Středa 22. ledna 2025 08:57
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

PMI dále hlásí solidní tempo výroby

01.03.2021 10:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po setrvání na 57,0 bodech v lednu, index nákupních manažerů ve výrobním sektoru v únoru mírně korigoval a klesl na úroveň 56,5. Došlo tak k opačnému vývoji, než se kterým počítal trh (58,4 bodů) i my (58,2 bodů). Český PMI tak odbočil od vývoje německého indexu a přidal se k zemím regionu, Polsku a Maďarsku. V Polsku PMI sice mírně vzrostl, skončil však pod očekáváním, přičemž v Maďarsku dokonce poklesl až pod 50ti bodovou hranici značící expanzi.

PMI ve výrobě

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v bodech

56,5

57,0

58,2

58,4

Zdroj: Raiffeisenbank, IHS Markit, Bloomberg



Výsledek šetření ukazuje, že výrobní podniky stále pokračují v navyšování objemu výroby a potvrdily také růst nových zakázek, i když o něco nižším tempem v porovnání s posledními měsíci. Celkově přetrvávající tlak na zvyšování objemu výroby vedl firmy k nabírání nových zaměstnanců. Na druhé straně ovšem značně zesílily problémy v dodavatelských řetězcích, které odhalil již lednový výsledek PMI. Výkon dodavatelů se dokonce dostal na nejhorší úrovně zaznamenané od počátku sběru dat, tedy od roku 2001. Tento vývoj se odrazil ve zvýšené finanční zátěži. Růst vstupních nákladů byl nejrychlejší za téměř deset let. Nicméně konečné přenesení zvýšených nákladů na zákazníka bylo mírnější, jelikož se firmy snažily prosadit oproti konkurenci. Růst cen vstupů je však regionálním fenoménem, rekordní růst vykázal také dnes zveřejněný polský PMI. Jak jsme již argumentovali v komentáři, neočekáváme, že se bude jednat o trend přetrvávající rostoucí nákladové inflace, která se významněji prolne do vývoje spotřebitelských cen. To je dáno tím, že aktuální tlak na vstupní ceny v průmyslovém sektoru je způsoben pandemií a jedná se tak o přechodný faktor. S rozvolněním protiepidemických opatření budou postupně odeznívat problémy v dodávkách zboží, a tudíž i cenové tlaky. Zajímavý je také rozdíl mezi PMI a konjunkturálním průzkumem od ČSÚ, který nedostatek vstupních materiálů a rostoucí objem nedodělků nepotvrdil.

Je však třeba zdůraznit, že únorový PMI index ještě nezahrnuje zpřísnění protiepidemických opatření, které vstupují v platnost ode dneška. V průmyslu se tak objeví o další problém navíc. Kromě komplikací v dodavatelských řetězcích se pravděpodobně zintenzivní nedostatek pracovních sil, což bude způsobeno vyšším počtem testování a uzavřením škol i školek. Kvůli opatřením lze počítat i s problémy s vývozem v důsledku pokračujících zádrhelů na státních hranicích, což samozřejmě bude mít negativní dopad i na výrobu. Průmyslu se však dařilo v posledních měsících navzdory uzavírkám dobře. Firmy evidovaly růst nových zakázek a dokázaly si získat i nové klienty. Do aktuálně těžšího období tak vstupují v dobré formě. Nadále počítáme s doháněním loňských a růst průmyslu očekáváme letos okolo 7 %. Nicméně únorový PMI indikuje, že zhoršení epidemické situace přesouvá oživení spíše do druhé poloviny roku, přičemž v jarních měsících bude průmysl těžit zejména z velmi nízké srovnávací základny.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • PMČR: Odhady výsledků: Přes negativní vliv krize výhled na stále vysokou dividendu
    Očekáváné výsledky hospodaření: Hospodaření společnostiPhilip Morris ČR bohužel i v druhém pololetí minulého roku ovlivnila nákaza covid-19 a s ní spojené restriktivní opatření. Tržby bude ale brzdit propad prodejů v pohraničí, který souvisí se zmíněnými restrikcemi. Ale na druhou stranu bude podle našich očekávání i nadále mít na výsledky pozitivní vliv růst prodejů zahřívaných produktů(HEETS). Celkově by tak mělo dojít k růstu tržeb PMČR ve druhém semestru minulého roku o 2,9 % na 9,2 mld. CZK. Bohužel podobně jako v prvním pololetí budou i ve druhém vyšší náklady na distribuci, tento na výsledky negativní jev je opět spojen s protikrizovými opatřeními. Provozní zisk v meziročním srovnání klesne o 11,2 % na 2,2 mld. CZK a čistý zisk dosáhne 1,8 mld. CZK(-12,1 % y/y).
  • PMČR: Pokles prodejů klasických cigaret by měl pokračovat
    Podle našich odhadů Philip Morris ČR (PMČR) zveřejní za první polovinu tohoto roku mírný pokles tržeb o 1,2 % na 9,6 mld. CZK. Očekáváme pokles prodeje klasických cigaret. To pravděpodobně nebude kompenzovat vyšší prodej zahřívaných náplní spolu s cenovým efektem. Čistý zisk očekáváme na 1,6 mld. CZK, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 3,3 %.
  • PMČR: Poslední den obchodování s právem na dividendu
    Dnes (úterý 6. dubna 2021) je poslední den obchodování s akciemi společnosti Philip Morris ČR (PMČR) s právem na dividendu ze zisku minulého roku.
  • PMČR: První den obchodování bez práva na dividendu ve výši 1 310 CZK
    Dnes, úterý 9. května 2023, je první den obchodování s akciemi Philip Morris ČR bez práva na výplatu dividendy ze zisku minulého roku.
  • PMČR: Skok spotřební daně na cigarety, mírné tempo u zahřívaných náplní
    Ministerstvo financí plánuje zvýšit spotřební daň na cigarety. Informace o návrhu z dílny ministerstva přinesl denní tisk. Rozumíme tomu tak, že v následujících čtyřech letech by měla spotřební daň na klasické cigarety plošně zvýšit, a to o 10 % v roce 2024 a o další 5 % každý další rok. Co se týká nových technologií (zahřívané náplně), má se odvod z jedné krabičky zvýšit o 2 CZK v příštím roce a o 1 CZK dalších letech.
  • PMČR: Stabilní hospodaření, návrh dividendy ve výši 1 310 CZK
    Výsledky hospodaření: Společnost Philip Morris ČR reportovala dnes ráno výsledky za druhou polovinu minulého roku a respektive celý rok 2021. Celkové tržby vloni vzrostly v meziročním srovnání o 5,5 %, čistý zisk zůstal meziročně téměř beze změny. Pokles prodeje klasických výrobků částečně kompenzoval nárůst zahřívaných náplní a příznivý cenový vývoj. Vedení PMČR navrhuje dividendu ve výši 1 310 CZK na akcii. Výsledky jsou víceméně podle našich představ včetně návrhu dividendy. Máme za to, že trh počítal s nižší výplatou a je to pro něj pozitivní překvapení.
  • PMČR: Výsledky ve shodě s odhady, dividenda 1 310 CZK
    Philip Morris ČR (PMČR) dnes oznámil hospodářské výsledky za druhé pololetí minulého roku a za celý rok 2022. Celoroční tržby vzrostly o +11,0 % na 21 mld. CZK. Pozitivně se projevil prodej tabákových náplní a příznivý cenový vývoj. Čistý zisk je vyšší o +3,4 % díky lepšímu finančnímu výsledku a dosáhl 3,6 mld. CZK. Vedení PMČR navrhuje dividendu ve výši 1 310 CZK (hrubý výnos 7,4 %). Oznámená čísla jsou ve shodě s naším odhadem.
  • PMČR: Za meziročním růstem stojí přechod na nové technologie
    Očekávané výsledky hospodaření: Výrobce tabákových produktů společnost Philip Morris ČR (PMČR) by podle našich projekcí za první polovinu tohoto roku měla zveřejnit v meziročním srovnání růst celkových tržeb o +10,3 % na 10,8 mld. CZK. Předpokládáme, že za růstem bude vyšší prodej zahřívaných náplní v kombinaci s vyššími cenami klasických produktů. Čistý zisk by pak měl být lehce vyšší a dosáhnout 1,9 mld. CZK (+1,1 % y/y).
  • PMI a IFO ukážu ECB cestu
    Akciám na Wall Street sa v piatok podarilo slušne vzrásť zo 6-týždenných miním a to vďaka lepším korporá...
  • PMI: čekání na světlo na konci tunelu
    Na konci měsíce se ekonomika měří pomocí indikátorů důvěry PMI. Tento ukazatel se v Evropě již několik měsíců pohybuje v červených číslech. Od července se celkový index aktivity S&P Global EMU PMI pohybuje pod hranicí 50, která označuje hranici mezi růstem a poklesem.
  • PMI hlásí další úpadek objednávek
    PMI pro zpracovatelský sektor se po nepatrné korekci v dubnu (o 0,3 bodu) během května propadl z 55,4 na 52,3 bodu, výrazně pod tržní odhady. Tempo výroby zvolnilo. Zatímco po otevření ekonomik z pandemických uzavírek výrobce omezovaly problémy na nabídkové straně, v aktuálním prostředí vysokých cen a nejistoty odvíjející se od války na Ukrajině, se čím dál více přidává i upadající poptávka.
  • PMI index poprvé od srpna 2020 pod padesátkou
    Index nákupních manažerů v tuzemském zpracovatelském průmyslu se poprvé po téměř dvou letech propadl pod padesátibodovou hranici dělící fázi expanze od kontrakce. Dle průzkumu mezi nákupními manažery v průmyslových podnicích v červenci došlo k prudkému poklesu výroby, které bylo nejsilnější od května 2020. Index výstupu poklesl z květnových 50,4 bodů na velmi slabých 46,3 bodu. Tržní konsensus přitom počítal pouze s mírným zhoršením z květnových 52,3 bodu na 51,0 bodu.
  • PMI index ukázal na další pokles poptávky i zaměstnanosti
    Podmínky ve zpracovatelském průmyslu byly sice v prosinci hodnoceny o něco méně negativně než v listopadu, stále však ukazují na výrazné zhoršení kondice tohoto segmentu (PMI index dosáhl 42,6 bodu versus 41,6 bodu v listopadu). Opět došlo k dalšímu výraznému snížení objemu produkce, když se zde negativně odrazila slabá poptávka odběratelů i pokles nových zakázek.
  • PMI indexy z EMU zklamaly
    Ačkoliv čtvrteční data z EMU příznivá nebyla, euro nakonec vůči dolaru neoslabilo. Během dopolední seance sice ztrácelo až k hladině 1,2500 EUR/USD...
  • PMI indexy z eurozóny neukázaly zlepšení
    Dnešní evropská seance patří indexům nákupních manažerů (PMI) za služby a výrobu. Jako první zveřejnila vý...
  • PMI klesá dále kvůli zhoršující se situaci v poptávce
    PMI pro zpracovatelský sektor po druhé v řadě poklesl výrazněji, než trh předpokládal. Po ztrátě 1,5 bodu v červnu následuje pokles o 2,2 bodu v červenci, čímž se index dostal na 46,8, nejnižší úroveň za poslední dva roky.
  • PMI korigoval, tempo výroby mírně zvolnilo
    Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v červenci korigoval dle našeho odhadu na 62,0 z 62,7 bodů. I přes mírný pokles stále setrvává na historicky vysoké úrovni.
  • PMI míří do nebe
    Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v květnu vystřelil o další téměř tři body a zakotvil na hodnotě 61,8, čímž překonal dosavadní rekord. Suverénně tak předčil tržní odhad, který činil 59,0 a byť jsme v rámci trhu patřili mezi největší optimisty, ani my jsme mu nevěřili do takové míry. Jedná se o další z mnoha indicií značících, že český průmysl byl nejenom tahounem české ekonomiky během samotné pandemie, ale je připraven tuto roli hrát i v následném pokrizovém zotavení. Nelze ovšem nedodat, že index nadále zkreslují problémy s dodávkami výrobních vstupů, které jsou podle metodiky PMI vyhodnocovány jako pozitivní signál, byť bychom se bez nich v aktuální situaci spíše obešli.
  • PMI: Nadějné vyhlídky českého průmyslu
    Další průzkum potvrdil dobrou kondici největšího tuzemského odvětví – průmyslu – na začátku letošního roku. Po důvěře zveřejněné už minulý týden přichází na řadu index nákupních manažerů (PMI), který zůstal na velmi vysoké úrovni 59 bodů. Znamená to, že růst průmyslu díky novým zakázkám pokračuje, i když se firmy musejí i nadále potýkat s výraznými problémy v dodávkách komponent a se zdražujícími komoditami.
  • PMI nejnižší za poslední čtyři měsíce
    Únorový PMI index sice poklesl z lednových 59 bodů na 56,5 bodů, i tak ale přinesl pozitivní zprávy. Bohužel, stejně jako u mnoha dalších indikátorů, je únorový PMI již starou zprávou, když optimismus firmám ubere rusko-ukrajinský konflikt. Na únorových datech bylo již patrné vymaňování se z problémů se subdodávkami. Důvěra v další vývoj v českém zpracovatelském průmyslu tak byla nejvyšší od dubna 2018.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex