Sobota 21. prosince 2024 18:49
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap trade smarter

PMI indexy z eurozóny neukázaly zlepšení

23.05.2013 10:45  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešní evropská seance patří indexům nákupních manažerů (PMI) za služby a výrobu. Jako první zveřejnila výsledky druhá největší ekonomika eurozóny Francie.  PMI index za výrobu sice překonal odhady ekonomů, když si polepšil na 45,5 bodu z předchozích 44,4 bodu. Nicméně smutným faktem zůstává, že francouzská výroba se drží pod hladinou 50, která odděluje kontrakci od produkce, již od února 2012, a tak i výhledově by neměla Francie čekat zázraky. PMI index sektoru služeb nenaplnil odhady o mírném růstu k 44,7 bodům a skončil na stejných hodnotách jako minulý měsíc tedy na 44,3 bodech.

Německá ekonomika o nic přesvědčivější výkon než Francie nepodala. PMI index za výrobu si mírně polepšil oproti dubnovým číslům, když z hodnoty  48,1 bodu posílil na 49,0 bodu. Výhledově to však značí kontrakci a Německo by mělo více zabrat, protože v prvním kvartále se jen tak, tak vyhnulo recesi s růstem o 0,1 procenta. PMI index za služby klesl na 49,8 bodu a přinesl ještě větší zklamání, než výroba, protože se od něj čekal návrat na hodnotu 50.Oba indexu tedy značí pro Německo kontrakci.

Eurozóna ve výsledcích PMI indexů kopírovala dvě největší ekonomiky. Výrobní PMI index vzrostl na 47,8 bodu z předchozích 46,7 bodu a od července 2011 se tak nepodíval nad hodnotu 50. PMI index za služby naplnil odhady ekonomů a dostal se na 47,5 bodu. Ekonomika eurozóny zůstává i nadále slabá a je již šesté čtvrtletí za sebou v recesi, výhledově se také neočekává zásadní zlepšení.

Dnes večer bude v Londýně mluvit šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi na téma budoucnost Evropy v globální ekonomice. Právě horší dubnové indexy PMI, jež poskytují půlroční výhled vývoje ekonomiky, byly na začátku května impulzem pro snížení úrokových sazeb v eurozóně. Z tohoto důvodu budeme netrpělivě čekat, jaká esa pán Draghi vytáhne dnes z rukávu pro povzbuzení ekonomiky společné měnové unie.

Velká Británie dnes provedla druhý odhad svého hrubého domácího produktu za první čtvrtletí letošního roku. Ten zůstal nezměněn na hodnotě 0,3 procenta a tamní ekonomice se tak podařilo v prvním kvartále mírně expandovat. Zda se ji to podaří i ve druhém čtvrtletí, je otázkou, protože například maloobchodní tržby zažily v dubnu silný propad o 1,3 procenta. Ostrovní centrální banka však věří v lepší zítřky a nechystá se přidávat nová monetární opatření do své politiky. Nový guvernér Carney, jenž se ujme křesla již za dva měsíce, může ale dosavadní měnovou politiku úplně otočit vzhůru nohama.

EUR/GBP včera mírně zkorigovalo své zisky a našlo podporu u Fibonacciho hladiny 38,2 z denního grafu. Na poprvé se tak nepodařilo prorazit silný support 0,8587, který by v případě proražení mohl nabídnout silnou podporu býkům. Rizikem pro EUR/GBP je nedostatek technické podpory mezi Fibonacciho hladinami 38,2 a 23,6 a v případě převahy medvědů, lze očekávat pokles zpátky k 0,8492.



 

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • PMČR: Stabilní hospodaření, návrh dividendy ve výši 1 310 CZK
      Výsledky hospodaření: Společnost Philip Morris ČR reportovala dnes ráno výsledky za druhou polovinu minulého roku a respektive celý rok 2021. Celkové tržby vloni vzrostly v meziročním srovnání o 5,5 %, čistý zisk zůstal meziročně téměř beze změny. Pokles prodeje klasických výrobků částečně kompenzoval nárůst zahřívaných náplní a příznivý cenový vývoj. Vedení PMČR navrhuje dividendu ve výši 1 310 CZK na akcii. Výsledky jsou víceméně podle našich představ včetně návrhu dividendy. Máme za to, že trh počítal s nižší výplatou a je to pro něj pozitivní překvapení.
    • PMČR: Výsledky ve shodě s odhady, dividenda 1 310 CZK
      Philip Morris ČR (PMČR) dnes oznámil hospodářské výsledky za druhé pololetí minulého roku a za celý rok 2022. Celoroční tržby vzrostly o +11,0 % na 21 mld. CZK. Pozitivně se projevil prodej tabákových náplní a příznivý cenový vývoj. Čistý zisk je vyšší o +3,4 % díky lepšímu finančnímu výsledku a dosáhl 3,6 mld. CZK. Vedení PMČR navrhuje dividendu ve výši 1 310 CZK (hrubý výnos 7,4 %). Oznámená čísla jsou ve shodě s naším odhadem.
    • PMČR: Za meziročním růstem stojí přechod na nové technologie
      Očekávané výsledky hospodaření: Výrobce tabákových produktů společnost Philip Morris ČR (PMČR) by podle našich projekcí za první polovinu tohoto roku měla zveřejnit v meziročním srovnání růst celkových tržeb o +10,3 % na 10,8 mld. CZK. Předpokládáme, že za růstem bude vyšší prodej zahřívaných náplní v kombinaci s vyššími cenami klasických produktů. Čistý zisk by pak měl být lehce vyšší a dosáhnout 1,9 mld. CZK (+1,1 % y/y).
    • PMI a IFO ukážu ECB cestu
      Akciám na Wall Street sa v piatok podarilo slušne vzrásť zo 6-týždenných miním a to vďaka lepším korporá...
    • PMI: čekání na světlo na konci tunelu
      Na konci měsíce se ekonomika měří pomocí indikátorů důvěry PMI. Tento ukazatel se v Evropě již několik měsíců pohybuje v červených číslech. Od července se celkový index aktivity S&P Global EMU PMI pohybuje pod hranicí 50, která označuje hranici mezi růstem a poklesem.
    • PMI dále hlásí solidní tempo výroby
      Po setrvání na 57,0 bodech v lednu, index nákupních manažerů ve výrobním sektoru v únoru mírně korigoval a klesl na úroveň 56,5. Došlo tak k opačnému vývoji, než se kterým počítal trh (58,4 bodů) i my (58,2 bodů). Český PMI tak odbočil od vývoje německého indexu a přidal se k zemím regionu, Polsku a Maďarsku. V Polsku PMI sice mírně vzrostl, skončil však pod očekáváním, přičemž v Maďarsku dokonce poklesl až pod 50ti bodovou hranici značící expanzi.
    • PMI hlásí další úpadek objednávek
      PMI pro zpracovatelský sektor se po nepatrné korekci v dubnu (o 0,3 bodu) během května propadl z 55,4 na 52,3 bodu, výrazně pod tržní odhady. Tempo výroby zvolnilo. Zatímco po otevření ekonomik z pandemických uzavírek výrobce omezovaly problémy na nabídkové straně, v aktuálním prostředí vysokých cen a nejistoty odvíjející se od války na Ukrajině, se čím dál více přidává i upadající poptávka.
    • PMI index poprvé od srpna 2020 pod padesátkou
      Index nákupních manažerů v tuzemském zpracovatelském průmyslu se poprvé po téměř dvou letech propadl pod padesátibodovou hranici dělící fázi expanze od kontrakce. Dle průzkumu mezi nákupními manažery v průmyslových podnicích v červenci došlo k prudkému poklesu výroby, které bylo nejsilnější od května 2020. Index výstupu poklesl z květnových 50,4 bodů na velmi slabých 46,3 bodu. Tržní konsensus přitom počítal pouze s mírným zhoršením z květnových 52,3 bodu na 51,0 bodu.
    • PMI index ukázal na další pokles poptávky i zaměstnanosti
      Podmínky ve zpracovatelském průmyslu byly sice v prosinci hodnoceny o něco méně negativně než v listopadu, stále však ukazují na výrazné zhoršení kondice tohoto segmentu (PMI index dosáhl 42,6 bodu versus 41,6 bodu v listopadu). Opět došlo k dalšímu výraznému snížení objemu produkce, když se zde negativně odrazila slabá poptávka odběratelů i pokles nových zakázek.
    • PMI indexy z EMU zklamaly
      Ačkoliv čtvrteční data z EMU příznivá nebyla, euro nakonec vůči dolaru neoslabilo. Během dopolední seance sice ztrácelo až k hladině 1,2500 EUR/USD...
    • PMI klesá dále kvůli zhoršující se situaci v poptávce
      PMI pro zpracovatelský sektor po druhé v řadě poklesl výrazněji, než trh předpokládal. Po ztrátě 1,5 bodu v červnu následuje pokles o 2,2 bodu v červenci, čímž se index dostal na 46,8, nejnižší úroveň za poslední dva roky.
    • PMI korigoval, tempo výroby mírně zvolnilo
      Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v červenci korigoval dle našeho odhadu na 62,0 z 62,7 bodů. I přes mírný pokles stále setrvává na historicky vysoké úrovni.
    • PMI míří do nebe
      Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v květnu vystřelil o další téměř tři body a zakotvil na hodnotě 61,8, čímž překonal dosavadní rekord. Suverénně tak předčil tržní odhad, který činil 59,0 a byť jsme v rámci trhu patřili mezi největší optimisty, ani my jsme mu nevěřili do takové míry. Jedná se o další z mnoha indicií značících, že český průmysl byl nejenom tahounem české ekonomiky během samotné pandemie, ale je připraven tuto roli hrát i v následném pokrizovém zotavení. Nelze ovšem nedodat, že index nadále zkreslují problémy s dodávkami výrobních vstupů, které jsou podle metodiky PMI vyhodnocovány jako pozitivní signál, byť bychom se bez nich v aktuální situaci spíše obešli.
    • PMI: Nadějné vyhlídky českého průmyslu
      Další průzkum potvrdil dobrou kondici největšího tuzemského odvětví – průmyslu – na začátku letošního roku. Po důvěře zveřejněné už minulý týden přichází na řadu index nákupních manažerů (PMI), který zůstal na velmi vysoké úrovni 59 bodů. Znamená to, že růst průmyslu díky novým zakázkám pokračuje, i když se firmy musejí i nadále potýkat s výraznými problémy v dodávkách komponent a se zdražujícími komoditami.
    • PMI nejnižší za poslední čtyři měsíce
      Únorový PMI index sice poklesl z lednových 59 bodů na 56,5 bodů, i tak ale přinesl pozitivní zprávy. Bohužel, stejně jako u mnoha dalších indikátorů, je únorový PMI již starou zprávou, když optimismus firmám ubere rusko-ukrajinský konflikt. Na únorových datech bylo již patrné vymaňování se z problémů se subdodávkami. Důvěra v další vývoj v českém zpracovatelském průmyslu tak byla nejvyšší od dubna 2018.
    • PMI: Nullwachstum
      Od výšky úrokov zväčša závisí dopyt po mene (samozrejme po zohľadnení rizika) a úroky závisia od toho, ako sa darí...
    • PMI odštartovali výpredaj
      Nad finančnými trhmi sa začínajú opäť objavovať mraky ...
    • PMI opět plný extrémů
      Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v červnu přidal ještě více, než jsme očekávali my a trh (62,1), když vzrostl na 62,7 bodů z květnových 61,8 bodů. Jak jsme již zvyklí z PMI šetření za poslední měsíce, i červnové vydání je plné extrémů, kdy je český průmysl ovlivňován rušením protipandemických restrikcí a přetrvávajícími komplikacemi na výrobní straně. Lepší se tak provozní podmínky a firmy o zákazníky nemají nouzi. Na druhé straně se ale zintenzivňuje problém v podobě chybějícího výrobního materiálu a tlaku na ceny vstupů. Právě zhoršení výkonu dodavatelů, které by běžně znamenalo zlepšování výrobního provozu, aktuálně spíše odráží pandemií způsobené problémy. Tento rozdíl ovšem metodika PMI nezachycuje, což PMI do jisté míry tlačí „uměle“ nahoru.
    • PMI opouští pásmo označující expanzi výroby
      PMI pro zpracovatelský sektor se v červnu poprvé od srpna 2020 dostal do pásma značícího pokles výroby, konkrétně na 49 z předchozích 52,3 bodů.
    • PMI potvrzuje pokračující, avšak zvolňující expanzi
      Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v září dále zvolnil z 61 na 58 bodů. Korekce pozorovaná od července tak byla v září nejsilnější. I přesto ale zůstává zpracovatelský sektor v expanzi, jeho tempo ovšem zvolnilo. Oproti tomu se provozní podmínky se opět zlepšily napříč zpracovatelským sektorem.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    Investingfox Nastroje