Sobota 21. prosince 2024 18:25
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
RebelsFunding

Tlak na Mayovú sa zvyšuje a tlačí cenu libry nadol

19.11.2018 09:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po roku a pol rokovaní sa konečne otázka podmienok odchodu Británie z Európskej únie pohla ďalej. Britská premiérka Theresa Mayová si počas uplynulej stredy v  päťhodinových rokovaniach vládneho kabinetu presadila návrh prechodnej dohody o brexite, ktorý nasledujúci deň oficiálne predstavila v parlamente a na verejnosti. Dokument v rozsahu 585 strán obsahuje režim pre prechodné obdobie, ktoré má Britániu a Európsku úniu pripraviť na situáciu po roku 2020. Lenže podmienky dohody spustili lavínu nesúhlasu zástancov tvrdého brexitu a Mayovej politická kariéra sa začína otriasať v základoch.

Po štvrtkovom zverejnení návrhu odstúpil z postu britský minister pre brexit Dominic Raab, ktorý ako odôvodnenie uviedol nesúhlas so znením návrhu dohody, pričom regulačné opatrenia pre Severné Írsko považuje za ohrozenie celistvosti územia Spojeného kráľovstva. Raab zároveň v rezignačnom liste, ktorý zverejnil na Twitteri dodal, že síce chápe, prečo sa Mayová rozhodla obhájiť túto podobu zmluvy, ale podporiť ju nemôže. Ponuku nastúpiť na jeho miesto a stať sa v poradí tretím ministrom pre brexit mal následne dostať minister životného prostredia Michael Glove, ktorý je známym zástancom odchodu Británie z únie. Podľa dostupných informácii tento post s poďakovaním odmietol.

Ďalšími, ktorí sa vzdali svojich funkcií boli ministerka práce Esther McVeyová, štátny tajomník ministerstva pre Severné Írsko Shailesh Vara a štátna tajomníčka ministerstva pre brexit Suella Bravermanová.

Vlna nesúhlasu s návrhom Mayovej eskalovala, keď časť konzervatívcov na čele s hlavným zástancom tvrdého brexitu, ktorým je poslanec Konzervatívnej strany Jacob Rees-Mogg v liste požiadala o hlasovanie za vyslovenie nedôvery britskej premiérke. Na tento krok potrebujú 48 poslaneckých podpisov, po ktorých získaní bude možné prijať výzvu na rezignáciu. Následne musí o vyslovení nedôvery premiérke hlasovať celý poslanecký klub konzervatívcov vrátane ministrov a štátnych tajomníkov. Na to, aby si Mayová v prípade realizácie tohto scenára udržala svoj post, musela by následne získať vyslovenie dôvery 159 poslancov z celkového počtu 317. Neúspech pri odvolávaní by však pre neprajníkov premiérky znamenal, že opätovné odvolávanie by sa mohlo uskutočniť najskôr o rok. Nasledujúce dni tak budú ohľadom otázky politickej budúcnosti Theresy Mayovej otázne.

Britská libra vo svetle udalostí počas štvrtkového obchodovania oslabovala. Menový pár GBP/USD sa prepadol od otvorenia trhu o 1,93 percenta a nakoniec uzavrel obchodný deň na hodnote 1,2774. V piatok síce zaznamenal mierny nárast, ale udalosti v najbližších dňoch budú pre smerovanie hodnoty meny kľúčové.

Najcitlivejším a doteraz najproblematickejším bodom návrhu „rozvodovej zmluvy“ zostáva otázka hraníc medzi Írskom a Severným Írskom a snaha vyhnúť sa tvrdým hraniciam. Dohoda preto obsahuje poistku pre Severné Írsko, ktorá má byť garanciou toho, že tvrdá hranica medzi krajinami nevznikne ani v prípade, že sa Londýn a Brusel nedohodnú na novom režime po skončení prechodného obdobia. V krajnom prípade by mal po roku 2020 vzniknúť medzi Británou a úniou spoločný colný priestor, pričom Severné Írsko sa bude riadiť pravidlami jednotného európskeho trhu. Obe strany si zatiaľ  nechali čas na to, aby do  júla 2020 prišli s návrhom, ktorý môže nahradiť írsku poistku.

Mimoriadny summit EÚ, na ktorom by mali premiéri  a prezidenti členských krajín odhlasovať finálnu podobu dohody „o rozvode“ so Spojeným kráľovstvom sa má konať 25. novembra 2018.  Hlasovanie v Londýne sa odohrá až v druhej polovici decembra.

Olivia Lacenová, analytička xPartners

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • TLAČOVÁ SPRÁVA – TRADING EXPO ŠPECIÁL 2011
    2. medzinárodná konferencia Trading Expo Špeciál nadviazala na úspech januárovej konferencie Trading Expo Slovakia.
  • Tlak Erdogana tureckou centrální banku ke změně politiky nedonutil
    Minulý týden opět turecká měna lapala po dechu. Zasloužil se o to růst úrokových sazeb na vyspělých zemích a opětovné volání prezidenta Erdogana po nižších úrokových sazbách. Erdoganovu nátlaku zatím vedení centrální banky odolává.
  • Tlak na akcie roste, nedaří se ani dluhopisům. Hlavní téma zůstává
    Na začátku nového týdne se investoři stahují z asijských i evropských akcií, ale příliš se nedaří ani bezpečným dluhopisům nebo zlatu. Akcie zprvu celkem odolávaly, ale postupně se dostávají pod rostoucí tlak – ten je v Evropě nejvýraznější v případě Itálie. Dluhopisy jsou na tom smíšeně při malých změnách výnosů, zlato ustupuje pouze drobně.
  • Tlak na ceny ropy sa stupňuje, ovplyvňujú ich sankcie aj „saudská kríza“
    Počas uplynulej stredy zamierili ceny ropy nahor a vyzeralo to, že sa konečne zotavujú z dvojmesačného minima. Ich rast podporoval blížiaci sa termín sankcií USA voči Iránu, ktoré nadobudnú platnosť 4. novembra. Nakoniec uzavreli s miernym poklesom, ktorý pokračoval aj počas štvrtkového obchodného dňa. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent pohybovala okolo hranice 75 USD za barel. Na rovnakej úrovni sa naposledy obchodovala koncom augusta 2018. Americká ľahká ropa WTI dosiahla hranicu okolo 66 USD za barel.
  • Tlak na Čínu ani nové americké sankce tržní náladu nesrazily, eurodolar za dnešek klesá
    Na světových finančních trzích se dnes daří akciím, ale špatně na tom nejsou ani dluhopisy, zatímco drahé kovy ztrácejí. Dolar byl na páru s eurem a librou dopoledne na koni, ale pak se jeho růst vyčerpal. Libra vůči dolaru ztráty už prakticky nahradila a euro se je snaží aspoň korigovat, když se nyní obchoduje na 1,2345. Japonský jen si připsal lehké zisky zrána a část mu jich ještě zbylo - nachází se na 106,10.
  • Tlak na dolar trvá, jeho kurz k euru dnes vystoupal nad 1,38
    Eurodolar se dnes vyšplhal až nad 1,38 a odráží se v něm pokračující tlak na americkou měnu. Ta slábne rovněž proti ja...
  • Tlak na energetické úspory urychlí investice do technologií pro domácnosti
    Chytré žaluzie, inteligentní větrání, topení a spotřebiče, a to vše ovládáno z jedné aplikace v mobilu je nejen hračka pro dospělé, ale jak ukázal průzkum i nástroj pro dosažení úspor v rodinných domech a postupně i v celém rezidenčním sektoru. Aktuální krize tlak na úsporu dále zvýší. Pro mírně nadpoloviční většinu obyvatel Česka je sice investice do chytré domácnosti dnes finančně nedostupná, avšak 44 % domácností naopak takovou investici zvažuje. Hlavní motivací úspory energie. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který v únoru realizovala v rámci své působnosti v oblasti digitální transformace společnost ABB spolu s výzkumnou agenturou Ipsos. Průzkum má návaznost na lednové zpřísnění požadavků na energetickou náročnost budov (evropská směrnice EPBD II). Tyto požadavky řeší inteligentní elektroinstalace chytré domácnosti.
  • Tlak na EUR a GBP se vrátil
    Euro obnovilo svůj pokles, stejně jako britská libra. Vyjádření představitelů Federálního rezervního systému, i když ne bezprostředně, ovlivnilo ochotu obchodníků riskovat. Podle Lisy Cook, jedné z guvernérek Federálního rezervního systému, by americká centrální banka měla ke snižování úrokových sazeb přistupovat opatrně, aby tak poskytla některým segmentům ekonomiky více času na zpomalení inflace.
  • Tlak na euro a libru se vrací uprostřed agresivní politiky centrální banky a vysoké inflace
    Nedávné prohlášení představitelů Fedu vrátilo poptávku po dolaru. Napjatá geopolitická situace také snížila ochotu riskovat, zvláště když globální ekonomika již zpomaluje kvůli příliš vysoké inflaci.
  • Tlak na hlubší deficit státního rozpočtu polevuje
    Stát hospodařil za prvních šest měsíců letošního roku s deficitem 265,1 mld. Kč. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 1,9 % a výdaje o 9,3 %. Meziměsíční prohloubení deficitu dosáhl pouze 10 mld. Kč, což je spolu s loňským červencem nejnižší hodnota od vypuknutí pandemie. Na tom se podílela zejména příjmová strana opět v čele s přímými daněmi. Zásadní položkou byla pololetní záloha na dani z příjmu právnických osob, která překonala očekávání Ministerstva financí a inkaso za celé první pololetí dosáhlo 90 % celoročního plánu. Vyšší příjmy zaznamenala i daň z příjmu fyzických osob a pojistné. Naopak i nadále výrazně zaostává výběr DPH a spotřebních daní. To by se však podle nás mělo změnit v druhé polovině roku, kdy už by ekonomika měla růst. Celkově ale již nyní vláda získala o 16,2 mld. Kč více oproti plánu ministerstva.
  • Tlak na oslabení koruny pokračuje, ČNB v červenci snížila devizové rezervy o 123 miliard
    Česká národní banka v červenci pokračovala v intervencích na podporu české koruny. Vypadá to však, že tlak na oslabení koruny alespoň dočasně polevil. Devizové rezervy centrální banky se totiž snížily o 4,2 miliardy eur, zatímco v červnu klesly o 7,5 miliardy eur.
  • Tlak na pokles dolaru se zvyšuje, pomůže USD trh práce? Libra skoro u cíle.
    Předpoklady uveřejněné v neděli 29.6.2014 se naplňují a AUD/USD se odráží zpět k nižší hladině, EUR/USD testuje resistenci 1,37, GBP/USD...
  • Tlak na pokles dolaru zesiluje. AUD/USD tvoří dno. S/R úrovně pro páry s AUD.
    V souladu s včerejší analýzou - Dolar ztrácí dnešní zisky - došlo v průběhu odpoledne a rána k poklesu americké měny...
  • Tlak na pokles juana je opodstatnený. A Čína to využíva
    Čína podľa vlastných slov prešla na flexibilnejší menový režim. Pri každodennom stanovovaní strednej hodnoty meny, od ...
  • Tlak na růst Bitcoinu začal slábnout
    Bitcoin prodloužil svůj odraz od minima z 11. září na úrovni 24 920. Tlak na růst však začal slábnout poté, co se dostal do kontaktu se svým 50denním jednoduchým klouzavým průměrem. Ukazatele hybnosti se nacházejí v býčí zóně, ale v nejbližší době naznačují určité zhoršení pozitivního trendu. Ukazatel RSI začal klesat, ačkoli se prozatím drží nad neutrální hranicí 50 bodů, zatímco stochastický oscilátor po krátkém vstupu do překoupené oblasti oslabil.
  • Tlak na Španěly sílí: Řekněte si o pomoc! Madrid je bez nadějné guvernérky, výnos nad 6 % před aukcemi
    Výnos na španělském desetiletém dluhu, který od oznámení připravovaného zásahu ECB na dluhopisových trzí...
  • Tlak na USD se zmenšuje, USD/JPY na 93,29
    Konsolidace americké měny přinesla na FX trh relativní uklidnění a USD na I.USDX indexu vymazal ztráty nabrané propadem z minulého týdne, když kotoval dnes ráno na kursu 79,78. Pokles USD z listopadu 2012, byl přerušen v době vánoc sporem o možný pád USA z fiskálního útesu, kdy novoroční korekce dosáhla kursu 80,88. Pokud bude dnešní den zakončen na denním grafu I.USDX indexu pinbarem, který se aktuálně tvoří, předpokládáme oscilaci kursu uvnitř intervalu tvořeném dnešním LOW a HIGH. Pohyb ostatních majors tak bude nadále ovlivňovat hlavně japonská měna, která svým oslabením trvajícím od září 2012 dělá vrásky na čele centrálních bankéřů jak v Evropě, tak v Asii.
  • Tlak na USD se zmenšuje, USD/JPY testuje 78,85
    Konsolidace americké měny přinesla na FX trh uklidnění a nastalé situace se snaží využít USD/JPY k růstu...
  • Tlak na velké techy nakonec není velký, Evropa si odpoledne polepšila
    Americké akcie zahájily týden jen lehkým poklesem. Pozorně sledované velké techy jsou sice dohromady zátěží, ale nikoli výraznou. Apple klesá asi o půl procenta, ale třeba Microsoft stejnou měrou roste. Nasdaq se celkově nachází jen těsně v záporu a S&P 500 ztrácí 0,2 pct.
  • 🔽 Tlak při vysokých teplotách na NATGAS
    Ceny zemního plynu se na začátku nového týdne propadají, v době tisku klesly ceny v USA (NATGAS) o více než 6 %. Poklesy lze zaznamenat i v Evropě, kde předstihový měsíční benchmark TTF klesl o 5 %. Za poklesem stojí především nové předpovědi počasí pro Spojené státy, které nadále ukazují, že nás čeká období nadprůměrných teplot. Nové předpovědi však ukazují, že v příštích 8-14 dnech se očekávají nadprůměrné teploty na mnohem větší části území USA než před víkendem, což znamená, že poptávka po vytápění bude nižší, a to znamená, že nižší bude i poptávka po zemním plynu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani