky po ropě. Jejich prognózy by mohly potřebovat revizi směrem dolů, protože přebytek na ropném trhu se může dostavit dřív, než se očekávalo, což podpoří další medvědí momentum.

Technicky vzato vykazuje Brent v denním grafu konsolidaci v pásmu 74,15–76,75 dolarů za barel. Průraz pod toto pásmo by byl důvodem k zahájení nebo doplnění short pozic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa Brent se díky geopolitickým nepokojům vrací na maxima roku 2014  
    Za posledních sedm let rozšířila ropa Brent své zisky na nejvyšší úroveň, na Blízkém východě se zmírnily obavy z dopadu varianty koronaviru omikron na poptávku a vzrostlo geopolitické napětí.
  • Ropa Brent se obchodovala níže, stejně jako nejisté zlato
    Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank - Většina světových investorů si v průběhu uplynulého týdne snažila urvat...
  • Ropa Brent se stabilizuje pod 70 dolary: Obavy o poptávku a nadměrné dodávky tlačí ceny dolů
    Ropa Brent se ustálila pod 70 dolary za barel poté, co se trh srazil obavami o globální poptávku. Významné ekonomické problémy v USA a Číně, dvou hlavních spotřebitelích ropy, vedly k prudkému výprodeji. Tento pokles, který ropu dostal na více než dvouleté minimum, odráží širší obavy ohledně zpomalujícího globálního růstu. V kombinaci s rostoucími globálními dodávkami to vytváří značný tlak na trh s ropou.
  • Ropa BRENT se z krátkodobého pohledu jeví neutrálně, ale širší výhled je stále býčí
    Futures na ropu BRENT s dodáním v červenci opět nepřekonaly úroveň 84,47 a v současnosti se vracejí pod 200denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA). Cena se od začátku měsíce vyvíjí v úzkém rozpětí 80,00-84,47. Podle technických oscilátorů ukazatel RSI klesá z překoupené oblasti, zatímco stochastický oscilátor je připraven na medvědí propad, který se odrazil od úrovně 80, což obojí naznačuje medvědí retracement.
  • Ropa Brent vyskočí nad 80 dolarů
    Cena ropy Brent vyskočila během obchodování v úterý ráno, stalo se tak poprvé od října 2018 kdy ropa dosáhla 80 USD za barel, pak její cena opět klesla.
  • Ropa Brent vytváří klasickou formaci hlava a ramena
    Cena ropy se už několik měsíců obchoduje v rostoucím trendu. Při pohledu na H1 graf je však zřejmé, že se růstové momentum v poslední době zpomalilo, což s sebou přináší riziko korekce. Na tomto časovém rámci se formuje klasická formace hlava a ramena. Přestože ropa začala dnešní seanci býčím cenovým gapem, tak medvědi postupně přejali iniciatuvu a začali tlačit pravé rameno formace níže. Pokud by však měl pokles pokračovat, tak instrument nejprve musí zdolat úroveň neckline, které se nachází v blízkosti $64,40. Průraz by mohl přinést zrychlené klesající momentum k úrovni minim z poloviny února v blízkosti $61,60. Naopak průraz nad hladinu $65,75 - tedy nad úroveň pravého ramene - by tuto formaci zneplatnil.
  • Ropa BRENT vytvořila trojúhelníkovou formaci
    BRENT se v lednu zatím pohybovaly v rozmezí a na dně širokého medvědího kanálu vytvořily neutrální trojúhelníkový obrazec. Vzhledem k neustálé snaze ukazatele RSI vyšplhat se nad neutrální hodnotu 50 a zlepšení ukazatele MACD se objevuje paprsek naděje na proražení býčího trendu. Prakticky však bude muset cena překonat několik překážek, než se výhled posune na býčí stranu.
  • Ropa brent – základní informace, které potřebujete znát
    Ropa je pravděpodobně stále nejdůležitější komoditou současnosti a blízké budoucnosti. Ropa se však dělí na několik kategorií zejména podle místa původu.
  • Ropa Brent zpátky na 110 dolarech za barel, zlato se propadá
    Komodity závislé na růstu ekonomiky, jako je třeba energetika a průmyslové kovy, těžily z lepších hospodářských dat pocházejících ze Spojených států. Oznámená čísla navíc pomohla také ke slušným výsledkům světových akciových trhů. Nejviditelnější to bylo v USA, kde průmyslový index Dow Jones dosáhl na nová maxima. Zároveň se však opět začalo mluvit o “přehřátých? akciových trzích, které posilují díky hromadě peněz pumpovaných do ekonomik skrze několik centrálních bank.
  • Ropa (brent) zpět pod 55 USD. Dolar po delší době znovu silnější
    Středeční seance již přinesla několik zajímavých fundamentů, ale evropské trhy zatím zůstávají v poměrně klidném bočním trendu. Obchodování probíhá na podprůměrných objemech, které jsou na zvýšených úrovních pouze v Británii, kde trhy dál vstřebávají včerejší projev britské premiérky Theresy May. Britské akcie po včerejší korekci mírně rostou a mírné zisky si připisuje i většina ostatních evropských indexů. Pohyby jsou však relativně pozvolné a lze je proto považovat za spíše technickou záležitost.
  • Ropa bude z oslabení dolaru profitovat
    Ropa Brent zaznamenala od začátku roku mírný 7% nárůst, nicméně ceny zůstaly během posledních pěti týdnů relativně stabilní kolem úrovně 82,5 USD za barel. Tuto stabilitu vnímá Kuvajt z hlediska poptávky pozitivně, i když existují obavy, že další snižování produkce ze strany OPEC+ by mohlo omezit vliv aliance na světový trh s ropou. Projekce společnosti Rystad Energy naznačují, že podíl aliance na celosvětové produkci by mohl do června klesnout z 38 % v roce 2022 na 34 %, což je nejnižší hodnota od jejího vzniku v roce 2016.
  • Ropa: býci stále s medvědy remizují, cena 97,0
    Zářijový futures kontrakt ropy WTI slábne 0,7 % d/d na 97,2. Trh po poklesech ceny rozbil tábor od konce července v ...
  • Ropa: býčí trh trvá
    Ropa WTI posiluje 0,2 % d/d na 106,3. Cena se drží na dostřel 3/4letého maxima kvůli souběhu několika důvodů. Moment...
  • Ropa by mohla koncem roku 2022 stát 200–250 USD
    Někteří z největších světových obchodníků s ropou očekávají, že ceny do konce letošního roku překročí 200 USD za barel. Pierre Andurand, manažer hedgeového fondu, uvedl, že je to možná proto, že dodávky budou mít od nynějška svůj původ pravděpodobně v Evropě.
  • Ropa: cena proudí v oblasti 100-101
    Ropa WTI roste 0,5% d/d na 101,2. Jarní sezóna a utlumení aktivity rafinérií, stejně jako pokrok v jednání s Íránem o jeho...
  • Ropa: Cena slábne s očekáváním rekordních zásob
    Aktuální vývoj:  Březnový futures kontrakt ropy WTI dnes klesá 2,2 % vůči závěru pondělního obchodování na 30,7. Ropa ...
  • Ropa: Ceny se stabilizují, obavy z nižší poptávky v Číně 
    Tento týden byly ceny ropy stabilní, jelikož obavy z nižší poptávky po pohonných hmotách ze strany Číny kompenzovaly údaje, které ukázaly, že se čerpalo ropy více, než se očekávalo.
  • Ropa: ceny se zvyšují díky nadějím ohledně poptávky v Číně
    Ceny ropy vystoupaly a rozšířily zisky ze zasedání potom, co Čína zmírnila některé své předpisy COVID-19, a to podpořilo naděje na oživení hospodářské aktivity a poptávky v zemi.
  • Ropa cílí po krátké pauze na týdenní pokles ceny
    Navzdory dubnovému nárůstu produkce ropy organizace OPEC na více než 33 miliónů barelů denně, katastrofickým požárům v Kanadě majícím za následek pozastavení produkce na mnoha místech a osmému mezitýdennímu poklesu produkce ve Spojených státech má ropa v tomto týdnu jasný směr a tím je celkový pokles ceny.
  • Ropa citelně zdražuje, benzín za 40 korun již tuto zimu nelze vyloučit. Rusko či Saúdská Arábie se totiž „pakují“ v době vysokých cen plynu, než na trh dorazí iránská a americká ropa
    Cena ropy Brent dnes odpoledne středoevropského času citelně roste. Poprvé od října 2018 dosáhla cenové úrovně 82 dolarů za barel, plyne z údajů Bloombergu. Důvodem výrazného růstu je dnešní rozhodnutí kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem nijak nezrychlovat již domluvené tempo měsíčního navyšování těžby.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster