Úterý 21. ledna 2025 05:19
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

Tlak na euro a libru se vrací uprostřed agresivní politiky centrální banky a vysoké inflace

24.03.2022 17:37  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nedávné prohlášení představitelů Fedu vrátilo poptávku po dolaru. Napjatá geopolitická situace také snížila ochotu riskovat, zvláště když globální ekonomika již zpomaluje kvůli příliš vysoké inflaci.

Prezidentka Fedu v San Franciscu Mary Dalyová ve středu uvedla, že na květnovém zasedání o měnové politice lze zaznamenat zvýšení sazeb o 50 bazických bodů a rovněž snížení rozvahy, které lze ospravedlnit v závislosti na ekonomických údajích v nadcházejících týdnech. "Pokud budeme potřebovat zvýšit sazbu o 50 bodů najednou, uděláme to," řekla Dalyová. Dodala, že zatím více podporuje zvýšení o 25 bazických bodů, ale je připravena udělat vše pro zajištění cenové stability.

analytics623c1c1a9d4c9.jpg

Většina investorů jako taková přesunula očekávané zvýšení sazeb na procentní bod na zasedání Fedu 3. až 4. května. Stalo se tak po prohlášení předsedy Fedu Jerome Powella, že centrální banka je v případě potřeby připravena učinit agresivnější krok.

Dalyová také varovala před příliš rychlým jednáním s ohledem na globální rizika pro ekonomiku. Existuje šance, že by se americká ekonomika mohla dostat do recese, pokud se geopolitická situace zhorší a inflace bude nadále raketově stoupat. "Nemyslím si, že je to pro nás teď vhodné. Tempo zpřísňování politik rychle nabírá na síle a my jsme stále více závislí na příchozích datech, přičemž zapomínáme na rizika," řekla.

Jak bylo uvedeno výše, Fed pravděpodobně během květnového zasedání sníží svou rozvahu o přibližně 9 bilionů dolarů. To by mohlo vést k dalšímu zvýšení sazeb, zvláště když i ostatní centrální banky zpřísňují své politiky. "Je pravděpodobné, že bude vyžadováno určité zvýšení klíčové úrokové sazby nad neutrální úroveň. S největší pravděpodobností se tak stane v roce 2023," řekla Dalyová.

Loretta Mester, prezidentka Federální rezervní banky v Clevelandu, má stejný názor a uvedla, že podporuje agresivnější zvýšení sazeb v letošním roce, včetně zvýšení o půl procenta, protože by to mohlo pomoci omezit nejvyšší inflaci za čtyři desetiletí. Řekla, že je lepší to udělat dříve než později.

Přes všechna tato prohlášení reagoval trh vcelku klidně. Akciové indexy po téměř týdenním oživení korigovaly a americký dolar mírně získal zpět ztráty vůči euru a libře, které nastaly o den dříve.

Technická analýza pro EUR/USD

Geopolitické napětí kolem Ukrajiny zůstává poměrně vysoké a vyhlídky na další posílení rizikových aktiv se postupně vytrácejí. Vzhledem k agresivitě politiky Fedu je nejlepší vsadit na další posilování dolaru. To znamená, že kupující v eurech potřebují návrat nad 1,1010, aby EUR/USD vzrostl na 1,1050 a 1,1090. Další pokles páru bude doprovázen aktivními nákupy okolo úrovně 1,0970, jejíž průlom rychle posune kotaci na 1,0930 a 1,0890.

Technická analýza pro GBP/USD

Aby pokračoval růst libry, musí býci překonat 1,3210 a ochránit 1,3170. V případě prolomení této úrovně bude další hlavní support na 1,3120 a 1,3080. Býčí trh bude pokračovat až po prolomení 1,3210, protože to jediné přiměje pár k růstu na 1,3250 a 1,3290.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tlačová konferencia Lagarde: Kľúčové body
    Lagarde zahájila konferenciu poukázaním na to, že komunikácia ECB bude teraz ľahšie čitateľná. Nižšie uvádzame kľúčové vyhlásenia:
  • TLAČOVÁ SPRÁVA - TRADING EXPO SLOVAKIA 2011
    Žijeme v jedinečnej a neopakovateľnej dobe, v ktorej je každý povinný niesť zodpovednosť nielen sám za seba, ale aj za svoje deti a vnúčatá.
  • TLAČOVÁ SPRÁVA – TRADING EXPO ŠPECIÁL 2011
    2. medzinárodná konferencia Trading Expo Špeciál nadviazala na úspech januárovej konferencie Trading Expo Slovakia.
  • Tlak Erdogana tureckou centrální banku ke změně politiky nedonutil
    Minulý týden opět turecká měna lapala po dechu. Zasloužil se o to růst úrokových sazeb na vyspělých zemích a opětovné volání prezidenta Erdogana po nižších úrokových sazbách. Erdoganovu nátlaku zatím vedení centrální banky odolává.
  • Tlak na akcie roste, nedaří se ani dluhopisům. Hlavní téma zůstává
    Na začátku nového týdne se investoři stahují z asijských i evropských akcií, ale příliš se nedaří ani bezpečným dluhopisům nebo zlatu. Akcie zprvu celkem odolávaly, ale postupně se dostávají pod rostoucí tlak – ten je v Evropě nejvýraznější v případě Itálie. Dluhopisy jsou na tom smíšeně při malých změnách výnosů, zlato ustupuje pouze drobně.
  • Tlak na ceny ropy sa stupňuje, ovplyvňujú ich sankcie aj „saudská kríza“
    Počas uplynulej stredy zamierili ceny ropy nahor a vyzeralo to, že sa konečne zotavujú z dvojmesačného minima. Ich rast podporoval blížiaci sa termín sankcií USA voči Iránu, ktoré nadobudnú platnosť 4. novembra. Nakoniec uzavreli s miernym poklesom, ktorý pokračoval aj počas štvrtkového obchodného dňa. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent pohybovala okolo hranice 75 USD za barel. Na rovnakej úrovni sa naposledy obchodovala koncom augusta 2018. Americká ľahká ropa WTI dosiahla hranicu okolo 66 USD za barel.
  • Tlak na Čínu ani nové americké sankce tržní náladu nesrazily, eurodolar za dnešek klesá
    Na světových finančních trzích se dnes daří akciím, ale špatně na tom nejsou ani dluhopisy, zatímco drahé kovy ztrácejí. Dolar byl na páru s eurem a librou dopoledne na koni, ale pak se jeho růst vyčerpal. Libra vůči dolaru ztráty už prakticky nahradila a euro se je snaží aspoň korigovat, když se nyní obchoduje na 1,2345. Japonský jen si připsal lehké zisky zrána a část mu jich ještě zbylo - nachází se na 106,10.
  • Tlak na dolar trvá, jeho kurz k euru dnes vystoupal nad 1,38
    Eurodolar se dnes vyšplhal až nad 1,38 a odráží se v něm pokračující tlak na americkou měnu. Ta slábne rovněž proti ja...
  • Tlak na energetické úspory urychlí investice do technologií pro domácnosti
    Chytré žaluzie, inteligentní větrání, topení a spotřebiče, a to vše ovládáno z jedné aplikace v mobilu je nejen hračka pro dospělé, ale jak ukázal průzkum i nástroj pro dosažení úspor v rodinných domech a postupně i v celém rezidenčním sektoru. Aktuální krize tlak na úsporu dále zvýší. Pro mírně nadpoloviční většinu obyvatel Česka je sice investice do chytré domácnosti dnes finančně nedostupná, avšak 44 % domácností naopak takovou investici zvažuje. Hlavní motivací úspory energie. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který v únoru realizovala v rámci své působnosti v oblasti digitální transformace společnost ABB spolu s výzkumnou agenturou Ipsos. Průzkum má návaznost na lednové zpřísnění požadavků na energetickou náročnost budov (evropská směrnice EPBD II). Tyto požadavky řeší inteligentní elektroinstalace chytré domácnosti.
  • Tlak na EUR a GBP se vrátil
    Euro obnovilo svůj pokles, stejně jako britská libra. Vyjádření představitelů Federálního rezervního systému, i když ne bezprostředně, ovlivnilo ochotu obchodníků riskovat. Podle Lisy Cook, jedné z guvernérek Federálního rezervního systému, by americká centrální banka měla ke snižování úrokových sazeb přistupovat opatrně, aby tak poskytla některým segmentům ekonomiky více času na zpomalení inflace.
  • Tlak na hlubší deficit státního rozpočtu polevuje
    Stát hospodařil za prvních šest měsíců letošního roku s deficitem 265,1 mld. Kč. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 1,9 % a výdaje o 9,3 %. Meziměsíční prohloubení deficitu dosáhl pouze 10 mld. Kč, což je spolu s loňským červencem nejnižší hodnota od vypuknutí pandemie. Na tom se podílela zejména příjmová strana opět v čele s přímými daněmi. Zásadní položkou byla pololetní záloha na dani z příjmu právnických osob, která překonala očekávání Ministerstva financí a inkaso za celé první pololetí dosáhlo 90 % celoročního plánu. Vyšší příjmy zaznamenala i daň z příjmu fyzických osob a pojistné. Naopak i nadále výrazně zaostává výběr DPH a spotřebních daní. To by se však podle nás mělo změnit v druhé polovině roku, kdy už by ekonomika měla růst. Celkově ale již nyní vláda získala o 16,2 mld. Kč více oproti plánu ministerstva.
  • Tlak na Mayovú sa zvyšuje a tlačí cenu libry nadol
    Po roku a pol rokovaní sa konečne otázka podmienok odchodu Británie z Európskej únie pohla ďalej. Britská premiérka Theresa Mayová si počas uplynulej stredy v päťhodinových rokovaniach vládneho kabinetu presadila návrh prechodnej dohody o brexite, ktorý nasledujúci deň oficiálne predstavila v parlamente a na verejnosti. Dokument v rozsahu 585 strán obsahuje režim pre prechodné obdobie, ktoré má Britániu a Európsku úniu pripraviť na situáciu po roku 2020. Lenže podmienky dohody spustili lavínu nesúhlasu zástancov tvrdého brexitu a Mayovej politická kariéra sa začína otriasať v základoch.
  • Tlak na oslabení koruny pokračuje, ČNB v červenci snížila devizové rezervy o 123 miliard
    Česká národní banka v červenci pokračovala v intervencích na podporu české koruny. Vypadá to však, že tlak na oslabení koruny alespoň dočasně polevil. Devizové rezervy centrální banky se totiž snížily o 4,2 miliardy eur, zatímco v červnu klesly o 7,5 miliardy eur.
  • Tlak na pokles dolaru se zvyšuje, pomůže USD trh práce? Libra skoro u cíle.
    Předpoklady uveřejněné v neděli 29.6.2014 se naplňují a AUD/USD se odráží zpět k nižší hladině, EUR/USD testuje resistenci 1,37, GBP/USD...
  • Tlak na pokles dolaru zesiluje. AUD/USD tvoří dno. S/R úrovně pro páry s AUD.
    V souladu s včerejší analýzou - Dolar ztrácí dnešní zisky - došlo v průběhu odpoledne a rána k poklesu americké měny...
  • Tlak na pokles juana je opodstatnený. A Čína to využíva
    Čína podľa vlastných slov prešla na flexibilnejší menový režim. Pri každodennom stanovovaní strednej hodnoty meny, od ...
  • Tlak na růst Bitcoinu začal slábnout
    Bitcoin prodloužil svůj odraz od minima z 11. září na úrovni 24 920. Tlak na růst však začal slábnout poté, co se dostal do kontaktu se svým 50denním jednoduchým klouzavým průměrem. Ukazatele hybnosti se nacházejí v býčí zóně, ale v nejbližší době naznačují určité zhoršení pozitivního trendu. Ukazatel RSI začal klesat, ačkoli se prozatím drží nad neutrální hranicí 50 bodů, zatímco stochastický oscilátor po krátkém vstupu do překoupené oblasti oslabil.
  • Tlak na Španěly sílí: Řekněte si o pomoc! Madrid je bez nadějné guvernérky, výnos nad 6 % před aukcemi
    Výnos na španělském desetiletém dluhu, který od oznámení připravovaného zásahu ECB na dluhopisových trzí...
  • Tlak na USD se zmenšuje, USD/JPY na 93,29
    Konsolidace americké měny přinesla na FX trh relativní uklidnění a USD na I.USDX indexu vymazal ztráty nabrané propadem z minulého týdne, když kotoval dnes ráno na kursu 79,78. Pokles USD z listopadu 2012, byl přerušen v době vánoc sporem o možný pád USA z fiskálního útesu, kdy novoroční korekce dosáhla kursu 80,88. Pokud bude dnešní den zakončen na denním grafu I.USDX indexu pinbarem, který se aktuálně tvoří, předpokládáme oscilaci kursu uvnitř intervalu tvořeném dnešním LOW a HIGH. Pohyb ostatních majors tak bude nadále ovlivňovat hlavně japonská měna, která svým oslabením trvajícím od září 2012 dělá vrásky na čele centrálních bankéřů jak v Evropě, tak v Asii.
  • Tlak na USD se zmenšuje, USD/JPY testuje 78,85
    Konsolidace americké měny přinesla na FX trh uklidnění a nastalé situace se snaží využít USD/JPY k růstu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding