Úterý 03. prosince 2024 19:32
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Ozvěny trhu - Centrální banky: mnoho povyku pro nic

01.08.2013 08:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

1.8.2013: Oči investorů dnes ostří na centrální banky. O své měnové politice budou rozhodovat ve Frankfurtu, Londýně a Praze. Od žádného zasedání ale dnes razantní změnu v přenastavení měnových kohoutů nečekáme.
 
Evropská centrální banka na svém minulém zasedání představila rámec své budoucí měnové politiky, když uvedla, že klíčové sazby očekává po delší dobu na stávajících či nižších úrovních. My předpokládáme do konce roku ještě jedno snížení sazeb v návaznosti na snižování měsíčních nákupů Fedu v rámci kvantitativního uvolňování. Růst amerických dluhopisových výnosů se pochopitelně dotýká i těch evropských, což je za stávající ekonomické situace pro eurozónu nežádoucí. Proto i z tohoto důvodu by ECB mohla přijít s dalším opatřením, jak tomuto nárůstu čelit.
 
Britská centrální banka v červenci avizovala, že v srpnu představí svůj náhled na měnovou politiku. Ten se však dá očekávat až se zveřejněním nového inflačního reportu, kterého se dočkáme 7. srpna. Příští středa tak bude pro britskou měnovou politiku podstatnější.
 
Zápis z posledního zasedání ČNB ukázal, že několik centrálních bankéřů se vyslovilo pro okamžité intervence. To bylo překvapivé prohlášení a je patrné, že část bankovní rady si přeje ještě slabší kurz, než s čím počítá jejich dosavadní prognóza. Vzhledem k současným úrovním kurzu koruny přímé intervence ale neočekáváme. Ty by přišly na řadu až v okamžiku, kdy by se zvyšovala deflační rizika. Toto riziko však nyní za reálné nepovažujeme. Centrální banka by tak měla spíše jen zopakovat, že je připravena intervenovat. Neměla by na tom nic změnit ani aktualizovaná makroekonomická prognóza.
 
Ani včerejší zasedání americké centrální banky nepřineslo významné změny. Fed konstatoval, že světová ekonomická jednička postupně nabírá na síle, ale je stále zapotřebí dalšího zlepšení, aby přistoupil ke snižování měsíčních nákupů aktiv. Tón se nesl v mírně holubičím tónu, když s obavami byl hodnocen vývoj inflace. Na předpokládaném snižování měsíčních nákupů se nic nezměnilo. My očekáváme, že s přicházejícími lepšími daty přistoupí Fed k omezování nákupů po zářijovém zasedání.

Miroslav Frayer
Economic & Strategy Research  

Investment Banking
Komercni banka, a. s.
Societe Generale Group
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ozvěny trhu: Bankéři letos utnou tisk peněz
    Dnešní den přinese zveřejnění zápisu z posledního jednání evropských centrálních bankéřů. Evropské ekonomice se daří, růst v eurozóně dosahuje nejvyšších hodnot za poslední dekádu. Investoři se tedy zcela logicky ptají, co na to ECB.
  • Ozvěny trhu - Banky by mohly profitovat z "Trump efektu"
    Neočekávané zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem přineslo zásadní impulz do vývoje bankovního sektoru. Plán na posílení fiskálních stimulů, snížení daní a uvolnění regulace zapůsobil jako živá voda na akcie bankovních domů jak v Americe, tak v Evropě. V prosinci pak rozhodnutí Fedu o zvýšení úrokových sazeb spolu, s oznámením dalších tří očekávaných zvýšení během letošního roku dále posílilo důvěru investorů v bankovní sektor. Americký index S&P 500 Banks si tak od listopadových voleb v USA připsal výrazných 25 %. Evropské bankovní tituly nezůstaly stranou a také se připojily k povolební euforii. Evropský STOXX Banks index si od začátku listopadu připsal necelých 15 %, podpořen částečným snížením odkupů aktiv ECB, zlepšujícími se vyhlídkami hospodářského vývoje v eurozóně a počínajícím růstem inflace.
  • Ozvěny trhu - Barel nade vše
    Ceny ropy mezi roky 2014/15 spadly z historických výšin nad 100 USD pod 40 USD/barel. Hlavní příčinou byl rozmach těžby z břidlicových ložisek ropy v USA a Kanadě. Ekonomiky zemí sdružených v OPEC jsou výrazně závislé na příjmech z exportu ropy, a proto v prosinci minulého roku přistoupily po skoro deseti letech k dohodě o omezení těžby o 1,4 mil. barelů denně, ke kterému se připojilo i Rusko. Cena ropy zareagovala rychlým růstem zpět nad 50 USD. Začátkem května však opět klesala k 45 USD, tedy blízko úrovni před dohodou o omezení těžby. Nové technologie evidentně umožňují profitabilní těžbu z břidlic i při cenách kolem 50 USD. Navíc blížící se konec dohody mohl psychologicky přispět k tlaku na pokles ceny. Zřejmě proto začátkem tohoto týdne přispěchali Saudská Arábie a Rusko s prohlášením o prodloužení dohody až do března 2018. Přestože prodloužení musí na svém zasedání 25. května schválit OPEC, cena ropy opět impulzivně zareagovala a otočila vzhůru k hranici 50 USD/barel. Omezování těžby se tedy zdá být relativně účinným nástrojem podpory růstu ceny ropy, nicméně spíše s krátkodobým účinkem. Impulzy k dlouhodobějšímu růstu ceny tak budou muset přijít ze strany silnější poptávky a rostoucí spotřeby, která dlouhodoběji sníží stávající vysoké zásoby ropy. Ta je závislá především na globálním makroekonomickém vývoji, a to hlavně v regionech s vysokou spotřebou, jako je Severní Amerika, Evropa nebo Čína a Indie.
  • Ozvěny trhu: Bez investic koruna neposílí
    Nedávno zveřejněné první odhady HDP ukázaly, že se české ekonomice během prvních třech měsíců roku dařilo. Výsledný mezičtvrtletní růst o 1,3 % překonal i naše optimistické očekávání. Díky za to, ale proč nerosteme ještě rychleji?
  • Ozvěny trhu: Bez investic se od úrovně před covidem neodpoutáme
    Těsně před prázdninami zveřejnil ČSÚ revize dat národních účtů. Mimořádná revize pokryla roky 1990 až 2020, za roky 2021 a 2022 již pak máme definitivní sestavu dat, za rok 2023 pak předběžnou. Mimořádná revize předchozích třech dekád znamenala kvantitativně pouze nepatrné změny. Úpravy za první léta aktuální třetí dekády byly ve směru zreálnění ekonomického příběhu těchto let, odstranění některých obtížně vysvětlitelných tendencí a celkově zlepšení konzistence jednotlivých indikátorů.
  • Ozvěny trhu: Bez veřejných investic se neobejdeme
    Česká ekonomika roste nepřetržitě od poloviny roku 2013, tedy již téměř pět let. Rozhodně ale neplatí, že by tuzemské hospodářství táhla po většinu tohoto období vyšší investiční aktivita. Spíše naopak. Dědictví globální finanční krize roku a evropské dluhové krize let 2012 a 2013 poznamenalo chuť investovat.
  • Ozvěny trhu: Budou vyšší sazby?
    Prázdniny se chýlí ke konci a s tím i čas dovolených. A platí to i pro centrální bankéře. Prozatím se tento týden pro média vyjádřili dva, viceguvernér M. Hampl a vrchní ředitel M. Mora.
  • Ozvěny trhu - Býčí akciový trh ještě nekončí
    Ve světle pravděpodobného zvýšení úrokových sazeb v USA už tento měsíc vyvstává otázka, kdy by mohlo dojít k přerušení již velmi dlouhého...
  • Ozvěny trhu: Centrální banka tlačená inflací musí konat
    Inflace je dnes jedním z nejvýznamnějších ekonomických témat. Jeho záběr je však mnohem širší. Na rozdíl například od nezaměstnanosti se totiž zdražování opravdu dotýká v podstatě každého. Vidět to je i na zájmu obyvatel o problematiku spojenou právě s fenoménem inflace. Vyhledávání toho slova na internetu totiž zvýšilo na počátku letošního roku svou četnost proti předchozím rokům, kdy inflace nebyla tématem, zhruba čtyřikrát.
  • Ozvěny trhu - Centrální bankéři pomohli euru
    Máme za sebou zasedání klíčových centrálních bank. V minulém týdnu se k projednání měnové politiky sešli evropští centrální bankéři, tuto středu to byli...
  • Ozvěny trhu: Co nám říkají ceny nemovitostí o útratách domácností?
    Obnovený růst cen nemovitostí může předznamenávat robustnější oživení spotřeby domácností. A právě spotřebitelská poptávka by měla u nás i v ostatních evropských ekonomikách pohánět celkový hospodářský růst v příštím roce.
  • Ozvěny trhu - Co na to Fed?
    Evropská centrální banka se včera odhodlala k razantnějšímu uvolnění své měnové politiky, když využila prakticky všechny nástroje, které v tuto chvíli...
  • Ozvěny trhu: Covid drtí korunu
    Česká koruna vůči euru v posledních týdnech dramaticky ztrácí. V průběhu tohoto týdne již výrazně nad tehdejší intervenční hladinou 27 korun za euro atakovala nejslabší hodnoty od poloviny května. V regionálním srovnání je při pohledu na výkonnost naší měny na tom sice stále ještě hůře maďarský forint, který již letos odepsal více než devět procent své hodnoty, česká koruna na tom ale se ztrátou více než sedm a půl procenta není o moc lépe. Polský zlotý letos znehodnotil o zhruba pět a půl procenta, rumunské leu oslabilo o necelá dvě procenta.
  • Ozvěny trhu: Covid hýbe korunou
    Od počátku pandemie platilo Česko za zemi, která situaci zvládla nadprůměrně dobře. Rychlý nástup opatření proti šíření epidemie způsobil rychlý propad ekonomiky, ale následně umožnil výrazné uvolnění a nástup oživení byl poměrně razantní. Do určité míry bylo možné navázat na předchozí ekonomickou expanzi. Meziroční propad české ekonomiky ve druhém čtvrtletí o 11 procent byl nadprůměrně dobrý, když EU v průměru klesla o 13,9 procenta.
  • Ozvěny trhu: Co zvýší sazby?
    Máme za sebou listopadovou sérii makroekonomických dat. Na počátku tohoto měsíce přišla centrální banka s novou makroekonomikou prognózou a na základě svého inflačního výhledu rozhodla bankovní rada o letos již druhém zvýšení úrokových sazeb.
  • Ozvěny trhu: Čas pro defenzivní dividendové akcie
    Pozornost finančních trhů se čím dál více stáčí ke Spojeným státům, kde vrcholí hospodářská expanze, která se zapíše jako nejdelší období ekonomického růstu v historii země. Pravděpodobnost recese v USA v následujících 12 měsících se zdvojnásobila. Ta se dotkne i zbylých částí světa. Slabší makroekonomická data a zejména nejistoty spojené s obchodními válkami, brexitem aj. se podepsaly pod to, že centrální banky po celém světě přistoupily opět k opatrnějšímu postoji ve zpřísňování měnové politiky. Podíváme-li se na odhady zisků amerických i evropských firem pro letošní rok, je patrný posun očekávání k horším výsledkům.
  • Ozvěny trhu: Červen rublu nepřeje
    Událostí první poloviny tohoto týdne se na světových devizových trzích stal vývoj kurzu ruského rublu, který ztrácí půdu pod nohama a rychle se propadá. Proti dolaru je nejslabší za poslední tři měsíce, proti euru spadl dokonce na půlročním minimum.
  • Ozvěny trhu: Česká ekonomika se nechce odlepit od země
    Po čtvrt roce přichází čas aktualizací makroekonomických prognóz. ČNB s ní přijde na počátku listopadu, my v Komerční bance jsme ji vydali právě včera. Co se za poslední tři měsíce změnilo? Bohužel, skoro nic.
  • Ozvěny trhu: Česká ekonomika: stále plížením vpřed
    V první polovině tohoto týdne byly zveřejněny ukazatele z reálné ekonomiky za srpen. Máme tak již k dispozici oba prázdninové měsíce a můžeme tedy alespoň zhruba začít usuzovat na to, v jaké ekonomické kondici se naše hospodářství během léta nacházelo. Na červenec a srpen má totiž cenu se dívat pouze jako na jeden blok, a to zejména kvůli letním dovoleným, které si jak firmy, tak zaměstnanci některý rok vybírají spíše v červenci, jiný zase v srpnu. A to pak činí velmi obtížné jakékoliv sezónní očišťování. Bez něj ale nejsme schopni aktuální hospodářskou dynamiku v jednotlivých sektorech či odvětvích odhalit.
  • Ozvěny trhu: Česká ekonomika ztrácí energii
    Již za týden se k projednání podzimní Zprávy o měnové politice sejde bankovní rada ČNB. Podkladem k jednání bude nová makroekonomická a inflační prognóza. My v Komerční bance jsme naši prognózu pro konec roku a rok následující vydali již tento týden.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
AETOS
FBS
reklama
CapXmaster srovnani