Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:40
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap trade smarter

Tlak na Španěly sílí: Řekněte si o pomoc! Madrid je bez nadějné guvernérky, výnos nad 6 % před aukcemi

17.09.2012 17:01  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Výnos na španělském desetiletém dluhu, který od oznámení připravovaného zásahu ECB na dluhopisových trzích vytrvale klesal, je zpět nad úrovní 6 procent. Stalo se tak před zítřejší aukcí poukázek a oznámenou aukcí delšího dluhu rovněž v tomto týdnu. Nadto dopoledne z Evropské komise znovu zazněl vzkaz, aby se vláda jasně vyjádřila k nabídce finanční pomoci. Rezignaci oznámila prezidentka madridské autonomní oblasti, která byla chápána jako budoucí lídr španělských konzervativců. Euro nicméně zůstává silné na úrovni kolem 1,3150 USD/EUR.

Výnos na španělském desetiletém dluhopisu se poprvé od 7. září po růstu o 22 bazických bodů ocitl zpět nad úrovni 6 procent. To je nevýhodná pozice před zítřejší aukcí 12- a 18měsíčního dluhu v objemu 4,5 miliardy eur a dnes nově oznámenou aukcí 3letého a 10letého dluhu ve stejném objemu, která se uskuteční ve čtvrtek 20. září.

Do diskuse nad tím, zda a kdy Španělsko přijme jednak mezinárodní pomoc pro své banky, jednak požádá ECB o zásah na trhu dluhopisů země, se dnes vložil evropský komisař pro konkurenceschopnost Joaquin Almunia. „Udržování nejistoty vytváří riziko opětovného vyhrocení na trhu dluhopisů,“ uvedl Almunia s tím, že čeká jasné vyjádření Španělů.

Postoj španělského premiéra Rajoye je vlažný. Vláda na jedné straně hlídá výnosy dluhopisů, na druhé otálí s přijetím jakékoli pomoci, co nejdéle to bude možné, uvedl dnes list El País. Podle listu existuje jasný rozpor i uvnitř vlády, když ministr hospodářství Luis de Guindos postoji Rajoye odporuje a žádá okamžité přijetí pomoci.

Na křeč španělské vlády mezi vnějším tlakem na přijetí pomoci a domácím tlakem regionů a lokálních vlád upozornil na konci minulého týdne známý investor George Soros. Ten očekává, že Španělsko pod vedením premiéra Rajoye kývne na velmi omezenou finanční pomoc tak, aby se země nedostala do područí diktátu Trojky, tedy kontrolních misí EU, ECB a MMF tak, jak jsme svědky napětí zejména v Řecku. „Žádost bude předložena o omezené zdroje, které si nevyžádají stálou přítomnost mise,“ uvedl Soros. Investor očekává využití nabídnutých 100 miliard eur, což dle něj zdaleka není tolik, kolik by země potřebovala. „Situace mezi španělskou vládou a regiony je velmi vyhrocená. U Katalánska reálně hrozí odtržení,“ uvedl mimo jiné Soros.


Situaci na španělské politické scéně nepomohlo rozhodnutí Esperanzy Aguirre, prezidentky autonomní oblasti Madridu, která se dnes rozhodla podat rezignaci na post a zcela odejít z politiky z osobních důvodů. S 60letou političkou, která v minulosti byla ministryní školství, přitom bylo počítáno do čela konzervativní lidové strany. Je stoupenkyní premiéra Rajoye a zastánkyní privatizace veřejných služeb. Dnes ale uvedla, že poté, co dovedla stranu k řadě vítězství v Madridu, pro ni nastal čas trávit více času s rodinou. Loni se podrobila operaci rakoviny.

Španělsko je za poslední tři roky už podruhé v recesi. Bez práce je asi 25 procent lidí v produktivním věku, což je nejvíce z celé Evropské unie. Hůř na tom zatím nejsou ani Řekové. Část ekonomů tvrdí, že Španělsko bude nuceno požádat o mezinárodní finanční pomoc. Právě centrální vláda celé země v Madridu pod vedením Rajoye to ale odmítá.

Dnešní data ze španělské ekonomiky ukázala, že prodej osobních automobilů v zemi prudce klesl v důsledku zvýšení DPH jako jednoho z úsporných opatření, uvedl svaz prodejců Ganvam. Průměrná cena automobilu podle svazu od 1. září v důsledku vyšší DPH stoupla o 650 eur. Prodej osobních automobilů v prvních dvou zářijových týdnech meziročně propadl o téměř 28 % na procent na 12.300 vozů. V srpnu prodej stoupl o více než 3 %, protože řada spotřebitelů chtěla koupit automobil ještě s nižší DPH. Španělská vláda od září zvýšila sazbu DPH u většiny zboží o tři procentní body na 21 procent.

Španělskou železnici dnes zasáhla stávka zaměstnanců, kteří protestují proti snižování mezd a chystaným reformám. Zrušeny musely být stovky spojů, takže na silnicích vedoucích do velkých měst jako je Madrid a Barcelona se tvoří dopravní zácpy. Státní železniční společnost RENFE musela zrušit kolem 300 zrychlených spojů a vlaků intercity. Vedení firmy ale s odboráři dohodlo, že bude zachována alespoň základní úroveň služeb, což znamená, že by se měla postupně rozjet více než polovina vlaků. Zaměstnanci svolali stávku, protože se jim nelíbí plán restrukturalizace dopravy, s kterým se počítá na příští rok.

(Zdroj: Bloomberg, DPA, El País, CNBC, čtk)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tlak na energetické úspory urychlí investice do technologií pro domácnosti
    Chytré žaluzie, inteligentní větrání, topení a spotřebiče, a to vše ovládáno z jedné aplikace v mobilu je nejen hračka pro dospělé, ale jak ukázal průzkum i nástroj pro dosažení úspor v rodinných domech a postupně i v celém rezidenčním sektoru. Aktuální krize tlak na úsporu dále zvýší. Pro mírně nadpoloviční většinu obyvatel Česka je sice investice do chytré domácnosti dnes finančně nedostupná, avšak 44 % domácností naopak takovou investici zvažuje. Hlavní motivací úspory energie. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který v únoru realizovala v rámci své působnosti v oblasti digitální transformace společnost ABB spolu s výzkumnou agenturou Ipsos. Průzkum má návaznost na lednové zpřísnění požadavků na energetickou náročnost budov (evropská směrnice EPBD II). Tyto požadavky řeší inteligentní elektroinstalace chytré domácnosti.
  • Tlak na EUR a GBP se vrátil
    Euro obnovilo svůj pokles, stejně jako britská libra. Vyjádření představitelů Federálního rezervního systému, i když ne bezprostředně, ovlivnilo ochotu obchodníků riskovat. Podle Lisy Cook, jedné z guvernérek Federálního rezervního systému, by americká centrální banka měla ke snižování úrokových sazeb přistupovat opatrně, aby tak poskytla některým segmentům ekonomiky více času na zpomalení inflace.
  • Tlak na euro a libru se vrací uprostřed agresivní politiky centrální banky a vysoké inflace
    Nedávné prohlášení představitelů Fedu vrátilo poptávku po dolaru. Napjatá geopolitická situace také snížila ochotu riskovat, zvláště když globální ekonomika již zpomaluje kvůli příliš vysoké inflaci.
  • Tlak na hlubší deficit státního rozpočtu polevuje
    Stát hospodařil za prvních šest měsíců letošního roku s deficitem 265,1 mld. Kč. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 1,9 % a výdaje o 9,3 %. Meziměsíční prohloubení deficitu dosáhl pouze 10 mld. Kč, což je spolu s loňským červencem nejnižší hodnota od vypuknutí pandemie. Na tom se podílela zejména příjmová strana opět v čele s přímými daněmi. Zásadní položkou byla pololetní záloha na dani z příjmu právnických osob, která překonala očekávání Ministerstva financí a inkaso za celé první pololetí dosáhlo 90 % celoročního plánu. Vyšší příjmy zaznamenala i daň z příjmu fyzických osob a pojistné. Naopak i nadále výrazně zaostává výběr DPH a spotřebních daní. To by se však podle nás mělo změnit v druhé polovině roku, kdy už by ekonomika měla růst. Celkově ale již nyní vláda získala o 16,2 mld. Kč více oproti plánu ministerstva.
  • Tlak na Mayovú sa zvyšuje a tlačí cenu libry nadol
    Po roku a pol rokovaní sa konečne otázka podmienok odchodu Británie z Európskej únie pohla ďalej. Britská premiérka Theresa Mayová si počas uplynulej stredy v päťhodinových rokovaniach vládneho kabinetu presadila návrh prechodnej dohody o brexite, ktorý nasledujúci deň oficiálne predstavila v parlamente a na verejnosti. Dokument v rozsahu 585 strán obsahuje režim pre prechodné obdobie, ktoré má Britániu a Európsku úniu pripraviť na situáciu po roku 2020. Lenže podmienky dohody spustili lavínu nesúhlasu zástancov tvrdého brexitu a Mayovej politická kariéra sa začína otriasať v základoch.
  • Tlak na oslabení koruny pokračuje, ČNB v červenci snížila devizové rezervy o 123 miliard
    Česká národní banka v červenci pokračovala v intervencích na podporu české koruny. Vypadá to však, že tlak na oslabení koruny alespoň dočasně polevil. Devizové rezervy centrální banky se totiž snížily o 4,2 miliardy eur, zatímco v červnu klesly o 7,5 miliardy eur.
  • Tlak na pokles dolaru se zvyšuje, pomůže USD trh práce? Libra skoro u cíle.
    Předpoklady uveřejněné v neděli 29.6.2014 se naplňují a AUD/USD se odráží zpět k nižší hladině, EUR/USD testuje resistenci 1,37, GBP/USD...
  • Tlak na pokles dolaru zesiluje. AUD/USD tvoří dno. S/R úrovně pro páry s AUD.
    V souladu s včerejší analýzou - Dolar ztrácí dnešní zisky - došlo v průběhu odpoledne a rána k poklesu americké měny...
  • Tlak na pokles juana je opodstatnený. A Čína to využíva
    Čína podľa vlastných slov prešla na flexibilnejší menový režim. Pri každodennom stanovovaní strednej hodnoty meny, od ...
  • Tlak na růst Bitcoinu začal slábnout
    Bitcoin prodloužil svůj odraz od minima z 11. září na úrovni 24 920. Tlak na růst však začal slábnout poté, co se dostal do kontaktu se svým 50denním jednoduchým klouzavým průměrem. Ukazatele hybnosti se nacházejí v býčí zóně, ale v nejbližší době naznačují určité zhoršení pozitivního trendu. Ukazatel RSI začal klesat, ačkoli se prozatím drží nad neutrální hranicí 50 bodů, zatímco stochastický oscilátor po krátkém vstupu do překoupené oblasti oslabil.
  • Tlak na USD se zmenšuje, USD/JPY na 93,29
    Konsolidace americké měny přinesla na FX trh relativní uklidnění a USD na I.USDX indexu vymazal ztráty nabrané propadem z minulého týdne, když kotoval dnes ráno na kursu 79,78. Pokles USD z listopadu 2012, byl přerušen v době vánoc sporem o možný pád USA z fiskálního útesu, kdy novoroční korekce dosáhla kursu 80,88. Pokud bude dnešní den zakončen na denním grafu I.USDX indexu pinbarem, který se aktuálně tvoří, předpokládáme oscilaci kursu uvnitř intervalu tvořeném dnešním LOW a HIGH. Pohyb ostatních majors tak bude nadále ovlivňovat hlavně japonská měna, která svým oslabením trvajícím od září 2012 dělá vrásky na čele centrálních bankéřů jak v Evropě, tak v Asii.
  • Tlak na USD se zmenšuje, USD/JPY testuje 78,85
    Konsolidace americké měny přinesla na FX trh uklidnění a nastalé situace se snaží využít USD/JPY k růstu...
  • Tlak na velké techy nakonec není velký, Evropa si odpoledne polepšila
    Americké akcie zahájily týden jen lehkým poklesem. Pozorně sledované velké techy jsou sice dohromady zátěží, ale nikoli výraznou. Apple klesá asi o půl procenta, ale třeba Microsoft stejnou měrou roste. Nasdaq se celkově nachází jen těsně v záporu a S&P 500 ztrácí 0,2 pct.
  • 🔽 Tlak při vysokých teplotách na NATGAS
    Ceny zemního plynu se na začátku nového týdne propadají, v době tisku klesly ceny v USA (NATGAS) o více než 6 %. Poklesy lze zaznamenat i v Evropě, kde předstihový měsíční benchmark TTF klesl o 5 %. Za poklesem stojí především nové předpovědi počasí pro Spojené státy, které nadále ukazují, že nás čeká období nadprůměrných teplot. Nové předpovědi však ukazují, že v příštích 8-14 dnech se očekávají nadprůměrné teploty na mnohem větší části území USA než před víkendem, což znamená, že poptávka po vytápění bude nižší, a to znamená, že nižší bude i poptávka po zemním plynu.
  • Tlak Spojených států na nižší ceny ropy je marný. Karty má v rukou OPEC a Rusko
    Přestože americký prezident Donald Trump bojuje za nižší ceny ropy, tuto válku pravděpodobně nevyhraje. Saúdskoarabské a ruské ambice jsou totiž opačné. Alespoň malou útěchou pro Trumpa může být fakt, že výše cen ropy je závislá na globálním ekonomickém růstu.
  • Tlaky na ropu Brent se zklidňují a akcie míří vzhůru
    Svět se připravuje na to, že Čína pomalu obnoví výrobu. Ropa Brent vysílá býčí signály a investoři se již tolik neobávají koronaviru, takže akcie po celém světě poskočily výš. Americký index CAB (Chemical Activity Barometer) dosáhl v lednu nového absolutního maxima a jeho nový vzestup je znamením, že americký výrobní sektor sází na budoucí růst.
  • Tlaky na růst cen v průmyslu se zmírnily
    Tuzemské ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly v průměru o 2,5 %, meziročně však byly nižší o 1,8 %. Tento výsledek byl v souladu s tržním konsensem. Na poměrně výrazné meziměsíční dynamice se podílely především ceny energií, které se zvýšily v průměru o 9,6 % m/m. Vliv zde mělo výrazné zdražení jejich regulovaných složek. Cena elektřiny tak byla vyšší v průměru o 7,5 % m/m, cena plynu dokonce o 38 % m/m.
  • Tlaky na vytvoření regulačního rámce kryptoměn
    Mnoho zemí tvrdě prosazuje vytvoření regulačního rámce pro využití CBDC (Central Banks’s Digital Currency) a dalších kryptoměn. Regulátor cenných papírů ve Spojených státech, Komise pro burzu cenných papírů (SEC), prezentovala ve své tiskové zprávě svůj plán pro rok 2020. Přitom SEC zřízený úřad pro kontrolu dodržování předpisů (OCIE) klade důraz na projekty FinTech, včetně svých stanovisek k nezbytnostem vyžadovaným vlastnictvím digitálního majetkem v roce 2020.
  • Tlak zlata, inflace a sazeb
    Ceny zlata zůstávají pod tlakem ze strany prodávajících a jen těžko reagují na slabý spotřebitelský sentiment a rostoucí inflační očekávání.
  • Tlmenie EURo rizika
    Včerajší prehľadZ včerajšej obchodnej seansy je nut...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AETOS
PEPPERSTONE
Dukascopy
reklama
Purple ebook obchodování ropy